Jak BTS się poznali? Historia BTS dla początkujących

BTS historia najpopularniejszego zespołu K-popowego Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 21298 wyświetleń
17 komentarzy
Udostępnij:

Zmiany, które następują w świecie są trudne do nadgonienia (i nie, tym razem nie mamy na myśli koronawirusa). Co pokolenie zmieniają się muzyczne trendy, na prowadzenie wysuwają się inne gatunki muzyczne, a sławę zyskują ludzie z różnych zakątków świata. Chociaż BTS Poland to fanklub, który trudno byłoby nazwać mainstreamowym, nie da się ukryć, że historia BTS, a wraz z nią moda na k-pop w ogóle, dotarła również do Polski. Dla większości wciąż może jednak stanowić wielką zagadkę. Dzisiaj przyjrzymy się więc bliżej koreańskiej muzyce rozrywkowej i jej aktualnie najważniejszemu przedstawicielowi.

BTS, czyli najpopularniejszy zespół k-popowy

BTS to siedmioosobowy boys band z Korei Południowej. Jego nazwę rozwija/rozwijało się różnorodnie w zależności od etapu funkcjonowania zespołu. Akronim oznaczał już: Bangtan Sonyeondan, Bangtan Boys, czy Bulletproof Boy Scouts. Od 2017 roku uznaje się, że BTS to skrót od Beyond The Scene. Koreański zespół funkcjonuje przede wszystkim w nurcie k-pop, ale w jego repertuarze znaleźć można też utwory hip-hopowe, R&B oraz dance. Zespół wycenia się na 0,3 proc. PKB Korei Południowej. Według niektórych danych co 13. zagraniczny turysta odwiedzający Koreę Południową czyni to z powodu BTS. Jeżeli te informacje poruszyły Wasze serca, to już teraz możecie zastanowić się nad wypełnianiem activity book zespołu BTS.

Czym jest k-pop?

O ile z rozpoznaniem, czym jest hip-hop, R&B czy dance nie powinni mieć problemu nawet przeciętni słuchacze muzyki, o tyle k-pop może wciąż budzić zdziwienie. Nazwa ta stanowi skrót dla koreańskiego popu. Może zastanawiać, co takiego ma w sobie koreański pop, że nie nazywa się go po prostu popem (w końcu nie dzielimy tego gatunku podług wszystkich krajów świata), ale prawda jest taka, że k-pop to coś więcej niż tylko gatunek muzyczny. Po pierwsze jego granice brzmieniowe są bardzo płynne, ponieważ łączy w sobie dance-pop, balladę popową, electropop, rock, jazz, pop operę, hip-hop, współczesne R&B, a nawet muzykę klasyczną. Po drugie wykształciła się wokół niego bardzo specyficzna subkultura, która oczekuje od zespołów k-popowych nie tylko konkretnego brzmienia, ale też efektownej strony wizualnej i scenicznych fajerwerków. K-pop zrewolucjonizował wręcz koreańską kulturę muzyczną.

Jak powstał zespół? Historia BTS

Historia BTS nie jest historią spontanicznego garażowego grania. Członkowie zespołu zostali wyłonieni na drodze serii przesłuchań wytwórni Big Hit, które firma prowadziła w 2010 i 2011 roku. Boys band uformował się ostatecznie dopiero w 2012 – od momentu zakończenia przesłuchań przechodził kilka zmian w składzie. Zanim jeszcze BTS zaprezentował światu swój pierwszy utwór, członkowie zespołu zaczęli budować fanbase w Internecie. Poszczególni muzycy pokazywali swoje talenty w coverach na YouTube, SoundCloudzie; dyskutowali na Twitterze; pisali na blogach.

Kim są członkowie BTS?

W skład zespołu BTS wchodzi siedmiu mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia (muzycy mają od 23 do 28 lat): RM (Rap Monster) to lider ekipy, który wraz z Sugą tworzą raperski trzon BTS. Za wokal odpowiada przede wszystkim Jungkook. Wspomagają go: Jin, Jimin i V. Cały zespół wykonuje również skomplikowane układy taneczne, ale prym pod tym względem wiodą J-Hope oraz wspomniany wcześniej Jimin. Podstawowe informacje na temat zespołu znaleźć można w książkach takich, jak BTS. Koreańska fala.

