Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

W kraju niewiernych (twarda)

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jedna z pierwszych wydanych drukiem książek autorstwa Jacka Dukaja. W tym obszernym tomie opowiadań, zapowiadającym już przyszły geniusz autora, znalazła się m.in. Katedra - opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej później do Oscara. Sam tekst otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszego opowiadania roku 2000, dyskwalifikując tym samym inny utwór z tomu W krainie niewiernych - również nominowany do tego wyróżnienia Ruch Generała. Książka jako całość zdobyła trzy inne nagrody i znalazła się w gronie finalistów Machinerów, prestiżowych wówczas nagród przyznawanych przez pismo Machina.

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Czarnych oceanów, Extensy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Xavrasa Wyżryna, Lodu i innych fikcji narodowych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 03.01.2008

RECENZJE - książki - W kraju niewiernych (twarda)

5/5 ( 14 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

jedimaster

ilość recenzji:19

brak oceny 9-08-2008 14:37

Czasami można odnieść wrażenie, iż niesamowita łatwość z jaką Jacek Dukaj kreuje na potrzeby swych opowiadań kolejne niepowtarzalne, bogate wizje literackie, musi być dla innych twórców parających się fantastyką powodem do kompleksów i poważną zachętą do złamania pióra. Równie frustrująca dla tego grona jest też zapewne łatwość, z jaką Dukaj zwykł stworzone przez siebie światy porzucać. Znanym jest wszak powszechna w fantastyce tendencja do rozbudowywania, nadbudowywania, a nawet rozbudowywania już nadbudowanych pomysłów, przy czym winni są tu nie tylko sami autorzy, ale również czytelnicy oczekujący, czy łaknący wręcz dalszego eksploatowania czasami dawno do cna wyczerpanych już pisarskich konceptów.
Jak rzekło się już na początku, twórczość Jacka Dukaja jest od tego typu, trącącego literacką telenowelą, obciążenia wolną. A znakomitym na potwierdzenie tej tezy przykładem jest zbiór opowiadań „W kraju niewiernych”. Autor prezentuje nam w nim osiem różniących się zasadniczo od siebie utworów, z których każdy właściwie niesie w sobie pewien przekaz, problem, pytanie, które pobudza czytelnika do refleksji, zastanowienia. Przy czym zawsze poruszane są przez Dukaja problemy trudne, niejednoznaczne, kłopotliwe, czasami niemalże ambarasujące, łamiące przyjęte konwenanse. Mimo tej zauważalnej gołym okiem odmienności poszczególnych tekstów, po zakończeniu lektury wyraźnie wyczuwalny jest łączący całość wspólny mianownik, pozornie nieuchwytna myśl przewodnia. Jaka? No, toż ciulem byłbym, gdybym zdradził i możliwość samodzielnego odkrycia potencjalnemu czytelnikowi tym występnym a niecnym sposobem odebrał.
Winien jestem jeszcze słów kilka o warsztacie pisarskim Autora. Językiem jego jest „dukajszczyzna” w formie czystej, będąca mutacją języka polskiego niezwykle w odbiorze trudną, na pozór nieprzystępną, lecz po wstępnej aklimatyzacji oko czytelnicze nadzwyczaj cieszącą. Wspomnieć także należy, iż znakomicie wywarzone zostało tempo poszczególnych tekstów, nadające każdemu z nich oryginalny, ekstraordynaryjny klimat.
Potęga wizji, głębia przesłania. Czego chcieć więcej?