Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Wilk

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 r. jest w Iskrach nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski "Wilk", która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać sześćdziesiąt dwa lata.
 "Wilk" to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to "lepsze życie" ma być.

W 2015 r. ukażą się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona zostanie obszernymi przypisami. Wersja naukowa natomiast zawierać będzie, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki wyjaśniający genezę "Wilka", a także podejmujący próbę przybliżenia struktury dzieła.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 11.03.2016

RECENZJE - książki - Wilk

4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Joanna Korneta

ilość recenzji:315

brak oceny 29-09-2015 21:10

Pozytywnego fermentu narobiła ta książka na rynku wydawniczym - to zjawisko porównywalne choćby z juweniliami Wisławy Szymborskiej nie tak dawno wypuszczonymi przez Znak. Tu też do czynienia mamy z juweniliami: pierwszą powieścią Marka Hłaski, prozą, za którą autor - jak oznajmiają Iskry - pobrał zaliczkę, ale której nigdy do publikacji nie przedstawił. Teraz "Wilk" ogląda światło dzienne i spotyka się z bardzo życzliwym przyjęciem. Pisarz zbuntowany, dawny outsider, znów wraca do łask i przypomina o sobie. Hłaską można i trzeba się zachwycać, zwłaszcza że jak na juwenilia - "Wilk" jest książką bardzo dojrzałą. Akcja dotyczy dojrzewania, a przedstawiona jest na przykładzie marymonckiego dzieciaka, Ryśka Lewandowskiego. Rysiek ma swoje ideały: chciałby robić rzeczy wielkie, dąży do realizowania marzeń. Nie wie jeszcze, że z ulic Marymontu ucieczki nie ma. Tu bieda jest skazaniem, a dominują szemrane charaktery. Rysiek chce walczyć - ale zderza się z ludzką obłudą, niesprawiedliwością i ubóstwem. Przekonuje się, że kodeks wartości można zweryfikować w zależności od potrzeb: kiedy umierający na suchoty kolega zdradza swoje marzenie o niedalekiej podróży, Rysiek może posunąć się nawet do kradzieży (butów), żeby zapewnić rówieśnikowi pomoc. I tak od tkliwości do grozy toczy się ta historia. U Hłaski dzisiaj robi wrażenie jednak nie zestaw wzruszających wydarzeń, a język: bardzo plastyczny, podsłuchujący uliczne gwary warszawskie, splatający się z literaturą. Hłasko lubi w tej powieści pofilozofować, stara się też udowodnić dojrzałość stylistyczną. I to mu się udaje: jeśli ta książka rzeczywiście jest debiutem (pomijając literaturę diariuszową!), to takiego debiutu można pozazdrościć. Uwiedzie Hłasko nie tylko literaturoznawców - i to po raz kolejny.

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 4-02-2016 13:32

Przede wszystkim trzeba szczerze przyznać, że "Wilk" jest powieścią dojrzałą, nawet bardzo: i fabularnie, i warsztatowo, jeśli wziąć pod uwagę wiek autora. Nie jest ona wolna od wad: są pewne zgrzyty, niedociągnięcia, miejscami wyczuwalny chaos, a czasem nieprzemyślane przeskoki akcji, niemniej jednak drażnią ledwo tylko, nienachalnie i w ogólnym rozrachunku nie psują czytelniczej przyjemności. Oczywiście, peany na cześć Stalina dziś trudne do przełknięcia, ale przecież książka nie jest hołdem złożonym komunizmowi. Zresztą, czy tak trudno zrozumieć, że w międzywojennej rzeczywistości, wśród rosnących podziałów na biednych robotników i dorabiających się ich kosztem "kapitalistów", ci pierwsi uwierzyli w hasła równości, wolności i władzy w rękach ludu? "Wilk" jest jednak przede wszystkim brutalnie szczerą opowieścią o trudnym dojrzewaniu, tak trudnym i tak ciężkim, że siłą chce się odebrać tym, którzy mają choć ciut więcej. Rysiek Lewandowski, wychowany na nędznym, podłym, zalkoholizowanym Marymoncie, wśród bólu i głodu, chce wierzyć, że można inaczej. Ciężko jednak wierzyć, gdy dowodu, że jakieś lepsze może być, brak... Hłasko zachwyca sposobem narracji: nędza, ból, rozpacz bohatera i marymonckich mieszkańców jest namacalna, wstrząsająca. Język: brutalny, autentyczny, ekspresyjny; Warszawa końca lat 30. - sugestywna, żywa i tak barwna, chociaż mroczna, a cała powieść niezwykle plastycznie oddaje tragedię sporów młodej, niepodległej Polski z jej zabiedziałym, proletariackim społeczeństwem. I chociaż zakończenie sprawia wrażenie pisanego "na kolanie", po "debiutancką" powieść Hłaski warto sięgnąć.