10 filmów, które powinien obejrzeć każdy fan piłki nożnej! Oto, co warto zobaczyć między kolejnymi meczami

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Piłkarskie szaleństwo ogarnęło świat. Fani piłki nożnej odliczają czas od meczu do meczu i z wypiekami na twarzy, czekają na kolejne gwizdki sędziego. Każdy ma swoich faworytów, ulubione miejsca do oglądania rozgrywek i towarzystwo, z którym spędza ten czas. Po każdym meczu emocje powoli opadają, tylko po to, by osiągnąć punkt kulminacyjny w ostatnich minutach następnego spotkania. Tak będzie do 10 lipca, czyli finału Euro 2016.

W Polsce piłka nożna to sport narodowy, którego popularność nie słabnie mimo niepowodzeń drużyn. Nie jesteśmy jedyni, bo na świecie football uwielbiany jest w wielu krajach. Stał się kanwą niejednej opowieści. Wybrałam dla Was 10 filmów, które powinien obejrzeć każdy fan piłki nożnej i nie tylko. To doskonały sposób na spędzenia czasu między meczami Euro 🙂

1. Skrzydlate świnie (2010) – reż. Anna Kazejak 


„Skrzydlate świnie” to polska produkcja z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej. Gra Oskara Nowackiego, który jest liderem ultrasów lokalnego klubu i otrzymuje propozycję, by za pieniądze prowadzić doping u znienawidzonego rywala. Czy ultras zdecyduje się na taki krok?

Film Anny Kazejak to odpowiedź na znaną produkcję „Hooligans” Lexi Aleksander. Polska reżyserka stanęła na wysokości zadania i zrobiła dobry, męski film. Historię pokazującą fanatycznych kibiców klubów piłkarskich. Liczy się dla nich wynik i „oprawa” meczu. Często bywa, że wszystko wymyka się spod kontroli i dochodzi do zajadłych bójek i starć z policją. „Skrzydlate świnie” to obraz pełen emocji. Pokazuje też przyjaźń i zasady, którym warto być wiernym.

2. Brat (2010) – Marcel Rasquin

brat
Kolejny film z wątkiem sportowym. Ty razem opowieść osadzona jest w Wenezueli, gdzie w slumsach dorasta dwóch braci, Julio i Daniel. Życie ich nie oszczędza. Julio musi pracować, a Daniel marzy o innym życiu. Choć bracia są zupełnie różni, łączy ich miłość do piłki nożnej. Ten sport okazuje się dla nich szansą. Dzięki niemu mogą wydostać się z biednej dzielnicy pełnej przemocy. Chłopcy dostają zaproszenie na mecz pokazowy z najlepszą drużyną w mieście: Caracas Football Club. Julio i Daniel stają u progu piłkarskiej kariery. Niespodziewanie dochodzi do tragedii, która wystawi na próbę braterską miłość.

3. Boisko bezdomnych (2008) – reż. Katarzyna Adamik

boisko bezdomnych

Polski film obyczajowy z Marcinem Dorocińskim. Wcielił się on w rolę Jacka Mroza, który jako nastolatek był świetnym piłkarzem. Niestety kontuzja nogi spowodowała, że musiał zapomnieć o karierze sportowca. Został nauczycielem WF-u. Codzienność, praca w szkole, niespełnione marzenia… Jacek smutki topi w alkoholu, przez co żona wyrzuca go z domu. Ląduje na Dworcu Centralnym. Tam razem z bezdomnymi tworzy drużynę piłkarską, a Mróz zostaje ich trenerem. Czy ludzie zepchnięci na margines, pozbawieni godności mogą podnieść się dzięki piłce? Czy uda im się wspólnie wydostać ze społecznego rynsztoka? Obejrzyjcie „Boisko bezdomnych”, to się przekonacie.

4. Rudo i Cursi (2008) – reż. Alfonso Cuaron

Przyznam, że po „Rudo i Cursi” sięgnęłam ze względu na Gaela Garcie Bernala, którego uwielbiam. Nie pożałowałam, ponieważ nie tylko on zachwyca. Świetną kreację stworzył także Diego Luna. Jak dodam do tego, że za kamerą stanął Carlos Cuaron, a film wyprodukowali Alejandro Gonzales Inarritu i Guillermo del Toro to… sami rozumiecie. Ale dość nazwisk. Ta meksykańsko-amerykańska produkcja opowiada o miłości i rywalizacji dwóch braci. Zostają oni dostrzeżeni przez łowcę football’owych talentów. Dzięki temu wyrywają się z meksykańskiej wioski. Szybko stają się gwiazdami sportu. Pieniądze i sława szybko uderzają im do głów, a do tego grają w przeciwnych drużynach…

