Aktualności Polecamy

8 pomysłów na gry i zabawy na sylwestra

zabawy na sylwestra
Avatar
Napisane przez Gandalf

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim wyczekiwana przez wielu impreza. Niektórzy z nas udadzą się na huczną zabawę, inni zostaną z dziećmi lub będą bawić się ze znajomymi na domówkach. Ten tekst powstał właśnie z myślą o tych, którzy chcą imprezować w mniejszym gronie – z przyjaciółmi czy rodziną. Dziś przedstawiamy nasze propozycje na najlepsze gry i zabawy na sylwestra w domu. Rzuć na nie okiem, jeśli nie zamierzasz nudzić się w ostatni dzień tego roku.

Gry na sylwestra

Prezentujemy cztery gry na sylwestra w domu, które wciągną na długie godziny. Są wśród nich zręcznościówki i planszówki w wersjach klasycznych i nieco urozmaiconych – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

1. Dla zręcznych

Imprezowy klasyk – „Jenga” – to jedna z najpopularniejszych gier zręcznościowych o bardzo prostych zasadach. Na początku z zawartości pudełka ma powstać wieża, a każde jej piętro ma składać się z trzech klocków. Rozgrywkę zaczyna osoba, która tę konstrukcję zbudowała.

Każdy kolejny uczestnik musi wyjąć klocek z dowolnego miejsca wieży (poza najwyższym piętrem) i położyć go na szczycie. Sęk w tym, że nie może się ona zawalić. Dodajmy, że do wyjmowania klocka można użyć tylko jednej ręki, a poziom trudności rośnie z każdym wyciągniętym elementem. Warto więc dokładnie przemyśleć każdy ruch. Gra kończy się, gdy wieża się zawali – przegrywa osoba, która się do tego przyczyniła, a zwycięzcą zostaje ten, kto wyjmował klocek tuż przed nią.

2. Dla entuzjastów biznesu i lokalnych patriotów

A może rzucić to wszystko i wyjechać… na sylwestra? To pytanie nabiera nowego znaczenia podczas gry w „Monopoly: Polska jest piękna”. Specjalna edycja kultowej planszówki zabierze cię w podróż po najpiękniejszych zakątkach naszego kraju – Morskim Oku, Puszczy Białowieskiej czy ruchomych wydmach w Łebie.

Nie zapomnijmy o podstawowym celu „Monopoly”. Jest nim oczywiście przejęcie całego rynku nieruchomości z planszy. Gracz porusza się po niej pionkiem, sprzedając i kupując poszczególne działki. Przy okazji próbuje też doprowadzić swoich przeciwników do bankructwa. Za każde wejście na kupiony przez ciebie teren rywale muszą zapłacić czynsz. Im więcej masz nieruchomości, tym bliżej wygranej jesteś.

3. Dla zakochanych

Nieważne, czy spotykacie się od kilku miesięcy, czy jesteście 20 lat po ślubie – staż związku nie ma tu znaczenia. Ważne, że w sylwestrową noc będziecie zespołem, który stanie do walki o żetony kupidyna w grze „Gierki Małżeńskie”. Parę zbliżają do zwycięstwa ruchy pionka po planszy i każde prawidłowo wykonane zadanie. Zostały one podzielone na cztery kategorie: „Wiem wszystko”, „Znamy się”, „Między słowami” i „Kalambury”. Wszystkie materiały do gry zostały zilustrowane kreską satyryka Andrzeja Mleczki.

W tej grze można rywalizować z partnerem lub zaprosić do niej inną parę lub pary. W wersji dla dwojga przewidziane zostały vouchery dla zwycięzcy, które ma dla niego zrealizować przegrany. Może na przykład coś dla niego ugotować lub posprzątać w domu. To dobry sposób na miło spędzonego sylwestra i jeszcze lepsze poznanie partnerki lub partnera.

4. Dla fanów „Gry o tron”

„Winter is coming”? To się okaże w najbliższych miesiącach – ale nie zaszkodzi za to zagrać w „Grę o Tron Catan: Braterstwo Straży”, zwłaszcza jeśli jesteś fanem serialu lub powieści. Rozgrywka nie powinna znudzić też tych, którzy nie są w temacie – a nuż przekonają się, żeby rzucić okiem na dzieło George’a R.R. Martina?

Gra jest oparta na mechanice znanej z „Osadników z Catanu” – akcja rozgrywa się na heksach, czyli sześciokątnych żetonach. Tradycyjna wersja takiej gry przewiduje miejsce dla 3 lub 4 graczy. Przyjmują oni rolę dowódców Nocnej Straży, którzy mają obronić Mur przed najeźdźcami z Północy. By zapobiec przedarciu się wroga, gracze muszą odpowiednio ustawić na nim swoich strażników. W grze można spotkać znane z serialu postacie – Jeora Mormonta, Samwella Tarly’ego czy Melisandre. Sam przekonasz się o tym, czy pomogą ci w rozgrywce, czy spróbują pokrzyżować ci plany.

