Aktualności

20. Targi Książki w Krakowie. Pisarze, których będzie gościł Gandalf!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Kochani, kolejne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to niepowtarzalna okazja, żeby spotkać się i porozmawiać z ulubionymi pisarzami. W tym roku krakowskie targi odbędą się w dniach 27 – 30 października.

Przypomnę, że Księgarnia Internetowa Gandalf będzie na stoisku C64 w Hali Wisła w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO (ul. Galicyjska 9).

Jak co roku, Gandalf będzie gościł wspaniałych autorów. Z Czytelnikami spotkają się między innymi, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Bralczyk, Ewa Wachowicz, Aneta Jadowska, Robert Biedroń, Grzegorz Kasdepke, Jakub Ćwiek… Zachęcam do dalszej lektury wpisu, przekonacie się, kogo jeszcze spotkacie u Gandalfa.

W ubiegłym roku podczas targów, Gandalf gościł Monikę Szwaję. Z pisarką spotkała się Agnieszka Kaczmarek. Niestety było to ostanie takie spotkanie pisarki z Czytelnikami. Monika Szwaja zmarła 22 listopada 2015 roku. Zachęcam do przeczytania wpisu Agnieszki „Monika Szwaja nie żyje. „Anioł w kapeluszu” zakończył swoją ziemską podróż…” . We wpisie znajdziecie też nagrany, krótki wywiad z pisarką.

XX MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE – SPOTKANIA AUTORSKIE 

SOBOTA, 29 października

Natasza Socha, sobota, 29 października, godz. 11:00

natasza_socha

Kobieta wielu talentów. Pisze, maluje, a nawet ilustruje. W swoim dorobku literackim najbardziej lubi książkę „Zbuki, czyli jak bardzo boli nas cudzy sukces”. Inne książki Nataszy Sochy to między innymi „Macocha”, „Ketchup”, „Dziecko Last Minute”.

Inspiracje do pisania znajduje w codziennym życiu. Mieszka w niemieckim, sielskim Akwizgran, nie zapomina jednak o rodzinnym Poznaniu, do którego zawsze chętnie wraca. W jednym z wywiadów dotyczących jej książki „Harmonia” Natasza Socha powiedziała: „Mam 42 lata. Czuję się na 25. Czasem myślę, że ktoś ukradł mi podstępnie dekadę i nie chce oddać. Ale ja go jeszcze dorwę!”

Socha nie lubi golfów i bluzek z kołnierzykami. Lubi za to jazdę konną.

Liliana Fabisińska, sobota, 29 października, godz. 11:00

fabisinska

Pisanie to jej pasja, a nie praca, jak mówi. Pisze od zawsze. Najczęściej są to książki dla dzieci i młodzieży, ale pojawiają się także powieści dla dorosłych. Najchętniej tworzy w czasie wakacji, które lubi spędzać nad morzem, albo nad jeziorem. Inspiruje ją i wprowadza w dobry nastrój widok wody.

Najpopularniejsza młodzieżowa seria książek Liliany Fabisińskiej to „Bezsennik”. Cykl ma 15 części  i opowiada o czterech gimnazjalistkach, które poznają się na początku roku szkolnego. Dziewczyny zaprzyjaźniają się i zakładają Sekretne Siostrzane Bractwo Zeta.

Skąd Fabisińska czerpie pomysły na kolejne książki? Otóż kiedy zaczyna pisać, to co ustaliła z wydawcą, nagle pojawia się w jej głowie zupełnie inna historia, która domaga się spisania. Taki background miała jej powieść „Córeczka”. „Weranda na Czarcim Cyplu” to jej najnowsza powieść, przyznaje że jest w moich najbliższych planach 🙂

Pisarka lubi zieloną herbatę i skandynawskie kryminały.

Jerzy Bralczyk, sobota, 29 października, godz. 12:00

jerzy-bralczyk-fot-michal-mutor-agencja-gazeta

Niekwestionowany autorytet w dziedzinie językoznawstwa. Profesor Bralczyk specjalizuje się w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Od 1996 jest członkiem Rady Języka Polskiego. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego. Znamy go jednak przede wszystkim z programów telewizyjnych i radiowych, w których uczył poprawnej polszczyzny.

O tym też traktują publikacje Bralczyka, np. „500 zdań polskich”, „Mój język prywatny”, czy „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”. Książka z tego roku nosi tytuł „W drogę”. Tutaj słowa są związane z podróżowaniem i tym jak ich znaczenia zmieniły się przez lata. Wszystko jest napisane bardzo humorystycznie 🙂

Profesor Bralczyk pasjonuje się zbieraniem wszelkich wydań „Pana Tadeusza” oraz podręczników o dobrym zachowaniu i mówieniu.

Magdalena Witkiewicz, sobota, 29 października, godz. 13:00

witkiewicz

W pisaniu książek najbardziej lubi dwa etapy: wymyślanie historii i kończenie pisania. „Ostatnia kropka zalicza się do najpiękniejszych rzeczy na świecie!”, mówi Witkiewicz.

Jej pierwsza powieść to „Milczek”. Już po napisaniu trzech rozdziałów wiedziała, że ma wydawcę. Jednak jej najbardziej popularna książka to „Szkoła Żon” a najnowsza „Pracownia dobrych myśli”. Powieści Magdaleny Witkiewicz charakteryzują szczęśliwe zakończenia. „Szczęście to śpiące dzieci uśmiechające się przez sen, porządek w domu, kot na kolanach i dobra książka” – powiedziała w jednym z wywiadów. Inspiracje do pisania czerpie z różnych źródeł. Na przykład pomysł na napisanie książki „Po prostu bądź”  pojawił się, kiedy usłyszała piosenkę Stinga „Practical Arrangement”.

Magdalena Witkiewicz czasami boi się, że skończą się jej pomysły na pisanie. Lubi spokój i chciałaby zagrać w serialu albo filmie.

Alek Rogoziński, sobota, 29 października, godz. 13:00

foto_skrzydelko

Skończył filologię, pracuje jako dziennikarz. Jego pasja to kryminały. Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”. Napisał też „Morderstwo na Korfu”  i „Jak cie zabić, kochanie?”. Ceni książki z humorem, dlatego chce, żeby jego kryminały także bawiły czytelnika.

Inspirują go książki Joanny Chmielewskiej. Uwielbia podróże, muzykę i komedie. Marzy o wyprawie dookoła świata i emeryturze na jakiejś malowniczej wyspie Morza Śródziemnego.

Grzegorz Kasdepke, sobota, 29 października, godz. 14:00

zdjecie-grzegorz-kasdepke-fot-kuba-ceran

Pisze książki przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jest też autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą telewizyjnych programów dziecięcych, m.in: „Ciuchcia”, czy „Budzik”. Najbardziej znane książki Grzegorza Kasdepke to „Kuba Buba, czyli awantura do kwadratu”, „Bon czy Ton. Savoir vivre dla dzieci”, „Wakacje detektywa Pozytywki”. Najnowsza książka to „Wczoraj, dziś, jutro” opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że trzeba doceniać swoje dzisiaj 🙂

Nie marzył o tym, żeby zostać bajkopisarzem. Po raz pierwszy poczuł, że ciągnie go w stronę pisania, kiedy był chłopcem. Miał wówczas około dziesięciu lat i mieszkał w Białymstoku. Wracając ze szkoły przeskakiwał małą, śmierdzącą rzeczkę. Pewnego razu nie udało się. Wykapał się, a że był listopad, to się rozchorował. Leżąc w domu, czytał „Łowcę przygód”. Czytał i przysypiał. Po kolejnym przebudzeniu zorientował się, że stracił wątek. Próbował go znaleźć na kartach powieści. Okazało się, że był w jego głowie.

Marek Krajewski, sobota, 29 października, godz. 14:00

krajewski

Z wykształcenia jest doktorem filologii klasycznej, a jego specjalizacja to językoznawstwo łacińskie. Marek Krajewski pisze kryminały, które mają ogromne grono wielbicieli. Jest pierwszym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Wyróżniono go także Nagrodą Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005, a w roku 2006 Marek Krajewski otrzymał Paszport Polityki. Pisarzowi nadano również tytuł Ambasadora Wrocławia.

Najpopularniejszym bohaterem Krajewskiego jest Eberhard Mock. „Śmierć w Bresalu”, „Koniec świata w Bresalu”, „Widma w mieście Bresalu”, „Festung Bresalu”, „Dżuma w Bresalu” oraz „Głowa Minotaura” to książki z cyklu o wrocławskim policjancie. Oprócz Mocka, pisarz stworzył jeszcze dwie bestsellerowe postaci, którym poświęcił kolejne powieści. Są to Jarosław Pater i Edward Popielski. Miesiąc temu pojawiła się najnowsza książka pt. „Mock” – tak, na to wszyscy czekaliśmy, ale o tej książce planuję napisać więcej w kolejnym wpisie 🙂

Książki Marka Krajewskiego przetłumaczono na 18 języków.

Agnieszka Krawczyk, sobota, 29 października, godz. 15:00

krawczyk_fot-julita-pajak

Pisze powieści obyczajowe i kryminalne. Najbardziej ze swoich książek lubi „Magiczne miejsce”. Kiedy zaczęła pisać tę powieść była pewna, że powstaną kolejne części tej historii. Intuicja jej nie zawiodła. Napisała „Dolinę mgieł i róż”  i „Ogród księżycowy”. Fabuła drugiej części kiedyś przyśniła się pisarce. Ten niesamowity cykl powieściowy kończy „Jezioro szczęścia”.

Agnieszka Krawczyk nie jest autorką, która zaszyła się w powieściach obyczajowych. Lubi wyzwania, więc sięgnęła po kryminał. „Noc zimowego przesilenia”, czy „Mordercze miasta”, pokazały, że jej wyobraźnia potrafi być także mroczna. Nowość pisarki to „Przyjaciele i rywale”, jest to kontynuacja bestsellerowej powieści „Siostry”.

Agnieszka Krawczyk chciałby jeszcze napisać sagę fantasy. Lubi koty.

Robert Biedroń – sobota, 29 października, godz. 15:00

biedron

Polityk, publicysta, prezydent Słupska. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Od blisko 13 lat jest związany z Krzysztofem Śmiszekiem, prawnikiem, pracującym w Zakładzie Praw Człowieka UW. O swoim związku mówi otwarcie.

„Jestem chłopakiem z Krosna, któremu często idąc pod prąd udaje się spełniać swoje marzenia. Liderem, który umie prowadzić dialog i pociągać za sobą ludzi. Synem, bratem, kolegą i w końcu też partnerem Krzyśka. Człowiekiem kochającym i szanującym naturę, z empatią patrzącym na los zwierząt” – to cytat z jego książki „Pod prąd”, która ukaże się 26 października.

Robert Biedroń jest praktyczny. Z samolotów zabiera do domu niewykorzystane serwetki papierowe. Polityk ceni i wpiera szeroko rozumianą kulturę. Lubi opery i bywał w najlepszych na świecie.

Małgorzata Kalicińska, sobota, 29 października, godz. 15:00

kalicinska

Czytelnikom najbardziej kojarzy się z sagą „Nad rozlewiskiem”, współczesną rodzinną historią dziejąca się na Mazurach. Pisanie „Domu nad rozlewiskiem” było dla Małgorzaty Kalicińskiej swoistego rodzaju terapią. Pisarka straciła cały majątek – pensjonat na Mazurach, który prowadziła. Pisała do szuflady i nie myślała o wydaniu książki. Tym bardziej nie przyszło jej wówczas do głowy, że ta historia nie skończy się na jednym tomie. Oczywiście nie tylko ta seria okazała się bestsellerem. Świetnie zostały przyjęte przez Czytelników „Fiołki na trzepaku”, czy „Zwyczajny facet”. Kalicińska napisała też jedną książkę ze swoją córką Basią Grabowską, to „Irena”.  W tym roku wydała „Kalendarz Na Dobre Dni 2017” – to połączenie klasycznego terminarza z poradnikiem i oczywiście książką. Można czytać i można też pisać!

Zła karta w życiu pisarki odwróciła się. Jej powieści okazały się bestsellerami, może pozwolić sobie na budowanie domu pod Warszawą, czy pomieszkiwanie u swoje partnera w Korei Południowej.

Elżbieta Cherezińska, sobota, 29 października, godz. 15:00

cherezinska

Jest pisarką i teatrologiem. Jej debiut literacki to książka napisana z Szewachem Weissem pod tytułem „Z jednej strony, z drugiej strony”. Elżbieta Cherezińska specjalizuje się w powieściach historycznych, a najlepiej czuje się w średniowiecznych klimatach. Uważa, że Średniowiecze to najciekawsza epoka. Jest autorką takich bestsellerów jak m.in. „Turniej cieni”, „Legion” i  cykl Harda królowa: „Harda” i najnowsza „Królowa”.


W 2013 roku Cherezińska była jedną z kandydatek do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej za książkę „Korona śniegu i krwi”.

NIEDZIELA , 30 października

Andrzej Pilipiuk,  niedziela, 30 października, godz. 12:00

pilipiuk

Jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy. Jego książki od lat trafiają na listy bestsellerów. To Pilipiuk jest twórcą Jakuba Wędrowycza, postaci, która stała się ikoną fanów fantastyki. Jest on głównym bohaterem serii ponad 60 opowiadań.

Andrzej Pilipiuk żartuje na temat swojej twórczości mówiąc, że to „disco-polo fantastyki”.

Nie zawsze wiedział, że zostanie pisarzem. W młodości marzył o byciu archeologiem. Taki też wybrał kierunek studiów. Niestety zdobyta wiedza nie przydaje mu się w pisaniu. Nie porzuca jednak całkiem marzeń o wykopaliskach.

