Wokół 300 tysięcy polskich słów - Jan Wawrzyńczyk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Wokół 300 tysięcy polskich słów (twarda)

Wstęp do hasłownikologii

książka

 • Wydawnictwo BEL studio
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 400
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
  Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
  Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
  W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.

Wokół 300 tysięcy polskich słów, Wstęp do hasłownikologii - opis produktu:

Słownik to rodzaj wypowiedzi, to wypowiedź leksykograficzna, mająca swojego autora-nadawcę i czytelnika-odbiorcę, między którymi zachodzą określone relacje. Słowniki są wytworami mającymi swoją historię, są dobrami kultury, niemal na równi z dziełami literackimi. Bez słowników nie istnieją kultury rozwinięte.
W dziejach polskiej, jak i każdej innej leksykografii, najbardziej się liczą słowniki o dużej objętości, wydania wielotomowe; niektóre z nich otrzymują miano słowników narodowych. W polskiej kulturze historyczny ciąg podstawowych wypowiedzi leksykograficznych otwiera sześciotomowy `Linde`. Po nim przyszedł dwutomowy `Orgelbrand`, ośmiotomowy `Słownik warszawski` i jedenastotomowy `Doroszewski`. Po upływie ponad 30 lat `Doroszewskiego` zdetronizowała `Zgółkowa` w 50 tomach.
Po roku 1969, kiedy to ukazał się ostatni, suplementowy tom `Doroszewskiego`, nastąpił czas milczenia - trwający właściwie do dziś - czyli nie ma nowości, brak wielotomowych wypowiedzi w sferze leksykografii definicyjnej. Czasu tego nie przerwały dwutomowe (tylko) dzieła: `Dunaj` i `Bańko`, cenne wszakże z innych, ważnych powodów, ani też `Zgółkowa`, choć ta podniosła pułap ilościowy z umownych około 125 tysięcy `Doroszewskiego` do swoich 132 814 haseł.
Ze wstępu

Fotocytatografia jako technika dokumentacyjna jest też obecna w naszym wspólnym przedsięwzięciu naukowym - Narodowym Fotokorpusie Języka Polskiego. Na jego stronie w Internecie (www.nfjp.pl) obecnie10 znajduje się fotodokumentacja źródłowa ponad 130 tysięcy haseł; za rok powinno ich być 250 tysięcy. Tak znacząca skala dokumentacji, w tym dokumentacji agnonimów słownikowych, umożliwiła nam stworzenie trzystutysięcznego indeksu haseł polskich, trzystutysięcznego hasłownika, dostępnego w wersji papierowej na rynku księgarskim.

Zamówione artykuły i przyczynki są wynikiem `pospolitego ruszenia` organizacyjnego a poważnej pracy badawczej, jaka ma miejsce w pracowniach Autorów. Większość z tych tekstów opisuje panoramę zmagań z listami haseł, z doborem słów do określonych słowników. Jest to problem, jak się okazuje, niebanalny zatem, a to znaczy, że mamy do czynienia z potrzebą refleksji nad hasłami ujętymi we współczesnej leksykografii. Jednym słowem postulujemy utworzenie nowej minidyscypliny leksykograficznej: hasłownikologii.

Książka Wokół 300 tysięcy polskich słów Wstęp do hasłownikologii, pochodzi z wydawnictwa BEL studio. Autorami książki są Jan Wawrzyńczyk, Piotr Wierzchoń. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, językoznawstwo. Książka Wokół 300 tysięcy polskich słów liczy 400 stron. Jej wymiary to 175x245. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Jan Wawrzyńczyk, Piotr Wierzchoń - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Wokół 300 tysięcy polskich słów, Wstęp do hasłownikologii

4.6/5 ( 7 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.