5 najlepszych filmów o więzieniach – poznaj najbardziej emocjonujące historie ludzi zza więziennych krat!

filmy o więzieniach Gandalf
Napisane przez Gandalf 8302 wyświetleń
Dodaj komentarz
Udostępnij:

Życie w więziennej celi kojarzy się przede wszystkim z izolacją, wykluczeniem z normalnego świata i codzienną walką o przetrwanie. Najlepsze filmy o więzieniach i walkach obrazują jak trudno jest czasami przeżyć kolejny dzień za kratkami. Autentyczne i poruszające wyznania osób, które często spędzają całe życie w celi, to najlepszy sposób, by zrozumieć jak czują się więźniowie. Sprawdź koniecznie nasze propozycje filmów fabularnych i dokumentalnych o więzieniach! Poczuj na własnej skórze emocje osadzonych kryminalistów i wejdź prosto w najciemniejsze zakamarki więziennego życia…

Zielona Mila, czyli więzienny wyciskacz łez

Listę najlepszych filmów o więzieniach warto zacząć od dzieła należącego do światowej klasyki kinematografii. „Zielona Mila” to film, obok którego trudno przejść obojętnie. Opowieść została nagrodzona wieloma statuetkami i niezmiennie od 20 lat jest doceniana przez większość koneserów. Trudno się temu dziwić! W końcu film w niebanalny sposób opowiada wzruszającą historię, a gra aktorska stoi na najwyższym poziomie.

Paul Edgecombe (Tom Hanks) jest jednym ze strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Pewnego dnia do więzienia trafia olbrzymi, czarnoskóry skazaniec, John Coffey (Michael Clarke Duncan), który oczekuje na karę śmierci za rzekome zabójstwo dwóch dziewczynek. Jego pojawienie się na zawsze zmienia życie Paula i pozostałych pracowników więzienia.

Reżyser filmu, Frank Darabont, to prawdziwy mistrz w przenoszeniu prozy Stephena Kinga na ekran. Połączenie lekkości pióra mistrza literatury grozy i wprawnego oka Darabonta zaowocowało ponadprzeciętnym dziełem. Cztery nominacje do Oscara (film, aktor drugoplanowy, adaptacja, dźwięk) i Złotego Globu mówią same za siebie. To jedna z pozycji, których po prostu nie można pominąć!

Przekonaj się, co znaczy wejść na chwilę w skórę więźnia

W 1971 jeden z wykładowców Uniwersytetu Stanforda, Philip Zimbardo, wraz ze współpracownikami przeprowadził jeden z najbardziej znanych eksperymentów w historii psychologii. Postanowił, że zamknie w uniwersyteckich piwnicach dwudziestu czterech zdrowych psychicznie studentów, dzieląc ich losowo na dwie grupy: więźniów i strażników. Rezultaty przeprowadzonych badań zaszokowały nawet samego Zimbardo. Uczestnicy zaczęli wcielać się w przypisane im role. Strażnicy postępowali brutalnie i sadystycznie w stosunku do więźniów, pojawiły się zachowania patologiczne. W nocy z piątego na szósty dzień eksperymentu więźniowie wzniecili bunt.

„Więzienny eksperyment” to prawdziwa gratka dla osób lubiących mocne filmy dokumentalne o więzieniach. Dzieło obrazuje prawdziwą historię, która została w świetny sposób odegrana przez obsadę aktorską. Jak się okazuje, natura ludzka jest tak naprawdę łatwa do przewidzenia, a życie za kratami przywołuje nasze najgorsze instynkty.

Jak stracić wszystko i skończyć w więzieniu?

Pomimo że czasami wydaje się, że wszystko układa się po naszej myśli, wystarczy splot kilku nieszczęśliwych zdarzeń, by życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Właśnie taką historię opowiada nam film „Skazany”. Główny bohater miał wszystko, czego potrzeba: kochającą rodzinę, piękny dom i owocną karierę. Chwila nieuwagi i… stracił wszystko. Alkohol – wypadek – śmierć przyjaciela. Przez taki ciąg zdarzeń trafił do więzienia. Tam musiał dokonać wyboru: zostać wojownikiem lub ofiarą. Decyzja wyznaczy jego los nie tylko w więzieniu, ale również po (ewentualnym) wyjściu na wolność. Wybrał drogę wojownika…

„Skazany” bez wątpienia należy do czołówki najlepszych filmów o więzieniach. Postacie są wiernie odwzorowane, a historia uderza swoją autentycznością. To po prostu solidne i mocne kino, do którego można wracać latami.

