Wysłów się! / Agnieszka Olszewska 21,01 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

Wysłów się! (miękka)

Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej

książka

 • Wydawnictwo Impuls
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 78
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Wysłów się!, Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej - opis produktu:

Polecamy zbiór ćwiczeń napisanych z myślą o osobach, które mają problemy z komunikacją językową. Autorka tworzyła je pracując jako logopeda, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny. Korzystać z nich mogą logopedzi, nauczyciele, rodzice oraz terapeuci pracujący zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i z osobami dorosłymi, które wskutek różnych czynników nie nabywają umiejętności komunikacyjnych lub utraciły je na przykład w wyniku afazji czy niepełnosprawności intelektualnej.
W ćwiczeniach autorka starała się zawrzeć materiał słowny, nawiązujący do codziennych czynności i doświadczeń. Wiele zadań poświęconych jest kształtowaniu umiejętności słowotwórczych, które traktuję w sposób szczególny w kontekście rozwijania zasobu słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia oraz tworzenia nowych słów. Zaproponowane ćwiczenia posłużą także do rozwijania umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki.
Zadania opatrzone są w proste instrukcje i przykłady ich wykonania. Terapeuta powinien przedstawić sposób wykonania zadania oraz upewnić się, czy polecenie zostało właściwie zrozumiane. Kolejne strony można kopiować i w zależności od potrzeb terapeutycznych wykorzystywać jako karty pracy bądź karty sprawdzające ćwiczone umiejętności.
Zapraszamy do lektury.
S
Szczegóły
 • RRecenzje
 • Książka
 • Wysłów się!, Ćwiczenia dla osób z afazją, niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami w komunikacji językowej
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 23-05-2019
 • 09:01

Ćwiczymy umiejętności komunikacyjne
Pobudzanie rozwoju dziecka, jego terapia, to świadome oddziaływanie specjalistów i środowiska domowego na wszystkie sfery poznawcze. Ma to na celu niwelowanie skutków zaburzeń spowodowanych m.in. uszkodzeniami genetycznymi czy okołoporodowymi. Dzięki bodźcowaniu kształtują się nowe umiejętności, a także utrwalają osiągnięte sprawności. To wspomaganie musi odbywać się oczywiście na wielu płaszczyznach i obejmuje między innymi kształtowanie umiejętności słowotwórczych, w tym rozwijanie słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia i tworzenia nowych słów. Ma to na celu zwiększenie zasobu słów, rozwój poznawczy pozwalający również używać abstrakcyjnych nazw oraz porządkować świat, zarówno czasowo i przestrzennie.
W tym rozwoju kompetencji językowych pomocne są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Znajdziemy je m.in. w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls. Zbiór różnego rodzaju ćwiczeń językowych, które są niezbędne do osiągnięcia sprawności komunikacyjnej, znajdziemy w książce autorstwa Agnieszki Olszewskiej, pt. ?Wysłów się!?. Autorka, absolwentka Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząca terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe, przygotowała propozycje ćwiczeń, z myślą o osobach mających problemy z osiągnięciem biegłości językowej.
Z tej pozycji książkowej korzystać mogą zarówno rodzice i opiekunowie dzieci, jak i logopedzi i terapeuci. Zróżnicowanie zadań pozwala dobrać ich rodzaj do odpowiedniej grupy wiekowej / problemu, nie wykluczając również osób dorosłych, które z pewnych względów nie nabyły umiejętności komunikacyjnych lub też utraciły je na przykład na skutek afazji.
Każde ćwiczenie zostało rozpisane na osobnej stronie, co daje możliwość ego skopiowania i bezpośredniej pracy na tekście ? o czego zresztą zachęca sama autorka. Niezwykle istotne jest to, iż poszczególne zadania zostały opatrzone prostymi, dokładnymi instrukcjami przeprowadzenia ćwiczenia oraz przykładami wykonania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy z książką rodziców / opiekunów, nie mających wiedzy logopedycznej.
W publikacji znajdziemy ćwiczenia mające na celu rozwój słownictwa, kształtowanie się umiejętności metajęzykowej, zabawę słowami, zrozumienie wyrażeń metaforycznych. Nacisk położony jest również na rozwijanie umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki. Ćwicząc części mowy, kategorie gramatyczne oraz schematy składniowe polszczyzny dziecko / dorosły nabywa sprawność posługiwania się językiem. Ta stymulacja językowa, proponowana przez Olszewską ma na celu ćwiczenie oczekiwanych umiejętności, a przy tym długość ćwiczeń jest tak dobrana, by nie zniechęcić osobę poddaną terapii. To wszystko sprawia, że książka ?Wysłów się!? jest niezwykle cennym materiałem do pracy, znacząco ułatwiającym prace logopedom i terapeutom, otrzymującym gotowy zestaw ćwiczeń.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Rozprawa jest zbiorem studiów poświęconych swoistościom hebrajskiego języka biblijnego, które uzewnętrzniają się na wszystkich płaszczyznach, na jakich może być analizowany język; od zakodowanej w alfabecie warstwy symbolicznej, poprzez znaczenia tkwiące w leksyce, gramatyce (szczególnie w...