Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wanda Chotomska dzieciom (twarda)

książka

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie "Drzewo z czerwonym żaglem", opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było "Gdyby tygrysy jadły irysy" i "Po co krowie rogi na głowie?", niech do snu ukołyszą Was "Poduszkowce" i "Kuchenna kołysanka", zaśpiewajcie z Wandą Chotomską "Hej, hej, hej, dobry dzień!" i "Kochajcie czarownice".
W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach - to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków - i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa - Krainy Wyobraźni.
- Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej

Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek - wierszy i prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych Dobranocek - Jacka i Agatkę - sławny Order Uśmiechu, a także Dzień Taty i Dzień Dziadka. Jej imię noszą biblioteki, szkoły i przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku. Opowiadanie "Drzewo z czerwonym żaglem" trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, pisane wierszem "Dzieci pana Astronoma" od lat są lekturą szkolną. I choć autorka najbardziej znana jest z poezji i pełnych poetyckiej magii opowiadań, napisała też kilka świetnych powieści z "Pięciopsiaczkami" i "Kluczami do jelenia" na czele. Piosenki do słów Wandy Chotomskiej śpiewały dzieci w znakomitym telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej Wiolinek (muzykę do nich komponował m.in. "Starszy Pan" Jerzy Wasowski), a trochę później - w cieszącym się wielką sławą i uznaniem harcerskim zespole tańca i śpiewu Gawęda. Ostatnio poetka pisze głównie dla poznańskich Łejerów, ale też organizuje własne widowiska dla dzieci, na przykład ogromnie popularne "Kabaret na jednej nodze" czy "Kabaret na kółkach - Chotomska i Spółka". Jej miłość do muzyki zaowocowała też m.in. książkami 'Muzyka pana Chopina" i "Muzyka pana Szymanowskiego".

Urodziła się w 1929 r. w Warszawie, a większość dzieciństwa spędziła w wozie meblowym z wielkim napisem reklamującym firmę przewozową: "B-cia Chotomscy" (czyli "Bracia Chotomscy"), ciągnionym przez konie - jej pierwszych przyjaciół. Następnymi byli Cyganie, akrobaci, poeci. Chciała zostać aktorką, uczyła się muzyki, pracowała jako dziennikarka - ale zawsze i wszędzie była poetką. Przez kilka lat pisała razem z Mironem Białoszewskim - wiersze, scenki teatralno-kabaretowe - i pracowało się im tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem: Wanda Miron. Do tej pory, w hołdzie dla przyjaciela, co roku poetka współorganizuje w Warszawie jednodniowy festiwal poezji, teatru, muzyki i sztuk plastycznych Mironalia. I ciągle pisze, i podróżuje, w Polsce i zagranicą, i ciągle rozmawia z nami, czytelnikami. Nie wiadomo, jak jej się to wszystko udaje. Może przez skrzydła?

Artur Gulewicz urodził się w 1978 roku. Absolwent łódzkiej ASP. Od ponad dwunastu lat zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem książek. Zaczynał od projektowania podręczników, a dziś skupia się głównie na ilustrowaniu książek dla dzieci, gdyż jak sam mówi, to sprawia mu największą radość i w tym może dać upust wyobraźni. Tworząc ilustracje, miesza różne style. Łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, dążąc do uzyskania jak najciekawszego efektu. Współpracuje z czołówką polskich wydawnictw, a także wykonuje projekty dla UNICEF-u.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 11.09.2017

RECENZJE - książki - Wanda Chotomska dzieciom

4.6/5 ( 27 ocen )
  • 5
    23
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    2
  • 1
    1

jezyna122

ilość recenzji:174

brak oceny 13-10-2017 15:39

Pamiętacie cykl programów telewizyjnych dla najmłodszych ?Jacek i Agatka?? Ich autorką właśnie była Wanda Chotomska, pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Dzięki niej powstało ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Najbardziej chyba znana z wierszy napisanych dla najmłodszych czytelników, którymi i starsi zachwycali się. Bo jakże tu przejść obojętnie obok wypożyczalni skrzydeł, uliczki Tabliczki mnożenia czy też balu w Babilonii?
Pamiętam jak ogromnie martwiłam się czy bohaterowie bajki ?Pięciopsiaczki? znajdą dla siebie dobry dom, a najchętniej miała ochotę przygarnąć je wszystkie. Myślę, że z wiekiem zupełnie inaczej patrzę na wiersze autorki. Gdy byłam mała bawiły mnie rymy, porównania, taki czasem słowny paradoks. Z wiekiem zaczęłam dostrzegać ich drugie dno, naukę jaką z każdego można wynieść. Świetnie nadają się na zajęcia z dziećmi o empatii, o funkcjonowaniu w grupie czy też tak trudnej nauki dzielenia się z innymi. Myślę jednak, że autorce zawsze chodziło o to, by jej twórczość przyniosła choć odrobinę radości i pomagała w trudnych chwilach.
Zbiór ?Wanda Chotomska dzieciom?, wydany pięknie przez Naszą Księgarnię, ilustrował Artur Gulewicz, absolwent łódzkiej ASP. Tworząc ilustracje, miesza on różne style, łączy np. pastele z akwarelami i zdjęciami, dzięki czemu efekt pracy wychodzi ogromnie ciekawy i nietuzinkowy. Taka różnorodność w dużym zbiorze świetnie się sprawdza i muszę przyznać, że oglądałam ilustracje z dużym zaciekawieniem. Ogromnie podobał mi się kornik i mól jak i z sentymentem oglądałam te do opowiadania ?Dzień dobry, córeczko?.
Twórczość pani Chotomskiej zdecydowanie można nazwać ponadczasową, ogromnie dopracowaną i uniwersalną. Mimo, że teoretycznie jest skierowana do najmłodszego czytelnika, zdecydowanie i starszy znajdzie w niej odbicie swoich problemów i podpowiedzi rozwiązania. To wspaniała, mądra rozrywka dostarczająca moc wzruszeń i wzbudzająca całą paletę emocji.
Zbiór ?Wanda Chotomska dzieciom? to wiele wspólnych z dzieckiem godzin, mnóstwo śmiechu lecz i też zadumy. To próba wprowadzenia go w trudny świat dorosłych lecz też i pomoc w radzeniu sobie z nieprzyjemnościami. Zapewniam, że czytając będzie wesoło lecz też troszkę sentymentalnie. Warto zostać gościem autorki w jej cudownym, pełnym skrzydeł świecie. Polecam.

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 12-09-2017 16:00

CHOTOMSKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej i jej dzieł. Nazwisko autorki przeszło do historii rodzimej literatury (i nie tylko) dziecięcej, a jej prace w mniejszym bądź większym stopniu kojarzą chyba wszyscy, nawet jeśli nie potrafią przypisać ich do konkretnej osoby. Niniejszy zbiór to intrygujący i pięknie wydany przekrój przez jej twórczość, zarówno wiersze jak i prozę dla najmłodszych.

Przez długi czas zastanawiałem się co właściwie napisać o treści tej książki. Nie jest to w końcu powieść, więc żadnej fabuły nie posiada, a streszczanie choćby w kilku słowach blisko 90 tekstów tu zebranych mija się z celem. Wybrać kilka z nich i omówić? Byłoby to ze stratą dla pominiętej reszty. Poza tym jak tu można coś w ogóle wybrać? Z tylu wspaniałych utworów? Co więc zrobić? postanowiłem ująć rzecz prosto: to, co znajdziecie na stronach ?Wandy Chotomskiej dzieciom? to po prostu utwory dla młodych, ze wszystkim co z tym pojęciem się wiąże. Urocze, pełne magii ? tej prawdziwej, jak i tej wynikającej z prostej zwyczajności ? pouczające, ciekawe, emocjonujące i bardzo, bardzo sympatyczne. Czy to pisane wierszem, czy prozą, urzekają i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Ileż to już pokoleń wychowało się na twórczości zmarłej ledwie przed miesiącem Wandy Chotomskiej! Jej kariera zaczęła się w roku 1949 i od tamtej pory autorka, jak podaje Wikipedia, stworzyła ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jej zawdzięczamy mnóstwo pouczających wierszy, wspaniałe krótkie teksty (w tym rewelacyjne ?Drzewo z czerwonym żaglem?, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY ? oczywiście znajdziecie je w niniejszej publikacji) i program telewizyjny ?Jacek i Agatka? ? na tym wychowali się rodzice pokolenia osób w moim wieku.

Ale mimo upływu lat, dzieła Wandy Chotomskiej nie straciły swojej siły, aktualności czy wymowy. Świetnie napisane, pełne literackich wartości i nienachalnego dydaktyzmu, nieustannie spełniają swoją rolę, a ich wartość widać szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak bardzo odeszło się od podobnego nauczania dzieci.

To zbiorcze wydanie najważniejszych prac autorki zyskało także bardzo piękną oprawę graficzną. Młody i utalentowany Artur Gulewicz stworzył ilustracje atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, barwne, kolorowe, a jednocześnie stanowiące hołd dla klasyki. A wszystko to w pięknie wydanym tomiku zamkniętym w twardej oprawie.

Szkucie dobrej, wartościowej lektury dla Waszych dzieci? Różnorodnej, mądrej i ponadczasowej? To tytuł godny polecenia. Coś, co powinno znaleźć się na półce każdego dziecka i co przy okazji obudzi sentyment w niejednym dorosłym. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania tego dzieła.