Książki

Bohaterowie DC Comics i Marvela. Który świat bardziej do Ciebie pasuje?

Bohaterowie DC Comics i Marvela
Avatar
Napisane przez

Chociaż bum na adaptacje superbohaterskich komiksów obserwujemy dopiero od jakichś kilkunastu lat, filmy i seriale o herosach z historii obrazkowych mogliśmy oglądać już od dawna. Produkcje te pojawiały się jednak wybiórczo i niekonsekwentnie. Dopiero Marvel postanowił uporządkować sprawę – tak powstało MCU (Marvel Cinematic Universe), które stanowi kompromis między różnymi wersjami historii superbohaterów ze stajni tegoż wydawnictwa. Na fali popularności takich tytułów, jak Iron Man czy Avengers pojawił się też konkurencyjny projekt pilotowany przez DC – DCEU (DC Extended Universe). Niestety, konkurencyjne wydawnictwo nie poradziło sobie tak dobrze z trzymaniem w ryzach swoich historii. Nie oznacza to jednak, że świat DC nie ma swoich zalet. Sprawdźmy, co łączy, a co różni uniwersa Marvela i DC. Która z komiksowych propozycji bardziej do Ciebie pasuje? Bohaterowie DC Comics i Marvela walczą także o Twoją uwagę!

Marvel i DC – konsekwencja budowy świata

MCU to jedna z najkonsekwentniej budowanych franczyz na świecie. Historie superbohaterów rozgrywają się równolegle w komiksach, serialach oraz filmach. Najważniejsze wydarzenia rozdzielają tak zwane fazy – kolejne etapy tej monstrualnej opowieści. By mieć pełny obraz świata Marvela, trzeba zapoznać się z każdym tytułem z osobna, a trochę tego jest. Od momentu premiery pierwszego filmu z 2008 roku (Iron Man) do na ten moment ostatniego (Spider-Man: Daleko od domu) upłynęło 11 lat. W tym czasie powstały w sumie 23 filmy kinowe (wiadomo już, że na pewno powstanie kolejnych 7), 5 filmów krótkometrażowych, 12 seriali (zapowiedziano kolejnych kilkanaście) oraz blisko 40 komiksów.

Ale to nie wszystko, co oferuje Marvel…

Obok MCU istnieje też Uniwersum X-Men (franczyza 20th Century Fox), które rozpoczął film X-Men w 2000 roku. Ostatnią produkcją z cyklu jest póki co „X-Men: Mroczna Phoenix”, ale wiadomo, że jeszcze w tym roku do 12 dotychczasowych filmów dołączy kolejny.

Jak wygląda świat DC?

DC długo nie mogło się zdecydować, jaki w ogóle ma plan. Dość późno zorientowało się, że Marvel zdążył ich już wyprzedzić o całe lata świetlne. Kolejne produkcje DC zbierały mieszane recenzje, a konstruktorzy tego świata wciąż zmieniali jego nazwy, rozdzielali go na pomniejsze rzeczywistości, naprzemiennie wykluczali lub dodawali jakieś tytuły oraz zmieniali aktorów dla tej samej postaci. Z tego powodu trudno mówić o jakiejś zadziwiającej spójności DCU. Według aktualnych danych franczyzę zapoczątkował film Człowiek ze stali w 2013 roku, a ostatnią produkcją pod szyldem wydawnictwa jest Shazam!. Wiemy, że zaplanowano premierę dwóch kolejnych tytułów w realiach DCU. Warto też zaznaczyć, że poza oficjalnym zazębiającym się uniwersum DC, powstały też bardzo dobrze przyjęte filmy samodzielne, jak „Mroczny rycerz” czy „Joker”.

Marvel dla dzieci i DC dla dorosłych

Popularność franczyzy Marvela nie wynika tylko z bardziej przemyślanej strategii produkcyjnej, czy zwyczajnie większej liczby tytułów, jakie wypuścił na rynek w ostatnim czasie. Trzeba przyznać, że jego projekt jest po prostu dużo bardziej… bezpieczny. Kolejne propozycje MCU przeznaczone są dla całych rodzin. Krwi na ekranie niemal nie uświadczymy, konflikty bohaterów są raczej nieskomplikowane, a granice między dobrem i złem wyraźnie nakreślone. Gargantuicznych rozmiarów MCU to doskonały materiał na wspólne hobby dla całej rodziny. Dużo mroczniejsze i bardziej wulgarne propozycje Marvela, jak Deadpool czy Logan (oficjalnie są to tytuły dozwolone od 18 roku życia) dzieją się poza MCU, we wspomnianym uniwersum X-Menów. Zupełnie inaczej rozgrywa sprawę DC.

Czy filmy DC mogą oglądać dzieci?

