Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Wybór

książka

Wydawnictwo WAM
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Młoda kobieta w ciąży. Dwie możliwości. Wybór zmieni wszystko.

W 1974 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe vs. Wade. W jego wyniku aborcja została uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Sandy mogła więc usunąć niechcianą ciążę. Zdecydowała jednak inaczej nie zważając na konsekwencje swojej decyzji. Po 34 latach musiała zmierzyć się z przeszłością.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: WAM
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 15.05.2014

RECENZJE - książki - Wybór

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

http://all-you-need-is-book.blogspot.com

ilość recenzji:234

brak oceny 4-09-2014 13:39

?Wybór? to świetnie napisana, trzymająca w napięciu, a jednocześnie mądra i wzruszająca powieść obyczajowa o życiu i odpowiedzialności, macierzyństwie i miłości. Temat poruszony przez autora nadal wzbudza mnóstwo kontrowersji, a ustalenie jedynej, słusznej wersji jest chyba niemożliwe. Co prawda opowieść Whitlowa to tylko fikcja literacka, ale historia Sandy i Marii zmusza do myślania, a nawet przewartościowania swojego światopoglądu. Pisarz doskonale sportretował ludzkie charaktery, przedstawił różne punkty widzenia, udowodnił, że choć czasy się zmieniają, to podstawowe wartości pozostają niezmienne. Po lekturze przypomniał mi się wyświechtany cytat z ?Małego Księcia?. Antoine de Saint-Exupéry miał jednak rację (a Robert Whitlow był łaskaw przypomnieć), że ?Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.?

Aga CM

ilość recenzji:415

brak oceny 1-09-2014 10:59

Za każdym razem gdy dokonujemy wyborów ma to skutki nie tylko dla nas, ale również dla innych. Życie jest ich pełne. Bohaterkę tej powieści poznałam stojącą właśnie w obliczu dramatycznej decyzji. Rok 1974. Nastoletnia Sandy Lincoln dowiaduje się, że jest w ciąży. Nie planowała tego. Dziewczyna rozważa wszystkie możliwości. Wreszcie podejmuje decyzję, która będzie ją prześladować przez wiele następnych lat. Czy dokonała właściwego wyboru?

Zaskoczenie. Strach. Zagubienie. Wstyd. Okazuje się, że popularna cheerleaderka, dziewczyna z dobrego domu, mieszkająca w małym miasteczku jest ciężarna. Nagle jej marzenia się rozpadają. Jej chłopak chce, aby poddała się aborcji. Próbuje ją zmanipulować. Jej rodzice radzą, aby oddała dziecko do adopcji. Podczas gdy wiele osób próbuje wpłynąć na jej decyzję, dziewczyna podejmuje ją o własnych siłach. Już jako dorosła osoba staje przed zadaniem pomocy nastolatce, która znalazła się w podobnej samej sytuacji jak ona wiele lat temu. Czując się nadal winną, pragnie zagłuszyć choć trochę swoje sumienie i wspomóc zagubioną nastolatkę.

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich skupia się na czasie, gdy Sandy miała 17 lat a później przeniosłam się wraz z bohaterką o 34 lata w przód, kiedy jako dorosła kobieta poznaje konsekwencje swoich działań. Jedna pomyłka z lat młodości zmieniła jej życie na zawsze.

Trzeba przyznać, że Whitlow przodują w tworzeniu bohaterów wiarygodnych. Miałam wrażenie, że dziewczyna jest członkiem mojej rodziny. Mimo, że autor jest mężczyzną to bardzo dobrze ujął tą historię z punktu widzenia przyszłej matki. W "Wyborze" przedstawił zmagania nastolatki w kwestii nieplanowanej ciąży i jej odważny akt. Autor tak uchwycił jej emocje związane z nieoczekiwaną ciążą, że się wielokrotnie wzruszyłam i zaczęłam się zastanawiać nad życiem, swoimi wyborami.

Książka porusza sporo trudnych tematów: gwałt, nastoletnią ciążę, aborcję, adopcję. Pisarz ukazał tu także społeczny ostracyzm i wewnętrzną walkę młodej kobiety z wątpliwościami. Stworzył opowieść o współczuciu i wrażliwości na kontrowersyjne kwestie społeczne, które są nadal obecne w dzisiejszym społeczeństwie. To historia o życiu.

Nie wystarczy powiedzieć, że to niesamowita historia. Po rozpoczęciu lektury nie byłam w stanie jej odłożyć na później. Nie miałam pojęcia, że ta historia aż tak mnie wciągnie. Mimo, że tematyka tej książki nie należy do łatwych, to dzięki stylowi pisarza lekturę czytało mi się bardzo szybko. Wiem, że ta historia będzie w mych myślach jeszcze przez długi czas. To bardzo wyważony pogląd na te problemy i został tu przedstawiony w sposób niestronniczy.

Aleksnadra

ilość recenzji:1

brak oceny 19-06-2014 16:43

"Niektóre wybory niosą życie, inne niosą śmierć."

Kiedy w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych uznano aborcję za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety, dano jej możliwość wyboru do rozporządzania własnym ciałem, swoją płodnością i zamknięto go w formę świadomego macierzyństwa. Jednak czy ten wybór ogranicza się jedynie do przerwania ciąży? Czy istnieje dla niego alternatywa?

Nad tym trudnym, drażliwym i w dalszym ciągu kontrowersyjnym tematem nieplanowanej ciąży, macierzyństwa nieletnich, aborcji, adopcji rozważa autor dwunastu thrillerów prawniczych, Robert Whitlow.

Siedemnastoletnia Sandy zachodzi w nieplanowaną ciążę. Legalizacja prawa aborcyjnego daje jej możliwość "załatwienia" i "pozbycia się" kłopotu, za czym stanowczo obstaje przyszły ojciec Brad i jego rodzice. Nastolatce bardzo trudno jest podjąć decyzję. Na szczęście ma mądrą mamę, która przedstawia jej wszelkie możliwe opcje i pozwala na samodzielny wybór. Jak postąpi Sandy? Jedno jest pewne, jej decyzja zmieni całe jej życie.
Mijają 34 lata. Sandy jest nauczycielką. Pod jej skrzydła trafia Maria, ciężarna nastolatka, która tak jak ona kiedyś, staje przed najważniejszym wyborem w życiu. Co doradzi podopiecznej. Co przyniesie jej przeszłość, która stoi u progu jej drzwi?

Nieplanowana ciąża często przynosi mieszane uczucia gdzie radość miesza się ze strachem, obawą i niepewnością. To całkiem normalne. Odpowiedzialność za potomstwo jest ogromna, a nasze życie często zmienne i niestabilne. Okrzepnięcie w myśli o rodzicielstwie, wsparcie bliskich, zdejmuje ten ciężar z ramion przyszłych rodziców. Trochę inaczej wygląda to z perspektywy ciężarnej nastolatki. Nie wszyscy dorośli, opiekunowie umieją podołać tej hiobowej wieści. Na usta cisną się słowa o zdradzie, bólu i zawodzie, a to od nich zależy życie, zdrowie dzieci i przyszłych wnuków. Powinni pewnie stanąć u boku i podsuwać możliwości, ścieżki postępowania.

Robert Whitlow w swojej książce ukazał dwie postawy zachowań. Pierwsza z nich to nakłanianie do aborcji. Brad wykorzystuje uczucia jakim darzy go Sandy i próbuje zmusić ją do usunięcia ciąży. Wabi, kusi, w końcu stawia ultimatum- albo miłość albo dziecko. Jego rodzice również widzą tylko tę, jedyną drogę postępowania. Nie chcą by zmarnowała się przyszłość i kariera ich syna.
Rodzice Sandy z kolei proponują dziewczynie adopcję. Oni również uważają, że wykształcenie, kariera jest ważna, co urodzenie dziecka zdecydowanie przekreśli.
Podjęcie decyzji jest bardzo trudne. Trzeba pamiętać, że akcja tej części książki toczy się w latach 70 ubiegłego wieku, gdzie ciąża przedmałżeńska wiąże się ze społeczną stygmatyzacją.

Kiedy akcja przenosi się do 2008 r. dziwi jak mało zmieniło się w zakresie planowania ciąży, antykoncepcji i ciąży nastolatek. Obecnie nie muszą już przerywać nauki, ukrywać się u ciotek w innym stanie, schodzić z oczu wszelkiej maści dewotkom, ale w dalszym ciągu nie omijają je krzywdzące plotki oraz próbuje się za nie podejmować decyzje i nakłaniać do aborcji. Przypadek Marii jest tego doskonałym przykładem. Władze szkoły próbują ubezwłasnowolnić dziewczynę i w jej imieniu rozporządzać jej ciałem. Straszne... Na szczęście znajdują się takie osoby, które z poświęceniem własnej kariery, wynagrodzenia próbują do tego nie dopuścić. Jednak jak zakończy się ta historia, musicie przeczytać sami.

Bohaterowie książki ogromnie przypadli mi do gustu. Są wielobarwni, trójwymiarowi, niemal krystalizują się na naszych oczach. Mają swoje zdanie, zalety, wady i potrafią igrać z uczuciami czytelnika. Głęboko weszłam i przeżywałam historię Sandy i Marii, być może dlatego że sama jestem matką i nie wyobrażam sobie by ktoś mógłby za mnie decydować o mojej płodności i macierzyństwie.
Mocno rozdrażniła mnie za to postawa Brada, który chciał sam kształtować przyszłość swoją i Sandy. Uważał, że "rola jako mężczyzny:planować przyszłość" bez względu na zdanie bliskich. Denerwowało mnie jak mamił swoim uczuciem, jak kupczył swoją miłością by zmusić ukochaną do aborcji. Jego niedojrzałość można również rozpoznać po słowach jakie wypowiedział do swojej dziewczyny: "Jak urodzisz dziecko, będziesz już zużyta." To przeważyło szalę żalu moją i na szczęście Sandy.

Robert Whitlow z racji wykonywanego zawodu, jest prawnikiem, doskonale poprowadził wątki rozgrywające się w sądzie. Dynamika, żywa riposta, rzucanie "sprzeciw" wprowadziły mnie na prawdziwą salę rozpraw przed oblicze prawdziwego wymiaru sprawiedliwości.

"Wybór" to poruszająca historia o macierzyństwie i możliwości wyboru, ale nie do przerwania ciąży ale do jej donoszenia i darowania życia niewinnej istotce. Ta książka wedle słów Roberta Whitlowa ma być hołdem dla wszystkich matek, których ofiara ciąży i urodzenia dziecka nie zawsze jest doceniona.
aleksandrowemysli.blogspot.com