W kręgu księżniczki

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Prawdziwa opowieść Sułtany - saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki.

"Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn".

Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Książka Jean Sasson - autorki bestsellerowych Łez księżniczki i Sekretów księżniczki - ujawnia tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.04.2017

RECENZJE - książki - W kręgu księżniczki

4.6/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

barbados

ilość recenzji:1

brak oceny 15-05-2017 13:22

? Nie chce być księżniczką?
Po przeczytaniu książki J.Sasson ? W kręgu księżniczki? uświadomiłam sobie, jak dobrze czasem być zwykłym człowiekiem, który ma tą możliwość i może sam o sobie decydować. Niestety tego szczęścia nie ma większość kobiet z krajów arabskich. Niemoc głównej bohaterki w zmianie obecnej sytuacji w Arabii Saudyjskiej jest bardzo smutna i przytłaczająca. Traktowane tam kobiety, to jak niezapomniany obraz ciągłego cierpienia, bólu, upodlenia. Przecież my kobiety jesteśmy po to by nas kochać, bez względu na miejsce naszego pochodzenia. Książka ciekawa, szybko się ją czyta, pomimo dystansu do wielu rzeczy z opisanym traktowaniem kobiet w tej książce zgodzić się nie mogę. Może tego typu książki zwrócą uwagę na problem i doczekamy się kiedyś równych praw kobiet w każdym zakątku naszego świata. Pomimo wszystko polecam.

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 5-05-2017 18:59

"W kręgu księżniczki" to opowieść o kobiecie zamieszkującej w Arabii Saudyjskiej. Księżniczce Sułtanie i jej rodzinie. Sułtana narodziła się jako nieziemsko bogata arystokratka w kraju, w którym kobiety nie mają prawa głosu.
Księżniczce Sułtanie przez większość życia towarzyszy szczęście. Mimo oczywistych uprzedzeń i poniżania kobiet w Arabii Saudyjskiej, zostaje ona wydana za mąż za dobrego mężczyznę, który szanuje jej zdanie i nie traktuje jej jak niewolnika. Mimo tego szczęścia Sułtana od najmłodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania kobiet w swoim kraju i mimo bogactw i wspaniałości, które były w jej życiu obecne, nie zamknęła się na losy innych kobiet.
Jest to opowieść o odważnej, pewnej siebie kobiecie, która niepozbawiona jest wad. W wieku czterdziestu lat, mając dwie dorosłe córki, uświadamia sobie, że niczego w życiu nie osiągnęła. Sułtana odczuwa, że jest jak ptak zamknięty w złotej klatce. Czy zdoła się z tej klatki uwolnić? Czy sprawi, by kobiety w Arabii Saudyjskiej zaczęły wieść choć odrobinę lepsze życie?
Przez całą powieść mamy do czynienia z rozważaniami Sułtany na temat jej życia, życia jej córek oraz kobiet w rodzinie. Wątek złego traktowania płci żeńskiej jest tutaj poruszany przez całą historię, niestety, przez większość czasu autorka książki opisuje bogate życie Sułtany. Miałam nieodparte wrażenie, że Sułtana zamiast działać tylko siedzi i się zastanawia, jak bardzo jest uciemiężona i biedna, by po chwili dostać od męża największy diament jaki znalazł w mieście, albo kartę kredytową na zakupy o limicie pół miliona. Przytłaczały mnie bogactwa i luksusy, w których pławiła się Sułtana, jednocześnie nie potrafiąc wykorzystać tych zasobów na cel pomocy innym kobietom. Dopiero na samym końcu książki rozpoczyna się faktyczna akcja ratunkowa dla jednej z kobiet. Trochę inaczej wyobrażałam sobie całą opowieść. Autorka albo nie poradziła sobie ze streszczeniem opasłej historii Sułtany albo skupiła swoją uwagę na zupełnie innych aspektach jej życia.
Ogólnie książkę oceniam dobrze. Jest przeznaczona dla osób chcących poznać pałacowe życie, bogatych Saudyjczyków z nutą rebelii w tle. Głównie jest tu przedstawiony wątek zmiany toku rozumowania głównej bohaterki. Zdecydowanym plusem jest jej zmiana na dobre. Choć brakuje mi opisu jej dalszych działań na rzecz kobiet Wschodu. Warto zapoznać się z tą książką.
Polecamy, zespół dobrerecenzje

jezyna122

ilość recenzji:174

brak oceny 14-04-2017 12:45

Sułtana widzi krzywdę kobiet, próbuje stanąć do tak nierównej walki, że od razu widać, że będzie ona przegraną. Każde jej staranie pozostawia na murze rysę, która zostaje pogłębiona przez inne kobiety. I w taki sposób staje się on coraz bardziej pokruszony, jednak cały czas mocno się trzyma. Brak równouprawnienia i traktowanie kobiety jako rzeczy, którą można przehandlować to w krajach muzułmańskich rzecz codzienna. I tak naprawdę mimo wielu prób i walki kobiet o lepsze jutro, cały czas w wielu krajach niewiele się zmieniło. Często jesteśmy poruszeni wiadomościami o kamieniowaniu kobiet, gwałtach, okaleczeniach i oszpeceniach. O ślubach małych dziewczynek, czy ich sprzedaży jako służba czy niewolnice seksualne. Nie pojmujemy religii i kultury, która pozwala na tak wielką krzywdę niewinnych osób. Nie potrafimy zaakceptować takiej codzienności. Nie potrafimy też zaakceptować świata, w którym emocje innych tak naprawdę nie mają znaczenia a ważna jest tradycja, która faworyzuje głównie mężczyzn.
?W kręgu księżniczki? to swego rodzaju powieść manifest, pełna jednak również emocji i wzruszeń. Nie sposób pozostać obojętnym na zawarte w niej tematy i problemy. Czujemy się jednak bezsilni tym bardziej można podziwiać starania kobiet, pomimo wielu niebezpieczeństw, o ich lepsze jutro. Ta książka otwiera oczy na wiele spraw, o których inaczej moglibyśmy w ogóle nie dowiedzieć się a stanowią one wielki problem tamtego świata, który również dotyczy nas bezpośrednio. Zdecydowanie polecam.

Joanna Woldan

ilość recenzji:1

brak oceny 14-04-2017 11:28

Bycie księżniczką w arabskim kraju to nie tylko niewyobrażalne bogactwo , służba i piękne stroje. To przede wszystkim życie w złotej klatce kraju rządzonego przez mężczyzn. Tam kobiety są obywatelami drugiej albo nawet i trzeciej kategorii. Nie wolno im dosłownie nic, nie ma mowy o samotnych spacerach, wyjściach do miasta, pokazywaniu publicznie twarzy czy noszeniu podkreślających figurę ubrań. Kobiety żyją by służyć swoim mężczyznom i rodzić im dzieci.
Księżniczka Sułtana Al Su?ud po raz kolejny staje się bohaterką książek Jean Sasson. Poznaliśmy ją dzięki bestsellerowej ?Księżniczce?, jej historia była kontynuowana w ?Córkach księżniczki Sułtany?, a teraz możemy dalej śledzić jej walkę o wolność kobiet w Arabii Saudyjskiej w powieści ?W kręgu księżniczki?. Z poprzednich części możemy dowiedzieć się, że życie nie rozpieszczało księżniczki: rak piersi, problemy z wychowaniem córek a teraz początki alkoholizmu nie są jej obce. Mimo życia w bajecznym bogactwie Sułtana nie jest w stanie pogodzić się ze zniewoleniem kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych krajach muzułmańskich. Przerażają ją prywatne haremy i porwania małych dzieci, aranżowane małżeństwa i gwałty dokonywane na młodziutkich dziewczynach. Sułtana miała to wyjątkowe szczęście, że wyszła za mąż z miłości i razem z mężem doszli do wniosku, że nie nakażą małżeństwa swoim córkom, poczekają na odpowiednią chwilę i odpowiedniego mężczyznę. Tyle szczęścia nie miała już bratanica Sułtany ? zmuszona do bycia trzecią żoną przyjaciela jej ojca, zwyrodnialca i gwałciciela. Nie miały go też inne kobiety. Sułtana podaje przykład pięknej młodziutkiej dziewczyny, bardzo dobrej uczennicy, wzorowej muzułmanki wychowywanej w dość liberalnej rodzinie. Podczas kąpieli w basenie przypadkiem odsłoniła jej się jedna pierś. Podglądający ją sąsiad zgłosił to natychmiast obrońcom wiary i kilka tygodni później dziewczyna została wydana za ojca podglądacza, który miał pięć żon więc doskonale wiedział jak sobie poradzić z następną ?krnąbrną?. Takich przykładów jest bardzo dużo w tej książce.
Czytając ?W kręgu księżniczki? zaczęłam jeszcze bardziej doceniać to, że urodziłam się na zachodzie jako wolna kobieta. Nikt nie nakazuje mi ubioru, małżeństwa, metod spędzania wolnego czasu. Arabskie kobiety nie mają takiego przywileju. Należy więc zrobić wszystko, by kobiety na całym świecie były traktowane z szacunkiem na jaki zasługują, a przede wszystkim ? by były wolne. Walkę o to od wielu lat toczą dzielne kobiety, które w swoich książkach opisuje Jean Sasson. Dołączmy do ?kręgu? Sułtany.

