SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wszystko jest w twojej głowie

Opowieści o chorobach psychosomatycznych

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo WUJ
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 336

Opis produktu:

Shihana odczuwa silny ból ramienia, na skórze pojawiają się siniaki, a palce zwijają się w przykurczu. Lekarze wstrzykują jej więc botoks, dzięki czemu momentalnie odzyskuje władze w ręce. Tyle tylko że na efekt działania botoksu trzeba przeważnie poczekać dwa dni. Z kolei Yvonne początkowo skarży się na silne pieczenie oczu, a potem z dnia na dzień przestaje widzieć. Ale kiedy trafia do szpitala, lekarze zauważają, że podczas rozmowy ciągle nawiązuje kontakt wzrokowy. Chociaż przypadki te są skrajnie różne, to ich przyczyna jest taka sama - zaburzenia psychosomatyczne, których źródła tkwią w psychice i emocjach.

Przedstawione w książce historie siedmiorga pacjentów neurolożki Suzanne O`Sullivan mogą wydawać się nam nieprawdopodobne. Jednak, jak pokazują badania, nawet u co trzeciej osoby zgłaszającej się do internisty występują objawy, które nie mają fizycznej przyczyny. Nie jest to diagnoza, którą lekarz chce postawić, a pacjent usłyszeć. Wszystko jest w Twojej głowie to wciągająca opowieść o zaburzeniach, które wciąż stanowią zagadkę dla współczesnej medycyny, sekretach, które kryją się w naszych głowach...

Książka otrzymała prestiżową nagrodę literacką Wellcome Book Prize, przyznawaną corocznie w Wielkiej Brytanii tytułom dotyczącym zdrowia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: nauki humanistyczne,  psychologia,  książki o emocjach,  poradniki,  zdrowie,  choroby i schorzenia
Wydawnictwo: WUJ
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-233-4323-3
Wprowadzono: 03.11.2017

Suzanne Osullivan - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Wszystko jest w twojej głowie, Opowieści o chorobach psychosomatycznych - Suzanne Osullivan

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 27 ocen )
  • 5
    23
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    3

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Dorota Ka

ilość recenzji:46

brak oceny 13-11-2017 07:40

"Z tych nerwów aż mnie głowa rozbolała. Popatrz, jak drżą mi ręce. Uspokój się, cała się trzęsiesz! Zarumieniłaś się!" - Wszyscy tego kiedyś doświadczyliśmy. Organizm każdego człowieka reaguje na stres, to powszechnie znany fakt, somatyzujemy wszyscy. Ale nie każdy z nas wie, do jakiego stopnia umysł potrafi przekuć stres w dolegliwość. Często nie jesteśmy świadomi, że zamiast drżenia rąk można dostać drgawek, paraliżu, stracić wzrok... Jak pisze autorka, możemy pomyśleć o dowolnej dolegliwości fizycznej i mieć niemal pewność, że gdzieś na świecie jest osoba, której mózg wyprodukował taki objaw. Dlaczego tak się dzieje?

Empatyczna lekarka przedstawia nam historię swoich siedmiu pacjentów, którzy cierpieli z powodu zaburzeń psychosomatycznych*, co oznacza, że ich ciężkie dolegliwości fizyczne nie miały przyczyn organicznych. To naprawdę wstrząsające, chwytające za serce opowieści o walce z chorobą, której przyczyn pacjenci doktor OSullivan szukali nieraz latami. Chorobą doszczętnie dezorganizującą życie ich i ich bliskich, wyniszczającą zarówno ciało, jak i duszę. Nie każdy pacjent słysząc z ust autorki diagnozę, był zadowolony. Ciężko im się dziwić.

Nawet co trzeci pacjent przychodzący do internisty cierpi z powodów niemających fizycznej przyczyny**. Nie wszystkie niewyjaśnione objawy mają związek z zaburzeniem psychosomatycznym, ale nie wszystkie również można przypisać przemijającym infekcjom czy chorobom niewykrywalnym za pomocą standardowych badań. Kto z nas chciałby usłyszeć, że objawy, których doświadczamy, mają źródło nie w jakimś niedziałającym narządzie, a właśnie w psychice? Kto byłby zadowolony przychodząc do neurologa po skierowanie na badanie, a dostając skierowanie do psychiatry? Łatwo w tym momencie zrozumieć, jak ciężkie dla chorego musi być zaakceptowanie, że wszystkie problemy zaczynają się w jego głowie i to tam należy szukać przyczyn problemu. Choroba nie jest przez to mniej realna, a ból czy niepełnosprawność urojone. Po pierwsze, cierpiącemu człowiekowi ciężko w taką diagnozę uwierzyć. Po drugie, ciężko w to uwierzyć jego bliskim. Po trzecie, jeszcze ciężej otoczeniu....

Przed lekturą miałam lekkie obawy, że medyczna terminologia utrudni mi czytanie, ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Nieuniknione fachowe terminy zostały jasno i w sposób zrozumiały dla laika wytłumaczone już na początku książki. W dalszej części poza przedstawieniem aktualnych metod diagnozowania zaburzeń psychosomatycznych, przeczytamy również o badaniach nad nimi w przeszłości oraz dowiemy się, że wielu rzeczy w tej dziedzinie ludzkość jeszcze nie wie. Ale to nie medycyna wysuwa się w tej pozycji na pierwszy plan i to nie o niej w zasadzie czytamy - bohaterem jest człowiek, a konkretnie ludzki umysł i to, co potrafi wyprodukować, by bronić nas przed smutkiem, stresem, niechcianymi myślami czy uczuciami. Zadziwiający jest fakt, że podświadomie wolimy cierpienie fizyczne od psychicznego, choćby miało się to objawić w tak drastycznej formie. Jeszcze bardziej zaskoczyło mnie to, że na takie "prezenty od własnego umysłu" nie jest narażona tylko wąska grupa ludzi, a całkiem wielu z nas.

Dlaczego lekarze boją się stawiać diagnozę zaburzeń psychosomatycznych? Która płeć jest na nie narażona bardziej? Jak wyglądał rozwój badań nad nimi? Co trzeba zrobić, by pomóc pacjentom w zaakceptowaniu podłoża swojej choroby i tym samym w zwiększeniu szans na wyleczenie? Tego dowiecie się z opowieści o chorobach psychosomatycznych. Nawet jeśli macie sto procent pewności, że Was podobny problem nie dotyczy i nigdy nic podobnego się Wam nie przytrafi, to warto zainteresować się tym tytułem. Może ktoś w Waszym otoczeniu od dłuższego czasu szuka wyjaśnienia dla swojej dolegliwości. Może żyje w ciągłym stresie. Może przeżył coś traumatycznego i stara się "żyć dalej" nie szukając nigdzie pomocy. Takie historie mogą otworzyć oczy na z pozoru oczywistą prawdę - duszenie w sobie negatywnych emocji odbija się na naszym zdrowiu, i czasami nie kończy się tylko na bólu głowy.

*termin nieprecyzyjny, szerzej wyjaśniony w książce.
** strona 14.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?