Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zemsta

Lektura z opracowaniem

książka

Wydawnictwo Ibis
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Zemsta Aleksandra Fredry inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce na zamku w Odrzykoniu. W ostatecznej wersji utworu Fredro osadza czas i?miejsce akcji w świecie szlachty sarmackiej, a bohaterów odziewa w szlacheckie żupany i kontusze. Rejent i Cześnik to przedstawiciele Polaków-Sarmatów, aż do przesady przywiązanych do tradycji, którym obce jest wszelkie nowatorstwo. Na tle ich groteskowej kłótni o mur graniczny rozgrywa się historia pełnego uniesień uczucia Wacława i Klary. Utwór ten to komedia omyłek i niezwykłych intryg, a jego lektura z pewnością zarówno rozbawi, jak i zachęci do refleksji. Aleksander Fredro (1793-1876) - polski komediopisarz, poeta, pamiętnikarz. Artysta pełen sprzeczności wewnętrznych, społecznik, który jednocześnie nieustannie poszukiwał samotności i miał skłonność do popadania w melancholię. Autor wielu komedii obyczajowych, ośmieszających głównie życie i zwyczaje szlachty prowincjonalnej. W komediach osiągnął mistrzostwo w budowaniu postaci bohaterów, kształtowaniu i rozwijaniu akcji, operowaniu dowcipnym, rubasznym językiem. Jego utwory zajmują stałe miejsce w kanonie literatury polskiej i znajdują się w repertuarze wielu teatrów. Najbardziej znane są komedie: Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Mąż i żona, Dożywocie, a także wiele bajek, np. Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Zupa na gwoździu...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Ibis
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.02.2021

RECENZJE - książki - Zemsta, Lektura z opracowaniem

4.1/5 ( 12 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    5
  • 3
    3
  • 2
    0
  • 1
    0

niunia00

ilość recenzji:189

brak oceny 21-02-2010 13:42

Ostatnio przeczytałem książkę pt. "Zemsta". Akcja utworu, toczy się na przełomie wieku XVIII i XIX w zamku znajdującym się w Odrzykoniu. Tematem komedii była nieustanna kłótnia między Cześnikiem a Rejentem, dotyczące muru granicznego. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłą próbą postawienia na swoim.
"Zemsta" to komedia. Zasadą kompozycyjną komedii jest kontrast. W "Zemście" mamy do czynienia z kontrastem charakterów. Akcja komedii obfituje w wydarzenia zabawne, pobudzające widza do śmiechu. Zakończenie utworu komediowego jest pomyślne dla bohaterów i tak też jest w "Zemście".
Książka ta wywarła na mnie pozytywne wrażenie. utwór ten również dostarcza czytelnikowi emocji, śmiechu i oczywiście dobrej zabawy. Jest także wielkim źródłem informacji historycznych. Cześnik i Rejent są żywymi pomnikami tamtej epoki. Dzięki zabawnemu ukazaniu ludzkich charakterów i słabości, lektura uczy nas patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.

Anita

ilość recenzji:4

brak oceny 7-08-2011 23:34

Podczas śniadania Cześnik radzi się starego służącego, Dyndalskiego, co do swego ożenku z młodziutką Klarą, potem decyduje się jednak na starszą Podstolinę. Po chwili przybywa wezwany przez Cześnika Papkin, ubrany na modę francuską. Wprasza się na śniadanie i przechwala swoimi (zmyślonymi) podbojami sercowymi oraz bohaterskimi czynami. Cześnik wysyła go z poselstwem do Rejenta Milczka, który jest właścicielem połowy zamku kupionego niegdyś przez ojca Klary. Cześnik nie może sam dojść z sąsiadem do porozumienia. Papkin, bez powodzenia, próbuje się wykręcić od tego zadania. Chętnie natomiast zgadza się na przedstawienie Podstolinie w imieniu Cześnika jego matrymonialnych zamiarów.



Ostatnio przeczytałem książkę pt. "Zemsta". Akcja książki toczy się na przełomie XIII i XIX wieku w zamku. Tematem przewodnim utworu jest kłótnia między Cześnikiem a Rejentem, dotyczące muru granicznego. W książce przeplatają się też watki miłosne Wacława i Klary. Zakochani spotykają się potajemnie, ponieważ mieszkają po obu stronach muru. Innym wątkiem jest postać Papkina, który myśl, że jest silny i odważny, a w rzeczywistości jest zwykłym tchórzem. Książka nie jest zbyt obszerna, dlatego łatwo się ją czyta. "Zemsta” wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nastrój, który wystąpił w książce jest podobny do panującego w odchodzącej Polsce szlacheckiej. Podobała mi się, ponieważ jest tam dużo komizmu i dużo akcji humorystycznych, czego w niektórych książkach nie ma. Cześnik i Rejent są żywymi pomnikami tamtej epoki. Dowiadujemy się przecież o jej języku, kulturze, ubiorach, sposobach zachowania się. Dzięki zabawnemu ukazaniu ludzkich charakterów i słabości uczy nas patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.

Cahia

ilość recenzji:168

brak oceny 14-04-2011 18:48

"Zemsta" nie wiedziałam, że książka tego typu może być tak ciekawa i zabawna. Fredro na prawdę się postarał, napisał wręcz arcydzieło...Wiem pewnie pomyślicie że oszalałam skoro tak mówię, ale to prawda, "Zemsta" to komedia w której toczy się niezwykle zabawna akcja między Cześnikiem a Rejentem o mur graniczny, z pozoru to wygląda niewinnie ale walka tak na prawdę toczy się o majątek. Utwór ten wywarł na mnie duże wrażenie i wierzcie lub nie, ale dostarcza on mnóstwo śmiechu i zabawy. Gorąco polecam.