Życie i przygody Świętego Mikołaja - Frank L. Baum - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Życie i przygody Świętego Mikołaja (twarda)

 • Promocja
  image-promocja

książka

 • Wydawnictwo Zysk I S-Ka
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 164
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłka w poniedziałek
  Ten produkt zamówiony do godz. 12 zostanie wysłany jeszcze dzisiaj! Dotyczy zamówień potwierdzonych, opłaconych przez pobranie, PayU, kartą.
 • Odbiór w Łodzi już w poniedziałek

 • Wyprawka do -40%. Zamów na gandalf.com.pl i skorzystaj z darmowej dostawy. Szkoła rusza!

Życie i przygody Świętego Mikołaja - opis produktu:

Pełna uroku, ciepła i baśniowości opowieść o Świętym Mikołaju
Każde dziecko słyszało o Świętym Mikołaju, który przynosi prezenty na Boże Narodzenie. Mało kto jednak poznał jego historię. Magiczna opowieść Życie i przygody Świętego Mikołaja daje odpowiedzi na wszystkie trudne bożonarodzeniowe pytania. Dlaczego Święty Mikołaj podróżuje saniami, które ciągną renifery? Jak to się dzieje, że mieści się w kominie, i jak udaje mu się dostarczyć wszystkie zabawki w jedną zimową noc?
Wydana po raz pierwszy w 1902 roku opowieść zaczyna się w chwili, gdy nimfa leśna znajduje porzucone w lesie niemowlę. Dorastające pośród mitycznych leśnych stworzeń dziecko uczy się, jak pokonywać zło, i u progu dojrzałości odkrywa, jak powrócić do świata ludzi. Wtedy to postanawia obdarowywać prezentami i dzielić się miłością ze swoimi współbraćmi.
L. Frank Baum, autor Czarnoksiężnika z Krainy Oz, stworzył porywający wyobraźnię czytelnika, pełen uroku i fantazji świat, zamieszkiwany przez wyjątkowe i wzbudzające sympatię postaci.

Książka Życie i przygody Świętego Mikołaja pochodzi z wydawnictwa Zysk I S-Ka. Autorem książki jest Frank L. Baum. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, literatura dziecięca. Książka Życie i przygody Świętego Mikołaja liczy 164 stron. Jej wymiary to 145x188. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - Książka - Życie i przygody Świętego Mikołaja

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

emik84

ilość recenzji:381

2-01-2020 12:13

Święty Mikołaj to oczywiście postać, której maluchom przedstawiać nie trzeba. Gdy zbliżają się Mikołajki oraz Święta Bożego Narodzenia każde dziecko wypatruje go z błyskiem w oczach licząc oczywiście na wspaniałe prezenty. Wcześniej jednak większość maluchów pisze do niego listy, które Mikołaj dokładnie czyta starając się spełnić oczekiwania wszystkich dzieci. Jest to też jednak postać bardzo zagadkowa i tajemnicza, dlatego o Świętym Mikołaju powstają najróżniejsze opowieści. Jedną z nich jest właśnie ta książka. Jej autor - L. Frank Baum, popularność zdobył dzięki cyklowi Czarnoksiężnik z Krainy Oz.

Sięgając po tę lekturę właściwie nie wiedziałam zupełnie czego się spodziewać. Podejrzewałam, że może przeczytam w niej o Świętym Mikołaju z Miry lub poznam jakąś legendę, w której to Święty Mikołaj będzie mieszkał gdzieś na Biegunie Północnym, w miejscu niedostępnym dla zwykłego człowieka. Jednak historia Bauma jest zupełnie inna. W jego opowieści Mikołaj wychowywany jest w magicznym lesie przez nimfy. Gdy zaś dorasta pan tegoż lasu pokazuje mu świat. Mikołaj poznaje więc ludzi, ich życie, problemy i radości. Szczególną uwagę poświęca zaś dzieciom. Pragnie je uszczęśliwiać. Osiedla się więc i z pomocą przyjaciół buduje dom, w którym urządza swoją pracownię tworząc w niej coraz to bardziej wymyślne zabawki dla dzieci...

Historia Bauma jest baśniowa, ciepła i niezwykła. Nie ma co prawda nic wspólnego z opowieścią o prawdziwym Świętym Mikołaju czyli biskupie z Miry, lecz jak to na baśń przystało pełna jest magii. Mikołaj, którego w niej poznajemy nie mieszka też w żadnej śnieżnej krainie. Trochę mi tego wszystkiego brakowało. Niemniej jednak z drugiej strony przełamuje ona stereotypowy wizerunek Mikołaja. Tak naprawdę sam bohater niewiele się tu zmienia. Nadal jest ciepłym kochającym dzieci człowiekiem. Własnoręcznie tworzy zabawki, a następnie wręcza je dzieciom wywołując tym samym na ich buźkach szerokie uśmiechy. O to przecież chodzi aby pokazać dzieciom jak wielką radość sprawia obdarowywanie innych podarkami i jak niewiele trzeba aby wywołać na buźce dziecka uśmiech ;)

Książkę czyta się lekko. Zauważyłam, że inaczej odbieram tę historię ja, a zupełnie inaczej moje dzieci. Im bowiem ogromnie przypadła do gustu, a to przecież najważniejsze. One po prostu kochają święta i wszystko co się z nimi wiąże więc i tę niecodzienną lekturę pokochały błyskawicznie. Jeżeli szukacie więc oryginalnych książek o Mikołaju warto zwrócić na nią uwagę. Zdecydowania podziała ona na wyobraźnię dzieci i świetnie sprawdzi się jako czytanka przed snem.

Czy recenzja była pomocna?

Michał

ilość recenzji:1487

27-11-2019 07:03

BIOGRAFIA MIKOŁAJA

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia idą już pełną parą. Nieliczne sklepy, które w październiku nie wzbogaciły swoich półek o gwiazdkowe produkty i dekoracje, teraz już aż ociekają od Mikołajów, reniferów, choinek, śniegu i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Wydawnictwa nie pozostają w tyle i starają się jak mogą przyciągnąć czytelników, ale jak wśród zalewu tytułów wybrać te naprawdę wartościowe? Nie jest łatwo, ale mogę Wam powiedzieć, że niniejsze dzieło to jedna z tych lektur, które powinny znaleźć się na celowniku wszystkich miłośników Świąt. Bo nawet jeśli nie jest to najlepsza tego typu książka, jaką w tym sezonie możemy poczytać ? spokojnie, to wciąż kawał bardzo dobrej lektury ? to zdecydowanie chyba najważniejsza tego typu propozycja, kto wie czy nie od lat.

Któż z nas nie zna Świętego Mikołaja. Ale czy wszyscy znają jego dzieje i wiedzą dlaczego i jak robi to, co robi? Pora przekonać się o tym i wybrać do magicznego lasu Burzee, którego ludzie nie odkryli, a w którym pewnego razu pojawiło się ono ? ludzkie dziecko. Gdy to trafia pod opiekę elfki, zaczyna się jego droga ku dorosłości i stania się prawdziwą legendą!

Co zatem jest w tej pozycji takiego niezwykłego? Mało to quasi biografii Świętego Mikołaja było w ostatnich latach? Na pewno wiele z nich wyglądało atrakcyjniej dla współczesnego odbiorcy, może i lepsze też się zdarzyły. Czyżby samo nazwisko L. Franka Bauma, twórcy niezapomnianego ?Czarnoksiężnika z Krainy Oz?, wystarczało? Tak, w to chyba nikt nie wątpi, jednak ?Życie i przygody Świętego Mikołaja? to dzieło o wiele bardziej znaczące ? i to dla całej popkulturowej otoczki związanej ze Świętami i samą tytułową postacią.

Jedna z najpopularniejszych świątecznych legend miejskich głosi, że postać Świętego Mikołaja w formie, jaką znamy dziś, wymyśliła Coca Cola na potrzeby kampanii reklamowej z lat 30. XX wieku. Nawet kolory jego stroju miały odpowiadać barwom opakowania napoju. To mit, bo Santa Claus pojawiał się już wcześniej, także w reklamach. Cola pomogła jedynie rozsławić i utrwalić ten wizerunek, a w tym pomogła też niniejsza powieść, wydana po raz pierwszy w 1902 roku, czyli w czasach, kiedy mikołajowe mity nie były jeszcze mocno utrwalone i wciąż można było podchodzić do nich z dużą swobodą. Czerpiąc z dokonań poprzedników (?Old Santeclaus with Much Delight?, ?Noc wigilijna?), Baum opowiedział losy Mikołaja, dodając od siebie wiele elementów (choćby motywy stojące za działalnością roznosiciela prezentów) i tworząc z tego zgrabną, ciepłą opowiastkę.

I ta opowiastka robi wrażenie. Odpowiada na wiele pytań związanych z postacią Świętego Mikołaja i nawet jeśli często robi to w sposób z naszej perspektywy niekanoniczny, urzeka, wciąga i dostarcza bardzo sympatycznych przeżyć. Dobrze napisana, spodoba się dzieciom ? są tu i przygody, i magia, i świetny klimat także się znalazł ? i dorosłym, w których obudzi niejeden sentyment. Kto lubi Święta, koniecznie powinien całość poznać i przekonać się, co ma do zaoferowania, bo jest tego naprawdę sporo. A mi pozostaje mieć nadzieję, że wydawca pokusi się o publikację innych książek zmarłego równo sto lat temu Bauma w tym temacie, w których m.in. wraca też do świata Oz.

Czy recenzja była pomocna?