15 rekordów literackich w pigułce!

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
3 komentarze
Udostępnij:

    Postanowiłam na początek tygodnia przygotować Wam, coś lekkiego i przyjemnego, a jednocześnie mądrego 🙂 Gdyby ktoś z Was pokusił się o przyswojenie sobie tych książkowych ciekawostek, to z całą pewnością zabłysnąłby w towarzystwie. Oczywiście bardziej ambitnym proponuję pobicie istniejących rekordów, albo ustanowienie swoich własnych. Tym czasem zachęcam do lektury 🙂

1. Najmniejsza książka świata

najmniejsza-ksiazka

To „Shiki no Kusabana” (tytuł znaczy kwiaty i pory roku). 22 strony zajmują nazwy japońskich kwiatów i ich czarno-białe ilustracje. Strony mają 0,75 milimetra długości, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra! Mikroksiążka jest dziełem drukarni Toppan Printing z Tokio. Oczywiście do czytania tej wyjątkowej pozycji niezbędna jest porządna lupa. Obrazowo rzecz ujmując, rozmiar najmniejszej książki świata jest zbliżony do wielkości igielnego ucha 🙂

Inna maciupeńka książka to „Stary król Cole”. Jej wymiary to 1mm na 1 mm. Wydano ją w 85 egzemplarzach w 1985 roku w Szkocji. Do czytania poza lupą potrzebna jest też igła, bo kartki można przewracać tylko za jej pomocą.

2. Najgrubsza opublikowana książka

najgrubsza-Christie

Ten tytuł należy do zbioru historii o Pannie Marple. Autorką dzieła jest Agata Christie. Ta niezwykła pozycja ukazała się w limitowanej edycji 500 egzemplarzy w 2009 roku. Cena jednej książki wynosiła tysiąc funtów. Grubość zbioru to 32,2 cm, a waga 8,04 kg! Najgrubsza książka świata ma 4032 strony. Jest na nich 12 powieści i 20 opowiadań. Ciekawe są też statystyki dotyczące treści 🙂 W tym gigantycznym tomie doszło do 68 zbrodni, pojawia się 68 sekretów i kłamstw, 22 fałszywe oskarżenia, 59 zmyłek i 21 romansów!

3. Najgrubsza książka (wszech)świata

najgruszba-ksiazka

Nosi tytuł „Das dickste Buch des Universums” („Najgrubsza książka wszechświata”). Ma 4,08 metra grubości. Zaprezentowano ją na targach książki we Frankfurcie w 2010 roku. Ma nie tylko wyjątkowe gabaryty, ale i ciekawą treść. Są to zeskanowane i oprawione rysunki oraz teksty ponad 40 tysięcy dzieci, przysłane na konkurs o bezpieczeństwie maluchów na drogach. „Najgrubsza książka wszechświata” liczy 50 560 stron i waży 220 kg.

4. Książkowe giganty

indyjska

Największa indyjska książka ma ponad 7,5 metra wysokości, ponad 5 metrów szerokości i 20 stron. Na jej wyprodukowanie potrzeba było 800 metrów kwadratowych materiału i 40 litrów farby. Księgę ma charakter religijny. Znajdują się w niej fragmenty kazań.

Z kolei książka „Super book” mierzy 2,74 na 3.07 metra, a waży 252,6 kg. Wydano ją w 1976 roku w Denver. To dzieło ma 300 stron.

5. Najstarsza książka

najstarsza

Składa się z sześciu połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem, którego nikt do tej pory nie udało się w pełni rozszyfrować. To dzieło oprócz zapisów zdobią ilustracje: jeździec, syreny, harfy, żołnierze. Wiek księgi oszacowano na 2,5 tysiąca lat, a odkryta została dopiero 60 lat temu. Natknięto się na nią podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

6. Drogocenne książki

ptaki

Wed ług Księgi rekordów Guinnessa najdroższa książka to „Ptaki Ameryki”. Napisał ją amerykański ornitolog i malarz John James Audubon. Książka Audubona uważana jest za najdroższą na świecie. O cenie tej pozycji nie decyduje tylko wyjątkowa treść, ale przede wszystkim bardzo mały nakład. Wydano ją bowiem zaledwie w 119 egzemplarzach. 108 jest w muzeach i bibliotekach. Szacuje się, że egzemplarz „Ptaków Ameryki” kosztuje nawet ponad 10 milionów dolarów. Najdroższa książka świata zawiera 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków.

kodeks-leicester
Z kolei według magazynu „Forbes” najdroższy jest „Kodeks Leicester”. To rękopis Leonarda da Vinci z XVI wieku. Książka ma 72 strony. Malarz sporządzał na nich rozmaite notatki, zapisywał swoje teorie i przemyślenia. W 1994 roku Bill Gates zapłacił kodeks ponad 30 mln dolarów. Od tego czasu jego wartość wzrosła o kolejne 20 mln dolarów.

