11 klasyków literatury, które musisz przeczytać + zadanie czytelnicze na marzec!

książki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
3 komentarze
Udostępnij:

Przygotowaliśmy dla Was listę 11 tytułów, które powinien znać każdy miłośnik literatury. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno powieści, które trafiły do kanonu klasyki literatury, jak i tomy, które wydają się jednymi z najważniejszych książek wszechczasów. Sprawdźcie, czy znacie je wszystkie!

Kanon literatury światowej – które książki warto przeczytać? 

„Mały Książę” – Antoine De Saint-Exupéry

„Mały Książę” nie mógł nie pojawić się na innym niż pierwsze miejsce naszego zestawienia klasyków literatury pięknej. Literackie arcydzieło przetłumaczone na 53 języki obce, które na całym świecie sprzedało się w milionach egzemplarzy. Niesamowicie głęboka, wzruszająca i bardzo emocjonalna opowieść o małym, złotowłosym chłopcu, który nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych czytelników może nauczyć tego, czym jest miłość, prawdziwa przyjaźń, odpowiedzialność i towarzyszące im często cierpienie. Lektura konieczna, by zrozumieć, że „to, co najcenniejsze, jest niewidoczne dla oczu”.

„Mistrz i Małgorzata” – Michaił Bułhakow

„Mistrz i Małgorzata” to należąca do kanonu literatury  światowej książka, która zachwyca od niemal wieku, a jej autor – Michaił Bułkahow, choć napisał jedynie trzy powieści, znalazł się w kanonie najważniejszych pisarzy wszechczasów. Wolanda, czyli najsłynniejszego diabła w historii literatury nie trzeba nikomu przedstawiać, a sama książka to wielki fenomen, który powinien poznać każdy czytelnik. Wielowątkowa historia, która toczy się na dwóch płaszczyznach, pochłonie Was bez pamięci, a z każdym powrotem do lektury znajdziecie nowe, zaskakujące i nieodkryte wcześniej szczegóły.

„Buszujący w zbożu” – J.D. Salinger

„Buszujący w zbożu”, czyli klasyka literatury amerykańskiej. Opowieść o zbuntowanym chłopcu – Holdenie Caulfieldzie, który nie mogąc pogodzić się z wartościami, jakie wyznaje współczesny świat, decyduje się na ucieczkę z domu. Tytułowe „zboże” to tak naprawdę betonowa dżungla Nowego Jorku, w której bohater zderza się z tym, co najbardziej ludzkie. Z pozoru zabawna powieść kryje w sobie niebywale głębokie przesłanie, które składnia do choćby odrobiny refleksji na temat tego, co przyświeca nam na co dzień.

„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

„Duma i uprzedzenie” to nie tylko najsławniejsza powieść Jane Austen, ale także jedna z najważniejszych powieści z historii brytyjskiej literatury. Historia wielkiej miłości, a także opowieść o silnych, kobiecych charakterach. Obraz angielskiej prowincji, uczucia, które nigdy nie powinny się zrodzić, a do tego finezyjny styl autorki, który sprawia, że powieść za każdym razem nabiera nowego wymiaru. Must-read nie tylko dla fanek klasycznych romansów!

„Wichrowe wzgórza” – Emily Brontë

Kolejna pozycja z kanonu klasyki literatury to „Wichrowe wzgórza”. Tytuł ten stanowi jedną z najbardziej wzruszających powieści o miłości, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Do majątku Wuthering Heights przybywa bezdomny, cygański chłopiec, który wraz z upływem czasu staje się coraz bliższy dla Catherine. Przeciw ich uczuciu stają nie tylko ogólnie przyjęte konwenanse, ale także najbliżsi, którzy nie mogą zgodzić się na wspólną przyszłość obojga. Ludzka natura jest jednak dzika, namiętna i mściwa…

„Wyspa skarbów” – Robert Louis Stevenson

„Wyspa Skarbów” Roberta Louisa Stevensona to jedna z najbardziej przygodowych książek wszechczasów. Dedykowana młodszym czytelnikom, z całą pewnością zadowoli i wciągnie na długie godziny także i starszych fanów literatury tego gatunku. Do gospody Admirał Benbow prowadzonej przez ojca Jima Hawkinsa zawitał kiedyś marynarz z blizną na policzku. Ten sam Jim wyrusza teraz na poszukiwanie skarbu ukrytego przez legendarnego Kapitana Flinta. Legendy – jak wiadomo, mają jednak w sobie więcej prawdy, niż można byłoby się tego spodziewać.

„Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki” – John Steinbeck

Jeśli klasyka literatury drogi to przede wszystkim Steinbeck i jego „Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki”. Autor ten to prawdziwy klasyk, a jego książki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Dzięki tej powieści nie tylko poznacie Stany Zjednoczone takimi, jakimi są naprawdę, ale także zrozumiecie, dlaczego to nie cel podróży jest ważny i jak to się dzieje, że to ona staje się celem w samym sobie. Fascynująca, gawędziarska narracja, która sprawi, że od razu zamarzycie o spakowaniu plecaka i wyruszeniu gdzieś daleko stąd.

„Jądro ciemności” – Joseph Conrad

„Jądro ciemności” to jedna z tych lektur, którą znać powinien każdy fan literatury. Niezwykle bolesna, trudna, ale bez wątpienia ważna opowieść o spotkaniu cywilizacji z dzikimi miejscami, prawie przemocy i genezie zła. Tytułowe „jądro ciemności” to kongijska dżungla, do której wyrusza Charlie Marlow, by sprowadzić przesiąkniętego złem do szpiku kości Kurtza. Książka do dziś budzi wiele kontrowersji i doczekała się kilku kinowych adaptacji.

„Rok 1984” – George Orwell

Pierwsza tak głośna, antyutopijna powieść, która w pewien sposób stała się podwaliną dla kolejnych tytułów z tego gatunku. Głęboka i zmuszająca do refleksji na temat kondycji współczesnego świata książka, która przedstawia przerażającą rzeczywistość. Rzeczywistość, w której nie ma miejsca na miłość i uczucia, w której ludzie czują się samotni i w której to „nowy ład” obiecywany przez wielu ma stać się rozwiązaniem wszystkich problemów. Poznając „Rok 1984”, można odnieść wrażenie, że historia lubi zataczać koło. To z pewnością książka, którą trzeba przeczytać!

„Oskar i Pani Róża” – Eric-Emmanuel Schmitt

Klasyki literatury uwzględniają także jedną z najbardziej wzruszających powieści określaną mianem wydarzenia na miarę „Małego Księcia”. „Oskar i Pani Róża” to powieść o małym chłopcu, który w ciągu 12 dni musi dorosnąć i przeżyć całe swoje życie. Mądra, pełna wartości historia, która choć jest niezwykle smutna, potrafi także wywołać szczery uśmiech. To jeden z tych tytułów, które dają nadzieję i pomagają wykrzesać z siebie resztkę sił, gdy wydaje się, że już wszystko stracone.

“Wilk stepowy” – Hermann Hesse

Choć “Wilk stepowy” to powieść, która została stworzona w inspiracji tym, co działo się w Europie w latach 20. ubiegłego wieku, stała się bestsellerem dopiero dla późniejszych pokoleń, gdy Stanami Zjednoczonymi zawładnęła hippies’owska moda. To głęboki i przepełniony emocjami zapis przeżyć Harry’ego Hallera – samotnego artysty. U Hallera tak samo sercu, jak i umyśle zderzają się ze sobą sprzeczności i skrajne uczucia. Narracja balansuje na granicy rzeczywistości i narkotycznej wizji, dzięki czemu ta książka to nie lada gratka dla miłośników wymagającej literatury.

Propozycje książek – zadanie do wyzwania czytelniczego 2024!

Powyższe propozycje doskonale sprawdzą się też do zadania w ramach wyzwania czytelniczego 2024, które brzmi:

Zrób listę klasycznych książek, które warto znać i przeczytaj jedną z nich!

Mamy nadzieję, że wymienione klasyki literatury, które warto przeczytać, okażą się dla Was inspirujące. Oby szybko udało Wam się nadrobić braki, jeśli któregokolwiek tytułu z tej listy jeszcze nie mieliście okazji przeczytać. A może dodalibyście do niej coś od siebie?

Zachęcamy także do przeczytania innych artykułów z bloga Gandalf.com.pl! Dzięki nam dowiesz się m.in. Jak układać książki na półkach.

Udostępnij:
1 marca 2024

3 odpowiedzi na “11 klasyków literatury, które musisz przeczytać + zadanie czytelnicze na marzec!”

 1. Avatar Detu pisze:

  Stanowczo za dużo literatury anglojęzycznej, wybór nie do końca uzasadniony. Przykład: jeśli zanyrzamy się w literaturze awanturniczo-przygodowej, spodziewać by się należało w takim zestawieniu raczej Hrabiego Monte Christo lub Trzech Muszkieterów. Cieszy docenienie Małego Księcia i Mistrza i Małgorzaty, ale zbyt dużo angielskich pozycji zdecydowanie drugiego kalibru

 2. Avatar Mateusz G. pisze:

  Mam w swojej biblioteczce też 11 klasyków. Mianowicie:
  * Chłopi – S.W. Reymont
  * Quo Vadis – Henryk Sienkiewicz
  * Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy – Cervantes
  * Bracia Karamazow – Fiodor Dostojewski
  *Państwo – Platon
  * Idiota – Fiodor Dostojewski
  * Faust – J.W. Goethe
  * Frankenstein – Mary Shelley
  *Doktor Jekyll i pan Hyde – R.L. Stevenson
  * Rok 1984 – G. Orwell.
  Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.