Wielkie małe książki - Grzegorz Leszczyński - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Wielkie małe książki (twarda)

Lektury dzieci. I nie tylko

 • Promocja
  image-promocja

książka

 • Wydawnictwo Media Rodzina
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 312
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy
 • Okazje na książki w promocji!

Wielkie małe książki, Lektury dzieci. I nie tylko - opis produktu:

Profesor Grzegorz Leszczyński - historyk literatury, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży - dzieli się swoją miłością do książek dla młodego czytelnika, stawiając już na początku niemal hamletowskie pytanie: `Nie czytać? Czytać?`. I prowadzi czytelnika od kołysanek, przez poezję liryczną dla dzieci, rymowanki dydaktyczne i baśnie po literaturę fantastyczną. Na licznych przykładach pokazuje, jak przez lata rozwijała się literatura dla dzieci, wokół czego się ogniskowała, uświadamia, jakie bogactwo nosimy w sobie, mając w pamięci lektury dzieciństwa.

Trudno wyobrazić sobie książkę dla dzieci bez ilustracji - i tym tropem wędrujemy, śledząc techniki i sposoby ilustrowania, kształtujące wyobraźnię i gust młodego odbiorcy. A pomaga nam w tym znakomity projekt graficzny tej książki, którego autorem jest Andrzej Tomaszewski.

Książka Wielkie małe książki Lektury dzieci. I nie tylko, pochodzi z wydawnictwa Media Rodzina. Autorem książki jest Grzegorz Leszczyński. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Wielkie małe książki liczy 312 stron. Jej wymiary to 170x245. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Grzegorz Leszczyński - przeczytaj też

RECENZJE - Książka - Wielkie małe książki, Lektury dzieci. I nie tylko

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 9 ocen )
 • 5
  5
 • 4
  2
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Joanna Korneta

ilość recenzji:312

brak oceny 22-12-2015 12:49

Idzie Grzegorz Leszczyński w ślady Brunona Bettelheima i próbuje scharakteryzować najbardziej typowe rodzaje lektur, tematy czy motywy w ciekawym, eseistycznym tonie. Z początku ubolewa nad upadkiem znaczenia książki, ale dość szybko okazuje się, że wcale nie jest tak źle: najmłodsi wciąż czytają, dają się porwać ciekawym historiom lub ulegają modom i marketingowym chwytom, ale od książek nie uciekają. Leszczyński podkreśla, jak ważne jest podsuwanie najmłodszym dobrych książek. Skupia się na tym, co wartościowe i ponadczasowe, średnio interesują go literackie i gadżetowe eksperymenty. Nawiązuje do baśni i do klasyki, woli wyraźnie odczytywać to, co już zinterpretowane, niż tworzyć nowe teorie. Leszczyński prowadzi przez biblioteki: "Wielkie małe książki" to tom, według którego najbardziej liczą się utwory tradycyjne - są warte uwagi i potrzebują wciąż nowej publiczności literackiej. Trochę szkoda, bo literatura dla dzieci i młodzieży zasługuje też na bardziej uwspółcześnione opracowania. Oczywiście synteza nie jest możliwa, ale warto by wprowadzić dokładniejsze (czy bardziej jasne dla czytelników) kryteria doboru przykładów. Mimo tych zastrzeżeń tom czyta się znakomicie: to przegląd co ciekawszych pomysłów literackich i wpływu książek na wyobraźnię najmłodszych, powrót do dziecięcych zachwytów i marzeń. W sam raz dla tych, którzy lubią refleksję nad literaturą czwartą w dobrym stylu.

Czy recenzja była pomocna?