Złota legenda znad polskich jezior i lasów / Jan Skorupski | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Złota legenda znad polskich jezior i lasów (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Jedność
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 272
 • Dostępność niedostępny

Złota legenda znad polskich jezior i lasów - opis produktu:

Niegdyś mieszkali tu waleczni Jaćwingowie i Prusowie. Dziś pozostały po nich tylko nieliczne opowieści i kurhany cmentarne na wzgórzach. Nawet język ich zaginął. Lud ten u schyłku swego istnienia nie miał szczęścia. Z roku na rok coraz bardziej niszczony wojnami i głodem rozpraszał się w puszczy. Z biegiem lat wtopił się w inne narody. Tubylcy i ci, którzy przybyli na te tereny, stali się jednym ludem lasów i jezior. Wspólne sąsiedztwo, zmagania z życiowymi trudnościami, lęki i radości, miłość i śmierć połączyły ich w wielką rodzinę.

`Złota legenda znad polskich jezior i lasów` to obszerny zbiór baśniowo-legendarnych, a także prawdziwych opowieści o wydarzeniach i ludziach z tysiącletniej historii północno-wschodniej Polski - od Warmii po Litwę.

Ks. Jan Skorupski, urodził się i mieszka na Mazurach. Był misjonarzem w ojczyźnie papieża Franciszka. Obecnie jest proboszczem w Ełku i wykładowcą misjologii w WSD. Autor kilku książek.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Jedność
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 170x240
 • Ilość stron: 272
 • ISBN: 978-83-7660-914-0
 • Wprowadzono: 17.01.2014

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Rumcajs

Vaclav Ctvrtek , Radek Pilar

twarda
29,17 zł 42.89
 • -31%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
27,47 zł 39.81
 • -37%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
43,93 zł 69.73
 • -34%
 • -37%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,07 zł 39.81
 • RRecenzje
 • Książka
 • Złota legenda znad polskich jezior i lasów
4.6/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  0
  3
  2
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

werka777

 • 15-10-2014
 • 15:53

Iluż z nas zna legendy o Smoku Wawelskim, Królu Popielu czy też Warszawskiej Syrence. Wpisane w naszą kulturę są niczym dziedzictwo, które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie zginęło. Nie można zapominać o historiach pisanych historią Polski, a dzisiaj w tłumie zagranicznych bajek często pozostawiamy za sobą to, co nasze i wartościowe. Ostatnio w moje ręce trafiła książka ?Złota legenda znad polskich jezior i stawów?. Przypuszczałam, że będzie to zbiór znanych opowieści, których każdy z nas ?liznął? już kiedyś w szkole. A jednak żadna z legend wspomnianych w książce nie była mi znana pomimo tego, że mieszkam w kraju, którego one dotyczą.

Niegdyś, kiedy to ludzie żyli nieco innym rytmem, aniżeli teraz, panowała w Polsce ogromna miłość do Boga oraz do Ojczyzny. To ona rodziła scenariusze pisane z głębi serca, które są świadectwem dobroci istniejącej na tym świecie. Wspomniana książka jest zbiorem takich właśnie historii ? o ludziach oddanych Stwórcy, o walecznych sercach będących w stanie oddać życie za swój kraj oraz o miłości względem bliźniego, która nie pozwalała egoizmowi opanować ludzkiej duszy.
Znajdziemy więc tutaj przeróżne opowieści ?od takowych, w których głównym motywem jest wiara po takie, które wspominają o walkach za kraj. Pomimo tego, że dotyczą one odległych czasów i wcale nie są typowymi bajkami o księżniczkach czy smokach, są one pisane takim językiem, aby można było je przeczytać dzieciom. Pisane w sposób prosty i zrozumiały mogą stać się wspaniałym świadectwem istotnych wartości, które powinny być wiodącym mottem życia każdego. Warto więc wpajać je w umysły dzieci już od samego początku, a cóż może być lepszego, aniżeli ciekawe legendy, które tego uczą.

Znajdziemy więc tutaj historie o oprawcach, którzy dzięki niesamowitym wydarzeniom pokochali swoje ofiary, tak jak w przypadku historii mężczyzny, który pragnąc śmierci pewnej grupy osób potem je uwolnił, a kobieta mająca zginąć z jego reki, została jego żoną. Można doszukać się wielu opowieści o świętych, a każda z nich przepełniona jest dobrocią i wiarą, ale także ciekawym życiem. Nie ma tutaj nudnych biografii, ponieważ nie nimi są przecież legendy. Jedna z opowieści mówi o pewnym biskupie, który uprzednio związany, został wrzucony w ogień. Złowieszcze płomienie nie zajęły jego szat i ciała, a jedynie spaliły liny, którymi był skrępowany. Ale ?Złota legenda znad polskich jezior i lasów? to także wesoła opowieść o mnichach, którzy wkładali na nogi figury Pana Jezusa skarpety, to historia Tatarskiej Góry oraz opowieść o tym, co być może leży na dnie jeziora w Świętej Lipce.

Owe historie dotyczą ludzi, którzy potrafili kochać. A ich miłość zrodziła wspaniałe legendy, które są nauką dla każdego z nas. Teraz zebrane w jedną, przepiękną książkę mają trafić w ręce młodego pokolenia, które nie ma pojęcia o tym, jak żyło się kiedyś. Rodzice często zapominają o tym, że nauka nie polega tylko na wpajaniu dziecku języka angielskiego, matematyki czy też reguł języka polskiego. Niezwykle istotne są lekcje uczące wartości i miłości, a takowych nie wykłada się w szkole. Po to jest jednak literatura, aby w sposób ciekawy i zachęcający dawać dzieciom przykład właściwego postępowania i po to z pewnością jest między innymi ta książka, aby wspomnieć o historii ziem, na których żyjemy, ale także po to, aby wskazywać właściwą drogę, którą warto wybrać.

Moje streszczenie niektórych legend brzmi bardzo poważnie i wielu rodziców pomyśli sobie, że coś takiego może być mało ciekawe dla młodego pokolenia. A jednak te wszystkie historie są opowiedziane tak, że trafią w serce dziecka.

Owa książka zawiera aż 27 legend. Nie są one długie, a więc w sam raz dla młodego czytelnika, któremu na początek trudno długo skupić się na jednej czynności. Doskonałym dodatkiem są przepiękne ilustracje obrazujące motywy opowiadane w historyjkach. Dobrej jakości papier oraz kunsztowne zwieńczenie całego zbioru objawiające się w solidnej oprawie wpływają na urok całej książki pobudzając wyobraźnię. Cała estetyka zbioru sprawia, że nadaje się on także na prezent.

Książkę polecam do zakupienia rodzicom, którzy cenią sobie nasze narodowe korzenie oraz wartości, według których powinniśmy postępować, a jednak często o tym zapominamy. W owym zbiorze legend często pojawiają się motywy wiary chrześcijańskiej, a więc ci opiekunowie, którzy kierują się w życiu wiarą w Boga i chcą w tej wierze wychowywać swoje dzieci, także docenią tę książkę i jej zakup. Ja z pewnością dumnie powierzę ją kiedyś w ręce mojej córeczki, a więc polecam i Wam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

emma tetka

 • 18-07-2014
 • 16:04

Północno ? wschodnia część naszego kraju sięgająca od Warmii po Litwę usiana jest jeziorami i bujnymi lasami. Krajobraz taki przyciąga turystów i rozsławia ten region również poza granicami kraju. Myślę, że każdy kojarzy jezioro Mamry, największe w Polsce jezioro Śniardwy czy najgłębsze polskie jezioro Hańcza, przepiękne Pojezierze Mazurskie czy Dolinę Rospudy? I choć sama nie dotarłam jeszcze w ten zakątek Polski zauroczyły mnie legendy pochodzące właśnie z tamtych stron. Mam tu na myśli książkę Jana Skorupskiego pt. ?Złota legenda znad polskich jezior i lasów?.
Autor książki przedstawił w niej historię Krainy Tysiąca Jezior przytaczając po części prawdziwe wydarzenia historyczne z nią związane a po części również legendy zasłyszane z ust przodków żyjących od pokoleń na tych właśnie ziemiach.
Wszystkich opowieści doliczyłam się łącznie 27. Podzielone zostały one na dwie części. Pierwsza nosi tytuł Kraina lasów i jezior, druga Pasterze znad jezior i lasów. Każdą część poprzedza wprowadzenie autora, kilka słów naprowadzających na panujące tam tradycje czy zwyczaje.
Skorupski w dużej mierze skupił się na wierze chrześcijańskiej ludzi mieszkających w tym regionie. Wiara ta, jak pisze, była wyjątkowo silna, wsparta na solidnych fundamentach. To tu urodziło się wielu wielkich świętych, męczenników i duchownych. Tu zakorzeniła się w nich wiara i stąd wyruszali w świat by nawracać i głosić Słowo Boże tym, którym było Ono obce. Zdecydowanie religia była nieodłącznym elementem życia mieszkających tu ludów i to ona miała wielki wpływ na ich życie. Niestety rejon ten nie raz pustoszyły też wojny i inne nieszczęścia. Dziś po wszystkich tych wydarzeniach pozostały przepiękne opowieści i legendy.
Książka ma bardzo specyficzny charakter. Przepełniona jest baśniowym klimatem, tajemniczością a jawa miesza się w niej ze snem. Czyta się więc fantastycznie. Na pewno zaciekawi nieco starsze dzieci. Sama uwielbiam legendy, dlatego mnie jak najbardziej lektura ta porwała i zachwyciła. Zawiera sporo faktów historycznych i ciekawostek religijnych. Czasem trudno odróżnić w niej fakty od legend. Na pochwałę zasługuje też samo wydanie, które swą bogatą szatą graficzną i dbałością o szczegóły buduje w czytelniku rewelacyjny magiczny klimat zachęcając do sięgnięcia po tę jakże pasjonująca lekturę. Na kartach książki nie zabrakło też baśniowych ilustracji, które również potrafią oczarować czytelnika.
Jeśli więc i Wy macie ochotę na podróż w ten uroczy zakątek polski sięgnijcie koniecznie po tę właśnie publikację i już dziś nie wychodząc z domu poznajcie jej wielkich przodków i niepowtarzalny krajobraz ;)

