Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy

książka

Wydawnictwo Novae Res
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jak przerwać zaklęty krąg rodzinnych grzechów?

W życiu nastoletniego Lucjana nic nie jest proste. Chłopak mieszka z matką i autystycznym bratem w starej kamienicy. Ojca nigdy nie poznał, a jego stosunki z matką znacznie się komplikują, gdy wychodzi na jaw, że ta zarabia na życie prostytuowaniem się. Pewnego dnia Lucjan zostaje pobity, a z opresji ratuje go Gabriela, dziewczyna, z którą wkrótce połączy go uczucie, jakiego wcześniej nie znał...

W tej wielowarstwowej opowieści świat realny ściera się z fikcyjnym, a losy bohaterów są pretekstem do zadania pytań, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czy można wyzwolić się od błędów popełnianych przez naszych najbliższych? Czy rodzinne traumy dziedziczy się z pokolenia na pokolenie? I czy miłość można odnaleźć również wtedy, gdy nie ma się już na nią żadnej nadziei?

Ojca nigdy nie poznaliśmy, nie powracał też we wspomnieniach. Zupełnie jakby nasza obecność była czymś niewymagającym ingerencji mężczyzny. (...) Bez tej ojcowskiej miłości byłem jak zaszczute zwierzę, wszędzie wietrzące zagładę z rąk człowieka. Mój własny ojciec zabił mnie w chwili, gdy jeszcze nie wiedziałem, czym jest śmierć.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 08.05.2018

RECENZJE - książki - Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

SUBIEKTYWNIK LITERACKI

ilość recenzji:1

brak oceny 7-06-2018 12:21

"Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy " to opowieść o nastoletnim chłopaku Lucjanie. Mieszka w starej kamienicy, nie ma tutaj warunków do rozwoju. Jego matka często zmienia partnerów, a chłopak nawet nie wie kto jest jego ojcem. Jak się później okazuje, matka wykonuje w ich mieszkaniu najstarszym zawód świata i z tego się właśnie utrzymują. Czy może być gorzej? Jak się okazuje może. Brat Lucjana Iwo jest upośledzony. Chłopak jest traktowany jak trędowaty, nie ma przyjaciół, w szkole jest szykanowany. Pewnego dnia zostaje pobity i trafia do szpitala, pomaga mu dziewczyna - Gabriela. To spotkanie odmienia jego życie, widzi światełko nadziei jakie zaczyna się tlić w całym popapranym życiu.

Każdy powinien mieć pasję, coś co będzie nakręcało szare życie, książki, filmy, znaczki, jest w tym jakaś nuta rozkoszy. s.56
Lucjan i Gabriela spotykają się na dachu kamienicy, to taki jego azyl, kryjówka. Pewnego razu na dach zaproszony zostaje Franc, również dziwak. Chłopak jest pogubiony, nikomu nie ufa. Trójka młodych ludzi wchodzi ze sobą w dziwny układ, a ich rozmowy na dachu pokazują w jakim świecie żyją.

W nocy znów nie spałem, obrazy tańczyły pod powiekami. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spływały na mnie falą z wielkiej kanalizacyjnej rury, zalewając najmniejszy fragment mojego ciała, a ja w tym wszystkim próbowałem nie zadławić się spadającymi na mnie zewsząd fekaliami. s.202
"Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy" to, jak już sam tytuł wskazuje przejmująca opowieść o dorastaniu, o tym jak nasze korzenie, czyli przykład z rodziny, środowisko w jakim się wychowujemy wpływa na nasze pojmowanie świata. To również niesamowite studium nastoletniej psychiki, bo choć każdy z nas nastolatkiem kiedyś był, to już teraz nie pamięta z czym wewnętrznie niejednokrotnie przyszło się zmierzać. Werteryzm, wewnętrzne rozdarcie, to są cechy psychiki Lucjana. Czy chłopak zareaguje na to co mu szykuje los,czy raczej podda się przeznaczeniu. Kim jest zielony żuk, a jaką rolę spełnia biały gołąb. Tego dowiecie się czytając książkę Albina Perca.

Polecam własnymi słowami polecenia ze skrzydełka książki:

Na wskroś prawdziwa, dotykająca najciemniejszych zakamarków duszy opowieść o tragedii młodego człowieka, który naznaczony jest przeszłością swojej rodziny. Zaskakujące, jak przejmująco można opowiedzieć o dorastaniu. Polecam!
Joanna Hilińska

Witkacy

ilość recenzji:1

brak oceny 10-05-2018 16:44

Utwór przepełniony wrażliwością, w pewien sposób wysmakowany językowo.Troszkę zagmatwany fabularnie, ale może to celowy zabieg. Książka dla tych którzy przez całe życie czuli silną potrzebę indywidualizmu,ale z racji lęku o społeczne wykluczenie często pozostawali niemi a w konsekwencji niezauważeni