Lider BTS – RM

Zanim historia BTS zaczęła się na dobre, RM (Rap Monster) występował już jako raper undergroundowy pod pseudonimem Runch Randa. Miał nawet na koncie kilka nieoficjalnych utworów. Należał też do ekipy hip-hopowej Daenamhyup, w której skład wchodzili: J, l11ven, Supreme Boi, Iron, Kyum2, Kidoh, Samsoon, Illipse oraz DJ Snatch. Ekipa działała od 2009 do 2013 roku, niemniej RM nie angażował się w jej działania na finiszu funkcjonowania ze względu na współpracę z Bangtan Boys. W 2015 roku RM wypuścił swój pierwszy solowy mixtape RM. Na tle zespołu RM  wyróżnia się wyjątkowym wkładem w tworzenie tekstów oraz produkcję utworów BTS. Według Korea Music Copyright Association jest autorem ponad 130 piosenek.

Najpiękniejszy mężczyzna na świecie – Jungkook

Drugi członek BTS, o którym jest wyjątkowo głośno to Jungook. W 2011 roku Jungkook próbował zakwalifikować się do koreańskiego talent show Superstar K. Niestety, nie dostał się. Został jednak zauważony i otrzymał oferty aż od siedmiu firm rozrywkowych. Wybrał pracę stażysty w Big Hit Entertainment (podobno po tym, jak zobaczył występ RM’a). Aktualną popularność zawdzięcza zwycięstwu w tworzonym od 30 lat zestawieniu Most Handsome Faces. Jungook został wybrany najprzystojniejszym mężczyzną 2019 roku, detronizując w ten sposób Jasona Mamoę, co wzbudziło sporo kontrowersji. Co więcej w tym samym roku pojawiła się też lista najprzystojniejszych mężczyzn dekady. Znalazło się w niej aż dwóch Koreańczyków z BTS – Jungook oraz V czyli Kim Tae-hyung (wiecie, że można nawet kupić jego figurkę Funko POP?).

Dyskografia BTS

Pierwsze zajawki dotyczące zespołu pojawiły się 26 maja 2013, jednak singiel 2 Cool 4 Skool ukazał się dopiero 12 czerwca. Promował go utwór No More Dream. Pierwszy minialbum, noszący tytuł O!RUL8,2?, trafił do sprzedaży 11 września. Płytę promowały single N.O oraz Jingyeogui Bangtan. Pierwszy album studyjny grupy BTS zatytułowany Dark&Wild został wydany dopiero 20 sierpnia 2014 roku. W jego skład weszło 14 utworów, ale jako główny singiel promowano piosenkę Danger. Do dzisiaj ukazały się jeszcze 4 pełne płyty zespołu. Historia BTS o najnowszy krążek, Map of the Soul: 7 (występujący w czterech wersjach, z książeczkami, pocztówkami i foto kartami), wzbogaciła się pod koniec lutego 2020.

Czym jest BTS Universe?

Historia BTS ma wiele ciekawych elementów. Jednym z nich jest uniwersum zespołu wyprodukowane przez Big Hit Entertainment. Cała historia zaczyna się w piosence I NEED U z połowy 2015 roku, jednak oficjalnie o Bangtan Universe (BU) wspomina się od połowy 2017 roku. BU to rozpisana na różne przekazy medialne (plakaty, twitty, reklamy) oraz teksty kultury fikcyjna historia członków zespołu osadzona w alternatywnej rzeczywistości, która skupia się na losach siódemki przyjaciół, których drogi z czasem się rozchodzą, a każdego z bohaterów dotyka jakiś życiowy dramat. Jedna z postaci zyskuje jednak moc cofania się w czasie i podejmuje próbę naprawienia błędów i tragedii całej paczki. Nie wszystkie teledyski i przekazy wchodzą w skład uniwersum BTS. Od pewnego momentu otrzymują one oficjalny symbol, który wskazuje na ich przynależność do tej narracji. BU buduje zaangażowanie fanów na niespotkaną skalę – miłośnicy BTS tworzą rozjaśniające sprawę wykresy, rozpisują wydarzenia, tworzą pogłębione analizy intertekstualne próbując odtworzyć całą historię. Także BTS Polska angażuje się w zbieranie okruszków tej skomplikowanej narracji.