I tak, i nie. Większość produkcji DCU oznaczona jest jako produkcje adekwatne dla dzieci powyżej 13 roku życia, jednak w zestawieniu z Marvelem wypadają po prostu mrocznie. Twórcy tego uniwersum chętniej niż na superbohaterów,  stawiają też na antybohaterów, czyli postaci, których natura nie jest do końca określona. Herosi z DC dużo częściej charakteryzują się płynną moralnością. W DCU powstał zresztą film w całości poświęcony negatywnym postaciom, skazańcom, w którym ci – jako protagoniści – mogą być odbierani pozytywnie. Mowa tutaj o Legionie samobójców, którego swoista kontynuacja pod tytułem Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) trafi do kin już w lutym.

Joker premiera na DVD

Bohaterowie DC Comics i Marvela – podobieństwa

Tak, jak w literaturze czy filmach gatunkowych , także w komiksowym świecie daje się zauważyć pewne archetypy postaci. Bohaterowie o konkretnych cechach ugruntowali się w kolejnych historiach, dzięki ciepłemu przyjęciu przez odbiorców. Wpływ na wybory dokonywane przez czytelników miały oczywiście czasy, w których superbohaterskie opowieści się narodziły. Marvel i DC Comics rywalizowali ze sobą właściwie od samego początku. Nic więc dziwnego, że ich postaci posiadają wiele cech wspólnych. Gdy tylko jednemu wydawnictwu udawało się przyciągnąć uwagę odbiorcy, drugie starało się tę wiedzę wykorzystać.

Jak walczyć to tylko w grupie?

Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Cyborg – oto członkowie Ligi Sprawiedliwości, superbohaterskiej grupy ze stajni DC. W konkurencyjnym wydawnictwie, czyli Marvelu, mamy grupę Avengers. W jej szeregi wchodzili pierwotnie według komiksów: Iron Man, Ant-Man, Wasp, Thor oraz Hulk. Trend na zgrupowanie mścicieli zapoczątkowało DC w 1960 roku. Marvel zareagował na popularność tego pomysłu w roku 1963.

Kilka przypadków zbieżnych pomysłów Marvela i DC

Fani komiksów od lat zabawiają się w znajdowaniu odpowiedników bohaterów Marvela w DC i odwrotnie. Niektóre podobne postaci rodziły się w komiksach w małych odstępach czasu, jak Dr. Polaris (DC) i Magneto (Marvel), którzy powstali w 1963 roku, a inne na przestrzeni wielu lat, jak Flash (DC) i Quick Silver (Marvel), którzy zadebiutowali odpowiednio w 1940 i 1964 roku. W pierwszym z wymienionych przypadków łącznikiem jest magnetyczna moc i charakterystyczny hełm, w drugim zaś młody wiek, specyficzne poczucie humoru i nadprzyrodzona prędkość. Przykłady innych par mogą stanowić: Green Arrow (DC) i Hawkeye (Marvel), Zielona Latarnia (DC) i Quasar (Marvel), Darkseid (DC) i Thanos (Marvel) czy Catwoman (DC) i Black Cat (Marvel).

Gry oraz zabawki Marvela i DC

Nie da się ukryć, że to Marvel wygrywa aktualnie wyścig o popularność filmowych czy serialowych franczyz. Niemniej postaci z DC, jak Superman czy Batman, są głęboko zakorzenione w kulturze nawet pomimo słabszego zarządzania wydawnictwa swoimi adaptacjami (zwłaszcza pseudonim herosa z Kryptonu przedarł się do codziennego języka). W świecie gier i zabawek zwyczajnie nie da się wskazać, która z marek przoduje. Na podstawie obu światów powstało mnóstwo gier karcianych, planszowych oraz wideo, tony różnorakich figurek, a także wiele zestawów Lego.

Najlepsze zabawki Marvel i DC

Ogromną popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się figurki Funko Pop. Spośród licznych propozycji obrandowanych logiem DC lub Marvela najciekawsza wydaje się seria Marvel 80th, w której znane postaci komiksowe zaprezentowane są w klasycznych strojach komiksowych. Aż trudno się zdecydować, która opcja bardziej chwyta za serce: Wolverine w żółtym wdzianku, czy pierwsze wcielenie Cyklopa. DC ujmuje z kolei propozycją dla dziewczynek. Wonder Woman w odrzutowcu wygląda po prostu świetnie i trudno wyobrazić sobie, żeby któraś ze współczesnych dziewczynek nie chciała mieć jej w swojej kolekcji.

Co wybrać – Marvela czy DC?

Rozległy świat stworzony z myślą o całej rodzinie, czy mniej obszerne uniwersum z moralnymi wątpliwościami? Rzeczywistość, w której największe nawet bitwy rozgrywają się w słońcu, czy brudne ulice, szare twarze i ciosy wyprowadzane z mroku? Jakkolwiek dyletantom mogłoby się wydawać inaczej, Marvel i DC oferują naprawdę zróżnicowane doświadczenia. I całe szczęście, bo dzięki temu nie grozi nam nuda! Jeżeli tylko zmęczycie się jedną strategią kształtowania komiksowych rzeczywistości, możecie wybrać drugą. Wszak i tu, i tu dobro zawsze zwycięża.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar