Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wszystko, co lśni (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody!

Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu zaginął pewien młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Na drodze prowadzącej do Hokitika znaleziono nieprzytomną prostytutkę, która próbowała odebrać sobie życie. A w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie znaleziono wielką fortunę...

Wkrótce okaże się, że losy wszystkich mężczyzn, biorących udział w sekretnej naradzie, są ze sobą w dziwny sposób powiązane. Każdy z nich ma swoją opowieść, swoje grzechy i sekrety. Każdy z nich przybył do Nowej Zelandii z innego zakątka globu, aby zdobyć fortunę. Złoto jednak ma to do siebie, że zawsze jest go za mało.

Wszystko, co lśni to epicka opowieść z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii - o poszukiwaniu szczęścia, marzeniach i przeznaczeniu zapisanym w gwiazdach. Jest to także popis ogromnego talentu Eleanor Catton. Młoda pisarka niczym zegarmistrz stworzyła ze swej książki doskonale działający mechanizm, w którym każda z kilkudziesięciu postaci ma swoje miejsce i zadanie do wykonania. Mistrzowsko połączyła wątki historyczne i sensacyjne, przygodę rodem z Dzikiego Zachodu i kryminalną zagadkę. Takie książki zdarzają się niezwykle rzadko! Wszelkie laury i pochwały, jakie spływają na pisarkę, są w pełni zasłużone, a porównania choćby do Imienia róży wcale nie przesadzone.

"Jednocześnie powieść wiktoriańska i literacki thriller. Ta diabelsko sprytnie skonstruowana, absolutnie wyjątkowa książka potwierdza, że Catton jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na współczesnym firmamencie pisarskiego nieba" - "The Bookseller"

"Wielowarstwowa, stylowa, oczarowująca historia... Catton umiejętnie łączy elementy wiktoriańskiej powieści przygodowej, opowieści o duchach, kryminału... Thomas Pynchon lub Julio Cortazar byliby z niej dumni." - "Kirkus"

"Każde zdanie tej intrygującej opowieści zostało mistrzowsko napisane, a trzymające w napięciu zakończenie każdego rozdziału sprawia, że błagamy o więcej." - Kirsty Gunn, "The Guardian"

"Młodziutka, 28-letnia Nowozelandka, Eleanor Catton, niespodziewana i najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera, napisała powieść magiczną, niezwykłą, z jednej strony bowiem postmodernistyczną, a z drugiej realistyczną, odwołującą się do tradycji powieści wiktoriańskiej i literatury spod znaku Rose Tremain. Wszystko, co lśni, zbierające znakomite recenzje, to kolejny dowód na to, że jeszcze całkiem niedawno rozpowszechniane pogłoski o "śmierci powieści" są mocno przesadzone. Jest mi tym przyjemniej, że to właśnie ja będę mógł przybliżyć polskiemu czytelnikowi drugą książkę Catton, ponieważ recenzując przed kilku laty na potrzeby jednego z polskich wydawnictw jej debiut, The Rehearsal, napisałem o nim więcej niż życzliwie, widząc w niej wielki talent, który bezdyskusyjnie potwierdziła teraz już na skalę międzynarodową." - Maciej Świerkocki

Eleanor Catton (ur. 1985) - urodzona w Kanadzie nowozelandzka pisarka. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią "The Rehearsal". Mieszka w Auckland. Jest najmłodszą laureatką Man Bookers Prize (2013), a "Wszystko, co lśni" to najdłuższe nagrodzone dzieło w historii tego wyróżnienia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 16.12.2015

RECENZJE - książki - Wszystko, co lśni

4.3/5 ( 12 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    2
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2412

6-11-2019 19:16

Skąd pomysł na to, że jest to literacki thriller ? bladego pojęcia nie mam. Przecież to, że ktoś kogoś pozbawił życia, nie jest wyznacznikiem wyżej wzmiankowanego gatunku. A o czym jest ta książka? O tajemnicy, o oszustwie i wzajemnych powiązaniach wśród czternastu, a może nawet większej ilości, postaci. I o ile początkowo, przez jakieś trzysta stron, powieść przypomina kryminał Agathy Christie, to potem jej charakter zupełnie się zmienia. Już nie ma kilkunastu panów, zgromadzonych w jednym pomieszczeniu, którzy usiłują zrozumieć, jaki był wpływ kapitana Carvera na ich życie. Jest niemalże całe miasteczko i jego mieszkańcy, na scenie pojawia się Lydia Wells i wnosi kolejne zagadki. Przeczytałam, z większym lub mniejszym zaciekawieniem. Najbardziej intrygujące jest to, że o ile pewne tajemnice zostaną wyjaśnione, to na ich miejsce pojawią się kolejne. Jak w życiu. Cechą wyjątkową tej powieści jest język, akcja toczy się powoli, potoczyście, wybiega w przód, meandruje, pojawiają się dygresje i retrospekcje, a przede wszystkim głos mają poszczególne postaci, które przedstawiają swój punkt widzenia. To nie jest książka do czytania w pośpiechu.

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 17-02-2017 14:15

27 stycznia 1866 w podrzędnym hotelu w Hokitika w Nowej Zelandii spotyka się dwunastu mężczyzn: nie łączy ich nic szczególnego, znają się bardziej bądź mniej, ale wszyscy wplątani zostali w zagadkową śmierć Crosbiego Wellsa. Każdy posiada kawałek układanki, wycinek historii, w której elementem najważniejszym zdają się być odnalezione w domu zmarłego sztabki złota. Trwa przecież istna gorączka złota, nowozelandzką wyspę nawiedzają hurtem Brytyjczycy (i nie tylko) marzący o wielkiej fortunie i nowym początku. Całkiem przypadkowo do tajemniczej dwunastki dołącza nowy towarzysz, który będzie słuchaczem niezwykłych opowieści, by poskładać je niczym puzzle w logiczną całość. Szybko przekonuje się, że sytuacja jest o wiele bardziej złożona, skomplikowana i niejasna, niż pierwotnie się zdawało, a w historii pojawiają się upadłe i "nawrócone" prostytutki, nieślubne dzieci, brutalni kochankowie, zdradzeni żony i mężowie, mordercy, złodzieje, przedstawiciele władzy i stanu duchownego, zranieni synowie i oszukani przez wspólników, słowem: istny miszmasz. Mam ogromny problem z oceną tej nagrodzonej Bookerem powieści. "Wszystko, co lśni" to momentami bardzo wciągający, nietypowy, stylizowany na powieść wiktoriańską kryminał, który śmiało można by nawet nazwać historycznym. Na pewno udało się Catton oddać atmosferę tamtych gorączkowych lat. Z drugiej strony: powieść bywa potwornie rozwlekła, nużąca, żeby nie powiedzieć - nudna. A to przecież 930 stron!:-) Szczerze mówiąc, przekonałam się do niej dopiero w okolicach 600 strony :-) Dziś - czasu nie żałuję, ale gdybyście spytali jeszcze dzień przed jej ukończeniem... :-)