Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zabójczy księżyc

Pierwsza część cyklu SEN O KRWI

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W pustynnym mieście-państwie Gujaareh jedynym prawem jest spokój. Porządek utrzymują kapłani bogini snu, zwani zbieraczami - zbierają sny obywateli, leczą chorych i rannych, prowadzą śniących w życie wieczne... Nie zważając na to, czy śniący się na to zga-dza. Kiedy Ehiru - najsławniejszy z miejskich zbieraczy - otrzymuje zlecenie pobrania snów kobiety, przysłanej do Gujaarehu z misją dyplomatyczną, niespodziewanie dla samego siebie zostaje wciągnięty w spisek, który może doprowadzić do wybuchu niszczącej wojny.

Tak zaczyna się zakrojona na ogromną skalę opowieść o cywilizacji, imperium, wojnie, religii... i królestwie snów. Pierwsza część dwutomowego cyklu, który w zgodnej opinii kryty-ków i czytelników tchnął nowe życie w nieco już skostniały gatunek fantasy.
Ta opowieść, osadzona w świecie inspirowanym Afryką i Środkowym Wschodem, wyróżnia się wyjątkowymi postaciami i pięknym językiem. Fani i czytelnicy Jemisin, którzy lubią Chinę Miéville`a, Daniela Abrahama i Mike`a Resnicka, zachwycą się jej wrażliwością na szczegóły i zamiłowaniem do snucia historii, które przesycają tę powieść.
`Library Journal`

Trzymający w napięciu cykl Jemisin otwiera przed czytelnikiem obcy, lecz fascynujący świat i porywa go w wir politycznych i nadprzyrodzonych wydarzeń… Autorka tym razem nie ograniczyła się do wykorzystania różnych szczegółów z ziemskiej przeszłości i teraźniejszości, jak to zrobiła w Trylogii Dziedzictwa, lecz stworzyła kompletny świat alternatywny, który stanowi organiczną całość.
`Publishers Weekly`

Cierpliwe budowanie świata i nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły pomogły Jemisin stworzyć tło, wprawić skomplikowaną intrygę w ruch i utkać subtelne, skomplikowane emocjonalnie relacje między głównymi bohaterami.
`Kirkus Reviews`

Zabójczy księżyc ma zupełnie wyjątkową, świeżą atmosferę. Rzadko się zdarza skończyć czytanie powieści fantasy z uczuciem, że przeżyło się coś nowego i zupełnie innego. Jemisin to się udało.
Goodreads

N.K. Jemisin - mieszkająca na Brooklynie autorka opowiadań i powieści fantastycznych. Jej teksty były przedstawiane do nagrody Hugo (dwukrotnie), Nebula (dwukrotnie) i World Fantasy Award, znalazły się wśród finalistów kandydatów do nagród Crawford, Gemmell Morningstar i Tiptree, a także zdobyły nagrodę Locus za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times.
Autorka otrzymała stypendium Gulliver Travel od Speculative Literature Foundation ( i zasiadała w komisji przyznającej stypendia w roku 2010), a także ukończyła warsztaty pisarskie Viable Paradise. Oprócz pisania zajmują ją konsultacje psychologiczne (ze specjalizacją w doradztwie zawodowym), czasem turystyka rowerowa i pisanie bloga polityczno-feministyczno-antyrasistowskiego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 14.01.2014

RECENZJE - książki - Zabójczy księżyc, Pierwsza część cyklu SEN O KRWI

4.5/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

flokete

ilość recenzji:67

brak oceny 29-09-2016 20:28

Moje odczucia przed przeczytaniem:

Miasto snów, pobożni kapłani, tajemnicza bogini i sny - podstawa fabuły taka jaka powinna być w książce fantasy. W tym gatunku jest bardzo szerokie pole do popisu, ale niestety wraz z pojawianiem się nowych powieści, mam wrażenie jakby ta unikalność zanikała. Niektóre to już w ogóle są nudne i brak im tego czegoś. Na szczęście miałam pod ręką Zabójczy Księżyc, który miał być wybawieniem.

Moje uczucia podczas czytania:
Już na pierwszej stronie pojawia się informacja o złym charakterze, zwanym Kosiarzem, ale wtedy jeszcze nie wiemy na czym polega to "zło", dlatego mamy doczynienia z pierwszą zagadką i za to ogromny plus. Drugie co rzuca się w oczy to imiona, bowiem historia ta została zainspirowana starożytnymi cywylizacjami, co ja osobiście uwielbiam.
W całej książce możemy wyróżnić trzy główne wątki: kosiarz, religia, z którą od początku coś jest nie halo oraz Ehiru i historia najpotężniejszego zbieracza. Profesja, a raczej powołanie polega na tym, że wybrana osoba pobiera składniki snu i składa je w daninie Hananji - bogini snu, lecz w tej religii nie ma samych "świętych". Pragnę zaznaczyć, że dawca z wyboru lub nie, po zbiorze nie wstaje już z łożka. Zatem zrozumiałe jest uprzedzenie innych nacji, ale Ehiru i Nijir starają się trwać w przekonaniu, że to co robią jest dobre. Aczkolwiek to, co prawdziwe w tym stowarzyszeniu to na pewno magia - narkomacja. I tutaj wątek zawiązuje się z księciem Gujareehu.
Pierwszą osobą, którą poznajemy jest jednak wysłanniczka z innego państwa, która mimo nie chęci przekonuje się do głównych bohaterów.
To tyle co do fabuły. Kolejni na strzelnicę bohaterowie. Każdy z nich jest inny i pragnie czego innego, nie koniecznie w dobrym celu. Raczej większość chciałaby zdobyć coś co "pomogłoby" mu w jego własnym życiu. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że bohaterowie są tutaj kontrastowi. Głupota - mądrość, przenikliwość. Miłość do wiary - miłość do ojczyzny. Determinacja - podupadłość. Egoizm - miłość.
Trzeci plus za teksty pojawiające się na początku rozdziałów, które są fragmentami Prawa bądź Mądrości. Ten element stanowczo dodaje tajemniczego klimatu.

Moje odczucia po przeczytaniu:
W przypadku Zabójczego Księżyca popieram tezę świadczącą o tym, że ta książka nadała nowego nurtu gatunkowi fantasy. Wspaniały pomysł na fundament państwa, motyw snów i w ogóle samej religi. Bohaterowie nic dodać, nic ująć. Nie do końca potrafię to opisać, ale ta książka z pewnością ma w sobie to coś magicznego.

Sylwia Węgielewska http://magicznyswiatksiazki.pl

ilość recenzji:490

brak oceny 6-02-2014 10:52

N.K. Jemisin z wykształcenia jest psychologiem. Jest również aktywną blogerką polityczną, feministyczną i antyrasistowską. Autorka zadebiutowała w 2010 roku powieścią "Sto Tysięcy Królestw" (którą miałam przyjemność czytać) będącą pierwszym tomem trylogii "Dziedzictwo". Dziś w jej dorobku literackim znajduje się nie tylko wspomniana trylogia, ale również dylogia "Sen o krwi", której pierwszą częścią jest omawiana dziś książka "Zabójczy Księżyc", a także wiele opowiadań z gatunku fantastyki. Twórczość Jemisin została dostrzeżona i doceniona przez krytyków literackich oraz czytelników na całym świecie. Pisarka zdobyła nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times. Jej teksty dwukrotnie nominowano do Nagrody Hugo oraz Nagrody Nebula, a także do World Fantasy Award. Poza tym znalazły się wśród finalistów kandydatów do nagród Crawford, Gemmell Morningstar i Tiptree.

Historia powieści "Zabójczy Księżyc" w głównej mierze rozgrywa się w mieście - państwie Gujaareh, w którym jedynym Prawem jest spokój. Odpowiedzialni za jego utrzymywanie są kapłani Bogini snu zwanej Hananji będącej jednym z boskich dzieci Śniącej Luny i Słońca. Wśród nich znajdują się tzw zbieracze, których jednym z zadań jest oczyszczanie Gujaarehu z nieczystych jednostek ludzkich, dotkniętych zepsuciem duszy. Przeprowadzają również śniących ludzi w życie wieczne - często na ich własną prośbę, ale także wbrew ich woli - jeśli dostaną takowe zadanie. Najbardziej znanym, doświadczonym i cenionym zbieraczem jest Ehiru. Pewnego dnia dostaje zlecenie na kobietę o imieniu Sunandi, będącą ambasadorką Kisui, którą wysłano do Gujaarehu w celach dyplomatycznych. Wg postawionych jej zarzutów wykorzystując swoją pozycję dopuściła się ona szpiegostwa, kradzieży i siania zepsucia wśród gujaareńskich urzędników. Ehiru podejmując się tego zadania wbrew sobie zostaje wciągnięty w spisek mający na celu doprowadzenie do wybuchu wojny pomiędzy Gujaarehem a Kisuą. Tylko komu i dlaczego może zależeć na pogwałceniu Prawa? Wystąpieniu przeciw woli Hananji i sprowadzeniu na ludzi bólu i nieszczęścia? Jakby tego było mało do uszu Ehiru dochodzą niepokojące słuchy, jakoby na ulicach Gujaarehu pojawił się Kosiarz - istota, o której opowiadają legendy, siejąca strach i będąca bestią zdolną do najokrutniejszych zbrodni. Czyżby naprawdę koszmar miał powrócić?

Na samym początku powieści w słowach "Od autorki" znajduje się informacja na temat tego, w jaki sposób powstał pomysł na dylogię "Sen o krwi". Jemisin wyraźnie zwraca uwagę na to, że wzorowała się na historii Egiptu. Jednakże pragnęła napisać powieść z gatunku fantastyki, dlatego też musiała tak poprowadzić swoją opowieść, aby pozbawić ją w jak najwyższym stopniu historycznych faktów. Jak sama mówi: "Moim celem było oddanie hołdu, nie naśladowanie rzeczywistości". I to widać. W trakcie lektury można spotkać wiele odniesień do czasów starożytnego Egiptu, jak chociażby w kwestii wiary - i tu i tu jednym z najwyższych bóstw jest Bóg Słońca.

Przyznać muszę, że nie od razu udało mi się wciągnąć w historię opowiedzianą w "Zabójczym Księżycu". Na całe szczęście z czasem się to zmieniło, a ja z uwagą śledziłam poczynania głównych bohaterów pragnących zapobiec wybuchowi wojny oraz dowiedzieć się prawdy o pogłoskach na temat Kosiarza. Łatwo można się domyśleć, że do grona głównych bohaterów zaliczają się zbieracz Ehiru oraz dyplomatka Sunandi. Jednakże równie ważne role w całej historii odgrywa Nijiri, będący praktykantem Ehiru, oraz osoba pragnąca rozpętania wojny pomiędzy Gujaarehem a Kisuą. Sama największą uwagę skupiłam na relacjach Ehiru - Nijiri, historii zarówno ich samych jak i ich znajomości, powinnościach, oddaniu i wzajemnej lojalności. Fascynowało mnie uwielbienie ucznia względem jego mistrza, chęć poświęcenia wszystkiego dla dobra tego drugiego - nawet własnego szczęścia. Rzadko kiedy można spotkać się z tak bezgraniczną miłością łączącą dwoje ludzi, która mimo licznych przeciwności losu nadal trwa i daje im siłę do dalszego działania.

"Zabójczy Księżyc" jest opowieścią o "cywilizacji, imperium, wojnie, religii i królestwie snów". Stanowi interesujące połączenie wątku fantastycznego, obyczajowego, politycznego oraz wojennego. Nie brak tu wyrazistych bohaterów o indywidualnych cenach osobowościowych, którzy doskonale nakręcają całą opowieść. Z pewnością przypadnie do gustu sporej grupie czytelników chętnie sięgających po tego typu historie. Trzeba przyznać autorce, że pomysł na powołanie do życia zbieraczy snów jest czymś, czego jeszcze nie było, a przynajmniej sama nigdy nie spotkałam się z taką wizją. Dla mnie jest to coś nowego, dzięki czemu ta powieść wiele zyskuje w moich oczach. Dziwi mnie tylko fakt, że istnieje kontynuacja tej powieści, bowiem zakończenie "Zabójczego Księżyca" wszystko wyjaśnia - rozwiązane zostają wszelkie tajemnice, przypieczętowane zostają losy bohaterów i właściwie nie ma tu już niczego, co stanowiłoby furtkę dla kolejnych wydarzeń. Ten tom z powodzeniem mógłby stanowić całościową powieść. Niemniej jednak jeśli w moje ręce trafi kontynuacja, z chęcią się z nią zapoznam - choćby z ciekawości, co też jeszcze ma nam do powiedzenia pani Jemisin.

Moja ocena: 4/6