Wokół 300 tysięcy polskich słów / Jan Wawrzyńczyk 101,88 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Wokół 300 tysięcy polskich słów (twarda)

Wstęp do hasłownikologii

książka

 • Wydawnictwo BEL studio
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 400
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Wokół 300 tysięcy polskich słów, Wstęp do hasłownikologii - opis produktu:

Słownik to rodzaj wypowiedzi, to wypowiedź leksykograficzna, mająca swojego autora-nadawcę i czytelnika-odbiorcę, między którymi zachodzą określone relacje. Słowniki są wytworami mającymi swoją historię, są dobrami kultury, niemal na równi z dziełami literackimi. Bez słowników nie istnieją kultury rozwinięte.
W dziejach polskiej, jak i każdej innej leksykografii, najbardziej się liczą słowniki o dużej objętości, wydania wielotomowe; niektóre z nich otrzymują miano słowników narodowych. W polskiej kulturze historyczny ciąg podstawowych wypowiedzi leksykograficznych otwiera sześciotomowy `Linde`. Po nim przyszedł dwutomowy `Orgelbrand`, ośmiotomowy `Słownik warszawski` i jedenastotomowy `Doroszewski`. Po upływie ponad 30 lat `Doroszewskiego` zdetronizowała `Zgółkowa` w 50 tomach.
Po roku 1969, kiedy to ukazał się ostatni, suplementowy tom `Doroszewskiego`, nastąpił czas milczenia - trwający właściwie do dziś - czyli nie ma nowości, brak wielotomowych wypowiedzi w sferze leksykografii definicyjnej. Czasu tego nie przerwały dwutomowe (tylko) dzieła: `Dunaj` i `Bańko`, cenne wszakże z innych, ważnych powodów, ani też `Zgółkowa`, choć ta podniosła pułap ilościowy z umownych około 125 tysięcy `Doroszewskiego` do swoich 132 814 haseł.
Ze wstępu

Fotocytatografia jako technika dokumentacyjna jest też obecna w naszym wspólnym przedsięwzięciu naukowym - Narodowym Fotokorpusie Języka Polskiego. Na jego stronie w Internecie (www.nfjp.pl) obecnie10 znajduje się fotodokumentacja źródłowa ponad 130 tysięcy haseł; za rok powinno ich być 250 tysięcy. Tak znacząca skala dokumentacji, w tym dokumentacji agnonimów słownikowych, umożliwiła nam stworzenie trzystutysięcznego indeksu haseł polskich, trzystutysięcznego hasłownika, dostępnego w wersji papierowej na rynku księgarskim.

Zamówione artykuły i przyczynki są wynikiem `pospolitego ruszenia` organizacyjnego a poważnej pracy badawczej, jaka ma miejsce w pracowniach Autorów. Większość z tych tekstów opisuje panoramę zmagań z listami haseł, z doborem słów do określonych słowników. Jest to problem, jak się okazuje, niebanalny zatem, a to znaczy, że mamy do czynienia z potrzebą refleksji nad hasłami ujętymi we współczesnej leksykografii. Jednym słowem postulujemy utworzenie nowej minidyscypliny leksykograficznej: hasłownikologii.
S
Szczegóły

Jan Wawrzyńczyk, Piotr Wierzchoń - przeczytaj też

 • RRecenzje
 • Książka
 • Wokół 300 tysięcy polskich słów, Wstęp do hasłownikologii
4.6/5 ( 7 ocen )
  5
  6
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.
image

Rekomendowane

 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81
 • -30%
Ganimedes

Bartosz Ejzak

20,95 zł 29.93
 • -30%
Lalkarz Tom 2 Zjednoczenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 3 Przebudzenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 1 Odrzucenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Diabeł w maszynie

Anna Kańtoch

27,23 zł 38.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 48.88 zł
  32.75 zł

  Nowe, uzupełnione, połączone wydanie dwóch książek Autorki poświęconych postaci i twórczości Melchiora Wańkowicza. Publikacja została poszerzona o szereg nowych wątków, m.in. opartych o dokumenty ujawnione przez IPN. Autorka, ostatnia sekretarka i twórcza asystentka pisarza, zamieszcza teksty...

 • 38.30 zł
  36.39 zł

  Niewiele jest zjawisk w historii filozofii europejskiej, które byłyby równie kontrowersyjne, a kontrowersje tak długotrwałe, intensywne i żywe, jak w przypadku fenomenu, jakim jest sofistyka. Nawet dzisiaj sofistyka nie jest zagadnieniem antykwarycznym, tak jak stała się nim duża część tradycji...

 • 37.71 zł
  33.94 zł

  Książka Wokół Krasińskiego to zbiór studiów poświęconych związkom poety z kulturą francuską i zachodnioeuropejską literaturą romantyczną, rozważaniom nad jego stosunkiem do historii oraz nad dramatami i ich dziejami scenicznymi, wreszcie lekturom zbiorów korespondencji.

 • 35.62 zł
  35.26 zł

   "Wokół śmierci" to błyskotliwy kryminał w stylu retro prawdziwego mistrza gatunku.   We wrześniu 1995 roku Varg Veum - odważny do granic szaleństwa i uznawany za bezczelnego detektyw z klasą w typie Marlowe`a - odbiera telefon i słyszy w słuchawce głos z przeszłości. Przywołuje on jego...

 • Ze wstępu ... Słownik to rodzaj wypowiedzi, to wypowiedź leksykograficzna, mająca swojego autora-nadawcę i czytelnika-odbiorcę, między którymi zachodzą określone relacje. Słowniki są wytworami mającymi swoją historię, są dobrami kultury, niemal na równi z dziełami literackimi. Bez słowników nie...

 • 29.43 zł
  25.02 zł

  Zamknięty w sobie, nieprzeciętnie inteligentny nastolatek spotyka piękną i zdolną dziewczynę. Stanley Owens i Vera Baxter poznają się podczas konkursu lingwistycznego. Od tej pory jako zwycięzcy regularnie widują się podczas kolejnych edycji. Oboje uwielbiają gry słowne i krzyżówki. Łączące ich...