Fantastyka pociągała Andrzeja Pilipiuka od dziecka. Zbierał numery pisma „Fantastyka” i czytał książki Janusza Zajdla, prekursora nurtu fantastyki socjologicznej, a z biegiem lat Pilipiuk był aż dziewięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Najnowsze książki Andrzeja Pilipiuka to „Litr ciekłego ołowiu”  i zbiór opowiadań „Reputacja”. Październikowa premiera to książka „Konan Destylator”

Aneta Jadowska, niedziela, 30 października, godz. 13:00

aneta-jadowska-by-przemyslaw-bednrczyk

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa i pisarka. Porusza się sprawnie, jak nikt inny, w fantastyce i kryminale. Czytelników kupiła serią o Dorze Wilk, atrakcyjnej policjantce-wiedźmie. W jej książkach łączy się realizm z magią, a zagadki kryminalne z przygodami w świecie fantasy. Literacki gatunek, który uprawia pisarka to urban fantasy.

W tym duchu napisała swoją najnowszą książkę „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”. Jest to tom 1 serii Nikita. Przypomnę, że autorka zadebiutowała całkiem niedawno, w 2012 roku. Ukazała się wówczas jej książka „Złodziej dusz”. Debiut był głośny i zapewnił Jadowskiej ogromne grono fanów.

Aneta Jadowska jest wielbicielką seriali. Lubi piesze wędrówki. Jeśli chcecie wiedzieć o niej więcej, zajrzyjcie do wpisu „Nowa książka Anety Jadowskiej + cała prawda o autorce!”

Jakub Ćwiek, niedziela, 30 października, godz. 13:00

cwiek-fot-agata-krajewska

Studiował kulturoznawstwo i scenariopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Poza tym, że jest pisarzem, jest też konferansjerem i działaczem fandomu.

Jakub Ćwiek zadebiutował 2005 roku książką „Kłamca”Był aż 10-krotnie nominowany do Nagrody im. A. Zajdla. Otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie „Bajka o trybach i powrotach”.

Najnowsza książka Ćwieka nosi tytuł „Grim City Wilk!”. Jakub Ćwiek nie zaczął kariery pisarskiej w zwyczajny sposób. Wena, powołanie, impuls, nic z tych rzeczy. Zaczął pisać ponieważ… mama mu kazała. Pisał, jak kura pazurem, mama zleciła mu zapisywanie jednej strony dziennie, czym chce. I tak zaczął pisać opowiadania fantastyczne.


Jakub Ćwiek lubi muzykę rockową. Czasami gra na gitarze. Jadł obiad z Bruce’em Willisem. Kiedyś spotkał też Stephena Kinga.

Ewa Wachowicz , niedziela, 30 października, godz. 14:00

ewa-wachowicz

Jej uśmiech znają i lubią wszyscy. Pierwszy raz do tłumów uśmiechnęła się w 1992 roku, kiedy zdobyła tytuł Miss Polonia. Jej uroda została nagrodzona jeszcze kilka razy. Później wciągnięto ją w politykę, z czym sobie świetnie poradziła. Teraz Ewę Wachowicz można zobaczyć w różnych programach telewizyjnych. Prowadzi autorski program kulinarny „Ewa gotuje”, realizuje też programy „Gadżety kobiety” i „WySPA”. W 2013 roku zasiadała w jury w reality show „Top Chef”.

Ewa Wachowicz chętnie dzieli się swoimi kulinarnymi przepisami. Można je znaleźć między innymi w książkach „Ewa gotuje. Ulubione”, „Ciasta”,  czy „Sałatki”. Najnowsze przepisy to „Zapiski kulinarne na każdą porę roku”.

Ewa Wachowicz uwielbia góry. Zdobyła wiele szczytów, między innymi Elbrus na Kaukazie i chciała wejść na Ararat w Turcji i Damavand w Iranie. Więcej o Ewie Wachowicz przeczytacie we wpisie: „Jak przekuć swoje pięć minut w życiowy sukces? Historia pewnej dziewczynki” 

Na koniec kilka słów o tym, co w tym roku przygotowała Księgarnia Internetowa Gandalf dla Czytelników.

Jedna z atrakcji to konkursy. Po raz kolejny zostanie też zorganizowana zabawa „Znajdź Gandalfa”. Polega ona na tym, że w określonych godzinach trzeba będzie odnaleźć w hali targowej spacerującego Gandalfa i odebrać od niego kupon. Warto się rozglądać, ponieważ kupony wymienia się na nagrody! Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych Czytelnikach. Specjalnie dla nich będzie malowanie twarzy, balony i słodkości 🙂

Księgarnia również przygotowała coś dla fanów magnesów z molem książkowym. Specjalnie na targi aż 11 nowych wzorów z zabawnymi hasłami i cytatami! Zobaczcie jak wyglądają >>

Do zobaczenia na Targach Książki w Krakowie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...