Zabawy na sylwestra

Co robić w sylwestra, jeśli nie chcemy korzystać z gotowych rozwiązań? Zawsze można postawić na angażujące zabawy, które przyniosą mnóstwo śmiechu! Oto nasze propozycje.

1. Kim jestem? – oto jest pytanie

Istnieją planszówki oparte na podobnym pomyśle, jednak do tej gry nie potrzeba nic więcej prócz kartek samoprzylepnych, długopisu i inwencji twórczej.

Każda z grających osób przygotowuje na kartce imię i nazwisko prawdziwej lub fikcyjnej postaci. Karteczka ląduje na czole innego uczestnika, który nie może zobaczyć, co zostało zapisane na kartce. Ma on za zadanie znaleźć odpowiedź na pytanie: kim jestem? Pomaga mu w tym zadawanie pytań pomocniczych. Trudności dodaje grze to, że odpowiedzi mogą brzmieć tylko „tak” lub „nie”. Wygrywa ta osoba, która pierwsza zgadnie, jaka postać została jej przypisana.

2. Pytanie czy wyzwanie – co wybierasz?

„Pytanie czy wyzwanie” to gra towarzyska, która jest dość dobrze znana. To jedna z zabaw na sylwestra, którą uwielbiają dzieci! To także dobra szansa na jeszcze lepsze poznanie swoich znajomych. W „pytanie czy wyzwanie” można grać w większym gronie, ale i we dwoje. Jak wskazuje nazwa, uczestnicy tej gry odpowiadają na pytania lub wykonują zadania wymyślone przez pozostałe osoby.

Warto ustalić wcześniej zestaw pytań i wyzwań, chyba że wolisz zdać się na spontaniczność gości. Pomyśl też o tym, jaki charakter ma mieć zabawa. Jeśli jesteś gospodarzem imprezy, możesz nad nią czuwać, by nikt nie poczuł się urażony, a pytania nie naruszyły prywatności gościa. Wszystko zależy od tego, w jak bliskich stosunkach jesteś z zaproszonymi osobami i w jakim wieku są wszyscy gracze.

3. Kalambury – zabawa na sylwestra dla dzieci – i nie tylko

Z pewnością pamiętasz kalambury z dzieciństwa. Ta zabawa jest idealna, jeśli zostajesz w domu ze swoimi pociechami – będą się świetnie bawić! Zasady są bardzo proste. Wybrana osoba pokazuje za pomocą gestów i mimiki wymyślone przez siebie hasło, a reszta gości musi je odgadnąć na podstawie. Uczestnicy mogą podzielić się na drużyny – wtedy rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta. Wygrywa zespół, który odgadnie najwięcej słów.

Do gry nie potrzeba specjalnego sprzętu – właściwie wystarczy poczucie humoru. Jeżeli masz taką ochotę, możesz użyć tablicy i markerów, żeby umożliwić uczestnikom drobne podpowiedzi. Warto też nadać zabawie jakiś motyw przewodni lub kategorię haseł – wtedy gra przebiegnie sprawniej. Poziom trudności powinien być dopasowany do wieku graczy. Jeśli rzeczywiście będą uczestniczyć w niej dzieci, pozwól im się wykazać i wymyśl dla nich łatwiejsze hasła.

4. Postanowienia noworoczne – nieważne, czy je spełnisz

Zbliżający się nowy rok sprzyja wymyślaniu postanowień noworocznych. Można zamienić to w całkiem przyjemną zabawę sylwestrową, w której każdy stworzy własną listę, a później podzieli się nimi z wszystkimi gośćmi. Tu liczy się dobra zabawa, nie przejmuj się więc, jeśli nie uda ci się dotrzymać ich w 2020 roku.

Wymyślanie postanowień noworocznych nie jest skomplikowaną czynnością – a gdyby tak zmienić zasady gry? Jedną z takich możliwości jest spisanie postanowień noworocznych na małych kartkach, które uczestnicy wrzucą później do dużego pojemnika. Następnie każdy z nich losuje jedną z nich i próbuje zgadnąć, kto jest jego autorem.

 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie zabawy i gry wybrać na sylwestra. Teraz pozostało ci już tylko ustalić menu, ewentualny dress code i zacząć odliczać dni do 31 grudnia! Zadbaj o to, by wszyscy goście czuli się komfortowo – nie tylko podczas zabaw. A jeśli spodobała ci się któraś gra z artykułu, z pewnością znajdziesz ją na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf