Polecamy

Audiobooki – bestsellery, których warto posłuchać!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Gdy chłód na dworze i deszcz zacina, można sobie poprawić nastrój książką albo audiobookiem. Audiobooki doskonale sprawdzają się w czasie błogiego lenistwa, długich podróży, podczas jazdy samochodem czy bezsennych nocy. Ja lubię też słuchać audiobooków, wykonując nielubiane prace domowe. Uwierzcie, prasowanie może być przyjemne! Oczywiście audiobook audiobookowi nierówny. Jednak słuchanie książek czytanych przez wybornych lektorów to prawdziwa przyjemność. A to, co zawsze się sprawdza to audiobooki bestsellery, czyli ponadczasowe historie wybitnych autorów. Podrzucam zatem audiobooki dla dorosłych i dla dzieci. To propozycje tytułów na jesienną pluchę. Oczywiście dorośli też powinny posłuchać książek dla najmłodszych. Myślę, że warto też wracać do opowieści z dzieciństwa. Dobra książka nie starzeje się nigdy.

Dla zainteresowanych audiobookami wrzucam jeszcze dwa wpisy z nimi związane: „Najlepsze audiobooki do słuchania w samochodzie. Tytuły, które wciągną każdego” i „Najlepsze głosy – audiobooki. Złota dziewiątka polskich lektorów”.

Przygody Tomka Sawyera – czyta Ireneusz Załóg

Są książki, które się nie starzeją. Tej o „Przygodach Tomka Sawyera” można czytać i słuchać w każdym wieku. Chłopaki i dziewczyny, każdy odnajdzie się w świecie przygód stworzonym przez Marka Twaina. Mnóstwo zabawnych sytuacji, młodzieńcza miłość, pierwsze papierosy, poszukiwanie skarbu – świat bez technologii może być też intrygujący. Powiedzcie kogo nigdy nie ciągnęło na wagary? Tomek Sawyer często ucieka z lekcji, woli włóczęgę po ruinach i buszowanie nad brzegami Missisipi. Bystry, wpadający ciągle w kłopoty dzieciak potrafi tak zmanipulować innych, że nawet kary nakładane przez wychowującą go ciotkę przynoszą korzyści (starsi czytelnicy pewnie pamiętają malowanie płotu).

Mark Twain opowiada przygody, które w większości wydarzyły się rzeczywiście. W jednej, czy dwóch sam był bohaterem, w innych jego szkolni koledzy. Sam prowadził ciekawe życie, imając się wielu zajęć, zazwyczaj nie kojarzonych z biurkiem pisarza. Obowiązkowa pozycja w domowym archiwum.

Pragnienie – czyta Mariusz Bonaszewski

Audiobooki bestsellery to z całą pewnością książki Jo Nesbo świetnie się czyta i równie dobrze ich się słucha. Roboczym tytułem „Pragnienia” był „Wampirysta”. Czy istnieje wampiryzm? Rozważanie to było punktem wyjścia do opowieści. Tytułowe pragnienie odnosi się też do ciągnącego się za Harry’m Hole alkoholizmem. W poprzedniej, dziesiątej części, Hole odszedł ze służby i układał sobie życie z Rakel. Teraz 50-letni detektyw niechętnie wkracza do akcji. Wraca tylko dlatego, że popełniona zbrodnia przypomina mu przestępstwo sprzed lat. „Pragnienie” zaczyna się od randki na Tinderze, po której ginie młoda kobieta. Jo Nesbo w wywiadzie przyznaje, że pomysł z randkami powstał w kawiarni, do której często sam zaglądał. To co przez lata brał za rozmowy w sprawie pracy, często okazywało się romantycznymi spotkaniami. Ze strzępków zasłyszanych rozmów powstały sceny w książce.

Jo Nesbo stara się nie odnosić do zbrodni z rzeczywistości, jak sam mówi – pisze fikcję. Bardziej interesuje go moralne zagadnienie przestępstwa niż jego techniczne szczegóły. Wykorzystuje to co dzieje się w rzeczywistości jedynie jako tło dla akcji. „Pragnienie” czyta się błyskawicznie i tak jest też z audiobookiem – każdy moment jest zły, żeby przerwać. Bezwzględny nieprzewidywalny morderca, wartka akcja. Pojawia się też kilka nowych czarnych charakterów. Nesbo jak zawsze trzyma w napięciu.

Samarytanin, kapelusznice i kot czyli jak skutecznie pomagać – czyta ks. Jan Kaczkowski

„Wścieka mnie nadęty chrześcijanin, pełen frazesów katolicko-chrześcijańskich, który tak naprawdę będzie mówił o przyzwoitości, a kiedy dojdzie co do czego, będzie drugim człowiekiem posługiwał się przedmiotowo…”

Ks. Jan Kaczkowski pomagał ludziom, chociaż sam też potrzebował pomocy. Życie związał z chorymi przebywającymi w hospicjum. Tym, które pomógł wybudować w Pucku. Zwykły prosty diecezjalny ksiądz – jak o sobie mówił na vlogu – zupełnie niezwykle mówił o duchowości. Potrafił słuchać i to tych najbardziej bezradnych w ostatnim etapie ziemskiego życia. Uczył innych jak rozmawiać z umierającymi. Przez ostatnie cztery lata swojego sam walczył z glejakiem IV stopnia. W 2016 roku odszedł. Ksiądz Kaczkowski pisał książki, czytane przez wierzących i niewierzących. W prostych, czasem wręcz dosadnych słowach, z humorem mówił o miłości, szacunku dla innych i wybaczaniu. „Samarytanin, kapelusznice i kot czyli jak skutecznie pomagać” jest oczywiście książką o pomaganiu. Ale też rozmową z samym sobą, rozważaniami na temat uczciwości, trudnościach wyboru dobrej drogi, szczerości i pasji życia, nawet jeśli widać jego kres.

