Wojska zakonu niemieckiego w Prusach 1230-1525 (twarda)

książka

Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem na podobnie okrytych rumakach? - Niezupełnie i nie tylko...

Wojska braci zakonu niemieckiego - krzyżaków, jak ich się zwyczajowo nazywa w tradycji polskiej - to nie wyłącznie bracia rycerze ani nawet wspomagający ich bracia sarianci. To także niezwykle różnorodna grupa osób stale im towarzyszących i posługujących: dinerów, `pachołków`, `strzelców`, witingów, komorników; to również mieszkańcy późnośredniowiecznych Prus: mieszczanie, rycerze, `giermkowie`, `wolni`, karczmarze, młynarze, chłopi - ludzie germańskiego, bałtyjskiego i słowiańskiego pochodzenia; to liczni i jeszcze bardziej zróżnicowani przybysze spoza Prus, z krajów łacińskiego kręgu kulturowego ? od klifowych wybrzeży Szkocji na dalekiej Północy po wapienne wzgórza Apulii i porośnięte makią równiny Kastylii na śródziemnomorskim Południu: krzyżowcy/`goście`, familiarzy, półwolontariusze, najemnicy oraz bracia zakonu z innych baliwatów i `prowincji`.

Aktywność militarna zakonu niemieckiego to nie tylko wojny z Królestwem Polskim ? bitwy płowiecka i grunwaldzka. To także ponad pięćdziesięcioletni okres ciągłych walk z autochtonicznymi społecznościami bałtyjskimi (tzw. wojna pruska); to jej ponad stuletnia kontynuacja w postaci kilkuset wypraw na Żmudź i Litwę (tzw. wojna litewska); to szereg przedsięwzięć militarnych w odległych krainach (od Śląska i Łużyc, przez Ruś Czerwoną, Białą i Zaleską, po nadczarnomorskie stepy u ujścia Dniepru i brzegi Dunaju w Banacie Szeweryńskim); to wreszcie długi i złożony konflikt wewnętrzny, miejscami przyjmujący znamiona wojny wszystkich ze wszystkimi.

Kultura wojny zakonu niemieckiego to nie tylko uzbrojenie ? broń, oporządzenie i sprzęt militarny - różnorodne i ciągle się zmieniające; to nie tylko praktyka zbierania wojska, pochodów, oblężeń i starć w otwartym polu. To również ubiór zbrojnych, ich pożywienie zabierane na wyprawę, ich konie; to także przedsięwzięcia budowlane na wschodnich i zachodnich obrzeżach kraju pruskiego; to również mentalne uwarunkowania postrzegania, pojmowania, wartościowania wojny i zorganizowanej przemocy oraz sposoby nadawania im sensu; to też sposoby `panowania` nad czasem, przestrzenią i naturą - uwzględniania i wykorzystywania czynników zewnętrznych w ramach działalności militarnej; to wreszcie formy legitymizowania mocy militarnej - uzasadniania możliwości nakładania na innych powinności militarnych i pociągania do ich faktycznego wypełeniania.

O tych wszystkich (oraz wielu innych) fascynujących zagadnieniach traktuje prezentowana książka, mająca charakter wprowadzający w tematykę aktywności militarnej człowieka w późnośredniowiecznych Prusach - kraju na obrzeżach łacińskiej christianitas.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 03.12.2015

RECENZJE - książki - Wojska zakonu niemieckiego w Prusach 1230-1525

4.5/5 ( 20 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    1