Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

ZAPISKI ZE ZŁEGO ROKU (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Opowieść o miłosnej kolizji światów. Dystyngowany starzejący się pisarz JC poznaje sąsiadkę Anyę, filipińską piękność, i pod wpływem impulsu nakłania ją, by przepisywała notatki do jego esejów. Początkowo obojętna wobec mechanicznej pracy sekretarki Anya powoli zanurza się w świat poglądów pisarza i zaczyna z nim polemizować. Rozważania o moralności polityków, hańbie wojny w Iraku, pedofilii czy matematyce i muzyce zderza z własnymi przekonaniami prostej, zaradnej dziewczyny. W tej dyskusji uczestniczy Alan, partner życiowy Anyi, cyniczny finansista nowej epoki, reprezentujący wszystkie wartości, którymi JC pogardza. Jednocześnie między pisarzem i dziewczyną powstaje przesycona erotyzmem, skomplikowana więź.


Zapiski ze złego roku to rozpisana na trzy głosy, niepozbawiona humoru polemika między staroświeckim umiłowaniem szczerości a bezlitosnym pragmatyzmem wolnego rynku. Obecne w powieści motywy autobiograficzne powodują, że głos Coetzee'ego brzmi czysto i porażająco szczerze. Jego bohater, zawieszony między pożądaniem i niemocą, honorem i śmiesznością, przeprowadza bilans swoich stanowczych przekonań, a zarazem doświadcza ostatniej wielkiej miłości życia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 01.10.2008

RECENZJE - książki - ZAPISKI ZE ZŁEGO ROKU

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Olga

ilość recenzji:270

brak oceny 22-03-2009 07:59

„Zapiski ze złego roku” to najnowsza powieść Coetzee. Powieść o budowie jakże oryginalnej, mianowicie trójdzielnej. Z powodzeniem można okrzyknąc ją modnym mianem polifonicznej. Początkowo trudno się nie pogubić w tej istnej gmatwaninie wątków, z czasem jednak, gdy czytelnik oswoi się z owymi „zapiskami” wszystko zaczyna układać się w jedną wielką, intrygującą całość.
Książka dobra – jak i wszystkie pozostałe, które wyszły spod ręki noblisty. Napisana z typową dla Coetzee mieszaniną powagi i autoironii, miejscami żywiąca się erudycją, miejscami – zwykłym ludzkim doświadczeniem. „Zapiski” czyta się z przyjemnością, i mimo, że pochłonięcie strony zabiera trzy razy więcej czasu, od książki nie chce się odrywać, wracać do świata realnego. Urzeka nas opowieść o młodych ludziach, których to podstarzały pisarz spotyka na swojej drodze. Frapuje nas sytuacja, w jakiej znalazła się owa trójka. Staroświecki bohater, poddający się nieubłaganemu upływowi czasu oraz młodzi, tryskający energią ludzie – obywatele nowocześni, obeznani z otaczających ich wolnorynkowym światem. Wreszcie – zaintrygowani jesteśmy tym – kto kogo „wykiwa”? Młody starego czy może na odwrót? Coetzee w swej pisaninie stosuje jakieś magiczne chwyty, przyprawia tekst nieznaną nam substancją, która choć dla oka niewidoczna, jest obecna, i nakazuje czytelnikowi cieszyc się lekturą aż po ostatnią jej stronnicę. Także i w tym dziełku znajdziemy szczyptę czarnego humoru, nieco ironii. Znajdziemy także i nieco mgły pesymizmu – bowiem doświadczony pisarz jest zdeklarowanym pesymistą, czyli, jeśli wierzyć ludowym porzekadłom, optymistą wiedzącym trochę więcej.
Tak czy inaczej, powieść czyta się jednym tchem. Dodam, że z zapartym. Niecodzienna rzeczywistość wdziera się do naszej świadomości i tkwi w niej, jeszcze długi czas po zakończeniu przygody z lekturą. Być może księga owa ustępuje pierwszeństwa w obliczu „Hańby” czy „Czekając na barbarzyńców”, jednak nie powiem, ma w sobie to coś, co przyciąga. Ma szpony, którymi wbija się w skałę naszej świadomości, wczepia precyzyjnie, i tkwi. Polecam wszystkim – nie tylko zagorzałym, zdeklarowanym czytelnikom pana Coetzee.