Wizja lokalna / Stanisław Lem | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Wizja lokalna (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 476
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Wizja lokalna - opis produktu:

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog

Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.

Wizja lokalna jest jedną z najoryginalniejszych powieści Lema. Z pozoru satyra polityczna, w rzeczywistości jest to niezwykle poważna intelektualnie próba skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji. Jak zapewnić jej równowagę, bezpieczeństwo, a jednostkom poczucie sensu egzystencji? Jak technologią wkroczyć w kompetencje Natury lub Boga? I jak poradzić sobie z pustką i cierpieniem, których wprawdzie opiekuńcza, lecz zimna i bezosobowa technologia nie potrafi usunąć z życia mieszkańców planety? Na te pytania - i na wiele innych - musi sobie odpowiadać Ijon Tichy, zwiedzając odległą Encję.

inne wydania :

 • -2%
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -30%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
31,43 zł 44.90
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16
 • -36%
Wiedźmin Tomy 1-8 (okładka filmowa)

Andrzej Sapkowski

pakiet
319,36 zł 499.00
 • -35%
Tasowanie Dżokerowie Dzikie karty Tom 9

George R.R. i Martin

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 2020
 • -35%
Gdzie diabeł mówi dobranoc Tom 2: Nie wywołuj wilka z lasu

Karina Bonowicz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -30%
Virion 4. Szermierz Imperium Achai

Andrzej Ziemiański

miękka
33,53 zł 47.89

Stanisław Lem - przeczytaj też

 • -29%
Bajki robotów

Stanisław Lem

miękka
21,18 zł 29.83
Człowiek z Marsa

Stanisław Lem

miękka
29,83 zł
 • -15%
Diabeł i arcydzieło Teksty przełomowe

Stanisław Lem

miękka
40,69 zł 47.87
 • -15%
Ogród ciemności i inne opowiadania

Stanisław Lem

twarda
40,69 zł 47.87
 • -22%
Opowieści o pilocie Pirxie

Stanisław Lem

miękka
31,05 zł 39.81
 • -15%
Planeta LEMa Felietony ponadczasowe

Stanisław Lem

miękka
38,08 zł 44.80
 • -19%
Pokój na Ziemi

Stanisław Lem

miękka
28,20 zł 34.82

Zobacz również

 • -35%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
25,28 zł 38.89
Zapowiedź - 29.1.2020
 • -35%
Starość Aksolotla

Jacek Dukaj

twarda
29,18 zł 44.90
 • -40%
Fałszywy pieśniarz

Martyna Raduchowska

miękka
27,00 zł 44.99
 • -30%
Czarne słońce

Jakub Żulczyk

miękka
30,03 zł 42.90
 • -38%
Upadek Gondolinu

John Ronald Reuel Tolkien

twarda
26,03 zł 41.99
 • -32%
Jezioro Ciszy INNI

Anne Bishop

miękka
30,53 zł 44.90
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Wizja lokalna
4.6/5 ( 11 ocen )
  5
  9
  4
  1
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Michał Lipka

 • 13-05-2017
 • 12:56

WIZJA LEMOWSKA

Ijon Tichy to chyba najsłynniejszy obok pilota Pirxa bohater, jakiego stworzył Stanisław Lem. Znany przede wszystkim z ?Dzienników Gwiazdowych? oraz ?Kongresu Futurologicznego? (na jego cześć przed czterema laty nazwano nawet planetoidę (343000) Ijontichy) także w ?Wizji lokalnej? stał się postacią wiodącą i w charakterystycznym dla siebie stylu, bawi, intryguje i przede wszystkim skłania do myślenia.

Niegdyś Ijon Tichy w trakcie swoich kosmicznych wędrówek trafił na planetę zwaną wówczas Enetropią (obecna nazwa Encja), teraz dowiaduje się jednak, że prawda o tym wydarzeniu wyglądała zupełnie inaczej, niż dotychczas sądził. A wszystko przez wizytę w IMD ? Instytucie Maszyn Dziejowych. Tam to bowiem istnieją urządzenia zwane dziejobitniami, które opierając się na wszelkich dostępnych danych mają za zadanie przedstawić dalszy rozwój danego świata. To wszystko prowadzi jednak do odkrycia, że wspomniana już podróż Tichego nie była prawdziwa, kiedy ten więc dostaje zaproszenie na właściwą Encję, najpierw reaguje wściekłością. To jakiś żart? Ktoś podważa jego odkrycia? W końcu jednak wyrusza w podróż by poznać świat, który zdawało mu się, iż zna?

Nie wiem dlaczego, ale do powieści Lema zawsze podchodzę z jakąś taką pewną nieśmiałością. Znam pisarza od lat, mój pierwszy kontakt z jego twórczością, jeszcze w szkole podstawowej, wywarł wielkie wrażenie, a jednak został we mnie pewien nieokreślony dystans. Może dlatego, że już lata temu zmęczyła mnie wszelka fantastyka? Zawsze jednak, kiedy tylko zasiadam do czytania Lema, stwierdzam ?ale to dobre!? ? i tak było też tym razem. Pomysł prosty, podobnie wykonanie, do tego lekka humorystyczna otoczka? to jednak tylko pozory. Pod płaszczykiem zabawnej rozrywki kryje się wielka głębia, a lemowska wyobraźnia, jego wizje i satyra po prostu zachwycają. Weźmy choćby wspomniane dziejobitnie, niby nic takiego, rodzaj komputera przepowiadającego kierunek rozwoju danego świata, kiedy odległość nie pozwala nam empirycznie sprawdzić tego, co zaszło, jakie jednak niesie ze sobą możliwości. Zajrzenie w przyszłość, która jest teraźniejszością, a może i nią nie jest, skoro wyniki, jakie wypluwają urządzenia są daleki od rzeczywistości i trzeba je uśredniać, staje się okazją do rozważań na temat ewolucji świata, systemów czy nawet języków (ach ten list do Tichego, perełka, która rozśmieszy każdego!). Lem znakomicie wykorzystuje zabawę podobnymi elementami do stworzenia czegoś ambitnego i z przesłaniem.

Oczywiście kto chce, może odczytywać ?Wizję lokalną? jako powieść rozrywkową, swoistą komedię Sci Fi z naprawdę udaną fabułą. Wprawdzie będzie to z krzywdą dla książki, nie mniej nawet czytelnicy obawiający się ambitnych lektur mogą dobrze się bawić. I kto wie czy nie wyniosą z tej zabawy czegoś więcej, niż tylko kilkanaście godzin przyjemnego czytania? Taki już urok Tichego i samego Lema.

Dlatego też gorąco polecam ?Wizję lokalną? Waszej uwadze. Można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a do tego podane znakomitym stylem i w naprawdę bardzo ładnym wydaniu. Warto, bo dzieła Stanisława Lema to klasa sama w sobie i wypada choć spróbować zmierzyć się z jego twórczością.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Mariusz

wierzbickimariusz17(at)wp.pl
 • 26-06-2010
 • 18:10

"Wizja lokalna", jedna z ostatnich fabularnych książek Lema, napisana na początku lat 80., to zarazem jedna z jego najlepszych powieści, przynajmniej w moim osobistym rankingu. Poznając twórczość Stanisława Lema wraz z kolekcją wydawaną przez jeden z popularnych polskich dzienników w końcu na nią trafiłem i jestem zachwycony. Inna rzecz, że do wszystkiego, co napisał Lem podchodzę niemal bezkrytycznie, a tutaj, muszę przyznać, wspiął się na wyżyny swojego literackiego kunsztu.

Ijon Tichy, znany już czytelnikom Lema, bohater "Dzienników gwiazdowych", wyjeżdża na urlop do Szwajcarii, gdzie przypadkowo (główny motyw większości książek Lema) spotyka profesora, który pracuje w instytucji zajmującej się międzyplanetarną dyplomacją i polityką. A jak wygląda ta polityka? Jest oparta na prognozowaniu przyszłości, aby obejść paradoks Einsteina. Szaleństwo, nieprawdaż? Ale to ten nurt w twórczości Lema, gdzie wszystko tonie w oparach absurdu. W ten sposób dowiaduje się, iż jedna z jego kosmicznych podróży (XIV) okazała się pomyłką, w której zamiast wylądować na Encji, wylądował na jej satelicie. Chcąc naprawić swój błąd i dowiedzieć się prawdy o Encjanach i kurdlach, wyrusza na planetę, wcześniej studiując materiały zgromadzone przez MSZ na jej temat w potężnej bibliotece. Jest to chyba najciekawsza część książki. Ijon przytacza w niej mnóstwo źródeł opisujących Encję, które wzajemnie się wykluczają. Dlaczego? Otóż na Encji istnieją dwa państwa - Kurdlandia i Luzania - które, o czym przekonamy się dzięki tytułowej wizji lokalnej Ijona, diametralnie różnią się od siebie stylem życia, obyczajami, kulturą i wierzeniami. Nie jest to nic innego jak alegoria świata zachodniego oraz ustroju państw totalitarnych. Jest jeszcze legendarna Kliwia, a w jakim celu została w książce wspomniana, w posłowiu wyjaśnia sam autor. Mamy też kapitalną rozmowę w rakiecie Tichego podczas podróży na Encję pomiędzy Russellem, Popperem, Feyerabendem oraz Szekspirem. Coś pięknego, szczególnie przemawiający wierszem Szekspir. Można pęknąć ze śmiechu!

Zabawna, poważna, tragiczna, komiczna, przesiąknięta filozofią i zawierająca pytania o sens bytu, naszą kondycję moralną, przyszłość ludzkości, jej kulturę, politykę, religię, a przy tym wszystkim niezwykle wciągająca i napisana z mistrzowską precyzją książka. Dość wspomnieć, że mamy w niej opis całej ewolucji biologicznej, kulturalnej, religijnej oraz duchowej Encjan, ich historii i panujących w społeczeństwie obyczajów, a także systemu moralnego Luzanii, opartego na etykosferze, która jest realizowana za pomocą bystrów (w pewnym momencie dowiadujemy się, że to wirusy dobra, jest to jednak duże uproszczenie), te natomiast powstały poprzez technikę podatomową. Fascynujący koncept, czyż nie?

Mamy tutaj wszystko, o czym Lem pisał w swoich wcześniejszych książkach i znowu mnóstwo pytań bez odpowiedzi. Zaiste, prawdziwa literacka i duchowa uczta!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -34%
Źródło Jak zmienić swoje życie na lepsze

Tara Swart

twarda
26,33 zł 39.90
 • -34%
Żywica

Ane Riel

twarda
26,33 zł 39.90
 • -20%
Niebo na uwięzi

Christina Leunens

miękka
31,92 zł 39.90
 • -31%
Skaza / Wada

Robert Małecki

pakiet
34,35 zł 49.77
 • -31%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
54,99 zł 79.70
 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 13.56 zł

  NIE ZAMYKAJ OCZU. On cię obserwuje. Wie, co robisz. Wie, o czym myślisz. Jest tuż za tobą. NIE ZAMYKAJ OCZU. Trzyma w dłoni nóż. Ostrze połyskuje złowrogo. Nawet jeśli zamykasz oczy, widzisz stalowy czubek noża wycelowany w twoją klatkę piersiową. NIE ZAMYKAJ OCZU. On zamknie je za...

 • Książka Zbigniewa Taranienki Wizja natury. Dialogi z Tadeuszem Dominikiem powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych wiosną 2013 roku. Autor - estetyk, organizator życia artystycznego w ostatnich dekadach XX wieku i znany krytyk sztuki - w dialogu z malarzem, długoletnim pedagogiem Akademii...

 • Prezentowana praca ma charakter empiryczny i sytuuje się w nurcie badań diagnostyczno-eksploracyjnych. W swej treści zawiera analizę literatury przedmiotu, która odnosi się do kształcenia pedagogów i badanych zmiennych, takich jak: wizji kariery zawodowej, wartości życiowych, wartości związanych z...

 • 24.20 zł
  20.57 zł

  Debiut powieściowy, który zaskakuje czytelnika przyzwyczajonego do łatwych rozliczeń z historią. Nieoczekiwane spotkanie lubianej przez media historyczki Hanny Wolan i syna pracownika UB, który po latach wraca do Polski. Trudne rewizje historii. Każdy z nich musi wprowadzić ład w swe uczucia i...

 • 17.62 zł
  14.97 zł

  `Wizja lokalna` zaczyna się w tonie zabawnej groteski, jednak rychło okazuje się, że podczas wyprawy na planetę Encję Ijon Tichy zetknie się z zasadniczymi problemami. Lem próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można tak zorganizować porządek społeczny, aby zapewnić bezpieczeństwo, szczęście i...

 • 8.41 zł
  7.15 zł

  Drogi Czytelniku, Być może zgodzisz się ze mna, że... Jedyny możliwy rozwój wynika zawsze z przekraczania tego, co jest. Każdy człowiek, ale nade wszystko każdy naród, o ile podąża drogą postępu i rozwoju, jest inny, nowy każdego ranka. Zastyga w bezruchu tragicznego marazmu ten człowiek i ten...