SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zbrodnia i kara

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Siedmioróg
Oprawa miękka
Liczba stron 470
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Zbrodnia i kara jest powieścią rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego z 1866 roku należącą do ścisłego kanonu arcydzieł literatury światowej. Opowiada o zbrodni popełnionej przez studenta Rodiona Raskolnikowa, który dla pieniędzy morduje starą lichwiarkę i jej siostrę, a także o wpływie tej zbrodni na uczucia, psychikę i moralność przestępcy. Raskolnikow uważa się za jednostkę wybitną i wyjątkową, za buntownika przeciwko niesprawiedliwościom tego świata. Borykając się z trudnościami bytowymi, bohater przypisuje sobie prawo do przestępstwa, uznając, że szlachetny cel, jakim jest wsparcie genialnej jednostki, uświęca krzywdy wyrządzone zwykłym ludziom, których nazywa `wszami`. Kiedy jednak Raskolnikow popełnia zbrodnię, odzywają się w nim dręczące myśli i emocje, prowadzące do postępujących jeden po drugim upadków psychicznych. Nie jest to jeszcze głos sumienia, raczej strach przed nieuchronną karą. Sumienie Raskolnikowa zostało tak głęboko spętane kłamstwem, że przestępca nadal wierzy w swoją ideologię i nie dopuszcza do siebie myśli o grzechu. Odrodzenie moralne dopóty nie nastąpi, dopóki jego czyn nie zostanie zdemaskowany przez policję, a on sam nie przyzna się do winy i nie zostanie skazany na zesłanie. Dopiero wieloletnia katorga, połączona z pełną poświęcenia miłością Soni, skruszą kamienne serce Raskolnikowa. Uświadomią mu, że sprzeniewierzył swoje ideały i skłonią go do szczerej pokuty, otwierając tym samym drogę do odnowy duchowej i odrodzenia. Zbrodnia i kara miała ogromny wpływ na rozwój literatury, psychologii i filozofii. Była przedmiotem licznych komentarzy, interpretacji, analiz, a także inscenizacji teatralnych i filmowych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Siedmioróg
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 470
ISBN: 978-83-7791-727-5
Wprowadzono: 20.04.2009

RECENZJE - książki - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

karmelina

ilość recenzji:80

brak oceny 14-11-2009 12:12

Fiodor Dostojewski urodził się w 1821 roku w Moskwie. O jego zainteresowanie literaturą dbała matka. Zmarła, gdy Fiodor miał 16 lat. Jego ojciec, lekarz wojskowy, wysłał go do szkoły wojskowej w Petersburgu. W ogóle nie pokrywało się to z zainteresowaniami młodego pisarza. Zafascynowany był romantykami. W swoich powieściach wgłębiał się w psychikę bohaterów. Oryginalny tytuł "zbrodni i kary" ma znacznie głębsze przesłanie (o zgrozo tłumaczenia!) Odnosi się do samowolnego działania poza określonymi prawami a kara ma być także przestrogą i pouczeniem. Akcja rozgrywa się w ciągu ok. dwóch tygodni w lipcu 1865r. (jest to więc powieść współczesna Dostojewskiemu) Główny bohater, Rodion Raskolnikow, studiuje prawo w Petersburgu. Przerwywa je jednak z braku pieniędzy. Zastawia u Alony Iwanownej, starej Lichwiarki, zegarek (jedyną pamiątkę po ojcu). Boli go fakt, że lichwiarka korzysta na krzywdzie ludzi: daje im mało pieniędzy za rzeczy warte dużo więcej zarówno pod względem materialnym jak i emocjonalnym. W umyśle Raskolnikowa przebiega skomplikowany tok myślowy, w wyniku którego zabija Alonę Iwanownę. Traf chce, że w momencie zbrodni w mieszkaniu zjawia się siostra denataki - Lizawieta. Cała powieść skupiona jest głónie na psychice. Raskolnikow nie jest ukazany po prostu jako morderca. Poznajemy jego myśli i uczucia. To dziwne, ale można powiedzieć, że wcale nie uznajemy go za zbrodniarza. Dlaczego? Heh, ciężke pytanie. Może dlatego, że bardzo dobrze znamy motywy tego człowieka. Wiemy, że w gruncie rzeczy nie jest zły. Dostojewski w wybitny sposób zobrazował, jak ważna jest psychika ludzka. Gdyby to był kryminał, Rodion byłby dla nas człowiekiem, któy zabił dla pieniędzy. To nie jest kryminał. Rodion jest bardzo smutnym człowiekiem.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?