Nagrody i rekordy BTS

Mapa sukcesów BTS to nie tylko istnienie lokalnych fandomów zespołów, jak BTS Poland u nas, ale też liczne nagrody przyznane ekipie na arenie międzynarodowej. Na swoim koncie zespół ma już American Music Award (Favorite Social Artist w 2018 roku; Favorite Duo or Group Pop/Rock, Favorite Social Artist w 2019 roku i Tour of the Year w 2019 roku) oraz Billboard Music Award w kategorii Top Social Artist (za 2017, 2018 i 2019 rok) oraz Top Duo/Group (za 2019 rok). BTS to pierwszy po The Beatles zespół, który umieścił na szczycie amerykańskiej listy przebojów trzy płyty w czasie krótszym niż rok.

Kilka rekordów Guinnessa

Nagrody muzyczne nie robią na Was wrażenia? A co powiecie na rekordy Guinnessa? Tych zespół zaliczył kilka. Za co? BTS uznano za pierwszego koreańskiego artystę (w tym przypadku był to oczywiście kolektyw), który osiągnął 1. miejsce na liście albumów Billboard 200. Teledysk zespołu zdobył na YouTube największą liczbą wyświetleń w ciągu 24 godzin (Boy with Luv).  Ekipa osiągnęła też milion obserwujących na TikToku w najkrótszym czasie na świecie (3 godz. 31 min.) oraz wzbudziła największe zaangażowanie na Twitterze (średnia liczba retweetów: 422228). Nie powinno też nikogo dziwić, że BTS zanotował największą sprzedaż albumów w Korei Południowej (około 4 mln kopii).

Kiedy BTS idą do wojska?

W 2019 roku, a więc niedługo przed wyczekiwaną premierą 4. albumu studyjnego BTS, świat obiegła elektryzująca wiadomość – zespół może się rozpaść. BTS Polska, jak i inne fandomy na całym globie, musiały być zrozpaczone na wieść, że członków boys bandu czeka wojskowy pobór. Według koreańskiego prawa każdy mężczyzna musi odbyć służbę wojskową. Może to zrobić najpóźniej do 28 roku życia, a właśnie tyle w grudniu kończył Jin, najstarszy członek ekipy. Na szczęście na arenę wkroczył koreański minister kultury, Park Yang-woo, który zwolnił wszystkich mężczyzn z BTS z tego obowiązku. Była to wyjątkowa decyzja, bo do tej pory podobne odroczenie mogły otrzymać tylko osoby, które wygrały zawody o charakterze międzynarodowym.

Historia BTS – gdzie byli, co robili

Niewiele jest takich fenomenów jak BTS. Mapa muzycznych karier pełna jest gigantycznych finansowych sukcesów i ogromnych fandomów. Świat BTS to jednak skomplikowana układanka z wielopoziomowym transmedialnym przekazem. To wybitnie przemyślana marketingowa pułapka, która dba o wykreowany wizerunek zespołu, pilnując, by fani BTS zawsze mieli coś do roboty. Nie można nie być pod wrażeniem koreańskiej ekipy nawet jeżeli sam k-pop znajduje się na rubieżach naszych zainteresowań. Zafascynowani? To dopiero początek! Dalszych informacji możecie szukać np. w  biografii zespołu.

 

Udostępnij:
7 kwietnia 2020

17 odpowiedzi na “Jak BTS się poznali? Historia BTS dla początkujących”

 1. BlogGandalf BlogGandalf pisze:

  Poniżej zamieszczamy sprostowania lub odpowiedzi na podstawie informacji uzyskanych od autorki tekstów. Zapewniamy, że przy pisaniu tekstu nie zaniedbaliśmy odpowiedniego researchu. Większość zarzutów jest albo bezzasadnych, albo wkracza na poziom szczegółowości, który nie jest konieczny dla tekstu typu „Historia dla początkujących”. Pozdrawiamy!

