Zakonne siostry są siostrami twymi - Błażej Tokarski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zakonne siostry są siostrami twymi (miękka)

książka

  • Wydawnictwo Uniwersytet Jagielloński
  • Oprawa miękka
  • Ilość stron 180
  • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Zakonne siostry są siostrami twymi - opis produktu:

Błażej Tokarski przemierza różnorakie ścieżki, by wykazać powinowactwa między św. Teresą z Lisieux i Joanną d`Arc. Klucza do rozumienia tych postaci szuka między innymi w kontekście chrześcijańskiej mistyki kobiecej. Choć niektóre z jego wniosków mogą wydawać się ryzykowne a nawet kontrowersyjne, to jednak każdorazowo oparte są na solidnych podstawach autor zderza źródła z kręgów chrześcijańskich z propozycjami nowej humanistyki i literatury popularnej. Dlatego obok Dziejów duszy znajdą się Seksualne persony Camille Paglii; obok Ojców Pustyni, Kazimiera Szczuka; obok św. Faustyny, Justyna z powieści de Sade`a Wszystkie te ścieżki są eksplorowane po to, by zgłębić opisywany fenomen i by spojrzeć na niego z każdej możliwej perspektywy. Błażej Tokarski za wszelką cenę, niekiedy gorączkowo, próbuje zrozumieć analizowane wątki, dopuszczając różnorakie punkty widzenia. Z recenzji dr. hab. Tadeusza Kornasia, prof. UJ Podkreślić należy, że Autor z powodzeniem stosuje interdyscyplinarne instrumentarium badawcze sięga po narzędzia literaturoznawcze, kulturoznawcze, historyczne i teologiczne. Z jednej strony kreśli szerokie tło historyczne i dramatologiczne, omawiając utwory mierzące się z mitem Joanny d`Arc, z drugiej zaś sięga po najnowsze koncepcje humanistyczne, przyglądając się postaci św. Teresy i jej dziełom. Warto docenić, że Błażej Tokarski nie ulega fascynacji postacią Teresy z Lisieux, lecz w sposób obiektywny ocenia wartość jej dzieła dramatycznego, a powołując się na koncepcje i sądy innych badaczy podejmuje z nimi polemikę i wyraża własną opinię. Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Leyko Błażej Tokarski jest doktorantem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował między innymi w Teatrze i Slavia Occidentalis. Do jego głównych zainteresowań należą powiązania sztuki i religii oraz relacja i napięcia pomiędzy kategoriami historii i mitu. Założyciel krakowskiego niezależnego Teatru74, reżyser i dramatopisarz, autor sztuk Święty Byk, Atlantyda czy Zbrodnie Miłości.

Książka Zakonne siostry są siostrami twymi pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Jagielloński. Autorem książki jest Błażej Tokarski. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Zakonne siostry są siostrami twymi liczy 180 stron. Jej wymiary to 158x235. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Zakonne siostry są siostrami twymi

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.