5. Gol! (2005) reż. – Danny Cannon


Niejeden młody chłopak grający w piłkę, marzy o tym, że pewnego dnia ktoś go dostrzeże i trafi do znanego klubu. Właśnie taką historię pokazuje film „Gol!”. Młody chłopak wraz z rodziną przyjechał z Meksyku do USA w nadziei na lepsze życie. Zamieszkali w ubogiej dzielnicy Los Angeles. Tu spełnia się amerykański sen chłopaka. Dostrzega o selekcjoner i Santiago z dnia na dzień zostaje gwiazdą Newcastle United. Czeka go próba charakteru, wzloty i upadki. Dla fanów footballu ciekawa okaże się nie tylko fabuła filmu, ale też sporo akcji na boisku robiących naprawdę świetne wrażenie. Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale prawdziwy kibic zapewnił mnie, że to prawdziwa piłkarska gratka 🙂 Dodam, że powstały dwie kolejne części tej piłkarskiej opowieści. Trylogia obowiązkowa dla każdego kibica.

6. Gra ich życia (2005) – reż. David Anspaugh

gra-zycia

To dramat sportowy z Gerardem Butlerem oparty na faktach. W 1950 roku piłkarska reprezentacja USA niespodziewanie zostaje uczestnikiem Mistrzostw Świata w Brazylii. Trzeba na poczekaniu stworzyć profesjonalną drużynę, która pokona najlepsze światowe zespoły. Jak to zrobić? Czasu jest niewiele, bo mecz odbędzie się za 10 dni. Okazuje się, że jest szansa. To 11 młodych zapaleńców z St.Luis. Czy miłość do piłki i chęć walki wystarczą, żeby wygrać najważniejszy mecz w życiu? Czy Amerykanie pokonają Anglików?

7. Zwycięski gol (2000) – Michael Corrente

zwycieski-gol

Gordon McCloud (Robert Duvall) jest trenerem drugoligowego, szkockiego klubu piłkarskiego. Właścicielem drużyny jest Peter Cameron (Michael Keaton). Chce on, żeby trener przyjął do drużyny gwiazdę amerykańskiej piłki Jackiego McQuillana. Tak się składa, że jest on byłym zięciem Camerona. Uważa, że poprawi to kondycję finansową klubu, która może zostać przeniesiona w mało popularne miejsce.

„Zwycięski gol” to świetny film o piłce nożnej. Dotyka ważnych tematów i wiarygodnie oddaje sportowe realia.

8. Football Factory (2004) – reż. Nick Love

the_football_factory
Film oparty na powieści Johna Kinga. Angielska produkcja skupia się na przemocy panującej wśród brytyjskich fanów piłki nożnej. Bohaterów trudno nazwać kibicami, są raczej pseudokibicami. Obraz Nicka Love pokazuje relacjach między kibicami zwalczających się klubów Londynu: Milwall oraz Chelsea. Codzienność pseudokibiców to imprezy, bójki, narkotyki.

Film mocny i wciągający, a do tego świetna ścieżko dźwiękowa. Myślę, że to dobra propozycja na wypełnienie czasu między kolejnymi meczami.

9. Piłkarski poker (1981)- reż. Janusz Zaorski

To klasyka gatunku. Film, który powinien znać każdy kibic. Nie jest to obraz optymistyczny, ponieważ pokazuje smutną prawdę o realiach polskiej piłki nożnej. Korupcja, układy, sprzedane bramki, wyniki meczu ustalane przez sędziów… Talenty zawodników schodziły na dalszy plan. Film Zairskiego to komedia i można naprawdę śmiać się do łez pod warunkiem, że zapomnimy, jak bardzo prawdziwy jest „Piłkarski poker”.

Bohaterem filmu jest grany przez Janusz Gajosa Jan Laguna, piłkarski sędzia u schyłku kariery. Nie ma skrupułów, jest układowy, chce jeszcze zarobić. Na szczęście w świecie sportu nie wszystko można załatwić, nie wszystko mona kupić i ustawić.

10. Ucieczka do zwycięstwa (1981) – reż. John Huston 

victory

W tym filmie Sylvester Stallone jest młody i wysportowany. Akcja „Ucieczki do zwycięstwa” toczy się w czasie II wojny światowej. Na meczu więźniów obozu jenieckiego z reprezentacją Niemiec można podziwiać takie gwiazdy futbolu jak Pele, Osvaldo Ardiles, Bobby Moore i Kazimierz Deyna. Film wyjątkowo na czasie 🙂 Huston pokazuje bowiem, jak można pokonać Niemców.

Jestem przekonana w stu procentach, że ta propozycja filmowa spodoba się wielbicielom piłki nożnej.

Mam nadzieję, że te filmy o piłce nożnej będą doskonałym dopełnieniem Mistrzostw Euro 2016. A może Wy znacie filmy o piłce nożnej warte uwagi?

Udostępnij:
20 czerwca 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.