 2. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  RM nie angażował się na finiszu ze względu na BTS, tylko jego stara grupa miała być BTS. Zmienił członków zespołu, nie grupę.

  Każdy z członków BTS ma wkład w tworzenis piosenek zespołu, nie tylko RM.

  • BlogGandalf BlogGandalf pisze:

   Nie znaleźliśmy potwierdzenia dla tych informacji.
   1) Grupa, o której pisze autorka, to undergroundowy zespół hip-hopowy o nazwie Daenamhyup i nigdzie nie ma informacji jakoby w ogóle ktoś miał z niej robić BTS. BTS to projekt wytwórni, który zbudowano w oparciu o wielomiesięczne przesłuchania.
   2) Na tle zespołu RM wyróżnia się wyjątkowym wkładem w tworzenie tekstów oraz produkcję utworów BTS. Nigdzie nie jest napisane, że robi to tylko RM.

 3. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Jungkook został najprzystojniejszym mężczyzną na świecie DZIĘKI swojej popularności, nie na odwrót.

 4. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Bangtan Sonyeondan, Bangtan Boys, czy Bulletproof Boy Scouts – to wszystko ta sama nazwa. Rozwinięcie koreańskie BTS i tłumaczenia na angielski. 🤦‍♀️ Tłumaczyć dalej, czy ktoś zwyczajnie poprawi ten artykuł? Ktoś, kto rzeczywiście orientuje się w temacie?

  • Avatar Gandalf pisze:

   W żadnym miejscu tekst temu nie przeczy. Prosimy o uważną lekturę – w tekście jest wzmianka o tym, że nazwę rozwija się różnorodnie w zależności od etapu funkcjonowania zespołu. Nie oznacza to, że każde rozwinięcie ma inny desygnat.

  • BlogGandalf BlogGandalf pisze:

   W żadnym miejscu tekst temu nie przeczy. Prosimy o uważną lekturę – w tekście jest wzmianka o tym, że nazwę rozwija się różnorodnie w zależności od etapu funkcjonowania zespołu. Nie oznacza to, że każde rozwinięcie ma inny desygnat.

 5. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Chcielibyśmy też wyjaśnienia fragmentu z pozycjami w zespole.

  Po pierwsze, dlaczego nadal użyty został stary pseudonim RM? Zmienił go i prosił, by nie używać starego.
  Po drugie, dlaczego J-hope nie została uwzględniony wśród raperów?
  Co ma znaczyć fragment o wokalistach? BTS nie ma chórków, każdy ma tam swoje 5 minut i jest równie ważny.
  Co oznacza, że tancerze „wiodą prym”? Dlaczego znów w grupie tancerzy pominięto Jungkooka?

  • BlogGandalf BlogGandalf pisze:

   1) Nie dostaliśmy prośby RM, sorry. Odnotowujemy też, że na grafice na stronie bts poland dalej funkcjonuje jako Rap Monster (tak samo zresztą w linku) / stan na 15.04.2020
   2) Chodzi tylko o wymienienie dominujących aktywności scenicznych poszczególnych artystów. Nie przeczymy, że J-hope także rapuje.
   3) Nigdzie nie pada słowo „chórek” w żadnym kontekście.
   4) Znaczy to tyle, że są to główni tancerze zespołu.

 6. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Album MOTS:7 występuje w 4 wersjach:) wiec polecam uzupełnić braki na magazynie.

 7. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Droga na szczyt NIE JEST oficjalną biografią zespołu.

 8. Avatar BTS Poland | koncert - przeczy pisze:

  Co za bzdury! BTS idą do wojska, nikt ich z tej służby nie zwolnił i nikogo o to też nie prosili. Bo NIE GROZI IM DISBAND z tego powodu.

  • BlogGandalf BlogGandalf pisze:

   Być może nie prosili, ale petycję w tej sprawie złożył koreański minister kultury. Co do finału tejże sprawy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które informacje są prawdziwe.Jeżeli disband oznacza tyle, co rozpad zespołuto jednak coś w tym jest. Przecież ddyby poszli to wojska, to (nawet jeśli tymczasowo) zespół musiałby przestać działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.