W walce o sprawiedliwość

Choć czasami wydaje się, że we współczesnych czasach żyjemy pod ochroną prawa, a wszystkie przestępstwa i występki doczekają się w końcu sprawiedliwego osądzenia, to czasami zdarza się, że stajemy się ofiarami systemu. Tak było w przypadku głównego bohatera filmu „W imię ojca”. Przejmująca historia o Gerry’m Conlonie to jeden z najlepszych filmów o więzieniach i walkach w historii kina!

Młody Irlandczyk spędza życie na drobnych kradzieżach i konfliktach z prawem. Choć nie jest wzorem przyzwoitości, to jednak zupełnie niesłusznie zostaje oskarżony o udział w zamachu terrorystycznym IRA. Policja torturami wymusza na nim zeznania, a sąd – pomimo braku jakichkolwiek dowodów – skazuje chłopaka na karę dożywotniego więzienia. Gdyby tego było mało, w efekcie nieudolnego postępowania za rzekomą pomoc w zorganizowaniu zamachu zostaje skazany także jego ojciec. Obaj trafiają do celi na wiele lat… Rozpoczyna się prawdziwa batalia o oczyszczenie z zarzutów, a jednocześnie poprawia się – osłabiona latami kłótni – relacja między ojcem a synem. „W imię ojca” to głęboka historia pozbawiona niepotrzebnego patosu, która trafi z pewnością do każdego miłośnika filmów o więzieniach.

Blok 99, czyli historia wprost z kasety VHS

Nie ma wątpliwości, że „Blok 99” jest filmem bardzo intensywnym, w którym cały czas coś wisi w powietrzu. Idealnie wstrzeli się w gust każdego fana filmów o więzieniach i walkach. Charakteryzuje go surowy klimat i mocne postacie. To prawdopodobnie najlepsza próba wskrzeszenia surowego klimatu starego kina exploitation i powieści pulp fiction, jaką widziało kino w ostatnich latach. W efekcie powstał film żywcem wyjęty z kasety VHS, który z powodzeniem można byłoby znaleźć na zakurzonym strychu.

Były bokser o imieniu Bradley pewnego dnia traci pracę i staje wobec małżeńskiego kryzysu. W końcu podejmuje się przemytu narkotyków, aby odwrócić los i zapewnić lepszy byt swojej żonie. Kiedy wszystko zaczyna się układać, wdaje się w niepotrzebną strzelaninę i ląduje w więzieniu. W zamknięciu zmuszony jest do podjęcia kilku ważnych decyzji (między innymi dokonania okrutnego aktu przemocy), od których zależeć będzie bezpieczeństwo jego rodziny.

 

Filmy o więzieniach to tak naprawdę zbiór różnych historii ludzi, których życie potoczyło się inaczej, niżby tego chcieli. Niektórzy trafiają za kratki na własne życzenie i zgodnie z szeroko pojętą sprawiedliwością, inni zaś zostają oszukani przez sądownictwo lub wrobieni przez najbliższych przyjaciół. Niezależnie od sposobu, w jaki bohater trafił za kratki, każdy z więźniów musi jakoś poradzić sobie z życiem w izolacji. Jak się okazuje, nie jest to wcale proste zadanie, a więzienne życie pisze najróżniejsze scenariusze. Nasz zbiór najlepszych filmów o więzieniach to zarówno dzieła należące do klasyki kinematografii, jak i nowsze, bardziej niszowe produkcje. Nie ma jednak wątpliwości, że łączy je niesamowity scenariusz i duża dawka emocji.

Wszystkie fajne filmy o więzieniach z naszej listy znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
14 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.