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Wieczna wojna

Joe Haldeman

twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Małe kobietki (okładka filmowa)

May Louisa Alcott

twarda
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.1.2020
 • -35%
Andyjski dysk

Czesław Kierzk

miękka
30,54 zł 46.99
Zapowiedź - 12.1.2020
 • -35%
Excalibur Dziedzictwo ludzkości

Delfina Chmielecka

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 16.1.2020
 • -35%
Anioł trzeciego świata

Sylwester Wysocki

miękka
23,39 zł 35.98
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -30%
Wiedźmin Tomy 1-8 (okładka filmowa)

Andrzej Sapkowski

pakiet
499,00 zł
Zapowiedź - 22.12.2020
 • -30%
Moc słowa / Moc wiary / Moc nadziei

Grzegorz abp Ryś

pakiet
69,76 zł 99.66

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • W męskim świecie sportu kobiecie lekko nie jest. Zwłaszcza na początku XX wieku, kiedy emancypacyjne ruchy dopiero się rodzą, a konserwatywne społeczeństwo oburza widok kobiety w kusym sportowym stroju. Ale piękna, błyskotliwa i pełna energii Halina Konopacka zostaje nie tylko gwiazdą stadionów,...

 • Poznaj Ludkę - wyjątkowo roztropną dziewczynkę. Ludka mieszka w Warszawie i bardzo lubi swoje miasto. Uwielbia spacerować po małych uliczkach i zaułkach. Wielką pasją Ludki są też zagadki i sekrety. Dziewczynka jest zafascynowana pałacem stojącym na ulicy Tamka, nieopodal jej domu. Według legendy,...

 • Wielka antologia najpiękniejszych pieśni i piosenek z historią i nutami. Pionierskie opracowanie z pogranicza historii, folkloru, etnografii, historii literatury i muzyki, obejmujące pieśni i piosenki polskie niemal wszystkich typów i rodzajów od czasów najdawniejszych do współczesności....

 • Ludka to wyjątkowo roztropna dziewczynka. Mieszka w Warszawie, którą bardzo lubi. Chętnie spaceruje po wąskich uliczkach i odkrywa tajemnicze zaułki. Ponad wszystko dziewczynka uwielbia zagadki i sekrety! Szczególnie interesuje ją pałac z ulicy Tamka, stojący niedaleko jej domu. Legenda podaje, że...

 • W męskim świecie sportu kobiecie lekko nie jest. Zwłaszcza na początku XX wieku, kiedy emancypacyjne ruchy dopiero się rodzą, a konserwatywne społeczeństwo oburza widok kobiety w kusym sportowym stroju. Ale piękna, błyskotliwa i pełna energii Halina Konopacka zostaje nie tylko gwiazdą stadionów,...

 • "Niegodzi się zapoznawać długu, który Sztuki piękne zaciągnęły od Legend pobożnych i Pisma Świętego. Dość jest wnijść do Muzeum, przebiedz którykolwiek zbiór sztychowany obrazów Szkół dawnych dość rzucić okiem na nowsze ryciny, mnożące się w Paryżu, Münich, Berlinie, aby się przekonać, że...