Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

WYBÓR OPOWIADAŃ

książka

Wydawnictwo Sara
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W literaturze polskiej czasu wojny i powojnia, bujnej i różnorodnej, Tadeusz Borowski był postacią wyjątkową. Choć żył zaledwie 29 lat i pozostawił po sobie dorobek ilościowo niewielki, nie dopełniony, nie pozbawiony wewnętrznej sprzeczności - trudno przecenić jego wartość i znaczenie.[...]

Tadeusz Borowski należał do tych rzadkich, wyjątkowych pisarzy, dla których życie i pieśń stanowią jedno. To decydowało, że osiągnął tak dużo - płacąc za to cenę najwyższą. Tak jak krwią pisał swoje utwory, jak nie chronił siebie przed światem, podobnie w swej twórczości obalał przegrodę między jednostką i światem, żądając od siebie i od każdego odpowiedzialności za drugiego człowieka, za jego dzieje, za wspólny świat. Może dlatego te kartki z dalekiej już przeszłości są nadal żywe, wciąż wstrząsają i niepokoją...
(fragment wstępu)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Sara
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 30.11.2015

RECENZJE - książki - WYBÓR OPOWIADAŃ

4.5/5 ( 24 ocen )
  • 5
    18
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    1

Olga

ilość recenzji:270

brak oceny 11-01-2008 22:02

Po opowiadania Borowskiego sięgnęłam niedawno. I… zaciekawiłam się. Nie jestem nowicjuszką, literatura obozowa nie jest mi obca. Czytałam różne książki – zapiski więźniów różnych obozów, jednak na wspomnienia „takie” jeszcze nie natrafiłam.
Wszak Borowski burzy mit Polaka męczennika mit Polaka z obozu, któremu bezwzględnie należy się szacunek, mit świętego niemalże więźnia z wytatuowanym obozowym numerem.
Ludziom z obozu autora „Pożegnania z Marią” daleko do tych wzorców postaw, do tych wygłodzonych aniołów niemalże, jakie znamy z innych pozycji opowiadających smutne prawdy o koncentracyjnych obozach. Ludzie ci – kradną, współpracują z SSmanami, niektórzy są w równym stopniu nieludzcy, jak i ich oprawcy. Człowiek człowiekowi wilkiem, Az chciałoby się zakrzyknąć!
Ciekawym zabiegiem, jaki stosuje autor, jest wplecienie w ten warkocz obozowych wspomnień prozy iście poetyckiej, taka swoista retardacja, czas na przemyślenia, rozważania, dumania… a jest o czym dumać.
Borowskiemu, notabene komuniście, zarzucano skrzywienie obozowej rzeczywistości. Obwołano go kłamcą niemalże, przeinaczał on wszystko – jakie kradzieże, jakie interesy? No jak? A smutna prawda uchodzi niczym dym z krematoryjnego komina…
Opowiadania Tadeusza B. dobrze jest znać. Każdy medal ma dwie strony. Może warto przeczytać, co wygrawerowali z tyłu.