Polecamy

Polskie rap płyty. Muzyczne nowości 2018.

Avatar
Napisane przez Gandalf

Polskie rap płyty to dowód na to, że gatunek nie skończył się w naszym kraju gdzieś na początku pierwszej dekady XXI wieku. Hip-hop kultura ma się dobrze, a rap premiery ostatnich miesięcy pokazują, że artyści mają jeszcze sporo do powiedzenia. Poznaj nowości muzyczne 2018 pełne dobrych bitów, które koniecznie muszą trafić na Twoją półkę!

Rap premiery 2018 roku

Polskie rap płyty, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie, bezsprzecznie udowodniły, że jest to gatunek, który ma się coraz lepiej. Rap opuścił niszę i wkroczył triumfalnie na listy najlepiej sprzedających się albumów, co jest zasługą zarówno starych wyjadaczy takich, jak O.S.T.R czy BISZ, ale również nowych głosów – Tymka, czy znanego już nieco dłużej Taco Hemingway’a. Nowości i premiery pokazują, że rap dorasta: sięga po kolejne instrumenty, nie obawia się żywej muzyki, z właściwą sobie swadą i szczerością mówi o tym, co większość z nas po prostu boli, bądź raduje. Ostatnie lata to triumfy dojrzałego rapu, który albo nawiązuje do oldschoolowego brzmienia z lat 90-tych, albo idzie w stronę analogowych poszukiwań i mixów z wykorzystaniem żywych instrumentów oraz free jazzowych/rockowych podkładów. Wiele osób ciągle ufa, że najlepsze polskie rap płyty dopiero przed nami, choć tegoroczne krążki to dowód na to, że gatunek jest w doskonałej kondycji. Poznaj nowości muzyczne 2018, których koniecznie musisz przesłuchać!

Soma 0,5mg” – najbardziej zaskakująca rap premiera tego roku

Jeśli chodzi o polski hip-hop to muzyka ta nie ma w swojej historii aż tak wielu udanych kolaboracji. A już na pewno nie, jeśli chodzi o długogrające albumy, których przykładem jest właśnie „Soma 0,5mg”. Nikt nie spodziewał się, że duet dwóch raperów o zupełnie różnej wrażliwości może udać się tak dobrze. Obydwaj reprezentują młode pokolenie, choć każdy z nich to inny styl. Taco Hemingway to raper, który według niektórych balansuje na granicy pomiędzy hip-hopem i poezją, a jego kawałki trafiają nie tylko do fanów tego gatunku. Quebonafide to znów pełen wachlarz rapowych możliwości – od filozoficznych kawałków, aż po ostre rymy recytowane jeszcze ostrzejszym flow. Obydwaj spotkali się w projekcie Taconafide, tworząc album, który ukazał ich w zupełnie nowym świetle i który może w przyszłości stać się klasyką. „Soma 0,5mg” to nie tylko jedna z najciekawszych polskich rap płyt, ale również jedna z najgorętszych nowości muzycznych 2018.

Café Belga” – dowód na to, że dobre polskie rap płyty idą parami

Café Belga” to kolejna nowość muzyczna 2018 od Taco Hemingway’a, która pojawiła się po „Soma 0,5mg” zaledwie kilka miesięcy później. Każdy z krytyków skupił się na czymś innym – od powrotu rapera do swoich pierwszych nagrań, przez filozoficzne teksty o szarej codzienności, aż po trapowo-elektroniczne brzmienie. Nie da się jednak ukryć, że „Café Belga” to płyta świetna i choć wydana w środku wakacji, zupełnie nie pasuje do ich aury. To album depresyjny, melancholijny, o hipnotyzujących bitach, którego słucha się nad wyraz dobrze i który łączy hip-hop oraz muzykę nawiązującą swobodnie do innych gatunków. Być może dlatego spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem przez fanów.

Czyste Szumienie” – polski rap na płycie prosto z Poznania

We wrześniu przywitaliśmy również nową płytę Pięć Dwa pt. „Czyste Szumienie”. Skład-Legenda i album odwołujący się do korzeni gatunku: mocne beaty, typowy dla 5-2 flow, ironiczno-nostalgiczne teksty (dostaje się zarówno współczesnej scenie muzycznej i młodym fanom) i niesamowity talent do fraz i melodii wpadających w ucho. Dobra propozycja zarówno dla dawnych fanów, jak i osób, które nie znają wcześniejszych dokonań grupy (tak, od największych sukcesów mija właśnie druga dekada). Hans, filar 5-2, pokazał nie po raz pierwszy, że metalowe granie z Luxtorpedą nie pogorszyło jego niepowtarzalnego flow i sarkastycznego oglądu naszego polskiego podwórka.

Numer 1”, czyli hip-hop, muzyka i styl bla, bla bla

Jeśli „bla, bla, bla” to wiadomo od razu, że mowa o Fisz Emade Tworzywo. Ich krążek „Numer 1” to nie tylko wyjątkowa nowość muzyczna 2018, ale również dowód na to, że polskie rap płyty zawierają tak wiele dobrych kawałków, że warto wydawać projekty podsumowujące. Szczególnie jeśli chodzi o twórczość braci Waglewskich, którzy z wielką swobodą łączą to, co klasyczne dla hip-hopu z muzyką ocierającą się o zupełnie inne gatunki. A do tego jeszcze fenomenalne teksty recytowane w ich indywidualnym, niepowtarzalnym stylu. „Numer 1” to zbiór najlepszych utworów Fisz Emade, który prezentuje dokonania artystów od roku 2000 do roku 2011. Sami jednak podkreślają, że ich kawałki być może nigdy by nie powstały, gdyby nie hip-hop lat 90-tych i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i Beastie Boys. Sprawdźcie koniecznie, jak na dwóch krążkach brzmi dekada polskiego hip-hopu!

Rapersampler” – album rapera, który zmienił polski hip hop

 

Nie da się ukryć, że Ten Typ Mes to jedna z najbardziej wyrazistych postaci na polskiej scenie hip-hopowej. Jego styl – zarówno jeśli chodzi o flow, jak i sam ubiór – wyróżnia go spośród innych raperów, a sam artysta nie boi się eksperymentów. I „Rapersampler” jest kolejnym z nich, bowiem Mes wraca na warszawski Wyględów, nabywa sampler i w całości od A do Z produkuje ten krążek. Polskie rap płyty pojawiają się na rynku często, ale takie wydawnictwa to prawdziwe perełki. Raper w swoich tekstach skupia się na relacji z najbliższymi, ale porusza także najbardziej aktualne tematy – doskonale znane nam wszystkim miejskie bolączki. Do tego proste, ale starannie opracowane bity, które są dowodem na to, że rzetelna praca może dawać nie tylko satysfakcję, ale i satysfakcjonujący efekt.

Polskie rap płyty, które pojawiły się w tym roku to naprawdę gorące nowości muzyczne 2018. Polecamy przesłuchać ich jak najszybciej, bo jeśli będzie tak, jak oceniają to fani gatunku – kolejny rok przyniesie kolejne świetne premiery będące dowodem na to, że hip-hop to muzyka, która opuściła już podwórka. Wszystkie rap płyty z naszego zestawienia możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf