Polecamy

5 filmów na podstawie gier komputerowych – idealnych dla gamerów i kinomaniaków

Avatar
Napisane przez Gandalf

Filmy na podstawie gier komputerowych są często głośnymi premierami, na które czekają rzesze fanów. Ich realizacja do najprostszych nie należy, ponieważ wymaga od twórców wyjątkowej kreatywności i takiej adaptacji gry, dzięki której powstanie spójna i logiczna historia, zrozumiała także dla osób nieznających oryginału. Takie przenikanie się różnych wytworów popkultury daje jednak barwne i wciągające produkcje, dzięki którym gracze mogą spojrzeć z innej perspektywy na znaną im rzeczywistość. Przedstawiamy 5 wybranych filmów, dla których natchnieniem były popularne gry.

Piękna Lara Croft

Wśród filmów o grach komputerowych „Tomb Raider” w reżyserii Roara Uthauga zdecydowanie zasługuje na chwilę uwagi. Ukazuje zmagania zdeterminowanej i niesamowitej Lary Croft, jednej z najpopularniejszych żeńskich postaci w świecie gier, która za cel obrała sobie odnalezienie zaginionego przed laty ojca. Choć uważa się go za zmarłego, Lara nie chce w to wierzyć i postanawia wyruszyć na tajemniczą wyspę w pobliżu Japonii, na której po raz ostatni widziano jej ojca. Tam zostaje zmuszona nie tylko do odnalezienia starożytnego grobowca, ale przede wszystkim do ochrony własnego życia przed sekretnym kultem, któremu wiedza dziewczyny niekoniecznie jest na rękę. Lara przekona się również, że aby stać się tytułowym Tomb Raiderem, musi przekroczyć granice zarówno fizycznej, jak i psychicznej wytrzymałości. To kinowe widowisko pełne niezwykłych efektów specjalnych, idealne dla fanów Lary, którzy chcieliby zobaczyć ją jako żywą bohaterkę z krwi i kości.

Wojna ras

World of Warcraft – oto produkcja, którą pokochały miliony na całym świecie i która doczekała się w 2016 roku widowiskowej ekranizacji. Gracze wypatrywali jej dziesięć lat, a ciągłe przesunięcia w dacie premiery sprawiały, że film stawał się jeszcze głośniejszy. „Warcraft: Początek” w reżyserii Duncana Jonesa sięga do fantastycznych światów Azerothu i Draenoru oraz ożywia na pozór zabójczą rasę orków, która jest gotowa zrobić wszystko, aby przetrwać. Film, choć powstał na podstawie gry, nie przedstawia żadnego konkretnego wątku zaczerpniętego z oryginału, ale odwołuje się do całej serii „World of Warcraft”, tworząc tym samym nową historię. Dzięki temu jest zrozumiały nie tylko dla fanów gry, ale i dla osób, które dotychczas nie miały z nią do czynienia. Każdy może więc zanurzyć się w opowieści o wojnie pomiędzy ludźmi i orkami, o nieuniknionej zagładzie, a także o nadziei na pokój – który jednak będzie okupiony walką i cierpieniem. Czy Przymierze będzie umiało obronić się przed Hordą? I czy mieszkańcy Draenoru faktycznie są złem, które zagraża ludziom?

Tajemniczy sztylet

To film dorównujący popularnością grze komputerowej, na której został oparty: „Książę Persji: Piaski czasu” w reżyserii Mike’a Newella opowiada o zmaganiach księcia Dastana i księżniczki Taminy, którzy muszą strzec tajemniczego sztyletu dającego władzę nad czasem. W wyniku przpadku broń dostaje się w ręce księcia w momencie, gdy ten zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo swojego ojca. Uciekając z miasta, mężczyzna łączy siły z piękną i upartą Taminą, która zna tajemnicze moce sztyletu oraz pojmuje niebezpieczeństwo, jakie się z nimi wiąże. Wspólnie muszą znaleźć schronienie dla broni – jednocześnie Dastan pragnie cofnąć czas, aby odwrócić tragiczny bieg wypadków. Tuż za nimi podąża jednak ktoś, kto pragnie wykorzystać magię czasu do mrocznych celów. Dastan i Tamina muszą więc zrobić wszystko, aby ochronić nie tylko własne życia, ale i cały świat – bo jeśli sztylet dostanie się w niepowołane ręce, wszyscy będą zgubieni.

Agent 47

„Hitman” w reżyserii Xaviera Gens’a to film na podstawie bestsellerowej gry komputerowej o tym samym tytule, w którym głównym bohaterem jest precyzyjny i nieczuły zabójca na zlecenie – czyli agent numer 47. Wykonując zlecenia dla tajemniczej organizacji, odpowiedzialnej za zmodyfikowanie jego ciała, zabija niemoralne i wpływowe jednostki, aby wyplenić zło z całego świata. Gdy jednak podczas jednej z misji zostaje zdradzony, wskutek czego sam staje się celem dla innych zabójców, zmuszony jest uciekać, aby chronić własne życie. To wydarzenie pomaga mu jednak w odkryciu własnej tożsamości i w zrozumieniu sieci intryg, w które od dawna był wplątany. „Hitman” ożywia tytułowego agenta i pokazuje, że nawet ktoś tak bezduszny i wyrachowany jak on ma prawo do odczuwania emocji.

Ptaki nieloty

Filmy na podstawie gier nie muszą być pełnymi rozmachu produkcjami z prawdziwymi aktorami – świadczy o tym choćby zabawna komedia animowana w reżyserii Claya Kaytisa i Fergala Reilly’ego. „Angry Brids Film” powstało na wzór popularnej gry, której celem jest takie wystrzelenie ptaków, aby zbiły one na planszy wszystkie świnie. Rozrywka, genialna w swojej prostocie, została pokochana przez miliony na całym świecie. I choć jej ekranizacja mogła wydać się niektórym nierealna, to jednak twórcy dokonali niemożliwego i przenieśli świat zwariowanych ptaków nielotów na ekrany. W filmie główny bohater, czerwony i wybuchowy ptak Red, próbuje ochronić ptasią wyspę przed najazdem – teoretycznie sympatycznych – świń, które chcą wykraść mieszkańcom wszystkie jajka. Red jako jedyny pozostaje nieufny wobec nieproszonych gości i postanawia się im przeciwstawić. Jego śledztwo przyniesie nie tylko sporo niebezpiecznych, ale i zabawnych sytuacji – i tak samo jak w grze, tak i w filmie będzie miał okazję polatać!

Filmy o grach komputerowych są idealne dla miłośników akcji i fantastyki, ponieważ ich pierwowzory to zwykle nieziemskie wizje naszego czy obcego świata. Nieraz pokazują też zwariowane przygody bohaterów, które w rzeczywistości nie mogłyby zaistnieć. Takie ekranizacje dają drugie życie znanym postaciom, dotychczas uzależnionym od woli gracza i niekoniecznie mającym własny charakter. To wszystko sprawia, że filmy na podstawie gier stają się bestsellerami i ściągają przed ekrany nie tylko gamerów, ale także wszystkich, którzy są zainteresowani kinowymi nowościami.

Wyżej wymienione ekranizacje możesz zamówić już teraz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf