SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wampiry i wilkołaki

Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Universitas
Oprawa miękka
Liczba stron 376

Opis produktu:

Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.
Wilkołactwo i wampiryzm, dwa aspekty mitu przemiany człowieka w niebezpieczną, "obcą" istotę, to fascynujący fenomen szeroko rozumianej historii kultury. Erberto Petoia śledzi wyobrażenia wampira i wilkołaka występujące zarówno w literaturze (od Homera, Petroniusza, Owidiusza, po Polidoriego, Hoffmana, Stokera, Pavesego...), jak i w wyobraźni ludowej. Ten przegląd jest wynikiem skrupulatnych badań naukowych (m.in.: lingwistycznych, kulturowych, psychopatologicznych), pozostając jednocześnie zapisem niezwykłej przygody w krainie ludzkiej wyobraźni - przygody odbywającej się zarówno w czasie (od dzieł klasycznych do wytworów kultury masowej), jak i przestrzeni (w krajach skandynawskich, we Francji, Włoszech, Rumunii, wśród ludów słowiańskich...). Poprzez itinerarium trwające tysiąc lat i przebiegające przez najważniejsze kultury europejskie, niniejsza książka prezentuje historię tych dwóch niepokojących zjawisk, których personifikacje poruszały duszę ludzką począwszy od zamierzchłych czasów i które były obecne w prawie wszystkich kulturach.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Universitas
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 150x235
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-242-3430-1
Wprowadzono: 21.12.2012

RECENZJE - książki - Wampiry i wilkołaki, Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności - Erberto Petoia

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Aga CM

ilość recenzji:415

brak oceny 21-08-2014 21:12

Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę.

Herbert Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich.

Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał je w różnych wierzeniach. Przeanalizował stanowisko zajęte wobec nich przez kościelną doktrynę, koncentrując się na procesach podejrzenia wampiryzmu lub likantropii. Co ciekawe, ostatni rozdział tego podręcznika poświęcił obecności wampirów i wilkołaków w literaturze. To studium antropologii, ale przez pryzmat socjologii i kultury. Można tu odnaleźć nie tylko ciekawe stare legendy o wampirach i wilkołakach. Pozycja zawiera również informacje o czarownicach, a nawet - co mnie zaskoczyło - innych dziwnych stworzeń takich jak: syreny, lamie, empuzy, larwy, strzygi.

Esej jest dobrze skonstruowany, łatwy do odczytu dla każdego. Jasny, płynny styl przyśpiesza czytanie. Podzielono go na krótkie rozdziały. Tekstowi towarzyszą miłe dla oka czarno-białe ilustracje. Pozycja niewątpliwie bardzo interesująca, zwłaszcza dla tych, którzy lubią mitologię wampiryzmu i likantropii. Wykracza poza stereotypy. To okazja do refleksji na temat jakie konsekwencje mogą mieć niektóre przesądy w dzisiejszych czasach. Polecam czytanie tego eseju wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej w tej kwestii z historycznego punktu widzenia lub tym, którzy poszukują prawdy w kontekście popularnych tradycji powieści grozy.

Czy recenzja była pomocna?