SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wąż z lasu cedrowego

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Replika
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Ilość stron 360
  • Dostępność niedostępny
  • Inpost Pay z kodem PAY20 pod produktem

Opis produktu:

Zło wypełza z ciemności...

Kto lub co próbuje powstrzymać projekt biblijnego zoo?

Na ocienionych cedrami wzgórzach Libanu powstaje niezwykły projekt. Ekscentryczny i bardzo religijny miliarder James Peabody pragnie założyć biblijne zoo-muzeum, w którym gromadzi cenne artefakty oraz wspomniane na kartach Pisma zwierzęta, czasem bardzo niebezpieczne. Komuś jednak zależy, aby to przedsięwzięcie się nie powiodło.
Międzynarodowe grono pracowników zoo początkowo bagatelizuje tajemnicze wypadki wiążące się z muzeum, niemniej kolejne niepomyślne zbiegi okoliczności rodzą coraz więcej wątpliwości. Czyżby nad projektem Biblical Zoo zawisło fatum? Jeden ze śladów wydaje się stanowić aluzję do starożytnej legendy o walce pomiędzy rycerzem, a ogromnym wężem.
Aby rozwikłać zagadkę, potrzeba będzie zupełnie innych specjalistów, znających świat biblijnych stworzeń w równym stopniu co kulturę świata arabskiego i wczesnego chrześcijaństwa. Jednak nawet oni nie spodziewają się demonów, jakie wypełzną z ciemności.

`Wąż z Lasu Cedrowego` to kolejny thriller autora bestsellerowego `Denara dla Szczurołapa`. Aleksander R. Michalak nie idzie utartym szlakiem, a zaskakuje czytelników - zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać Gabora Horthyego, jak i tych, którzy spotkają go dopiero po raz pierwszy.

`Nie ciesz się, iż został złamany kij, co cię smagał, bo z zarodka węża wyjdzie żmija, a owocem jej będzie smok skrzydlaty.`
Z Księgi Izajasza

ALEKSANDER R. MICHALAK - doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity College w Dublinie. W prestiżowym wydawnictwie Mohr Siebeck opublikował książkę poświęconą koncepcji aniołów-wojowników. Publikował też artykuły z dziedziny demonologii i angelologii biblijnej.
Posługuje się kilkoma językami i studiuje kolejne. Przejawia słabość do kawy, dżinu oraz ozdobnych fajek do opium. Wysoko ceni aktywność fizyczną. Inspirują go egzotyczne podróże, a także dziewiętnastowieczny typ naukowca-awanturnika a la Alois Musil. Obecnie mieszka w Gdańsku.
W ubiegłym roku ukazał się jego bestsellerowy debiut literacki - powieść `Denar dla Szczurołapa`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 145x205
Ilość stron: 360
ISBN: 9788366217638
Wprowadzono: 10.09.2019

RECENZJE - książki - Wąż z lasu cedrowego - Aleksander R. Michalak

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

laz****************

ilość recenzji:8

9-10-2022 16:22

Kiedy na półki trafiła kontynuacja pasjonującej powieści "Denar dla Szczurołapa", opatrzona do tego pasjonującym opisem, nie wahałam się ani chwili. Pierwsza część przygód Gabora Horthyego, węgierskiego uczonego o rubasznym charakterze i skłonnościach do pakowania się w najcięższe możliwe kłopoty, miała spójną i domkniętą akcję, zakończenie jednakże pozostawało otwarte i zachęcało do poznania dalszego ciągu historii. Niestety, ta kontynuacja okazała się klapą.

