Wrząca rzeka - Andres Ruzo - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment

Wrząca rzeka (twarda)

Historia niebywałego odkrycia

książka

Wrząca rzeka, Historia niebywałego odkrycia - opis produktu:

Ekscytująca historia połączona z niesamowitym studium naukowym!

Młody, wybitny podróżnik i geolog wędruje daleko wzdłuż Amazonki, gdzie wrą rzeki i ożywają legendy.

Kiedy Andres Ruzo dorastał w Peru, jego dziadek opowiadał mu tajemniczą legendę: głęboko w Amazonii istnieje rzeka, która wrze, jakby płonął pod nią ogień. Dwanaście lat później Ruzo słyszy, jak ciotka wspomina, że sama odwiedziła tę przedziwną okolicę.

Zdecydowany sprawdzić, czy wrząca rzeka rzeczywiście istnieje, Ruzo wyrusza w podróż w głąb Amazonii. To, co odkrywa, napełnia go zdumieniem: w tej długiej, szerokiej i krętej rzece woda jest tak gorąca, że miejscowi parzą w niej herbatę, a małe zwierzęta, które do niej wpadną, są momentalnie ugotowane. Gdy Ruzo zaczyna badać rzekę, staje przed wyzwaniami bardziej złożonymi, niż kiedykolwiek sobie wyobrażał.

Książka śledzi młodego odkrywcę, gdy ten lawiruje wśród interesów różnych grup - miejscowych szamanów, nielegalnych hodowców bydła i koncernów naftowych. Tę historię czyta się jak współczesną powieść przygodową, pełną niezwykłych postaci i nieprawdopodobnych zwrotów akcji.

Przede wszystkim jednak jest to opowieść o człowieku starającym się zrozumieć moralny obowiązek wynikający z odkrycia naukowego - aby chronić święty teren przed niewłaściwym użyciem, zaniedbaniem, a nawet skutkami własnych działań.

Książka Wrząca rzeka Historia niebywałego odkrycia, pochodzi z wydawnictwa Relacja.net. Autorem książki jest Andres Ruzo. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Książka Wrząca rzeka liczy 112 stron. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Wrząca rzeka, Historia niebywałego odkrycia

5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Twórca Recenzji Tygodnia! - nagroda w ramach cotygodniowego konkursu "Zdobądź punkty za recenzje" Gandalf.com.pl

W moich kręgach

2-02-2020 18:09

recenzja nagrodzona 15.00pkt - recenzja tygodnia

Autor ?Wrzącej rzeki" jest specjalistą od geotermii. Niegdyś usłyszał od dziadka tajemniczą legendę o rzece w Amazonii, która podobno wrze, jakby płonął pod nią ogień. Ta historia tak bardzo utkwiła w jego pamięci, że jako już dorosły mężczyzna, naukowiec i odkrywca, postanowił odnaleźć rzekę z opowieści. W tym celu wyruszył w głąb Amazonii i rozpoczął poszukiwania.

Ta książka jest relacją z drogi, jaką młody odkrywca musiał pokonać, aby udowodnić istnienie owianej tajemnicą rzeki. Autor musiał nie tylko radzić sobie z trudnymi warunkami panującymi w Amazonii. Problemem był też stosunek miejscowych szamanów, nielegalnych hodowców bydła i loncernów naftowych do jego poszukiwań. Niejednokrotnie musiał udowadniać swoje dobre zamiary. Na szczęście swoją szczerością i szacunkiem do natury, zdobył przychylność lokalnych mieszkańców i mógł przeprowadzić odpowiednie badania na tamtejszych terenach bez wzbudzania gniewu.

W tej powieści bardzo podobał mi się stosunek autora do odkrycia prawdy o wrzącej rzece. Do całego tematu podszedł z różnych stron bardzo dokładnie i rzetelnie. Przeprowadził wiele badań, wysnuwał teorie, dyskutował z innymi naukowcami i radził się ich chcąc poznać inne spojrzenia na badane zagadnienie. Z drugiej strony nie ignorował też opowieści i mitów osób, które twierdziły, że wrząca rzeka istnieje naprawdę. Przeprowadzał badania terenowe, analizował zebrane próbki wody, dużo rozmawiał z mieszkańcami najbliższych terenów rzeki. To wszystko trwało kilka lat, więc nie była to lekka praca. Jednak jego upór i chęć poznania prawdy, nagrodziły go niezwykłym odkryciem. Możecie wierzyć lub nie, ale wrząca rzeka istnieje naprawdę! Na pewnym jej odcinku woda osiąga temperaturę ponad 90 stopni, więc kto do niej wpadnie zostanie ugotowany i to dosłownie. Tym samym autor udowodnił istnienie wrzącej rzeki, a swoim poszanowaniem do natury i miejscowych wierzeń pokazał, że środowisko naturalne i gospodarczy dostatek mogą iść ze sobą zgodnie w parze.

Czy recenzja była pomocna?

margoz

8-01-2020 20:17

Historia tej niesamowitej przygody ma źródło w opowieści dziadka, którą autor usłyszał w wieku dwunastu lat i całe życie nosił w swym sercu! Legenda Paititi związana z podbojem Peru i klęską Inków oraz złotym miastem i tajemniczą wrzącą rzeką wywarła na małym Andrésie tak wielkie wrażenie, że po latach postanowił podjąć studia geofizyczne ze specjalizacją w badaniach termicznych. Czy nowoczesny i światły człowiek uwierzył, że w samym sercu peruwiańskiej Amazonii znajduje się wrząca rzeka? A Wy jak myślicie? Czy takie zjawisko jest możliwe? "Wrząca rzeka" opisuje nie tylko możliwe przyczyny wystąpienia tytułowego zjawiska ale też długą i żmudną drogę jaką przebył autor, aby spełnić swoje wieloletnie marzenie i odkryć skrywane przez dżunglę tajemnice.

Wydawać by się mogło, że wrząca rzeka to po prostu piękne i fascynujące zjawisko, na które można sobie po prostu popatrzeć - ot atrakcja dla turystów. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim, dla miejscowej ludności jest to Święta Rzeka i tubylcy skrzętnie chronią ją przed wzrokiem niepowołanych, po drugie samo dotarcie do niej jest niesłychanie trudne, a po trzecie - również sama rzeka jest niezmierne niebezpieczna - wszak to płynący korytem wrzątek, o czym boleśnie mogą przekonać się nieostrożni ludzie i zwierzęta.

Historia opisana przez Andrésa przypomina nam, że każde pokolenie jest na ziemi jedynie gościem, a natura - wbrew temu co nam się wydaje, ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia.

Czy recenzja była pomocna?