SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Xięgi Nefasa. W zaświatach

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 480
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Władysław, Jaksa i Alba. Młody następca tronu, syn wielkiego rycerza i niewidoma kapłanka. Władysław rywalizuje z Jaksą, z czasem staje się bezwzględny i okrutny. Jaksa zaś nie chce być wojownikiem i w tajemnicy doskonali swoje magiczne umiejętności. Tymczasem magiczne moce Alby są coraz silniejsze. Może już wkrótce to ona stanie na czele pogańskiego buntu...

Nefas, tajemniczy sługa Krzywoustego, musi za wszelką cenę chronić wszystkich troje przed niebezpieczeństwem z zewnątrz i przed nimi samymi. Wiąże go złożona Trygławowi przysięga. Jeśli jej nie dotrzyma, tych troje młodych zginie. Nie chce jej złamać, bo wierzy, że dzięki pomocy mrocznego bóstwa uratuje z zaświatów jedyną kobietę, którą zdołał pokochać - szarowłosą Rangdę.

Polska w XII wieku to miejsce, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, pogańscy bogowie rządzą losami ludzi, a kościelni dostojnicy i możni rycerze gotowi są zaprzedać duszę diabłu, by choć na chwilę zyskać władzę.
Małgorzata Saramonowicz prowokuje, niepokoi, ale przede wszystkim po raz kolejny dowodzi, że historia może być doskonałą kanwą dla sagi fantasy. Od lektury Xiąg Nefasa nie sposób się oderwać.

Małgorzata Saramonowicz - autorka wyśmienitych horrorów, scenarzystka i producentka filmowa. Xięgi Nefasa. W zaświatach to drugi tom znakomitej sagi fantasy, której akcja toczy się na dworze Bolesława Krzywoustego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-240-4572-3
Wprowadzono: 01.02.2017

RECENZJE - książki - Xięgi Nefasa. W zaświatach - Małgorzata Saramonowicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mina

ilość recenzji:230

10-05-2021 11:02

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Trochę historii pozwala fantastyce mocniej działać na wyobraźnie, wyraźniej wczuć się w opowieść, bardzo lubię takie połączenie. Niesamowity klimat grozy i fantastycznego świata w naszym rzeczywistym jakby to co niesamowite było za raz za cieniutką zasłonką. Polecam Xięgi Nefasa, koniecznie sięgnijcie też do pierwszego tomu Trygław. Władca losu jeśli jeszcze tego nie zrobiliście

Czy recenzja była pomocna?

Joanna Niedzielska

ilość recenzji:88

brak oceny 14-02-2017 18:28

Nafas tajemniczy sługa Krzywoustego szuka w zaświatach swojej ukochanej Rangdy. Udaje mu się dostać do podziemnego świata, tam jednak okazuje się, że musi mieć ciało ukochanej, żeby ją uratować i wrócić do żywych. Nefasa wraca zatem na ziemię, wydaje mu się, że nie było go tu kilka dni, okazuje się, że minęło siedem lat.

Władysław, Jaksa oraz Alba jedo podopieczni, których przysiągł pilnować i bronić przed zabiciem, są już dużymi dziećmi. Nefasa złożył przysięgę Trygłowowi, w zamian za to, że ten odmieni płeć dziecka królewskiego, splótł losem trójkę dzieci, a Nefasa został ich opiekunem. Gdy umrze jedno z nich, pozostałe również zginą.

Nie jestem fanką książek fantasy, ale Małgorzata Saramonowicz w książce stworzyła tak ciekawa, pełną intryg, wojen i pogańskich wierzeń fabułę, że książka wciągnęła mnie bardzo. Akcja powieści napięta , zmienia się jak w kalejdoskopie.

Mamy tu wątek miłosny Nefasa, który pragnie wybawić swoją ukochaną z podziemnego świata umarłych, a jednocześnie wie, że musi spełniać rozkazy bezwzględnego Trygłowa.

Czas akcji osadzony jest w czasie historycznym, walka Bolesława Krzywoustego z jego bratem Zbigniewem.

Bardzo podobał mi się opis bitwy pod Psim Polem. Jednak fakty są tu mocno naciągane i mocna sfabularyzowane dla uatrakcyjnienia książki. Mnie to akurat nie przeszkadza, bo nie oczekiwałam, że będzie to książka historyczna.

Autorka wprowadza tu sporo magii, guseł i obrzędów pogańskich. mamy tu więc demony, bożki, zjawy, zmory itd.
Książka jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika, jest tu wszystko to, co ciekawe w powieści, magia, intryga, tajemnica, miłość i bohaterstwo, śmierć i historia. Podoba mi się zwięzły język i proste budowanie portretów postaci. Wiemy o nich to, co nam wystarczy, żeby zrozumieć bohatera. Autorka nie rozwodzi się nad niepotrzebnymi detalami.

Dla mnie fantastyczna lektura. Super odskocznia od moich obyczajówek. Przypomniałam sobie jak ciekawe mogą być książki fantasy, przecież zaczytywałam się w Sapkowskim swego czasu. Myślę, że teraz już częściej będę sięgała po taka literaturę.

Czy recenzja była pomocna?

Justyna Gul (Qultura słowa)

ilość recenzji:467

brak oceny 5-02-2017 13:46

U zarania dziejów ?
Kiedy spiskowcy wprowadzali na tron polski młodszego brata Bolesława Śmiałego ? Władysława Hermana liczyli, iż będzie on narzędziem w ich ręku. Tymczasem wojewoda Sieciech, niemal wszechwładny na dworze Władysława Hermana, zmuszał możnych do podporządkowania się władzy książęcej w której imieniu występował. Przeciwstawiał się szczególnie dążeniom do usamodzielnienia się wielmożów zarządzających poszczególnymi prowincjami. Wówczas jednak możni wystąpili przeciwko Sieciechowi, pozyskując do walki z nim synów Władysława Hermana ? Zbigniewa i Bolesława, zwanego Krzywoustym. Po toczących się wiele lat walkach przegrany Herman musiał zgodzić się na podział państwa i wydzielenie synom odrębnych dzielnic. Te wewnętrzne walki osłabiały państwo, zaś Herman prowadząc politykę ugody i uległości w stosunku do Cesarstwa, pozwalał również wykorzystywać sytuację feudałom pomorskim, którzy już dawno wyłamali się spod zwierzchnictwa centralnej władzy monarszej i nękali najazdami sąsiednie dzielnice.
Śmierć Władysława Hermana nie poprawiła sytuacji ? wkrótce po jego odejściu rozpoczęła się walka pomiędzy jego synami, Bolesławem Krzywoustym, a Zbigniewem. Bolesław Krzywousty dążył do przywrócenia jedności państwa polskiego, znajdując oparcie przede wszystkim w licznym uboższym rycerstwie, które skusił perspektywą wypraw wojennych, bogatych łupów i nadań książęcych. Zespolenia wszystkich sił, jedności władzy państwowej, wymagała też sprawa ponownego podporządkowania Pomorza władzy książąt polskich i złączenia go z Polską, organizował zatem Krzywousty wyprawy wojenne przeciwko Pomorzanom. Wszystkie te fakty znane są nam z historii Polski, poznawaliśmy historię walki dwóch braci z perspektywy podręcznika, szkolnej klasy i zielonej tablicy. Dla wielu zapewne skomplikowane losy Polski, polskiej państwowości, sukcesje tronu, sojusze i rozbiory wydawały się zbyt trudne i chaotyczne, a także zbyt nudne, by je zapamiętać. Co jednak by się stało, gdyby do walki o ziemię dołożyć szczyptę magii, sensacji, gdyby o rodzinnych walkach, popełnianych zbrodniach pisać z dynamizmem i wyczuciem słowa?
Odpowiedzi na to pytanie poszukać można w książce Małgorzaty Saramonowicz, scenarzystki i producentki filmowej, autorki sagi fantasy opartej jednak na prawdziwych wydarzeniach. Powieść ?Xiegi Nefasa. W Zaświatach?, opublikowana nakładem wydawnictwa ZNAK, to niezwykła historia z pogranicza magii i rzeczywistości, w której znajdziemy zarówno postacie znane nam z podręczników szkolnych, jak i rozmaite zmory i inne stworzenia, błąkające się pomiędzy żywymi, a także zamieszkujące świat zmarłych. To jedna z tych powieści, które łączą miłośników różnych gatunków, zarówno fantastyki, jak i historii. Zwróci także uwagę tych czytelników, którzy przywiązują dużą wagę do sprawności operowania słowem pisanym, do tworzenia realistycznych scen, czyniących nas bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.
A w ?Zaświatach? wiele się dzieje ? Nefas, wenecki zbieg, ukrywający swoją prawdziwą tożsamość sługa Krzywoustego poszukuje w Krainie Zmarłych swojej ukochanej Rangdy. Aby jednak wydobyć ją z zaświatów, musi nie tylko odnaleźć jej ciało, ale i dotrzymać wszystkich złożonych obietnic. Jedną z nich jest opieka nad trójką dzieci, połączonych magią bezwzględnego boga Trygława. Odpowiadając na wezwanie Nefasa, Trygław nie tylko zamienił płeć dziecka księcia Bolesława, ale również odmienił los dwójki innych dzieci. Teraz Nefas musi strzec bezpieczeństwa Władysława, fałszywego książęcego dziedzica, Alby ? prawdziwej córki księcia u której z roku na rok rozwija się więcej niezwykłych umiejętności oraz Jaksy, syna Wielkiej Kapłanki, który nie ma aspiracji, by zostać wielkim wojownikiem. Dzieci te znajdują się w innych częściach kraju, a każdego dnia grozi im niebezpieczeństwo ? zarówno ze strony ich samych, jak i zewnętrznego otoczenia. Czasy są bowiem niespokojne: u zachodnich granic stoi cesarz niemiecki Henryk V, od południa czeski władca Świętopełk, nieustannie toczą się też walki na Pomorzu. Na dodatek kraj targany jest wewnętrznymi konfliktami pomiędzy braćmi i opowiadającymi się po dwóch stronach możnymi. Jak w tej historycznej zawierusze Nefasa zdoła ustrzec dzieci przed zagrożeniami? Czy uda mu się połączyć z ukochaną? Na te pytania odpowiada drugi tom ?Xiąg Nefasa?, czyli nieco brawurowa interpretacja polskiej historii. Wartka akcja, wspaniale nakreśleni bohaterowie i niezwykły język pozbawiony wulgaryzmów, oddający ważkość sytuacji i jej dynamikę ? wszystko to skłania do lektury. Jeśli co tego dodamy niecodzienne ujęcie tematu, otrzymamy porywającą powieść, po którą sięgnąć mogą nawet ci czytelnicy, którzy z historią Polski są nieco ?na bakier?.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna Kaczmar