"Wąż z Lasu Cedrowego" to przypadek niepotrzebnego sequela, kontynuacji napisanej ma siłę. Autor starał się ze wszystkich sił, aby uniknąć napisania drugiej takiej samej książki, więc przełamał wszystkie schematy, na których oparł "Denar dla Szczurołapa", w efekcie tworząc fabularny misz-masz z zaburzonym ciągiem przyczynowo-skutkowym i mnóstwem wyrwanych z kontekstu, niepotrzebnych scen. Czytając tę powieść, przyłapałam się na tym, że po ponad dwustu stronach wciąż czekałam, aż akcja się zacznie, pewna, że wciąż idziemy przez widziane z wielu perspektyw wprowadzenie. Do tego, pomimo usilnych starań, by się nie powtarzać, autor nie wprowadził w tę książkę nic nowego i tak naprawdę oparł ją na starych pomysłach, jedynie przemieszanych i poddanych renowacji. Mamy nadal tego samego antagonistę, który został przecież pokonany w poprzedniej części, tę samą organizację, która utrudnia życie głównemu bohaterowi, i kilka podobnych tropów, np. stary naukowiec, do którego trzeba dotrzeć, by poznać jakieś straszliwe prawdy, piękne kobiety pragnące skończyć w łóżku z głównym bohaterem oraz śmierć dziecka. Wiele innych wątków również zostało przeniesionych z pierwszej książki, ale zmienionych diametralnie, by uniknąć powtarzania się, co tylko sprawiło, że po przeczytaniu trudno odczuwać satysfakcję, np. tajemnicza organizacja grożąca głównemu przedsięwzięciu okazuje się nikim ważnym, a wątek erotyczny, w odróżnieniu od tego w pierwszej części, od samego początku jest kreowany na jedynie przygodną miłostkę. Nawiasem mówiąc odnośnie wątków erotycznych czy miłosnych, za jeden z największych błędów Michalaka w tej powieści uważam przywrócenie zaledwie na jedną scenę znanej czytelnikom z "Denara" postaci Alice, której całą rolą w tej książce jest rozpłakać się, gdy Gabor z nią zrywa, i powiedzieć mu kilka motywujących frazesów.

Największym problemem tej powieści jako całości jest brak satysfakcjonującego finału. W pierwszej części mieliśmy straszliwą konfrontację Gabora z Zammarem Matuqabaru w krypcie, gdzie w ostatniej chwili uratował go Legrande ze świętymi relikwiami. Tu nie ma czegoś takiego - wszystko rozchodzi się po kościach, bohaterowie wracają do domów, a w epilogu zostaje nam wyjaśnione, co tak naprawdę się stałoz wciąż bez właściwej konfrontacji. Antagonista, na którego nastawialiśmy się przez całą książkę, okazuje się niewinny, a zamiast tego cała intryga spada na sumienie osoby, która pojawiła się może w dwóch scenach i nie miała dosłownie żadnej roli.

Nie znaczy to jednak, że ta książka nie ma dobrych stron. W wiarygodny sposób jest opisany stan ducha człowieka, który przeżył spotkanie z wcieleniem zła i uświadomił sobie, jak wiele zła drzemie w jego wnętrzu, poza tym Michalak doskonale potrafi wprowadzić napięcie i wzbudzić ciekawość czytelnika. Tym razem nie zaserwował nam tak apetycznych opisów egzotycznych środowisk, jak w "Denarze dla Szczurołapa", lecz za to umieścił w swojej powieści dogłębne analizy psychologiczne bohaterów, dzięki których wirtuozersko gra czytelnikowi na emocjach. Poprawie uległa też prezentacja postaci kobiecych - nadal są opisywane w wyuzdany sposób, ale dostały w tej części większe role i bardziej niezależne charaktery. Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie Nadia, w pełni rozwinięta i należąca do głównych bohaterów postać żeńska, z której autor nie zrobił kolejnej kochanki Gabora.

Podsumowując, "Wąż z Lasu Cedrowego" to powieść średnio warta przeczytania, lecz to nie oznacza, że jest bezwartościowa. Widać w niej bowiem, jak rozwija się warsztat pisarski Michalaka, autora wciąż stosunkowo młodego, dzięki czemu być może w przyszłości da on nam książki, jakich nie zapomnimy aż do końca świata. Choć więc z perspektywy narracyjnej powieść ta jest pełna błędów i niemal zupełnie zbędna, nie uznam nigdy, że nie powinna była zostać napisana.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mysilicielka

ilość recenzji:520

29-08-2021 18:52

Religijny miliarder James Peabody postanawia założyć biblijne zoo-muzeum. Nad projektem najwyraźniej ciąży jakaś klątwa, bo ludzie z nim związani ulegają tajemniczym wypadkom z udziałem zwierząt. Czy zagadkę zdoła wyjaśnić znany już czytelnikom orientalista Gabor Horthy?

Jest to drugi tom przygód narcystycznego Węgra, wątek dotyczący go bezpośrednio jest kontynuacją wydarzeń z pierwszej części, więc nowi czytelnicy mogą się poczuć w pewnych miejscach zagubieni. Ciągnięcie tej historii jest według mnie najsłabszym ogniwem książki. W ogóle tego bohatera mogłoby nie być, gdyby to zależało ode mnie.

Przy recenzji "Denara dla szczurołapa" gimnastykowałam się, żeby być uczciwą ze sobą, a jednocześnie dostrzec też jakieś dobre strony w książce. Uwaga, tutaj jest lepiej! Nie ma już takiego chaosu i zagmatwania, autor zwolnił tempo i skupia się na pojedynczych scenach, buduje napięcie. Początek powieści jest według mnie najlepszy, tam momentami czuć tę grozę i jeszcze w tych scenach uczestniczą zwierzęta, które naprawdę wyglądają, jakby coś je opętało. Potem wraca irytujący Horthy, dlatego jest gorzej...

Nawet taki przybity i depresyjny jest w stanie spojrzeć na kobietę i od razu wrzucać ją do szufladki "do wzięcia/brzydula". Może miała z tego wyjść postać a la James Bond, ale wyszedł buc. Kobiece postacie ogólnie wypadły tak samo źle jak w jedynce, wszystkie są z natury raczej głupiutkie, takie przynajmniej odnosiłam cały czas wrażenie.

Znowu najbardziej ze wszystkiego spodobał mi się pomysł, tutaj akurat ze zgromadzeniem eksponatów i zwierząt powiązanych z biblijnymi opowieściami. Mogło to być poprowadzone lepiej, ale w porównaniu do "Denara..." czyta się to wręcz wyśmienicie, no niebo a ziemia. Dlatego mam dużą nadzieję na trzecią część, która niedługo będzie miała premierę.

Dziękuję ...za egzemplarz do recenzji. Cykl polecam osobom, które mają ochotę na mieszankę historii, thrillera i przygody w bliskowschodnim klimacie. Nie powiedziałabym, że to polski Dan Brown, ale jeszcze trochę pracy i może być blisko.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ola_lifestyle

ilość recenzji:77

20-09-2019 11:03

Najnowszy thriller ?polskiego Dana Browna? jest w pewnym sensie kontynuacją Denara. A jak dla mnie to kontynuacja nad wyraz udana. W przeciwieństwie do poprzedniej książki akcja tu ?rusza z kopyta? już od pierwszych stron i jej tempo wcale nie maleje. Tajemnicze, straszne, wręcz przerażające wydarzenia mają miejsce już od początku. Demoniczne analogie do treści Biblii, do starożytnych pism egipskich, babilońskich czy fenickich, ogrom wiadomości, jakie w tym zakresie otrzymujemy od autora sprawiają, że czytanie ?Węża? to nie tylko przyjemność, ale i niesamowita dawka historycznej i geograficznej wiedzy. Uwielbiam książki, które nie dość, że sprawiają ogromną frajdę z ich czytania, to jeszcze poszerzają moje horyzonty i zachęcają do pogłębiania, do poszukiwania dodatkowych informacji na temat poruszanych wątków.
O ile ?Denar bardzo mi się podobał, ale miałam do niego trochę zastrzeżeń, o tyle ?Wąż? mnie zachwycił i porwał. Doskonała tematyka (moja ulubiona), sensacyjne wątki, mnóstwo wiedzy no i znani i lubiani bohaterowie to podstawowe cechy tej powieści. I choć zakończenie udało mi się przewidzieć, to nie zmieniło faktu, że książkę czyta się rewelacyjnie i szybko ????

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?