tekstykultury.pl

ilość recenzji:39

brak oceny 12-04-2017 11:14

Wszyscy kojarzymy Arabię Saudyjską z kobietami, które są zmuszane do zawierania aranżowanych małżeństw, rodzenia dzieci, usługiwania mężczyznom i życia w ciągłym strachu przed tym, co może je spotkać. Osoby, które chociaż trochę kojarzą twórczość Jean Sasson wiedzą, że są tam również kobiety, dla których los był łaskawy. Obdarzył je bogactwem, kochającym mężem, gromadką wspaniałych dzieci i życiem, jakiego każdy im zazdrości. Ja dziś przychodzę do Ciebie z najnowszą książką tej autorki - ?W kręgu księżniczki?. Jest to kontynuacja poprzednich powieści: ?Łez księżniczki? i ?Sekretów księżniczki?. Czym różni się ona od innych tego typu powieści? Pokazuje, że czasami na pozór idealne życie przestaje cieszyć, kiedy za drzwi przysłowiowej złotej klatki, docierają informacje z zewnątrz.

Księżniczce Sułtanie od najmłodszych lat los sprzyjał. Znalazła bogatego męża, w którym (co rzadkie w tej kulturze) zakochała się z wzajemnością. Stworzyli kochającą się, pełną szacunku i wsparcia rodzinę. Nawet kiedy okazało się, że ma spory problem z alkoholem i przestrzeganiem reguł, które narzuca jej religia, to mąż pomaga jej opanować nałóg.
Mają dwie córki, które różnią się od siebie jak ogień i woda. Jedna z nich ma szczególny wpływ na życie i poglądy matki. Kiedy są w odwiedzinach u kuzyna Sułtany, dziewczynka znajduje zakątek, w którym uwięzione są ptaki, które przecież mają latać w raju i sprawiać, że będzie on piękniejszy, a nie męczyć się w ludzkim ogrodzie. Rozmawia z ojcem, który postanawia odkupić od kuzyna wszystkie ptaki za cenę jednej z posiadłości i w ten sposób uszczęśliwia córkę.
Niedługo potem okazuje się, że ten sam mężczyzna więzi w swojej posiadłości sporą grupę kobiet, które odkupił od ich rodzin i zatrudnił jako seksualne niewolnice. Dziewczynka tym razem kieruje się do matki i to ją prosi o pomoc w wypuszczeniu uwięzionych. Niestety, zostają one nakryte przez właściciela i akcja ratunkowa kończy się fiaskiem. Jest to jednak przełom w przemyśleniach Sułtany i sytuacja, która jeszcze bardziej motywuje ją do działania w sprawie położenia kobiet w jej rodzimym kraju. Jak kończy się książka? Polecam przeczytać. A co ja o niej sądzę?

Przyznam, że na początku miałam mieszane uczucia. Poza książkami, które do tej pory przeczytałam, jak na przykład wspomniany ?Wybór Jasminy? i ?Za drzwiami pałacu?, nie zagłębiam się jakoś szczególnie w teksty, które poruszają tematykę kultury wschodu. Muszę wierzyć ?na słowo?, że wszystkie te sceny, które wydają się być wycięte z marzeń sennych większości kobiet są prawdziwe. Chodzi mi o te, kiedy to mąż daje żonie kartę kredytową i mówi: masz, kup sobie coś, limit to pół miliona. Albo te, kiedy mąż mówi do żony, że idzie jej kupić najdroższy klejnot, jaki mają w całym mieście, bo ma taki kaprys i chce ją uszczęśliwić. Nie mnie weryfikować prawdziwość, jeżeli tak właśnie jest, to tylko pozazdrościć, jeżeli nie, to może i lepiej, bo nie ma czego zazdrościć ;)

W każdym razie, z pewną przyjemnością zagłębiałam się w opisane w książce zwyczaje i obyczaje. Spodobał mi się szczególnie ten, który mówił o tym, że jeżeli nie przestrzega się postu, to należy potem wykarmić i wspomóc finansowo biedne rodziny, które mieszkają w okolicy. Zobacz, jak bardzo zmniejszyłoby się ubóstwo, gdyby w Polsce panowały takie zasady!
Poza tym, miło było wreszcie przeczytać o kobiecie z Arabii, która nie siedzi z założonymi rękami i nie przygląda się biernie temu, co dzieje się z innymi przedstawicielkami jej płci, ale uświadamia kobiety na całym świecie i podejmuje liczne działania, które mają zmienić sytuację jej rodaczek. Kto wie, może już niedługo przyniosą one oczekiwane efekty?

?W kręgu księżniczki? to książka oparta na faktach. Jean Sasson w latach 1978 ? 1991 przebywała w Arabii Saudyjskiej. Poznała tam wiele różnych kobiet, jednak księżniczka Sułtana zrobiła na niej ogromne wrażenie, ponieważ mimo tego, że od urodzenia była niesamowicie bogata, to była też ciepłą, życzliwą i zaangażowaną w życie społeczne osobą. Książka ?Łzy księżniczki? (pierwsza część serii) miała uświadomić kobietom na całym świecie, jak wygląda sytuacja płci pięknej w Arabii Saudyjskiej. Autorstwo Jean Sasson miało przynieść księżniczce anonimowość, a tym samym ? zapewnić bezpieczeństwo w tym nieprzychylnym dla kobiet kraju.
Niestety, okazało się, że chociaż książka sprawiła, że czytelniczki na całym świecie zaznajomiły się z tym, jak wygląda sytuacja na wschodzie, to jednak nic poza tym się nie zmieniło. Powstała więc druga część - ?Sekrety księżniczki?, która przekazała informacje kolejnym rzeszom czytelniczek, ale znów ? niczego poza tym nie zmieniła. ?W kręgu księżniczki? jest kolejną próbą zrobienia czegoś dużego dla wielu kobiet, które cierpią i potrzebują pomocy. Mam nadzieję, że tym razem się uda.

Książka napisana w przyjemny sposób, czyta się szybko, historia wciąga, uświadamia, pokazuje, że księżniczka to też człowiek i chociaż ma przywileje, których my nie mamy, to czasem sama nie jest w stanie zrobić nic. Mimo braku limitu na karcie kredytowej.

Cóż więcej mogę napisać? Myślę, że warto się zapoznać. W wakacje, wolny weekend, po świątecznym obżarstwie.

Anna

ilość recenzji:639

brak oceny 9-04-2017 15:57

Jean Sasson w profesjonalny sposób podjęła się nie lada wyzwania dotyczącego problemu nierównego, niesprawiedliwego traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej. Bohaterką książki jest przyjaciółka o imieniu Sułtana autorki, która jest księżniczką.

Księżniczka Sułtana to kobieta, waleczna, pomysłowa, przyjacielska, kochająca swoją rodzinę, pomocna w każdej sytuacji , gdy ktoś potrzebuje jej wsparcia. Nienawiść, ból, cierpienie stanowi dla niej największe zagrożenie.

Księżniczka Sułtana pod maską pięknej kobiety skrywa tajemnice.
Czy chcesz zapoznać się z tajemnicą księżnej zawartej na stronie 213?

Moim zdaniem warto jest ją poznać, gdyż morał będzie wynikał jeden:
? Mów zawsze prawdę jaką by ona nie była, a dzięki temu prawdomówność odkryje Twoje drugie pozytywne ja?.

Wyjaśnienie prawdy wymaga odwagi, ale jest najlepszym lekarstwem na ból psychiczny, pokonanie strachu poprzez ujawnienie prawdy. Im dalej żyjemy od prawdy tym trudniej żyje się z nią na co dzień. Prawda tak czy inaczej ujrzy swoje światło dzienne.

W przypadku księżniczki zostanie to wybaczone, gdyż czytelnik poznający jej losy nie wytrwałby do końca i co ją trapi. Jean Sasson wspaniale rozwiązała ten problem w rozdziale.

Miłość do rodziny przezwyciężyła pokonać strach do problematyki krzywd. Księżna Sułtana podąża śladami księżnej Diany, a to stanowi doskonały przykład autorytetu ,że można zmienić los młodych dziewczynek. dziewcząt , kobiet dzięki wsparciu wszystkich kobiet na świecie.

Kobiety krzywdzone przez mężczyzn niech czują magiczną siłę wsparcia od nas, którzy rozumiemy ich trudne, a momentami trudne losy.

Z największą przyjemnością dołączam się do ?kręgu kobiet? organizacji założonej 2002 r., która zachęca do pomocy pokrzywdzonym przez los wszystkich cierpiących kobiet.

Zrozumiały język przekazu, czytelna czcionka zamieszczona w tekście, interesujące dialogi przeprowadzone w kręgu najbliższej rodziny księżniczki Sułtany sprawiają, że chce się czytać i poznawać ją na nowo. Książka posiada miękką okładkę, 327 stron.

Każdy z czytelników odnajdzie siebie w księżniczce Sułtanie. Książkę tą można czytać w każdej porze roku. Gorąco polecam przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova.

ReniferCzyta.pl

ilość recenzji:12

brak oceny 6-04-2017 16:06

"W kręgu księżniczki" jest książką opartą na faktach, o czym autorka informuje na pierwszych stronach. Jean Sasson zna osobiście główną bohaterkę - księżniczkę Sułtanę (oczywiście dane bohaterów zostały zmienione na potrzeby książki, ze względu na bezpieczeństwo), kobiety przyjaźnią się, a efektem tej przyjaźni jest trzecia już książka o Sułtanie. Akcja książki toczy się w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszka księżniczka. Sułtana pochodzi z rodziny, która jest blisko spokrewniona z królem kraju. Wysoka pozycja społeczna księżniczki pozwala jej na prowadzenie beztroskiego pod względem finansowym życia. Jednak mimo bogactw, którymi dysponuje jej rodzina, Sułtana nie stała się zepsutą i obojętną na cierpienie kobietą. Jest wręcz odwrotnie, doświadczenia życiowe sprawiły, że jest buntownicza, nie zgadza się z obyczajami swojego kraju, który traktuje kobiety przedmiotowo i odmawia im większości praw. To właśnie dlatego Sułtana opowiedziała swoją historię Jean Sasson, chcąc zwrócić uwagę na prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych krajach arabskich. Marzy o reformach w swoim kraju, które pozwoliłyby znieść wiele zakazów związanych z życiem kobiet. W prywatnym życiu stara się być wierna swoim ideałom, chociaż nawet jej - dobrze urodzonej księżniczce - również nie wolno wielu rzeczy. Mimo to próbuje ratować bite kobiety, zapobiegać zaaranżowanym ślubom i przeciwstawia się brutalnemu zachowaniu mężczyzn ze swojej dalszej rodziny. Oczywiście to działania na niewielką skalę, bo dotyczą zaledwie małej grupy ludzi, ale biorąc pod uwagę, że Arabia Saudyjska to kraj bardzo konserwatywny, gdzie kobieta nie może odejść od mężczyzny, który ją katuje, to nawet takie pojedyncze działania zasługują na uwagę i pochwałę. Jeśli teraz wydaje Wam się, że przeczytacie laurkę o kobiecie idealnej, to już Was uspokajam, Sułtana ma wiele wad i pewnie niektóre jej zachowania nie przypadną Wam do gustu. To nie zmienia faktu, że odwagi w wielu sytuacjach mógłby jej pozazdrościć niejeden mężczyzna. Ja kilkakrotnie przyłapałam się na tym, że pomyślałam, że to wcale nie taki wielki wyczyn powiedzieć, czy zrobić coś takiego, jak zrobiła Sułtana. A później zdałam sobie sprawę, że myślę jak osoba urodzona w kraju, gdzie kobieta ma znacznie więcej praw, gdzie może głosować, wychodzić sama do sklepu, jeździć samochodem, studiować, pracować i odejść od mężczyzny, który okazuje się tyranem. I wtedy sposób patrzenia na świat Sułtany całkowicie się zmienia, jej na pozór drobne protesty i zachowania nagle stają się przejawem ogromnej odwagi. Oczywiście Sułtana nie odnosi samych sukcesów i nie ratuje każdej kobiety, która potrzebuje pomocy. To niestety niemożliwe, a każda porażka jest dla niej trudna i bardzo ją przeżywa. Wydarzenia, o których czytamy w książce przypadają na końcówkę lat 90. XX wieku, na końcu książki Sułtana wspomina o śmierci księżnej Diany (1997 rok). Dla kogo jest ta książka? Dla osób, które interesują się kulturą krajów arabskich, losami kobiet, chcą dowiedzieć się jak żyje się w miejscu, gdzie obowiązują zupełnie inne obyczaje. Jean Sasson ma na swoim koncie wiele książek, myślę, że osoby, który czytały którąś z nich, znają jej styl i dość dobrze wiedzą, czego się spodziewać. Jednak jeśli nie znacie żadnej z książek autorki, nic się nie martwcie, spokojnie możecie zacząć od tej. Chociaż jest to trzecia już książka o Sułtanie, to nawet nie czytając dwóch poprzednich, możecie zabrać się za czytanie ?W kręgu księżniczki?. Jean Sasson ma przyjemny w odbiorze styl, pisze w sposób, który dobrze i szybko się czyta. Z racji tego, że nie jest to typowa powieść, nie ma wyraźnej fabuły, która toczyłaby się w wyznaczonym celu. Jednak mimo to najnowsza książka autorki jest godna polecenia.

subiektywnik literacki

ilość recenzji:1

brak oceny 5-04-2017 15:37

Arabia Saudyjska to kraj o pięknym pustynny krajobrazie, gdzie pośród piasków znajdziemy ociekające przepychem pałace rodziny królewskiej. Po raz kolejny Sułtana Al Suud przemawia, opowiadając swoją historię Jean Sasson. Jej życie to tylko wycinek całej problematycznej sytuacji kobiet w świecie arabskim. Zapraszam na przedpremierową recenzję prawdziwej historii pt. " W kręgu księżniczki".
KRÓLEWSKIE ŻYCIE
Sułtana urodziła się w królewskiej rodzinie, od wielu pokoleń mężczyźni z jej rodu rządzą Arabią Saudyjską. W poprzednich książkach ( "Łzy księżniczki", "Wybór Jasminy", "Sekrety księżniczki") Sułtana opowiadała o ludziach dookoła, którym próbowała w jakiś sposób pomóc, lub byli jakoś z nią związani. W tej opowieści arabska księżniczka bardziej skupia się na sobie. Opowiadając o sytuacji kobiet w Arabii przemyca więcej siebie. Pojawiają się tutaj jej emocjonalne rozterki na temat bezsilności wobec mnogości nieszczęść, jest tutaj wiele psychologicznych aspektów, oraz pokazane przez problemy innych własne problemy z alkoholem, co w arabskim świecie jest całkowicie nie do pomyślenia.
Jeśli jeszcze ktoś nie zna otoczenia i świata w jakim żyje księżniczka, to w bardzo niewinny sposób pokazane zostaje bogactwo, niewyobrażalny przepych i nieograniczone zasoby finansowe. Jest to zasługą autorki, która prywatnie jest przyjaciółką Sułtany od wielu lat. Dla nas, ludzi z klasy średniej w pojęciu europejskim, rażącym jest fakt, gdy sułtana wspomina, że w drodze do Stanów Zjednoczonych zatrzymaliśmy się w naszym domu w Londynie, w którym zwykle zatrzymujemy się dwa razy do roku! Albo, mąż podarował mi kartę zakupową na drobne wydatki opiewającą na pół miliona dolarów. Dla nich, arabskich szejków takie zachowanie jest całkowicie normatywne.
"- Jesteś arabską księżniczką, Sułtano - przypomniał mi Karim ze śmiechem. - Czemu usiłujesz walczyć własnym przeznaczeniem?" (s. 221)
KOBIETA W ARABSKIM ŚWIECIE
Pomimo tego, że Sułtana zna swoje położenie, a zasobność portfela pozwala jej na swobodne działania z jej opowieści wyłania się ogromny smutek. Jest osobą bardzo świadomą, ale bariera kulturowa nie pozwala jej na swobodne działania na rzecz wolności kobiet w Arabii Saudyjskiej. Przykładem jest sytuacja, gdy podczas przypadkowej wizyty świątecznej u kuzyna jej córka odkrywa pomieszczenie z prywatnym haremem. Dziewczyny tam przebywające błagają ją o pomoc, ponieważ przebywają tam wbrew swojej woli. Niestety zostały sprzedane w niewolę przez swoje rodziny, co w tamtejszej kulturze zamyka możliwości jakiejkolwiek pomocy, bo zwyczajnie nie miałyby gdzie wrócić i nie ma nikogo, kto mógłby się za nimi wstawić. Takich historii jest wiele, więcej dowiecie się z lektury. Powiem tylko tyle, że Sułtana w sposób bardzo przebiegły wykorzystuje dobroć męża i przychylność osób z jej rodziny, by w miarę możliwości pomagać osobą znajdującym się w ogromnej potrzebie.
" -Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi - obstawałam przy swoim. -To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn." (s. 47)
ŁZY W PAŁACU
Książka Jean Sasson to zapis świadectwa tego, w jakim świcie żyją kobiety arabskie. W złotych pomieszczeniach po cichu płaczą z powodu swojej bezsilności pomimo nieograniczonych możliwości finansowych. Dysonanse tamtejszego świata wywołują ogromną frustrację. Dla nas jest to niepojęte, że można godzić się w imię tradycji na uniżenie, poniżenie i szarganie człowieczeństwem. Tamtejsze kobiety godzą się na wszystko, byle by tylko zachować prawa dyktowane przez koran i tradycję.
Książkę polecam wszystkim kobietom. Uważam, że ważnym jest dostrzegać różnice kulturowe, poznawać obyczaje, nawet te najbardziej bulwersujące, bo one pokazują prawdziwe oblicze świata. Książka nie jest typową książką reportażową, jest zapisem wspomnień Sułtany, natomiast wszystkie wydarzenia miały miejsce naprawdę

FayeWang

ilość recenzji:13

brak oceny 30-03-2017 15:43

Dla większości współczesnych kobiet żyjących w Polsce, Europie i krajach Zachodu wolność osobista jest czymś naturalnym. Podstawowe prawa człowieka przysługujące każdej z nas są tak samo oczywiste jak to, że w dzień świeci słońce, a nocą na niebie pojawia się księżyc. Tymczasem jesteśmy wielkimi szczęściarami. Mamy lżej lub ciężej, ale jesteśmy paniami naszego życia. Niestety wolność, wybór, swoboda to luksus, który dla wielu kobiet wciąż pozostaje tylko w sferze marzeń.

W świecie Sułtany

?My Saudyjski, niepodzielnie rządzimy jedynie własnymi duszami, i to tylko dlatego, że dotychczas żaden mężczyzna nie wymyślił sposobu, jak je ujarzmić?.

Największym plusem ?W kręgu księżniczki? jest bez wątpienia fakt, że czytelnik czuje się jakby dołączył do kameralnego grona, które przekracza złote bramy saudyjskich pałaców. Mamy niepowtarzalną okazję z bliska przyjrzeć się zwykłemu-niezwykłemu życiu najbogatszych ludzi na świecie.

Prosta narracja, od której bije szczerość narratorki sprawia, że lektura szybko mnie pochłania. Sułtana opowiadająca o życiu swoim i wielu tamtejszych kobiet ujmuje prawdziwością. Nie jest to jednak osoba idealna. Z jednej strony bardzo niezależna, charakterna, troskliwa i wrażliwa. Z drugiej strony ma typowo ludzkie słabości: problem alkoholowy, często więcej mówi niż robi, czasem przypomina duże rozpieszczone dziecko, chwilami jest niezwykle irytująca. To wszystko jednak tworzy obraz kobiety żywej, prawdziwej, z krwi i kości.

Muszę też przyznać, że osoba Sułtany zaskoczyła mnie swoją postawą. Choć sama wiodła pod wieloma względami bajkowe życie u boku dobrego męża nie była obojętna na ból i krzywdę innych kobiet. Niektórym chciała pomóc, innym pomogła. Utworzyła nawet tzw. krąg księżniczki by wraz ze wszystkimi zaprzyjaźnionymi kobietami nieść pomoc innym kobietom w trudnej sytuacji.

Pogrzebane żywcem

?Miałyśmy potwornego pecha, bo przyszłyśmy na świat w kraju, w którym kobiety zmusza się do chodzenia w czarnych całunach?.

Odgraniczone od zewnętrznego świata kwefami, żyjące w złotych klatkach, zależne od swoich mężów. Warte o tyle coś, o ile mają dobrą pozycję społeczną lub są młode i piękne. Niedocenione z racji tego, że są po prostu kobietami. Bez prawa do zabierania głosu. Traktowane niczym żywe zabawki seksualne. Doświadczające na własnej skórze, jak bardzo okrutny może być mężczyzna, który tu jest panem życia i śmierci kobiety.

Córka zmuszona przez ojca do małżeństwa z jego okrutnym przyjacielem. Czternastoletnia służąca brutalnie zgwałcona przez trójkę młodych mężczyzn. Prywatny harem z młodymi kobietami przetrzymywanymi wbrew swojej woli. Te historie zatrważają?

Sułtana, nasza przewodniczka po tym świecie, miała wyjątkowe szczęście. Poślubiła mężczyznę, którego sama zaakceptowała, i który okazał się być dla niej dobry. Tylko, że jej los zdaje się być wyjątkiem potwierdzającym regułę. Saudyjska księżniczka jest jednak tego świadoma.

W kręgu księżniczki

Czy kobieta w świecie surowego systemu hołdującemu tradycji i obyczajom pozwalającym na wszystko mężczyźnie, a kobiecie odmawiającego podstawowych praw, może cokolwiek zmienić? Jak pokazuje opowieść nie jest to proste. Chwilami przypomina to syzyfową pracę. Ma się wrażenie, że Sułtana nie jest zdolna do czynów, które naprawdę mogą realnie zmienić życie jakiejkolwiek kobiety. Z drugiej strony nie oceniałam jej surowo, urodziła się i wychowała w kulturze dyktatu mężczyzn. W tym świecie jedno głośne ?nie? czy nawet maleńki gest wymagają odwagi. Wszystko jest znaczące jeśli realnie wpływa na poluzowanie niewolniczych kajdan. Inną kwestią jest to czy mężczyźni posiadający tak władczą i uprzywilejowaną pozycję pozwolą na realną zmianę statusu kobiet (?). Dodam jeszcze, że książka w oryginalne ukazała się w 2000 roku, czyli 17 lat temu? Można więc zobaczyć czy i jakie zmiany zaszły na przestrzeni tych lat w życiu saudyjskich kobiet.

?

W moim odczuciu książka Jean Sasson to przede wszystkim smutna opowieść o zniewolonych na najróżniejsze sposoby kobietach żyjących w Arabii Saudyjskiej, ale i historia, która daje okazję do refleksji nad własną wolnością oraz wolnością kobiet ogólnie. Nie ma tu mocnej narracji, opowieść poprowadzona jest dość bezpiecznie, delikatnie i zachowawczo. Za to prawdziwie, co mnie ujęło. Lekka, przyjemna lektura na jeden wieczór. Polecam w szczególności kobietom zainteresowanym sytuacją płci pięknej w Arabii Saudyjskiej.