Polecamy

9 książek dla miłośniczek wymagającej literatury

Avatar
Napisane przez Gandalf

Nie lubisz trywialnych i prostych historii? Od książek, po które sięgasz wymagasz czegoś więcej? Np. poważnej treści, ukrytych znaczeń, epickiego rozmachu lub misternie skonstruowanej fabuły?

Sprawdź naszą listę 9 tytułów, obok których z pewnością nie przejdziesz obojętnie!

Sztuka kochaniaMichalina Wisłocka

O książce Michaliny Wisłockiej – bezsprzecznie jednej z najpopularniejszych seksuolożek w naszym kraju, zrobiło się głośno z powodu jej filmowej biografii, która na ekrany kin trafiła 27 stycznia tego roku. Choć legendarny podręcznik miłości po raz pierwszy został wydany w 1976 roku, do dziś nie traci na aktualności. Liczby zresztą mówią same za siebie – 7 milionów sprzedanych egzemplarzy i niezliczona ilość nielegalnych dodruków. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Dlatego, że to pełen ciepła podręcznik o sztuce kochania. Dlatego, że postać Wisłockiej jest niezwykle interesująca. I wreszcie dlatego, że to wydawniczy fenomen, który w czasie cenzury PRLu wojował dzielnie o kulturę nie tylko seksu, ale także i uczuć.

Rok królikaJoanna Bator

Joannę Bator z pewnością doskonale znają czytelniczki, które sięgają po nieco bardziej wymagającą literaturę dla kobiet. „Rok królika” to książka, którą trudno jednoznacznie sklasyfikować. Z jednej strony to opowieść o poszukiwaniu tożsamości – podróży, podczas której do głosu docierają najgłębiej skrywane pragnienia. Z drugiej to historia, która pełnymi garściami czerpie z takich gatunków, jak kryminał i thriller. Julia Mrok (nazwisko mówi już samo przez się) opuszcza swoich dwóch kochanków i trafia do hotelu połączonego ze spa „Pod Królikiem”. Sęk w tym, że hotel znajduje się w miejscowości Frankenstein, a jego właścicielka ma tyle samo tajemnic ile skrywa to miejsce i skomplikowana osobowość głównej bohaterki.

Brud” – Piotr C.

Autor znany z bestsellerów – „Pokolenie Ikea” i „Pokolenie Ikea: Kobiety”, bierze na warsztat po raz kolejny brudną rzeczywistość wielkiego miasta. Główny bohater – Relu, jest adwokatem i lemingiem, który mieszka na Wilanowie. Ma zasobne konto, piękną żonę, mądrego syna, psa i wiernych klientów. Ma także swoje tajemnice, dręczące go sumienie i kilka spraw, które wolałby ukryć. Podobnie, jak wszyscy jego najbliżsi. To kolejna książka, w której Piotr C. poddaje pod refleksję życiowe priorytety. I jak zwykle robi to nieco cynicznie i bardzo wciągająco.

Dasz radę. Ostatnia rozmowa” – ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka

Trudno nie znać Księdza Jana Kaczkowskiego. Jeden z najpopularniejszych księży w kraju, założyciel Puckiego Hospicjum, gdzie umierających uczył radości, a wolontariuszy tego, jak rozmawiać z nimi o śmierci. Onkocelebryta i człowiek ogromnego serca. „Dasz radę” to ostatnia rozmowa, jaką odbył przed swoim odejściem. Rozmowa, w której do głosu dopuścił innych, by jak zawsze podarować każdemu z osobna dużo nadziei i ciepła.

Harda” i „Królowa” – Elżbieta Cherezińska

Dwa tomy polskiej historii przedstawionej w zupełnie nowym świetle. Elżbieta Cherezińska przenosi nas do czasów Mieszka I, gdy rodzi się dopiero potęga księstwa. Nie on jednak jest głównym bohaterem jej powieści, bowiem autorka w tej roli stawia Świętosławę – córkę księcia i Dobrawy, siostrę Bolesława i nieustępliwą, pełną ambicji królową Szwecji, Danii i Norwegii. Epicka opowieść o historii, która rozgrywała się na ziemiach Piastów i Wikingów. I po raz pierwszy to nie wielcy królowie i odważni wojowie grają w niej pierwsze skrzypce!

Beduinki na Instagramie” – Aleksandra Chrobak

To natomiast pozycja dla miłośniczek pasjonujących reportaży. Aleksandra Chrobak zabiera nas w wielką podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – kraju, który zaledwie w ciągu kilku dekad przekształcił się z beduińskiej oazy w tętniącą życiem, pełną luksusu metropolię. Autorka prezentuje jego kulturę od kuchni, która dla nas – Europejczyków, jest absolutnie zaskakująca! Gawędziarski styl to absolutny plus tej książki!

Shantaram” i „Cień góry” – Gregory David Roberts

Obydwa tytuły mogą poszczycić się mianem międzynarodowych bestsellerów i zachwyciły miliony czytelników na całym świecie. Pierwsza część historii byłego więźnia i jej kontynuacja, które długo pozostawały na szczytach list sprzedaży. Epicka, napisana z wielkim rozmachem biograficzna opowieść o człowieku, który trafił do dalekich Indii, by szukać tam ukojenia i odkupienia. Jego życiorys mógłby posłużyć co najmniej kilku bohaterom hollywoodzkich produkcji!

Historia pszczół” – Maja Lunde

Kolejny światowy bestseller na naszej liście, który jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów. Trzy różne historie osadzone w trzech różnych czasoprzestrzeniach, których spoiwem są… pszczoły. Maja Lunde zabiera nas do Anglii z 1857 roku, współczesnych Stanów Zjednoczonych i Chin z nie aż tak odległej przyszłości, gdzie poznajemy William’a, George’a i Tao. O czym tak naprawdę jest ta książka? O miłości, relacjach pomiędzy dziećmi i rodzicami, marzeniach i własnym (nie)spełnieniu. Wzruszająca i przepięknie napisana.

Przeznaczeni” – Katarzyna Grochola

Kolejna, bezkonkurencyjna powieść obyczajowa Katarzyny Grocholi. Tym razem to historia kilku osób, których losy splatają się ściśle z powodu przypadkowych zrządzeń losu. Niezwykle przemyślana i misternie skonstruowana fabuła, która czasem bawi do łez, a czasem sprawia, że po policzkach spływają łzy wzruszenia. Smutna i optymistyczna jednocześnie powieść o poplątanym życiu, w którym każdy dostaje swoją szansę. Szansę, z której korzysta lub bezpowrotnie ją traci.

Mamy nadzieję, że nasza lista okaże się dla Ciebie inspirująca i już niebawem na Twojej półce pojawią się nowe książki, które wciągną Cię do swojego świata i zostaną z Tobą na dłużej. Nawet po lekturze!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Kasia

    To kolejne zestawienie, w którym na wysokiej pozycji widzę „Historię pszczół” M.Lunde. Książki nie miałam okazji jeszcze przeczytać, ale chyba szybko biorę się za nadrobienie tej zaległości. Fascynujące jest, że ogniwem spajającym całą powieść i wiele wątków są…pszczoły 🙂