Aktualności

Babcie i dziadkowie, jakich nie znacie. Babcia DJ, modelka, babcia na motorze, a dziadek na deskorolce… czemu nie!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Życie zaczyna się po… no właśnie, kiedy? Myślę, że nie jedna babcia i nie jeden dziadek powiedzą, że po 60. , po 70., czy po 80. I słusznie! Każdy w sędziwym wieku powinien wybrać to, co daje mu największa radość. Może opiekować się gromadką wnucząt, a może też śmigać na deskorolce, czy przemierzać świat motorem. Najważniejsze, żeby każdego dnia chciało się wstać z łóżka i zacząć kolejny piękny dzień.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzę przede wszystkim zdrowia i pogody ducha!

W tym wpisie znajdziecie ciekawostki dotyczące Dnia Babci i Dnia Dziadka. Poznacie też niesamowitych seniorów, dla których wiek nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń.

>> Dzień Babci i Dzień Dziadka – co, gdzie, kiedy?

 • Pomysł uczczenia Dnia Babci po raz pierwszy pojawił w 1964 roku. Zainicjowany został przez tygodnik „Kobieta i życie”.
 • „Tygodnik Poznański” podchwycił ideę i w 1965 roku w Poznaniu zainaugurowano święto babć.
 • Data ustalenia Dnia Babci wiąże się z Mieczysławą Ćwiklińską. Aktorka właśnie 21 stycznia  występowała w Poznaniu w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. Zagrała babcię. Miała wówczas 85 lat. Jej gościnny występ uczczono tortem i kwiatami.
 • Rok później „Express Wieczorny” kontynuował inicjatywę i obwieścił, że 21 stycznia to Dzień Babci.
 • Dzień Dziadka nie pojawił się równolegle z Dniem Babci. Pomysł na jego celebrowanie pojawił się w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty święta dziadków.
 • Zgodnie z pierwszymi propozycjami Dzień Dziadka miał wypadać 30 maja. To data urodzin Mieczysława Fogga, polskiego piosenkarza. Nie przyjęła się jednak i z czasem utrwaliło się, że dziadkowie mają swoje święto dzień po babciach, czyli 22 stycznia.
 • Dzień Babci inaczej wypada w różnych krajach. Na przykład tradycja jego obchodzenia we Francji istnieje od 1987 roku. Babcie świętują tam w każdą pierwszą niedzielę marca.
 • Stany Zjednoczone też mają Dzień Babci, a dokładnie National Grandparents Day. Wprowadzono go najpierw w Wirginii Zachodniej. W 1978 roku święto zostało oficjalnie uznane przez prezydenta i wprowadzone w całym kraju. Do obchodów dołączyła również Kanada.  Narodowe Święto Dziadków wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (pierwszy poniedziałek września).
 • Symbolem święta dziadków w Kanadzie i USA jest kwiat, a dokładnie niezapominajka. Śpiewa się tego dnia także specjalny hymn – „A Song For Grandma And Grandpa”.
 • W Bułgarii Dzień Babci wypada 20 stycznia, w Brazylii i Hiszpanii 26 lipca, a w Wielkiej Brytanii jest to pierwsza niedziela października.
 • Natomiast we Włoszech dzień dziadków jest obchodzony 2 października. Ten dzień jest równocześnie katolickim świętem Aniołów Stróżów.
 • Japonia, to kraj, w którym osoby starsze są obdarzane wyjątkową atencją. Święto babć i dziadków to ważny czas dla Japończyków. Obchodzone jest od 1966 roku, a nazywane jest Dniem Szacunku Dla Wieku.

>> Babcine rekordy

 • Najmłodszą babcią na świecie jest Rifica Stanescu. Pochodzi z małej wioski w Rumunii. Babcią została w wieku 23 lat. Jak to się stało? Rifica należy do społeczności romskiej. Małżeństwo w młodym wieku to norma. Mając 11 lat dziewczyna uciekła z domu ze swoim mężem. Za rok przyszła na świat jej córeczka Maria. 10 lat później Maria wyszła za mąż, a po roku urodziła synka.
 • Marzeniem wielu z nas jest mieć babcię jak najdłużej. Okazuje się, że śpiewane przy różnych okazjach „sto lat” wcale nie jest fikcją. Urzędnicy z Sumatry przeprowadzając spis ludności w 2010 roku trafili na staruszkę, która twierdziła, że urodziła się w 1853 roku. Turinah miała wówczas 157 lat! Co ciekawe, jej adoptowana córka świętowała wtedy 108 urodziny.
 • Inna wiekowa babcia mieszka w Rosji. Tanzilja Bisiembiejewa ma 120 lat i nadal dobrą kondycję. Doczekała się: 5 wnuków, 24 prawnuków i 2 praprawnuków. Różnica wieku między nią i najmłodszym z dzieci to 119 lat.
 • Marzeniem wielu babć jest jak największa gromadka wnucząt, a najlepiej też prawnucząt. Beryl O’Flynn udało się w tym temacie ustanowić rekord. Miała 10 dzieci, a w wieku 85 lat mogła się pochwalić gigantyczną rodziną:48 wnucząt, 73 prawnucząt i 5 praprawnucząt 🙂 Podobno pamiętała imiona wszystkich. Beryl O’Flynn zmarła w wieku 87 lat.

>> Superstulatek

To osoba, która żyje minimum 110 lat! Podobno na świecie żyje 300-450 takich osób. Natomiast pojęcie „superstulatek” funkcjonuje mniej więcej od 1970 roku. Początek dał mu wydawca Księgi Rekordów Guinnessa Norris McWhirter i badacz A. Ross Eckler.