ilość recenzji:1

brak oceny 4-02-2017 12:09

W zaświatach to świetnie napisana kontynuacja, która zadowoli nawet bardzo wybrednego czytelnika. Nefas, niczym mityczny Herakles, schodzi do krainy umarłych, aby sprowadzić na ziemię zmarłą ukochaną. Nie przewiduje, że jego wizyta w zaświatach będzie miała nieprzewidywalne konsekwencje. Jego pobyt w świecie podziemnym okazuje się trwać kilka lat, a dusze zmarłych nie zapominają krzywd im wyrządzonych. Wraz z jego powrotem, także upiory Anny i pogańskiej kapłanki znalazły sposób na ingerencję w świat śmiertelników. Zranione kobiety przekonane o winie kronikarza zrobią wszystko, by go zniszczyć i przerwać złączone rytuałem życia trójki niezwykłych dzieci. Czy uda im się doprowadzić do złamania przymierza zawartego z Trygławem? Czy Nefas podoła zadaniu ochronienia dzieci? Czy wrogowie zyskają władzę i doprowadzą do upadku Bolesława Krzywoustego?
Mocnym akcentem powieści Małgorzaty Saramonowicz jest ukazanie niesamowitości i magiczności wydarzeń historycznych znanych dotychczas z raczej monotonnych podręcznikowych narracji. Dzięki pogańskim wierzeniom, które silnie kontrastują z niemalże sekciarską bogobojnością chrześcijańską w wykonaniu Zbigniewa, fragment z historii Polski nabiera innego wymiaru. Polska z kart powieści to kraj ponury i dziki, który jeszcze nie przystosował się do nowej religii. W świadomości ludności nadal funkcjonują dawne, nawet krwawe obrzędy mające oddać część dawnym bożkom i zapewnić pomyślność. Na każdym kroku czyhają na bohaterów liczne niebezpieczeństwa generowane przez rządne zemsty istoty z zaświatów.
Podobnie jak w poprzednim tomie, fabuła obfituje w interesujące momenty i dynamiczną akcję, która przynosi wiele nieoczekiwanych zwrotów. Pościgi, intrygi i walka o władzę to nieodłączne elementy opowieści relacjonowanej z punktu wiedzenia Nefasa. Kronikarz jest przewodnikiem czytelnika po średniowiecznym świecie, który wbrew pozorom nie jest skupiony na modlitwach ku chwale Boga. Rozbite wewnętrznie krainy polskie zmagają się z ukrywaniem wiary w dawnych bogów i połączeniem dawnych tradycji i obrzędów z chrześcijańskimi prawidłami.
Równie silnie zaznaczona jest problematyka tworzenia narodowych mitów za pomocą informacji spisywanych przez Nefasa. Oficjalna kronika dziejów okazuje się fikcyjnym peanem na cześć bogobojności Bolesława Krzywoustego, który, jak wynika z relacji Nefasa, jest hulaką posiadającym prywatny harem. Ugładzona wersja historii ukazana za pośrednictwem kontrastu oficjalnej kroniki z relacją pełną intryg i politycznych zagrywek jest doskonałym przykładem manipulacji społeczeństwem i wzbudza w odbiorcy nutkę zwątpienia w pozostałe dokumenty historyczne. Czy to możliwe, że bohaterowie, o których uczyliśmy się na lekcjach są jedynie wytworem wyobraźni naszych przodków?
Książkę czyta się z zapartym tchem. Bardzo trudno jest oderwać się od lektury i z fantastycznego świata wrócić do zwykłej, szarej rzeczywistości. Alternatywna wersja historii prezentowanej przez autorkę wciąga czytelnika i gwarantuje mu wiele niezapomnianych wierzeń. Jest ona także przyczynkiem do dyskusji o współczesności. Opowieść o Krzywoustym ubarwiona mrocznymi pradawnymi rytuałami prowokuje, niepokoi, ale i oczarowuje czytelnika. Elementy makabry nasycają w szczególności wydarzenia dziejące się w zaświatach, ale są doskonałym uzupełnieniem mrocznej i tajemniczej atmosfery tej powieści. Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, ale dopiero w części drugiej pani Saramonowicz ukazała swój pisarski kunszt. Wielbiciele ,,Gry o tron?, czy twórczości Andrzeja Sapkowskiego na pewno nie będą rozczarowani. W zaświatach to powieść fascynująca, obok której nie można przejść obojętnie. To także uczta dla miłośników fantastyki, historii i opowieści z dreszczykiem. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Matka Puchatka

ilość recenzji:42

brak oceny 30-01-2017 19:34

Magia i jeszcze więcej magii. To właśnie niezwykłe zdarzenia i niecodzienni bohaterowie są wielką siłą tej powieści. Autorka zabiera nas w świat słowiańskich wierzeń, postawi przed nami niejedną marę, zmusi do zderzenia z potężną mocą, a przy tym - co wcale nie okaże się mniej fascynujące - odsłoni przed nami ludzką niegodziwość, tak bliską bohaterom. Będą zdrady, matactwa i niewyobrażalne pragnienie zemsty. Brzmi ciekawie?

Powiem Wam, że jednak to, co mnie zachwyciło, leży poza fabułą. Opowieść jest dynamiczna (chociaż raz na jakiś czas zdarzy się gwałtowny spadek napięcia) i wciągająca - prawda - ale to styl, jakim posługuje się Autorka sprawiła, że aż mi się oczka zaświeciły. Czytając Xięgi Nefasa. W zaświatach, poddałam się zgrabnej narracji, rozkoszując przy tym każdym kolejnym epitetem. Uwielbiam powieści, które kuszą nie tylko akcją i dynamiką scen, ale przede wszystkim odpowiednio dobraną i skrzętnie dopieszczoną warstwą językową. Książkę czyta się z przyjemnością, a zderzając się z niecodziennym stylem, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do zupełnie innego świata. Niby tak blisko, niby znajomo, a tu proszę - to zupełnie odrębna rzeczywistość.

