Polecamy

Brandon Sanderson – kolejność czytania książek z cyklu „Z mgły zrodzony”

brandon sanderson książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Brandon Sanderson w swoich książkach z cyklu „Z mgły zrodzony” stworzył oryginalne uniwersum fantastyczne, w którym większość znanych nam metali ma magiczne właściwości. Niektórzy z mieszkańców planety Scadrial potrafią je wykorzystać i zyskać nadprzyrodzone umiejętności. Bohaterowie od Sandersona to oryginalne i wyjątkowe postacie, niepozbawione jednak ludzkich niedoskonałości – dzięki temu ich charaktery są głębokie oraz wiarygodne. „Z mgły zrodzony” to seria, która powinna spodobać się każdemu miłośnikowi fantasy, zwłaszcza politycznego. Nie bez powodu Brandon Sanderson uchodzi za mistrza! Jak jednak czytać jego książki?

„Z mgły zrodzony” – oryginalna trylogia

Oryginalna trylogia opowiada o tzw. Erze Pierwszej, czyli czasie, gdy na Scadrial rządzi Ostatnie Imperium – despotyczne zgromadzenie z Ostatnim Imperatorem na czele, który uważa się niemal za boga. Mieszkańcy Scadrial dzielą się na trzy grupy: obligatorów, ślepo podążających za Imperatorem, arystokrację, czyli wielkie i bogate rody, oraz skaa – niewolników bez żadnych praw, o których nikt się nie troszczy.

Główna bohaterka, Vin, należy do tej ostatniej grupy. Jest uzdolnioną złodziejką, której umiejętności wyróżniają ją jednak spośród innych ludzi. Vin to bowiem allomantka, w dodatku bardzo rzadkiego typu – jest osobą Zrodzoną z Mgły, czyli potrafi kontrolować różnorodne metale we własnym ciele i tworzyć z nich magię. Wspólnie z Kelsierem, buntownikiem, który ma nadzieję na zniszczenie obecnego systemu władzy, postanawia zrobić wszystko, aby obalić Ostatniego Imperatora i przywrócić spokój wszystkim mieszkańcom Scadrialu. Tylko czy zatarcie granic pomiędzy warstwami społecznymi na pewno jest możliwe? I co jeśli zagrożeniem jest nie tylko Imperator?

Oto oryginalna trylogia Brandona Sandersona i kolejność czytania tych książek:

  1. „Z mgły zrodzony” (wyd. 2006), dostępny także w formie EPUB.
  2. „Studnia wstąpienia” (wyd. 2007), dostępna także w formie EPUB.
  3. „Bohater wieków” (wyd. 2008), dostępny także w formie EPUB.

Dodatkową książką z cyklu „Z mgły zrodzony” jest „W bezkres magii” (wyd. 2016, dostępna także w formie EPUB). Tytuł zawiera łącznie dziewięć różnych tekstów: jedną mikropowieść, która nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej trylogii, oraz osiem mniejszych opowiadań, zagłębiających się w magiczne uniwersum Cosmere.

Seria Waxa i Wayne’a

Seria Waxa i Wayne’a dzieje się w tzw. Erze Drugiej, czyli trzysta lat po wydarzeniach z oryginalnej trylogii. W tych czasach Scadrial przypomina niektóre XIX-wieczne kraje z naszego świata. Ludzie powoli poznają elektrykę, za pomocą technologii wznoszą się w powietrze, a ich domy stają się coraz nowocześniejsze. Rozkwit nauki nie oznacza jednak porzucenia magii. Allomanci i Feruchemicy nadal istnieją i potrafią kontrolować różne metale w swoim ciele.

Jednym z bohaterów tej trylogii jest Wax Ladrian, który posiada zarówno zdolności allomantyczne i feruchemickie – jest tzw. Podwójnym. Dotychczas mieszkał w Dziczy, jednak przez splot różnych wydarzeń musi wrócić do arystokracji w mieście, choć wcale mu się to nie uśmiecha. Czy jednak faktycznie to Dzicz skrywa więcej zagrożeń? Okazuje się bowiem, że życie wśród ciągle raczkującej technologii, która przenika się z magią, wcale nie należy do najprostszych, a Wax wraz ze swoim przyjacielem Wayne’em boleśnie się o tym przekona…

Poniżej przedstawiamy serię Waxa i Wayne’a od Brandona Sandersona i kolejność czytania tych książek:

  1. „Stop prawa” (wyd. 2011), dostępny także w formie EPUB.
  2. „Cienie tożsamości” (wyd. 2015), dostępne także w formie EPUB.
  3. „Żałobne opaski” (wyd. 2016), dostępne także w formie EPUB.

 

Cykl „Z mgły zrodzony” to tylko część dorobku Brandona Sandersona. Jego książek jest o wiele więcej – warto zapoznać się choćby z serią o „Alcatrazie Smedry” czy z „Legionem”. Fabuła większości powieści rozgrywa się w uniwersum Comsere, czyli w fikcyjnym wszechświecie wymyślonym przez Brandona Sandersona. Scadrial jest jedną z opisywanych planet, ale pozostałe są niemniej ciekawe. Niemal każdy cykl rozgrywa się w innym świecie i pokazuje czytelnikowi kolejne aspekty magii – a jest ich od groma! Pamiętaj, że wszystkie wymienione tytuły możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf