Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

W krainie czarów (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

"Jeśli opowieść ma kogoś zainteresować, to tylko tak ją wymyślaj, żeby bolało."
Fragment książki

Sylwia Chutnik staje się Alicją w "Krainie Czarów". Świat ten nie jest jednak bezpieczną krainą znaną z dzieciństwa, pełną kolorów, magii i radości. Tu jest tylko starość, choroba, ubóstwo i samotność. To do mieszkań takich ludzi zagląda Autorka. Do ludzi, którzy doznali jakiejś straty: kogoś bliskiego lub czasu, którego zabrakło by powiedzieć coś ważnego...

Sylwia Chutnik przechodzi "na drugą stronę lustra", przez zardzewiałe bramy, stare i zbutwiałe, drewniane drzwi, odwiedza każdy brudny kąt gorszych części Warszawy, Śląska czy Zagłębia.

Zagląda w oczy śmierci i doświadcza bólu. Tylko po to, aby dowiedzieć się kiedy tak naprawdę stajemy się dorośli. Czy wtedy kiedy opuszczamy rodzinne gniazdo, rodzimy dzieci, stajemy się odpowiedzialni za siebie i owoce, które wydaliśmy na świat czy kiedy tracimy coś lub kogoś ważnego? Kiedy nadchodzi ten moment, w którym zaczynamy odczuwać strach, który się nie kończy? Kiedy zyskujemy kontrolę nad własnymi emocjami a kiedy ją bezpowrotnie tracimy?

"Jestem jak Alicja. Tylko z deficytem czarów." - mówi Sylwia Chutnik.

Tak, to prawda. Tu nie ma złotego środka na ludzkie nieszczęścia. Bohaterowie książki to zwyczajni ludzie, którzy muszą radzić sobie w niezwyczajnych sytuacjach. Ich życie pełne jest kontrastów i nieoczywistości, a wybory nigdy nie są łatwe. Są to ludzie skrzywdzeni, życiowo pogubieni, obierają drogę, która niekoniecznie prowadzi do szczęścia. Autorka więc, puka do ich drzwi, przygląda się z boku, cierpliwie słucha, przekłada na literaturę i daje jedno - zrozumienie.

Sportretowane losy ludzkie, kobiet i mężczyzn to pulsujący obraz codzienności, który ani przez chwilę nie jest zwyczajny i nie przestaje zaskakiwać. Każda z historii to jedno opowiadanie, m.in.:

"Anna" - opowieść schorowanej starszej kobiety, która cały czas żyje wspomnieniami z getta, nie jest gotowa na śmierć matki.

"Bożena z Poznańskiej" - monolog zużytej i spracowanej prostytutki, która martwi się swoim wiekiem.

"Niewinne czarodziejki" - opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pocieszając się po stracie, idą o krok za daleko.

"Pan Tadeusz" - historia mężczyzny, który nie zdążył opowiedzieć matce o tajemnicy skrywanej przez całe życie i który zapomniał... alfabetu.

"Muranooo" - oniryczna, z lekkim klimatem grozy, impresja o Muranowie jako mieście żydowskich duchów.

"Piwnica" - rozpisana na dialogi historia kobiet ukrywających się w piwnicy podczas Powstania Warszawskiego.

Ciągle coś lub ktoś umiera. Albo w nas albo nam. Musi istnieć jednak, zastępca by zapewnić jakąś ciągłość światu. Tylko czy my "współcześni dorośli" jesteśmy na to gotowi?

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 21.05.2014

RECENZJE - książki - W krainie czarów

4.5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 11-02-2016 20:00

10 opowiadań i jedna "scena dramatyczna" tworzą zbiór niebanalny. "W krainie czarów" czarów brak, bo i dobre wróżki nie dałyby rady w tym mrocznym środowisku. Bohaterowie Sylwii Chutnik to ludzie przetrąceni, cierpiący, tracący... Każdy z nich ma swój "krzyż", który niesie w milczeniu bądź z wyrzutem na ustach. Alicja traci dziadka i próbuje znieść ból po swojemu. Anna pomstuje wiecznie na życie, które sprzedało jej męża nieudacznika i sparaliżowaną matkę. Pola miała być Negri, ale przegapiła moment. Tadeusz chciał pomóc matce i zdusiło go milczenie...I jeszcze Bożena - prostytutka; i dwie przyjaciółki, które boli, choć jedną utrata "jedynie" kota; i syn, co ucieka przed umierającą matką; i niedoszły ksiądz, który dla świętości musiał pozbyć się bliskich; i duchy Holocaustu na osiedlu depczącym dawne getto... W miniaturze cały świat ludzkich bolączek i niespełnionych marzeń. Chutnik podaje go nam w sprawnej narracji, z sugestywnie oddanymi bohaterami."Bożena z Poznańskiej", "Muranooo", "Anna" - majstersztyki w swojej kategorii. Ze szczerego serca polecam!

dofi

ilość recenzji:1

brak oceny 19-08-2014 10:27

Zbiór 11 opowiadań oraz dramat autorstwa Sylwii Chutnik pokazują, że autorka ma sporo do powiedzenia o ludziach wykluczonych. Poznamy poruszające historie: prostytutki, mordercy, czy kobiet chroniących się w piwnicach przed bombardowaniami w czasie powstania warszawskiego. Nie będzie to lekka i łatwa lektura, za to z górnej półki. Tematem głównym opowiadań jest empatia, a chyba warto czasem coś poczuć? Życie codzienne może być trudne, a my obserwujemy te trudne wybory oraz sytuacje bez wyjścia. Dzięki takim opowieściom czujemy, że bohaterowie są prawdziwi, z krwi i kości, a lubię wiarygodność w literaturze. Przekonał mnie styl Sylwii Chutnik. Teraz czekam na jej nową powieść.

Maggie

ilość recenzji:78

brak oceny 30-05-2014 12:38

Sylwia Chutnik wydała na świat dość niełatwe dziecko. Psychologiczne studium nad uciążliwą codziennością to trudny orzech do zgryzienia dla czytelników. Nie zawsze jednak jest tak, że to co nieklarowne znaczy, że nie jest ciekawe. Autorka, za pomocą tych zgrabnych opowiadań udowadnia, że należy mówić o rzeczach, które wywołują marsa zadumy na czole. Doświadczamy przez to czegoś ważnego i uświadamiamy sobie własne błędy. Podnosimy także poczucie własnej wartości, widząc opłakane życie kogoś innego. Sylwia Chutnik pokazuje nam inny świat. Ale nie taki, który zawsze dobrze się kończy. Często kończy się tragedią i nie ma wyjścia - trzeba to zaakceptować. Owa Alicja, która zagląda do serc obcych ludzi to wrażliwa obserwatorka, gawędziarka, która umie utrzymać uwagę czytelnika. Świadoma wad, ale i zalet wynikających z gatunkowych ograniczeń. Ciekawostką, która dodatkowo nęci do czytania jest element biograficzny który przewija się na kartach książki. Bohaterką jednego z opowiadań jest... Sylwia, która opowiada o śmierci dziadka. Autorka zatem sama staje się częścią tych niełatwych historii. Jakby chcąc ulżyĆ wszystkim innym, pokazując, że na świecie nie są sami ze swoim zmartwieniem. Ot, taka mała grupa wsparcia. I dobrze, bo może my też należymy do tej grupy? Myślę, że warto pomóc, nawet samemu sobie, zagłębiając się w słowa Chutnik.

mela

ilość recenzji:1

brak oceny 19-05-2014 00:54

Czytając "W krainie czarów" miałam wrażenie, że Sylwię Chutnik mogłabym zestawić z inną autorką młodego pokolenia (tak, tak, pokolenie trzydziestolatków) Dorotą Masłowską. O ile ta druga słowem wręcz szokuje i jej fabuły, choć genialne, pozostają czasem nieczytelne dla czytelników, Chutnik potrafi przekazać swoje opowieści w dużo przystępniejszej i bardziej czytelnej formie, a językiem czaruje tak jak Alicja z tytułowej bajki. Książka jest zbiorem opowiadań, z których większość pojawiła się już w innych miejscach, jednak wszystkie zebrane razem tworzą nową jakość. Łatwo zauważyć, że w kolejnych historiach przewija się Zagłębie, gdzieniegdzie bohaterką jej Sylwia i pisze na przykład o swoim zmarłym dziadku (opowiadanie tytułowe). Pojawia się dużo wątków i dużo miejsc, którym można się przyjrzeć bliżej. Mnie wystarczy aż nadto. Z lektury jestem bardzo zadowolona, dlatego polecam.

Bebe

ilość recenzji:1

brak oceny 4-04-2014 13:51

Kiedy nie ma już ratunku, ani nadziei, pozostaje historia, którą można wysłuchać, zdaje się, że właśnie o tym jest ta książka. Opowiada o ludziach, których życie postawiło w sytuacji, gdzie oba wyjścia są złe. Przedstawiony świat nie jest czarno-biały, to raczej niekończąca się wstęga szarości, gdzie każdy odcień jest podobny do drugiego. Jednak autorka oferuje swoim postaciom zrozumienie a ich historie okrasza niebanalnym humorem. Przede wszystkim jest to błyskotliwie napisana książka o dorastaniu i o tym , że nie ma magicznej daty zmiany stanu umysłowego. Człowiek może być trochę dorosłym a trochę dzieckiem przez większość swojego życia, bo to doświadczenie, a nie wiek decyduje o naszej dojrzałości. Książka zawiera treści uniwersalne jednak bez moralizatorskio-edukacyjnego tonu. Gorąco polecam fanom dobrej literatury psychologicznej.