>> Babcia to nie tylko robótki ręczne, a i dziadek naprawdę potrafi

 • Babcie potrafią być naprawdę szalone. 91-letnia Frances Gabe mieszkająca w Kalifornii uczciła swoje urodziny… skokiem na bungee. To był siódmy skok w jej życiu. Dzięki niemu ustanowiła rekord Guinessa na najstarszą kobietę  skaczącą na bungee.

 • Światowy rekordzista w skoku na bungee to dziadek Mohr Keet z Afryki. Skacząc miał 96 lat.
 • Wśród dziadków są też wielbiciele rozrywek, które przypisuje się głównie młodzieży. Jednym z takich starszych panów młodych duchem był woodstockowy dziadek – Stanisław Kuleszyński. Ci, którzy przyjeżdżali na  Przystanek Woodstock doskonale go znali i co roku wypatrywali. Woodstockowy dziadek cieszył się sympatią i szacunkiem. Dowodem na to jest kamień pamiątkowy na terenie Przystanku Woodstock w Kostrzynie.

www.gazetalubuska.pl

 • Babcią, której wiek trudno odgadnąć, jest Yasmina Rossi. Ma dwoje wnucząt, 60 lat i jest modelką, której figury i kondycji może pozazdrościć nie jedna trzydziestolatka. Śliczne włosy, szczupła, wysportowana sylwetka, zero cellulitu… Yasmina Rossi jako modelka zaczęła dorabiać koło trzydziestki.

 • Babcia na motorze? Czemu nie. Voni Glaves (64 lata) i Ardyss Kellerman (79 lat) przejechały na motocyklach milion mil! Zostało to udokumentowane. Obie uwielbiały motocykle i miały po kilkanaście jednośladów. Pokonały na motorach bardzo długie dystanse.

www.beadrider.com

 • Wyobrażacie sobie babcie w klubie, a to tego prowadzącą dyskotekę? Ja tak 🙂 Wirginia Szmit łamie wszelkie stereotypy polskiego seniora. 75-letnia babcia to DJ Wika! Zanim zajęła się muzyką była pedagogiem. Na emeryturze jest cały czas  pozytywnie zajęta i cały czas cieszy się życiem. Ma 78 lat i jest najstarszą DJ-ką w Polsce, a może i na świecie.

 • W wielu starszych osobach drzemie sportowy duch. Przykładem tego jest pan Stanisław Kowalski. W wieku 104 lat podjął próbę pobicia, należącego do Japończyka Hidekichi Miyazaki, rekordu świata stulatków w biegu na 100 metrów. Nie pobił rekordu (29,83 s), ale za to ustanowił  swój własny – 32,79 s. Jak utrzymać taką formę? Nic trudnego 😉 Wystarczy codziennie biegać, jak pan Stanisław, po 10 km bez względu na pogodę.

 • Kolejny dziadek rekordzista to Robert Marchand. Jako czternastolatek zajął się kolarstwem, ale nie na długo. Miłość do roweru wróciła, kiedy miał 67 lat. W 2012 roku Robert Marchand przejechał 100 kilometrów w 4 godziny 17 minut i 27 sekund, ustanawiając tym samym rekord. Dwa lata później padł kolejny rekord. Tym razem w jeździe godzinnej 100+, pokonał 26,952 km.

www.ledauphine.com

 • Dziadkowie potrafią mieć także zacięcie do nauki. Prawdopodobnie najstarszym studentem w Polsce był pan Jerzy Królewiecki. Mając 87 lat rozpoczął studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował fizykę z astronomią.
 • Lloyd Kahn mając 65 pokochał…  nie szachy, nie wędkowanie, a jazdę na deskorolce. Amerykanin wcześniej nie miał z tym sportem nic wspólnego. Obecnie ma 85 lat i może mu pozazdrościć nie jeden nastolatek.

>> Dziadek z innej półki

 • Dziadek do orzechów to sprzęt, dzięki któremu rozłupuje łupinę orzecha. Skąd się wzięło? Dawniej ten przyrząd miał wiele nazw. Ostatnie przyjęło się określenie dziadek do orzechów. Pierwszą produkcję dziadków do orzechów uruchomił Wilhelm Füchtner w 1872 roku i jemu przypisuje się wymyślenie tego sprzętu, choć wiadomo, że używany był jeszcze w starożytności.
 • Kolekcjonerami dziadków do orzechów jest pan Jan Łomnicki z Czarnego (woj. pomorskie) oraz pan Witold Tchórzewski z Warszawy. Kolekcja liczy 572 urządzeń. Są eksponaty, które pochodzą nawet sprzed 200 lat. Wśród dziadków do orzechów jest m.in. urządzenie w formie drewnianej głowy Bismarcka z inskrypcją w języku polskim z1898 roku.

Jeszcze raz życzę wszystkim Babciom i Dziadkom samych radosnych dni!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

 • Ewa

  Mój dziadek ma 75 lat i wciąż jest zapalonym rowerzystą. Podziwiam go za to, że wciąż ma siłę spełniać swoje marzenia i realizować nowe cele, które sobie wymierza. W ostatnie wakacje przejechał całe nasze wybrzeże Bałtyckie. Będąc w jego wieku chciałbym choć w połowie móc pochwalić się taką formą. Jedno jest pewne aktywność i ruch to klucz do wesołego i długiego życia.

 • Gabryśka

  Moja babcia też należy do tych bardziej rozrywkowych, kiedyś nawet pojechała ze mną i rodzeństwem do Leszna, by polatać w tunelu aerodynamicznym. Ale szczerze nie dziwię się starszym ludziom, że coś robią, bo dawniej nie było takich atrakcji.. A na koncercie tej babeczki, która jest Dj była i rozpaliła publikę do czerwoności.

  • Aleksandra

   Gabrysiu, super! Gratuluję babci i dziękuję za miły komentarz 🙂