Wprowadzenie do filozofii religii - Brian Davies - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Wprowadzenie do filozofii religii

książka

 • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 248
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny
 • Okazje na książki w promocji!

Wprowadzenie do filozofii religii - opis produktu:

Czy można udowodnić istnienie Boga; jak powinniśmy pojmować Jego naturę; czy boska wszechwiedza, w którą większość z nas wierzy, nie wyklucza naszej wolnej woli; jak pogodzić fakt istnienia zła na świecie z przekonaniem o wszechmocy i nieskończonej dobroci Boga? Brian Davies stawia te fundamentalne pytania i pokazuje, w jaki sposób próbowali na nie odpowiadać tak wielcy myśliciele jak Anzelm z Canterbury, św. Tomasz z Akwinu, Kartezjusz, Leibniz, Hume, Kant czy Wittgenstein. Zastanawia się również, jakie miejsce zajmują te zagadnienia w toczonych obecnie debatach filozoficznych i w życiu współczesnego człowieka. Rozważając problemy dotyczące wiary i Boga, autor udziela niekiedy prowokujących odpowiedzi, częściej jednak pozostawia czytelnika bez gotowego rozwiązania i zmusza go do samodzielnych poszukiwań.
Autor jest dominikaninem, profesorem filozofii na University Fordham w Nowym Jorku, wykładał również teologię i filozofię na uniwersytetach w Oxfordzize, Atlancie, Collegio Beda w Rzymie oraz w Bristolu i Londynie. Autor licznych artykułów i książek na temat filozofii religii, teologii oraz filozofii średniowiecznej, m.in. The Thought of Thomas Aquinas (1992); Philosophy of Religion: A Guide and Anthology (2000).
Tłumaczenie: Wacław Jan Popowski

Książka Wprowadzenie do filozofii religii pochodzi z wydawnictwa Prószyński i S-ka. Autorem książki jest Brian Davies. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, filozofia religii, religie i mitologie, religie. Książka Wprowadzenie do filozofii religii liczy 248 stron. Jej wymiary to 125x195.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - Wprowadzenie do filozofii religii

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

jedimaster

ilość recenzji:19

brak oceny 3-09-2008 20:48

Nad logicznym, czy może raczej racjonalnym uzasadnieniem wyznawanej przez siebie wiary ludzie zastanawiają się rzadko, żeby nie powiedzieć prawie w ogóle. A i ci, którzy na wysiłek ten się decydują, zazwyczaj kończą swoją z nim przygodę prostą konkluzją, niby definitywnie rozstrzygającą kwestię (najczęściej nie wychodzącą poza banalne stwierdzenie, czy Bóg istnieje czy nie), a tak w zasadzie warunkowaną nie tyle samym procesem myślowym i jego efektami, lecz założoną z góry chęcią udowodnienia swojego wcześniejszego stanowiska. I tak dla jednych religia jest koniecznym, mimo że nie do końca rozumianym elementem świata, dla innych natomiast jest, wedle ukutego przez Włodzimierza Iljicza Lenina powiedzonka, jedynie opium dla mas.
Książka Briana Daviesa jest pozycją bardzo cenną, a to dlatego, iż Autor, choć ciężko go uznać za osobę w spór osobiście niezaangażowaną (jest dominikaninem), nie przedstawia nam traktatu mającego za wszelką cenę udowodnić istnienie Boga, lecz dokonuje swoistego zestawienia dotychczasowego dorobku filozofii dotyczącego interesującego nas zagadnienia, przy czym nie stara się udowodnić czytelnikowi słuszności określonej postawy, a wręcz utrzymuje czytającego w stanie permanentnej niepewności, co zmusza do przemyślenia prezentowanych kwestii i umożliwia ostatecznie zajęcie stanowiska, będącego jednakże wynikiem samodzielnego wysiłku umysłowego czytelnika. Przyjęcie takiej metody wykładu — obligującej do przepracowaniem przedstawianej treści w celu wydania niezależnego sądu — sprawia, iż książka jest cenna nie tylko z racji zawartych w niej walorów poznawczych, lecz także ze względu na fakt, że jej lektura staje się prawdziwą, rozwijającą intelektualną przygodą.

Czy recenzja była pomocna?