Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Wybór poezji (twarda)

książka

Wydawnictwo Ossolineum
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Po dwudziestu latach od Nagrody Nobla popularność dzieła Wisławy Szymborskiej nie słabnie. Ta poezja powściągliwości uczuć, przewrotnego humoru, filozoficznej głębi oraz przenikliwego namysłu nad tym, kim jest człowiek, doczekała się tak wielu komentarzy naukowych i krytycznych, że wypełniłyby one dużą bibliotekę. Po wiersze Noblistki chętnie sięgają miłośnicy poezji, w szkolnej oraz uniwersyteckiej edukacji nie sposób pominąć nazwiska Szymborskiej, a jej wiersze inspirują muzyków, plastyków, filmowców. Kiedy zajrzymy do Internetu, to okaże się, iż lawinowo narasta czytanie i komentowanie utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej.

A jednak edycja najcelniejszych utworów poetki w Bibliotece Narodowej jest potrzebna. Objaśnienia wierszy uświadamiają, jak rozległa jest erudycja Szymborskiej - ukryta w pozornie prostych stwierdzeniach i potocznej rozmowie z czytelnikami. Zaś `Wstęp` staje się przewodnikiem po najważniejszych tematach, motywach i rozwiązaniach formalnych tej poezji. Nie mogło w nim także zabraknąć uwag o biografii poetki, zmiennych czasach historycznych oraz omówienia felietonów, limeryków i kolaży Szymborskiej.


`Wisława Szymborska nie należy do pisarzy, którzy eksponują zdarzenia z własnego życia i tworzą biograficzne legendy. To, co prywatne, staje się w tej poezji punktem wyjścia dla rozmyślań filozoficznych, a to, co jednostkowe - przekształca się w uniwersalne.`
Ze `Wstępu` Wojciecha Ligęzy

`Jedna z poezji najambitniejszych intelektualnie, jeden ze światów poetyckich o najciekawszym sposobie istnienia.`
Jerzy Kwiatkowski


Wisława Szymborska (1923-2012) - poetka i felietonistka, jedna z najwybitniejszych pisarek polskich XX wieku. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 1996. Debiutowała w 1952 roku utrzymanym w konwencji socrealistycznej tomem wierszy `Dlatego żyjemy`, w roku 2012 ukazał się jej ostatni zbiór poetycki, zatytułowany `Wystarczy`. Komplet felietonów poetki, pisanych w latach 1967-2002, ukazał się w tomie `Wszystkie lektury nadobowiązkowe` (2005). Twórczość literacka Szymborskiej przetłumaczona została na ponad 40 języków. Przez całe dorosłe życie była związana z Krakowem. Współpracowała m.in. z `Życiem Literackim`, `NaGłosem`, `Tygodnikiem Powszechnym` i `Gazetą Wyborczą`. Członkini i założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, PEN Clubu i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Laureatka wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1974) i Orderem Orła Białego (2011).

Opracowanie: Wojciech Ligęza
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2016
Seria: Biblioteka Narodowa, I 327
ISBN: 978-83-65588-02-9


Więcej książek z serii Biblioteka Narodowa
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Ossolineum
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 11.02.2017

RECENZJE - książki - Wybór poezji

4.5/5 ( 14 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Michał

ilość recenzji:1

brak oceny 23-04-2017 21:38

W 1953 roku Szymborska wraz z 52 innymi intelektualistami podpisała tzw. Rezolucję Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Owy manifest miał zachęcić władze komunistyczne do przyśpieszenia wyroku na polskich ksieżach kurii krakowskiej, oskarżonych o proamerykańską działalność. Manifest spotkał się z ostą krytyką Kościoła oraz społeczeństwa polskiego. Poetce zarzucono ?krew na piórze", uważano że w ten sposób przyczyniła się do zniewolenia naszego kraju.
Jednak to nie tylko sam manisfest wywołal lawinę krytyki pod adresem poetki. Związek z socrrelizmem wpłynął także na wczesną twórczość Szymborskiej. Przywiązanie do leninizmu czy stalinizmu znalazło swoje odbiecie w tomiku ?Dlaczego żyjemy", gdzie znalazł się wiersz utożsamiajacy Lenina z ?nowym człowieczeństwem Adamem". Sporo zamieszanie wywołał też wiersz napisany po śmierci Stalina, w którym Szymborska słowami ?Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty, wzmocnić warty u wszystkich bram" wzywała do poglębienia stalinizmu, a w dalszej części utworu wyraziła swój żal z powodu śmierci dyktatora.
Owa ?przygoda z komunizmem" długo prześladowała Szymborską. Niespełna rok po odebraniu Nobla, tj. w 1997 roku, poetka z uśmiechem na twarzy przyjęła z rąk władz samorządu krakowskiego tytuł Honorowej Obywatelki Krakowa. Jej zacietrzewieni krytycy wciąż wypominali noblistce podpisanie haniebnej rezolucji. Zarzucano jej, że w ramach zadośćuczynienia mogła przekazać część swojego majątku na rzecz Kościoła krakowskiego i publicznie złożyć kwiaty na grobach poległych księży. W świetle braku takowej rehabilitacji, przeciwnicy Szymborskiej uważali przyjęcie honorowego obywatelstwa Krakowa za zachowanie nietaktowne, a wręcz haniebne.