Wiadomość / Tove Jansson 34,63 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Wiadomość (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 320
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Wiadomość - opis produktu:

Wiadomość to wybór najlepszych opowiadań Tove Jansson, którego dokonała sama Autorka. Tworzą one portret jednej z najbardziej twórczych artystek XX wieku.
Książka (wydana po raz pierwszy w oryginale w 1997 roku) była pożegnaniem Tove z twórczością pisarską, ostatnią wiadomością wysłaną do czytelników.
Opowiadanie to forma, której Tove Jansson najchętniej używała, a pisząc dla dorosłych, opanowała ją do perfekcji. Sławę przyniosły jej jednak głównie książki pisane dla dzieci, z kultowymi, tłumaczonymi na wiele języków, wielokrotnie wznawianymi opowieściami o Dolinie Muminków na czele. Tym razem widzimy inną Tove - która tworzy przejmującą, doskonale skomponowaną prozę dla dorosłych.
Prezentowane w tomie opowiadania, wybrane przez Tove Jansson do jej ostatniej książki, pochodzą ze zbiorów opublikowanych w ciągu dwudziestu lat (znalazły się tu między innymi stanowiące klasykę gatunku Wiewiórka i Dom dla lalek).
Pięć utworów (w przekładzie Teresy Chłapowskiej), które znalazły się w Wiadomości, są znane polskiemu czytelnikowi z książki Podróż z małym bagażem. Pozostałe - będą pierwszym spotkaniem z Tove Jansson, jakiej nie znamy.
We wstępie do książki Philip Teir pisze: `Szkoda mi ludzi, którzy znają Tove Jansson tylko jako autorkę Muminków. Oczywiście chronologicznie trolle pojawiły się przed książkami dla dorosłych. Ale jeśli nie czytało się jej powieści i opowiadań, to jakby nie znało się Tove Jansson. Naprawdę. Z drugiej strony - jak miło pomyśleć, że ma się jeszcze tyle do odkrycia`.
Z Tove Jansson się nie wyrasta, wręcz przeciwnie: z czasem dorasta się do jej pisarstwa, o którym wciąż za mało wiemy - do książek adresowanych do dojrzałych odbiorców.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Wiadomość - mobi, epub

Tove Jansson

32,31 zł 38.01
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -22%
Podróż ludzi Księgi, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
29,57 zł 37.91
 • -37%
Dziewięcioro nieznajomych

Liane Moriarty

miękka
28,29 zł 44.90
 • -35%
Horyzont

Jakub Małecki

miękka
26,00 zł 39.99
 • -41%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
23,49 zł 39.81
 • -34%
Nieczyste więzy

K.N. Haner

miękka
26,33 zł 39.90
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77

Tove Jansson - przeczytaj też

 • -37%
Córka rzeźbiarza

Tove Jansson

miękka
20,67 zł 32.82
Muminek i mały duch

Tove Jansson

miękka
17,85 zł
Muminek i pierwszy śnieg

Tove Jansson

miękka
17,85 zł
Muminek i pieśń oceanu

Tove Jansson

miękka
17,85 zł
 • -34%
Muminki. Księga druga

Tove Jansson

twarda
39,44 zł 59.76
Muminki. Muminek i zaginiona luneta

Tove Jansson

miękka
17,85 zł
 • -13%
Słoneczne miasto

Tove Jansson

miękka
30,29 zł 34.82
 • -15%
Uczciwa oszustka

Tove Jansson

miękka
25,36 zł 29.83

Zobacz również

 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

miękka
27,16 zł 38.81
 • -36%
Kolejne 365 dni

Blanka Lipińska

miękka
25,48 zł 39.82
 • -15%
Kolory pawich piór

Jojo Moyes

miękka
33,81 zł 39.77
 • -42%
Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

twarda
23,01 zł 39.66
 • -35%
Jeszcze się kiedyś spotkamy

Magdalena Witkiewicz

miękka
25,89 zł 39.84
 • -35%
Serotonina

Michel Houellebecq

miękka
29,24 zł 44.99
 • RRecenzje
 • Książka
 • Wiadomość
4.5/5 ( 8 ocen )
  5
  7
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Magdalena Borkowska

 • 1-08-2017
 • 20:37

Zbiór bardzo pięknych, gorzkich, czasem ciepłych, czułych, intymnych opowiadań. Minihistorie o samotności, artystach, sztuce, miłości i jej braku, ludziach. Surowe, minimalistyczne, oszczędne w słowach. Rzuceni w niewielką część życia bohaterów, stajemy się świadkami ich zmagań na tej małej przestrzeni. I dowiadujemy się, że przede wszystkim jesteśmy sami, bo też nikt nigdy nie jest w stanie nas naprawdę zrozumieć. Gorąco polecam, nawet jeśli nigdy - tak jak mnie - nie fascynowała Was historia Muminków.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Alicja Szerment

 • 1-01-2017
 • 12:50

Muminkowy przemysł od lat kwitnie i pewnie jeszcze długi czas kwitnąć będzie. Niewielu jednak wie, że mama Muminków, czyli Tove Jansson tworzyło nie tylko literaturę dla dzieci. Była kobietą uzdolnioną artystycznie pod każdym kątem ? malowała, pisała listy, opowiadania... "Wiadomość" jest zbiorem, który stanowił swego rodzaj pożegnanie Tove Jansson z twórczością pisarską, a który jednocześnie stanowi obraz jej życia w XX wieku. Autorka sama dokonała wyboru opowiadań, które znalazły się w tej książce i trzeba przyznać, że jest to zbiór różnorodny. I choć mi osobiście nigdy nie było po drodze z Muminkami, opowiadania zawarte we "Wiadomości" czytałam z wypiekami na twarzy, choć jak piszą niektórzy krytycy w opowiadaniach Jansson jak i Munro nie liczy się intryga, język czy wydarzenia, a po prostu ich atmosfera. Czyżby jak po lekturze opowiadań Munro pozostawały po nich jedynie emocje, a nie pamięć wydarzeń? Zresztą. Nawet jeśli tak jest, czy to źle? Emocje vs wydarzenia? Mimo wszystko myślę, że "Wiadomość" jest tak różnorodnym zbiorem, że każdy czytelnik znajdzie w nim partię odpowiednią dla siebie.

Bardzo rzadko sięgam po opowiadania, choć bez wątpienia lubię je podczytywać w chwilach, gdy nie mam czasu spędzić więcej czasu przy powieści. Jazda komunikacją miejską, poczekalnia u lekarza (choć w tym wypadku może się niekiedy przydać bardzo gruba książka), oczekiwanie w kolejce w sklepie lub na poczcie... wtedy kilkunastostronnicowe opowiadanie wydaje się być o wiele lepszym wyjściem niż rozpoczynanie długiego rozdziału powieści... i odkładanie jej w dwóch trzecich jego objętości. Ten zbiór podczytywałam sobie przez kilkanaście dni... sięgając po kolejne opowiadania i odkrywając Tove Jansson wciąż na nowo. "Wiadomość" to zbiór ponad trzydziestu różnorodnych opowiadań, które budzą w czytelniku różnorakie emocje... od smutku po zadowolenie. Są bardzo przenikliwe, a jednak nie narzucają się w żaden sposób czytelnikowi. Tove Jansson nie wciąga czytelnika w świat swoich bohaterów, wspomnień z życia, świat bliskich sobie osób, ich relacji, towarzyszącym temu wydarzeń. Pozwala trwać czytelnikowi gdzieś obok, niekoniecznie zmuszając go do utożsamiania się z postaciami czy też odnajdywać się w przedstawionych sytuacjach. Zachęca go jednak do wyciągnięcia jakiś wniosków dla siebie... refleksji? Nauki?

"Czy nie mogłybyśmy się spotkać i powspominać szkolne czasy? Jestem Margit, ta, która waliła cię w brzuch na szkolnym podwórku"

Tove Jansson, "Wiadomość"

Opowiadania Tove Jansson powstawały w różnych momentach życia autorki i przez to różnią się poruszaną tematyką, atmosferą..., a tak naprawdę można znaleźć w nich wszystko. Mam przy tym poczucie, że im lepiej zna się biografię, życiorys autorki tym więcej wynosi się z lektury tych opowiadań. Stają się bardziej przejrzyste, a wydarzenia bliższe czytelnikowi. Tak naprawdę bardzo trudno jest je jednoznacznie opisać, scharakteryzować. Tym bardziej, że to nie są opowiadania, które (mówiąc kolokwialnie), nie wbijają czytelnika w fotel. A jednak uwodzą, oczarowują swoją zwykłością, brakiem "wydumania". Nie brakuje im przecież mocy, dobrego stylu, ciekawych wydarzeń... w dużej mierze z sytuacji z życia samej Jansson. Opowiadania zabawne, opowiadania smutne ? szeroka tematyka i ich bardzo dobry przekrój. Część to po prostu zlepek wycinków z listów... jednak zlepek tak zgrabny i mądry, że porywający podczas lektury.

"Wiadomość" to świetny zbiór opowiadań, z których niektóre chwytają za serce jak np. "Listy do Konikovej", które są świadectwem wielkiej młodzieńczej przyjaźni, ale także nieubłaganie zbliżającej się wojny. To opowiadania o sztuce, o jej tworzeniu, o artystycznym rozwoju, relacjach w rodzinie. Jedne pisane z przymrużeniem oka i wywołujące uśmiech na twarzy, drugie niesamowicie przejmujące... Do moich ulubionych należy zdecydowanie tytułowe opowiadanie, czyli "Wiadomość", które jest jednocześnie rewelacyjnym podsumowaniem całego zbioru. Tove Jansson wyjawia się z tych opowiadań na nowo... nie tylko jako "mama Muminków", ale przede wszystkim część rodziny, obserwatorka życia i artystka, która pokazuje, że po historiach o Muminkach nadal potrafi świetnie pisać... tym razem dla dorosłych. To idealna pozycja dla wszystkich tych czytelników, którzy darzą "Muminki" sentymentem, a już się trochę zestarzeli. Jednak "Wiadomość" jako zbiór opowiadań oczaruje także innych czytelników, bo to bardzo życiowe opowiadania, które choć nie niosą za sobą żadnej konkretnej, sprecyzowanej treści... oczarowują swoim klimatem. Tove Jansson w krótkiej formie to autorka, której nie można zamknąć w jednym zdaniu, ani krótką frazą scharakteryzować.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

http://mojaksiegarnia.blogspot.com/

 • 3-04-2015
 • 00:34

Opowiadania Tove Jansson są dowodem jej wielkiej wrażliwości, umiejętności zachwycenia się pięknem świata i człowieka, choć często żadne z nich nie jest bez wad. Jej teksty dotykają spraw najistotniejszych dla przeciętnego człowieka (jak np. miłość, przyjaźń, samotność, niezrozumienie, odrzucenie przez społeczeństwo, wojna, podróże, itd.), ale udało jej się również uchwycić trud, z jakim na co dzień mierzą artyści (wśród nich malarze, pisarze, rysownicy, rzeźbiarze, itp.) Te dwa odległe, jakby mogło się wydawać, światy są sobie bardzo bliskie. Łączy je umiejętność odnalezienia tego, co daje szczęście, co ogołaca z poczucia bezsilności, samotności i beznadziei oraz ich prostota, zwyczajność, pospolitość. Jansson nie szafuje słowami, nie opowiada o emocjach wprost. Jej styl jest pozbawiony ozdobników, za to pełen subtelności i delikatności. Ukazuje człowieka w danym momencie jego życia, ale nie narzuca swojej interpretacji tejże sytuacji, dając czytelnikowi wolną rękę w kwestii odbioru. Nie da się tych tekstów czytać ?na akord?. Trzeba dać sobie i im czas, skoncentrować się na nich, wyciszyć, by móc chłonąć wiadomości, jakie wysyła do nas ich twórczyni, by móc pojąć jej przekaz całym sobą.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • LIST DO KOLOSAN (Dobra wiadomość o ratunku w Chrystusie) (NOWY PRZEKŁAD DYNAMICZNY) W więzieniach przesiedziałem ponad dwadzieścia lat. Kradłem, rabowałem, ściągałem haracze, handlowałem ludźmi, narkotykami i bronią. Moje ręce wiele razy ociekały krwią. Nie było dla mnie nadziei. Podrzynałem...

 • Kontynuacja pobocznej serii XIII - ki. Każdy tom jest historią jednej postaci znanej z serii głównej i jest tworzony przez inny tandem twórców.

 • Autorka bestsellerowych serii powieściowych, Fern Michaels, w swoim nowym kilkutomowym cyklu zatytułowanym Matki chrzestne z humorem i werwą przedstawia przygody czterech energicznych i zaradnych pań - przyjaciółek z dawnych lat. Choć nie są już najmłodsze, tryskają zapałem i pomysłami, gdy trzeba...

 • Ciała młodych kobiet policja znajduje szybciej niż wyjaśnienie hipotez okoliczności ich śmierci. Tropem zbrodni podąża uparta Kaszubka, nadkomisarz Ewa Wichert. Przemierzamy z nią niedostępną dla zwykłych śmiertelników Gdynię, jej najjaśniejsze i najmroczniejsze zakamarki. I nieprzenikniony...

 • Kolekcja Zakochane Kino - najpiękniejsze filmy o miłości. Błyskotliwa, pełna uroku komedia romantyczna. Potentat rynku wydawniczego (Hanks) i skromna właścicielka sklepiku z książkami dla dzieci (Ryan), anonimowo prowadzą internetową korespondencję i zakochują się w sobie.

 • 39.26 zł
  37.29 zł

  Po latach pasji, licznych nagraniach gościnnych, pięciu albumach PMM i współpracy z takimi artystami jak O.S.T.R., Asia Tyszkiewicz, DJ Haem, DJ Twister, czy Kali, szczeciński raper Wężu zdecydował się na pierwsze, oficjalne solowe wydawnictwo. Efektem wielu miesięcy pracy jest album...