Aktualności

4 czerwca – Noc Bibliotek! Sprawdź, co będzie się działo w Twoim mieście

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

To już druga edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Pierwsza okazała się sukcesem. Wzięło w niej udział 600 bibliotek, a odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku zgłosiło się ponad 1000 placówek. Hasło, które przyświeca tegorocznej imprezie brzmi „Wolno czytać!”.

Co znaczy hasło tegorocznej Nocy Bibliotek?

„Wolno czytać!” – „Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia”. – piszą organizatorzy.

Idea Nocy Bibliotek

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział nie tylko biblioteki, ale też księgarnie, domy kultury, kawiarnie, czy też miejsca, które mają ochotę włączyć się w promocję czytelnictwa.

Twórców Nocy Bibliotek zainspirowała Noc Muzeów. Cel, który im przyświeca, to niebanalne i niekonwencjonalne zachęcanie do czytania, a także pokazywanie bibliotek, jako miejsc otwartych i przyjaznych, do których warto jak najczęściej zaglądać i w których warto bywać. To wydarzenie to też niepowtarzalna okazja, żeby pochwalić się bibliotecznymi zbiorami. Oczywiście wszyscy liczą, że dzięki Nocy Bibliotek przekonają się nieprzekonani i tym samym powiększy się grono czytelników. Trzymam kciuki.

Noc Bibliotek to nie tylko czytanie, ale także spotkania. Wspólne spędzenie czasu, wspólne czytanie i wspólne słuchanie. To również świetna okazja, żeby zintegrować się ludźmi, którzy lubią książki. Można podyskutować, odprężyć się i posłuchać tekstów czytanych przez innych.

Co będzie się działo nocą w bibliotekach…

4 czerwca nie warto wcześnie iść do łóżka. Warto za to kumulować energię przez cały dzień, żeby wykorzystać ją w nocy. A będzie na co. Biblioteki przygotowały mnóstwo atrakcji i już czekają na czytelników. Ta wyjątkowa noc zapewni niezapomniane wrażenia, ponieważ pracownicy bibliotek okazali się naprawdę bardzo pomysłowi i kreatywni. Niektóre placówki zaprosiły wyjątkowych gości.

Na przykład w Bibliotece Narodowej pojawi się m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Andrzej Maleszka z ”Magicznym drzewem”, Artur Barciś  z instrukcją obsługi pralki. Później czytelnicy będą mogli posłuchać wybitnych autorów reportaży. Będzie Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader.

Z kolei w Łodzi Dom Literatury odwiedzi autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, Katarzyna Bonda. W Szczecinie w Książnicy Pomorskiej odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Górką, a w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej Jerzy Trela będzie opowiadał o roli literatury w jego życiu.

Oprócz ciekawych gości, tej nocy w bibliotekach będzie się działo. Będą śledztwa, detektywi, romanse, czary, groza, czytanie książek przez aktorów, a nawet… nocne mosty między bibliotekami. Będą gry planszowe, spektakle i teatrzyki, pokazy parzenia herbaty, kuchnie świata,  slamy poetyckie, zwiedzanie zakamarków bibliotek, rozmaite warsztaty, nauka języka migowego, języka esperanto, kalambury, zawody, kiermasze, wystawy, nocne oglądanie filmów, wspólne kolacje, wspólne spanie w bibliotekach, bo większość imprez będzie trwała do białego rana.

To, co wymieniłam, to tylko kropla w morzu pomysłów bibliotekarzy. Nie zapomnieli oni oczywiście o najmłodszych czytelnikach. Mnóstwo propozycji jest skierowana właśnie do nich. Dlatego Noc Bibliotek to świetny pomysł na rodzinną, nocną wycieczkę. Można zabrać śpiwory i karimaty, gdyż w wielu bibliotekach będzie można nocować.   

Sprawdź, co będzie się działo w Twoim mieście

Trudno wymienić wszystkie biblioteki ich program na Noc Bibliotek, ponieważ, jak wspomniałam wcześniej, zgłosiło się ponad 1000 instytucji. Organizatorzy zadbali o to, żeby każdy mógł sprawdzić, co się będzie działo w jego okolicy.

Lista placówek i szczegóły wydarzeń dostępne są na stronie akcji: nocbibliotek.org

Zamieszczona jest tam Mapa Nocy Bibliotek. Korzystając z wyszukiwarki, w którą jest zaopatrzona, bez problemu znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Twórcy Nocy Bibliotek liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas tej wyjątkowej nocy, goście wrócą do nich również w dzień.

Mam nadzieję, że wybieracie się na Noc Bibliotek i podzielicie się wrażeniami!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...