7. Biblioteka w chmurach

biblioteka

Czyli najwyżej położona biblioteka na świecie. Mieści się na 60-tym piętrze w hotelu JW Marriott w Szanghaju. Znajduje się dokładnie na wysokości 231 metrów. Z lobby prowadzi do niej 1435 stopni. 103 półki zajmują książki napisane po chińsku i angielsku.

8. Książkowy Babel

Kiedy Buenos Aires było Światową Stolicą Książki, postanowiono uczcić ten fakt. Argentyńska artystka Marta Minujin, współpracownica Andy’ego Warhola, stworzyła „książkową wieżę Babel”. Dzieło ma ponad 25 metrów wysokości. Do jego budowy wykorzystano ponad 30 tysięcy książek napisanych w różnych językach. Wieża jest dostępna dla turystów. Można wejść na jej szczyt i posłuchać jak brzmi słowo „książka” w kilkudziesięciu językach.

tower-of-babel

9. Największa prywatna kolekcja książek

To zbiór ponad 1,5 miliona publikacji! Właścicielem kolekcji jest Johan Q. Benham mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Ten wielbiciel literatury podporządkował swoją życiową przestrzeń książkom. Są nie tylko w domu, ale zajmują też ogromny garaż i dwupiętrowy budynek stojący w pobliżu jego domu.

10. Największa kolekcja zakładek do książek

kolekcjazakladek

Należy do Franka Divendala z Holandii. Mężczyzna od 1982 roku zebrał ponad 103 000 rozmaitych zakładek z całego świata. Żeby nie pogubić się w tak okazałej kolekcji Frank Divendal stworzył system przechowywania zakładek. Najpierw dzieli je na kraje, następnie segreguje tematycznie.

11. Największe czytanie

Czyli najwięcej osób czytających tę samą książkę w jednym miejscu. Wydarzenie zorganizowała niemiecka biblioteka cyfrowa Skoobe. Wspólne czytanie odbyło się 16 marca 2012 roku. Uczestnicy czytali z jednego iPada „Dziedzictwo”  z cyklu Christophera Paoliniego.

12. Najdłuższe domino z książek

Zostało ułożone z 5318 tomów. Ten rekord ustanowili pracownicy United Biscuits podczas konferencji handlowej. Do budowy domina użyto aktualnego wydania Księgi Rekordów Guinnessa 🙂

Poprzedni rekord w tej kategorii ustanowiono w Częstochowie 17 marca 2014 roku. Inicjatywa należała do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Do ułożenia domina wykorzystano 4998 książki, a prace nad nim, zbieranie książek i próby, trwały trzy miesiące.

13. Rekord czytania bez przerwy

cieszynrekord

Padł w Cieszynie! 28 września 2014 roku. Uczestnicy czytali bez przerwy przez siedem dni i nocy – od 21 do 28 września. Dało to w sumie 168 godzin! Poprzednim rekordzistą był Deepak Sharm Bajagain z Nepalu. Czytał na głos 113 godzin i 15 minut. Mężczyzna przeczytał wówczas 17 książek.

14. Najdłuższy tytuł

najdluzszy-tytul

Składa się z 5633 znaków (1086 słów) i jest nim opatrzona książka wydana w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama. Pozycja opisuje dziwactwa języka angielskiego.

15. Bestseller wśród książek

To Księga Rekordów Guinnessa, oczywiście poza Biblią i Koranem, do których nikt nie posiada praw autorskich. Ta legendarna księga premierę miała w 1955 roku. Jej nakład wyniósł 1000 egzemplarzy. Album od razu okazał się bestsellerem! Pierwsza polska edycja Księgi Rekordów Guinnessa została wydana w 1991 roku. Sprzedaż Księgi Rekordów Guinnessa przekroczyła już 125 miliony egzemplarzy. Ukazała się w ponad 100 krajach w 37 językach. Ten niesamowity album wydawany co roku zawiera udokumentowane światowe rekordy w różnych dziedzinach, osiągnięte zarówno przez ludzi, jak i te ustanowione przez naturę.

       Oczywiście w literaturze nie chodzi o ściganie się i bicie rekordów. Nie są najważniejsze liczby, ilości, szerokości i długości 🙂 Jednak jak już są, to dlaczego o nich nie wspomnieć. A może Wy też znacie jakieś ciekawe literackie rekordy? Jeśli tak, zachęcam, żebyście podzielili się. Jeśli nie, to zapraszam do komentowania wpisu.

Udostępnij:
9 września 2015

3 odpowiedzi na “15 rekordów literackich w pigułce!”

  1. Avatar Alek pisze:

    Ciekawy jestem rekordu pt. ” Najszybciej przeczytana najdłuższa książka świata”.

  2. Avatar Erni2015 pisze:

    Znam paru literackich rekordzistów, którzy… nie przeczytali żadnej książki :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.