Wieniawski Droga do gwiazd (twarda)

książka

Wydawnictwo Rytm
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Powieść Katarzyny Marii Bodziachowskiej pt. "Wieniawski - droga do gwiazd" stanowi osobliwy, literacki zapis ostatnich dziesięciu dni życia wielkiego mistrza skrzypiec. Ukazuje jego typowo ludzkie cierpienia, ale i, paradoksalnie, szczęście - możliwość snucia refleksji. Artysta wyrywkowo wspomina całe swoje życie - od dzieciństwa, przez największe, spektakularne sukcesy po porażki i błędy.

Obraz Henryka Wieniawskiego, jaki maluje Katarzyna Bodziachowska, staje się tym pełniejszy, że o polskim wirtuozie mówią także świadkowie jego oryginalnej "podróży do gwiazd" - rodzina i przyjaciele.

Na tle choroby skrzypka zawiązuje się odrębna i jakby dodatkowa płaszczyzna fabularna. Bohaterowie zapoznają się ze sobą, zaprzyjaźniają i dokonują autooceny. W powieści wiele jest więc przemyśleń odnośnie sztuki, geniuszu, miłości, samotności i innych pojęć ściśle związanych z człowiekiem i człowieczeństwem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Rytm
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 04.07.2015

RECENZJE - książki - Wieniawski Droga do gwiazd

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Kg57

ilość recenzji:1

brak oceny 21-04-2016 09:32

Książka pt. ?Wieniawski. Droga do gwiazd? - Katarzyny Marii Bodziachowskiej - jest biografią wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego. Składa się z 10 rozdziałów, które są jednocześnie dziesięcioma ostatnimi dniami z jego życia. Henryka poznajemy na łożu śmierci poprzez wspomnienia jego najbliższej rodziny i przyjaciół.
Wieniawskiego zna chyba każdy. Był wielkim wirtuozem i kompozytorem,ale na tym się nasza wiedza kończy.Książka K. M Bodziachowskiej przybliża nam tę niezwykłą postać. O prawdziwym obliczu kompozytora dowiadujemy się przede wszystkim z relacji brata Józefa i żony Izabeli. Dzieki nim czytelnik może z innego punktu widzenia spojrzeć na życie Wieniawskiego.
Jedną z ciekawostek, które autorka umiejętnie włącza w tekst, jest ta, że Henryk jako 6 letni chłopiec rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim, gdzie przyjmowano Francuzów, którzy ukończyli dwanaście lat.
Widzimy go jako artystę-podróżnika, który wszędzie zabierał ze sobą swoje skrzypce, człowieka niezwykle wrażliwego na ludzką biedę i ubóstwo, ale z drugiej strony także lekkoducha, który nie przejmował się pieniędzmi i bardzo często ulegał hazardowi. To właśnie trzeźwo myślący brat ratował go z różnych opresji. Hazard to była forma odprężenia po stresie koncertowym i wielkiej koncentracji.
Autorka kreśli również sylwetki osób z najbliższej rodziny kompozytora. Brat Józef równie zdolny artysta, zawsze pozostawał w cieniu Henryka. Opowiada o tym z żalem.Także żona Izabela ? bogata angielska arystokratka musiała się przyzwyczaić do życia u boku artysty i ciągłych podróży. W swoich opowiadaniach podkreśla, że niczego nie żałuje, pomimo że była na drugim planie.
Natomiast rodzice Wieniawskiego, a szczególnie matka, zawsze byli z niego dumni i mówili mu ?żeby najpierw kochał brata a później ojca?. Początkowo byli bardzo źli z wyboru instrumentu przez syna, gdyż skrzypce uznawane były za instrument ludowy.
Autorka poprzez opowieści przyjaciół pokazuje życie i młodość małego Henia. Opisuje jego wzloty i upadki, decyzje, które miały wpływ na jego przyszłość. Wieniawskiego przedstawia również jako wymagącego profesora, który zarażał pasją i miłością do muzyki.
Pomimo iż Henryk ukazany jest na łożu śmierci, wszyscy przyjaciele wspominają go bardzo radośnie, ponieważ ?miał on bujne życie, pełne niezwykłych wydarzeń, oraz odniósł sukces, dotarł do gwiazd, doznał splendoru nieosiągalnego przez zwykłych śmiertelników?. Bohaterowie zaprzyjaźniają się z nim i dokonują oceny jego osiagnieć.
Autorka pisze pięknie, lekkim językiem. Książkę czyta się z wielką ciekawością jak powieść, a nie biografię. Można poznać z niej realia epoki, znanych artystów: Czajkowskiego, Chopina, ... K.M. Bodziachowska w 10 rozdziałach (dniach) streściła nie tylko całe, krótkie życie Wieniawskiego, ale również ukazała jego cierpienie i szczęście. Polecam przeczytać wszystkim, którzy cenią literaturę refleksyjną.