Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (twarda)

książka

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - opis produktu:

LITERACKA NAGRODA NOBLA 2015

Laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej".
W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie Oktiabr i Roman-gazietie oraz została wydana w dwóch wydawnictwach: Mastackaja Litieratura oraz Sowietskij Pisatiel. Ogólny nakład powieści wyniósł prawie 2 mln egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punk rockowego "Grażdanskaja Oborona", napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.


Swietłana Aleksijewicz - urodziła się w 1948 roku w Iwano-Frankiwsku, później z całą rodziną przeniosła się na Białoruś. W 1972 roku ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle Award w 2005 roku za książkę "Krzyk Czarnobyla" w kategorii literatury faktu. Słynie z krytycyzmu wobec polityki Aleksandra Łukaszenki. Jej książki nie były i nie są drukowane na Białorusi. Od 2000 roku przebywa na emigracji (Włochy, Francja, Szwecja). Wychowuje córkę swojej zmarłej siostry.

Przekład z języka rosyjskiego Jerzy Czech
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -15%
Klęska imperium zła Rok 1920 twarda
58,52 zł 68.83
 • -29%
Śmierć Jezusa miękka
28,39 zł 39.99
 • -43%
Testamenty miękka
22,74 zł 39.90
 • -29%
Życie średniowiecznej rodziny miękka
30,52 zł 42.99
 • -34%
Pragnienie miękka
23,04 zł 34.90

Swietłana Aleksijewicz - przeczytaj też

 • -31%
CYNKOWI CHŁOPCY twarda
30,90 zł 44.78

Polecane

 • -30%
Urząd do spraw Wyznań Tom 1 twarda
31,51 zł 45.01
 • -30%
Samóchód patrolowo-interwencyjny Dzik miękka
16,03 zł 22.90
 • -30%
Szaniec Bolesławów miękka
14,01 zł 20.00
 • -30%
Bitwa nad rzeką Sirgune miękka
17,50 zł 25.00
 • -29%
 • Recenzje Recenzje
  image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
 • Książka
 • Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
4.7/5 ( 9 ocen )
  5
  7
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Royy_090

 • 8-03-2016
 • 00:00

Sięgnąłem po tę książkę, bo rzuciłem sobie wyzwanie przeczytania wszystkich reportaży, które w ciągu ostatnich 7 lat otrzymały Nagrodę im. R. Kapuścińskiego. Aleksijewicz jest dla mnie absolutnym numerem jeden w całym zestawieniu. Chodzi rzecz jasna o jej styl i pióro, którym posługuje się nad wyraz sprawnie, lecz warto podkreślić również samą tematykę, którą autorka powzięła. Nie ma chyba na świecie kraju tak bardzo objętego cenzurą jak Rosja, a Aleksijewicz odważnie przedstawia kobiety-żołnierzy, którym w pewien sposób odejmuje tak bardzo uznanego przez Moskwę heroizmu czyniąc je jednocześnie? po prostu ludźmi.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Magdalena Borkowska

 • 21-11-2015
 • 13:19

Nadal mam wątpliwość, czy Literacki Nobel winien nagradzać także reporterów... W zasadzie to przecież literatura, nie mniej jednak (w wielkim uproszczeniu oczywiście) reporter znajduje temat i pozwala mówić ludziom. Omija go ból narodzin fabuły, postaci, języka... Kwestia, czy należy - pozostaje otwarta. Nie mam jednak cienia wątpliwości co do wielkości książki Swietłany Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Książka to reportażowa opowieść o wojnie: nie tej przez wielkie "W", ale tej codziennej, brudnej, trudnej, nieludzkiej, kobiecej. Kobiecej, chociaż nic w niej kobiecego. Kobiecej, bo jej bohaterkami są kobiety właśnie. To one - "radzieckie żołnierki" II wojny światowej - prezentują nam wojnę zupełnie inną: nie fakty, a czyny; nie liczby, a ludzie, a w zasadzie człowiek: ten jeden, ten konkretny. Aleksijewicz nie interesuje wojna podręcznikowa. Słucha opowieści z serca, zapomnianych i odkopanych, czasem chaotycznych i z dziurami w pamiętaniu, ale zawsze to wojna konkretnej kobiety. Bo - jak się przekonujemy razem z autorką - nie ma jednej wojny, dla każdej z nich jest indywidualna, inna. Po zwycięstwie uczone, że o walce z Hitlerem opowiadać należy z patosem, budując marmurowe pomniki, po prawie pół wieku mówią w końcu szczerze: tak, jak ją widziały, tak, jak ją przeżyły, chociaż i to bywa zniekształcone: doświadczeniem, pamięcią, presją otoczenia. Ogromnym atutem książki jest marginalna niemal obecność autorki: jeśli komentuje, to nienachalnie, a oceniania się wręcz wystrzega. Częściej stawia pytania, na które - bywa - odpowiedzi brak. Słychać za to głosy, wiele głosów, różnych głosów. Pielęgniarki, saperki, lotnicy, snajperki, żołnierki z pierwszej linii frontu, ale też praczki, kucharki, telefonistki... Słuchamy i nie dowierzamy... Do dziś trudno mi zrozumieć ten pęd radzieckich kobiet do walki i to tej wręcz, zmuszającej do zabijania. To nie tylko jednak opowieść o czterech latach wojny, bo zostaje ona w życiu bohaterek do końca ich dni i determinuje ich dalsze losy. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" to książka wielka, wstrząsająca i wzruszająca jednocześnie. Literatura (a jednak!:-)) na wysokim poziomie.

Czy recenzja była pomocna?