Ciekawa propozycja w rodzimym wydaniu. Jeśli szukacie powieści w takim klimacie, z pewnością Xięgi Nefasa dostarczą Wam porządnej rozrywki.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zirtael

ilość recenzji:6

brak oceny 29-01-2017 00:11

Dziś chciałabym przedstawić Wam książkę polskiej autorki (jakże dawno nie czytałam nic polskiego autorstwa!) Małgorzaty Saramonowicz. Do przeczytania ?Xięgi Nefasa. W zaświatach? zachęcił mnie opis lektury. Wywnioskowałam z niego, że książka będzie przepełniona spiskami, dawnymi wierzeniami, miłością za którą podąża się w najdalsze czeluści, a to wszystko podane w mojej ulubionej formie: fantasy. Czy się zawiodłam? Sądzę, że nie. :)

Przybliżmy więc fabułę powieści będącej drugim tomem przygód cudzoziemskiego kronikarza Krzywoustego ? Nefasa.

?Ci, co miłują wojnę, zawsze znajdą powód do rzezi.?*
Główny bohater ma po prostu ciężkie życie. Nefas nie dość, że musi ochraniać trójkę dzieci (młodego następcę tronu ? Władysława, Albę ? kapłankę posiadającą magiczne zdolności, oraz Jaksę ? przybranego syna wielkiego rycerza Dunina) to na domiar złego postanawia wybrać się w szaloną podróż ? wydostać ukochaną Rangę z zaświatów. Zwykły śmiertelnik bez żadnej pomocy nie może przywrócić życia zmarłemu. Zaświaty pełne są czyhających zewsząd niebezpieczeństw i dawnych wrogów. Czy uda mu się ocalić ukochaną?

Przyznam, że jestem ciekawa jak dalej potoczy się ta historia. Podoba mi się pomysł na połączenie wątków historycznych z fantastyką. Akcja powieści toczy się w szybkim tempie. Nawet nie wiem, w którym momencie wsiąknęłam w ?Xięgi Nefasa?. Ogólnie lektura wymaga skupienia, a winę za to ponosi pełna szczegółów fabuła ? uznaję to jednak za zaletę, a nie wadę. Z ciekawością poznam inne książki Małgorzaty Saramonowicz.

Premiera książki już 1 lutego! :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 19-01-2017 10:18

PRZEDPREMIEROWO.

Historia początków naszej państwowości jest dosyć dobrze poznana. W tamtych czasach działało wielu kronikarzy, którzy za cel obrali sobie spisanie tego, co działo się w owych-nie tak znowu odległych czasach. Również pisarze, zajmujący się fikcją literacką dodają swoje trzy grosze do i tak obszernego księgozbioru. Przykłady można mnożyć, a wśród tylu pozycji, każdy powinien znaleźć coś również dla siebie.

"Xięgi Nefasa. W zaświatach", to drugi tom cyklu historyczno-fantastycznego, w którym autorka snuje własną wersję znanych nam wydarzeń. Skupia się właśnie na początkach państwa polskiego, jednak wydarzenia czysto historyczne stanowią tu zaledwie tło opowiadanych przypadków.

Następca tronu, rycerz i niewidoma kapłanka, ta trójka zostaje wplątana w wydarzenia, które mogą na zawsze zmienić dalsze losy nie tylko bohaterów. Nefas stara się uchronić trójkę naszych bohaterów przed złowrogimi mocami, a jednocześnie chce również dochować przyrzeczenia, jakie złożył Trygławowi. To mroczne bóstwo ma wielki wpływ na sługę króla. Władysław Jaksa i Alba mogą zginąć, jeśli przysięga zostanie złamana. Co dalej? Przekonajcie się sami.

Autorka, jak już wspomniałem wydarzenia historyczne traktuje tylko jako tło do przedstawianych wydarzeń, jednak nie czyni tego pobieżnie. Wiele można się dowiedzieć z tej książki, bowiem historia się nie zmienia, jedynie dodanie lekkiej nuty fantastycznej trochę te zdarzenia zmienia. Zresztą te fantastyczne napomknienia, nie są jakieś wydumane. To po prostu echa dawnych wierzeń, w których Trygław i inni bogowie sprawowali niepodzielną władzę na naszych ziemiach. Pozostaje mi polecić, zachęcam do lektury.

Czy recenzja była pomocna?