Rasmus i Włóczęga – czyta Edyta Jungowska

Kto z Was nie zna książek Astrid Lindgren? Jeśli w Waszym domu czytano książki to na pewno znacie którąś z opowieści autorstwa tej autorki. Szalone historie, nieszablonowi bohaterowie, przyjazne stworki – wszystko to zapada w pamięci chyba na zawsze. Teraz jest świetna okazja, aby przypomnieć sobie 9-letniego Rasmusa, który -jak każdy z nas – szuka dla siebie bezpiecznego domu i kochających go ludzi. Jeśli Wsze dzieci jeszcze go nie znają, to warto go im przedstawić.

Chłopak mieszka w sierocińcu i ma małe szanse na to, aby wybrali go zastępczy rodzice. Postanawia więc sam znaleźć rodzinę i ucieka w świat. Nie wiadomo co by go spotkało, gdyby na drodze nie stanął mu Oskar – włóczęga z wyboru, który zostawia żonę i przytulny dom, kiedy tylko czuje zew przygody. Razem udaje im się przetrwać, bo przyjaźń, zaufanie i wierność kompanowi pozwala wyjść bezpiecznie z każdej trudnej sytuacji.

„Rasmus i Włóczęga” to jedna z tych książek, których fajnie słucha się razem z dziećmi. Daje wspaniały pretekst do rozmów o uczuciach i wyborach, których dokonujemy w życiu. To audiobook bestseller, który poprawi nastrój całej rodzinie.

Hobbit czyli tam i z powrotem – czyta Marian Czarkowski

Pierwszy raz powieść Johna Ronalda Reuela Tolkiena została wydana w Wielkiej Brytanii w 1937 roku. W Polsce można było ją przeczytać dopiero w 1960 roku. Wszystkie przygody hobbitów mają miliony fanów na całym świecie. Moda na zanurzenie się w fantastyczne światy Tolkiena nie przemija. A wszystko zaczęło się od „Hobbita, czyli tam i z powrotem”. Tam Bilbo Baggins namówiony przez Gandalfa porzucił spokojne życie wśród pagórków Bag End w Hobbitonie i wyruszył z krasnoludami do Samotnej Góry. Droga była trudna, zatrzymywały ich trolle, ogniem ział straszliwy smok, a Gollum mieszał ścieżki. Kto nie oglądał filmów – ma wyjątkową okazję na wymyślenie własnych bohaterów na podstawie barwnych opisów autora.

A teraz jedna z zagadek, które musiał rozwiązać Bilbo. Jeśli nie wiecie co to jest, szukajcie rozdziału z Gollumem:

„Coś, przed czym w świecie nic nie uciecze,
Co gnie żelazo, przegryza miecze,
Pożera ptaki, zwierzęta, ziele,
Najtwardszy kamień na mąkę miele,
Królów nie szczędzi, rozwala mury,
Poniża nawet najwyższe góry”.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to jedna z książek, która nigdy się nie nudzi. Można ją czytać nie raz, a kto czytał teraz może posłuchać. Bestseller wśród książek i bestseller wśród audiobooków!

Ciernista róża – czyta Marta Grzywacz

„Uprawie róż poświęciła czterdzieści lat życia, ale tak naprawdę nigdy nie miała do nich dobrej ręki. Prawdopodobnie dlatego, że nie lubiła róż i właściwie zawsze chciała robić coś innego…” 71-letnia Beatrice Shaye ma na wyspie Guernsey uroczy domek otoczony różami. Mieszka w nim z Helen – żoną nazisty, która z mężem przygarnęła ją, gdy zgubiła się w trakcie ucieczki rodziny w 1940 roku. Energiczna Beatrice prowadzi spokojny tryb życia, dzień zaczyna od spaceru z psami. Zwykle wędrują w kierunku cypla, z którym wiążą się tragiczne historie. Pewnego dnia na wyspę przyjeżdża Karin – Niemka, która postanowiła zmienić swoje życie i wraca w miejsca zapamiętane z dzieciństwa. Splot okoliczności sprawia, że zatrzymuje się w domu Beatrice. Kobiety zaprzyjaźniają się, jednak sielską atmosferę wyspy burzy zbrodnia. Nagle zaczynają ginąć ludzie. Czy miła starsza pani może okazać się kimś innym? =

Jeśli historia Charlotte Link przedstawiona w „Ciernistej róży” Was wciągnie, możecie wyruszyć śladami bohaterów. Wyspa Guernsey ma niespełna osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych i leży w strefie klimatów morskich. Są na niej piaszczyste plaże i wysokie klify. Znajdziecie ją tuż przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche. Wyspa jest autonomiczna, ale należy do Wielkiej Brytanii, która zapewnia jej ochronę militarną. Ma zaledwie 65 tysięcy mieszkańców. Turyści mogą wynająć na niej domki letniskowe i apartamenty. Guernsey nie należy do Unii Europejskiej, ale mieszkańcy Unii nie potrzebują paszportów, aby ją odwiedzić. To popularny raj podatkowy.

A jakie audiobooki Wy polecacie na poprawę jesiennego nastroju?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf