W dniu ich święta / Lucyna Kopciewicz | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

W dniu ich święta (miękka)

Przemoc symboliczna, media i podmiot kobiecy w świadomości grup pokoleniowych

książka

 • Wydawnictwo Impuls
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 198
 • UWAGA: Ten produkt może nie dotrzeć do Ciebie przed świętami!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność mały zapas
  Brak na naszym magazynie.
  Spróbujemy go sprowadzić dla Ciebie.
  Szansa na realizację 60%.
  Potrzebny czas 3-5 dni roboczych.

W dniu ich święta, Przemoc symboliczna, media i podmiot kobiecy w świadomości grup pokoleniowych - opis produktu:

W prezentowanej książce W dniu ich święta. Przemoc symboliczna, media i podmiot kobiecy w świadomości grup pokoleniowych zaprezentowane zostały analizy, które są rezultatem obszernego fragmentu prac badawczych w projekcie Dyskursywna konstrukcja podmiotu w wybranych obszarach kultury współczesnej finansowanym ze środków MNiSW N10702632/3637, realizowanym w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Przedmiotem badań były sposoby konstruowania informacji o Dniu Kobiet przez wybrane media oraz konceptualizacje tego święta przez badane i badanych należących do różnych grup pokoleniowych. Wyniki badań zrelacjonowane w niniejszym studium wskazują niezbicie, iż w polskim dyskursie publicznym współistnieją dwa odrębne zorganizowane sposoby mówienia o kobietach, odnoszące się lub projektujące dwa typy kobiecego podmiotu.

Pierwszy typ języka jest zarezerwowany dla Dnia Kobiet, traktowanego jako pretekst do przywołania kobiecego podmiotu pojmowanego jako podmiot prywatny, bez historii, `podmiot potrzeb`, relacji i `uniwersalnych więzi`. Nawet `ideologiczne zawłaszczenie` Dnia Kobiet w Polsce nie narusza konstrukcji kobiecego podmiotu jako podmiotu prywatnego i całkowicie niepolitycznego. Chodzi to bowiem o podmiot, który `otarł się` o politykę, ale jej zawiłości jawią się kobietom jako obce. Jedynym dostępnym słownikiem, który wyznacza sposoby mówienia podmiotu prywatnego i o podmiocie prywatnym jest `język relacji` - uniwersalnych potrzeb i oczekiwań kobiet kierowanych w stosunku do mężczyzn, zwłaszcza potrzeb bycia zauważaną i adorowaną.

Inny typ podmiotu kobiecego wyłania się z medialnej obróbki `Dnia Manif`. W tym przypadku daje o sobie znać inny słownik - język praw, wolności, sprawiedliwości i godności a więc słownik opisujący funkcjonowanie kobiet w sferze publicznej i prywatnej. Przy czym ta ostatnia nie jest jałową przestrzenią realizacji potrzeby bycia adorowaną, ale raczej jest zdefiniowana podobnie jak oikos, stanowiąc swoiste centrum społecznej struktury władzy. Niemniej jednak całość medialnej produkcji wskazuje, że mówienie o kobietach w konwencji praw musi być obowiązkowo `przełamane` żartem, ironią, brakiem powagi, tak aby pojawiający się podmiot kobiecy jako potencjalny beneficjent praw i wolności dał się odczytać jako trywialny, rozkapryszony i de facto niezainteresowany owymi prawami i wolnościami.

Wyniki badań przekonują ponadto, że język mediów (zwłaszcza telewizji) okazuje się modelowym przykładem działania przemocy symbolicznej, bowiem dziennikarska produkcja o Dniu Kobiet w dalszym ciągu nie może (i nie chce) oderwać się od paradygmatu `skażenia święta PRL-em`. Media konserwują ten język, symbolikę i znaczenia.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

W dniu ich święta - pdf

Lucyna Kopciewicz

27,13 zł 31.92
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: nauki społeczne,  socjologia
 • Wydawnictwo: Impuls
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Ilość stron: 198
 • ISBN: 978-83-7587-587-4
 • Wprowadzono: 06.04.2011
 • RRecenzje
 • Książka
 • W dniu ich święta, Przemoc symboliczna, media i podmiot kobiecy w świadomości grup pokoleniowych
4.7/5 ( 6 ocen )
  5
  5
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

kometa088

kometa088(at)wp.pl
 • 13-07-2011
 • 23:17

"W dniu ich święta. Przemoc symboliczna, media i podmiot kobiecy w świadomości grup pokoleniowych" Lucyny Kopciewicz jest wynikiem badań nad sposobami mediatyzacji Dnia Kobiet. Autorka opiera się na materiale zebranym głównie z wieczornych serwisów informacyjnych (stacji TVP1, TVP2, TVN i POLSAT) oraz prasy z lat 2005-2009 w dniach poprzedzających 8 marca i tegoż dnia. Jej autorka, dr Lucyna Kopciewicz jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka, jak typowa praca naukowa z dziedziny socjologii, czy też medioznawstwa, podzielona została na dwie części: teoretyczną oraz metodologiczną. Po krótkim wstępie autorka przedstawia status Międzynarodowego Dnia Kobiet w różnych państwach świata oraz kilka wersji wydarzenia źródłowego, które to święto ma upamiętniać. Po czym analizuje poszczególne media jako pole oddziaływań społecznych, aby stworzyć podstawę dla analizy Dnia Kobiet jako „bytu” medialnego.

Następnie przedstawia interesującą problematykę mediów w badaniach genderowych. Badania te opierają się na przypuszczeniu, że w świecie mediów istnieją takie same podziały i nierówności płciowe jak w społeczeństwie. Badacze zajmujący się tym problemem analizują procent mężczyzn i kobiet zatrudnionych w mediach, tematy, jakimi zajmują się przedstawiciele obu płci oraz stereotypy, jakie są przekazywane i powielane w mediach (szczególnie w reklamie). Przedmiotem analizy jest również odbiór ruchu feministycznego (głównie amerykańskiego z okresu tzw. drugiej fali feminizmu) w mediach, który opiera się (niestety) na takich strategiach medialnych, jak trywializacja, marginalizacja i lekceważenie wpływu grupy na rzeczywistość.

W kolejnej części książki autorka zebrała materiał z serwisów informacyjnych oraz z prasy, który to materiał przedstawia relacje z Manify, czyli spotkań organizowanych od 2000 roku przez Porozumienie Kobiet 8 Marca. Manifa przybiera formę protestu publicznego i ma głównie cele emancypacyjne i edukacyjne. Lucyna Kopciewicz analizuje ten obszerny materiał i dochodzi do wniosku, że Dzień Kobiet i Manifa są w polskich mediach okazją dla trywializacji i banalizacji statusu kobiety i jej działań. Media próbują niepotrzebnie udramatyzować te wydarzenia przez pokazanie ich w konfrontacji z manifestacjami Młodzieży Wszechpolskiej i innych organizacji radykalnie prawicowych, chcąc nadać wydarzeniom charakter taniej sensacji. Bardzo rzadko media podejmują wysiłek wyjaśnienia, czym jest Manifa i jakie są cele jej organizowania. Ponadto Dzień Kobiet bardzo często jest okazją dla publikowania tekstów o tematyce antyaborcyjnej czy antyfeministycznej bez dosłownego powiązania ich ze świętem 8 marca.

Ostatnia część pracy Lucyny Kopciewicz przedstawia Dzień Kobiet w świadomości różnych grup pokoleniowych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, opierając się na bogatym materiale zebranym w kilkuset wywiadach. Jak się okazuje, badani odbierają to święto w sposób bardzo płytki, pamiętając o jego komunistycznych źródłach i nie bardzo wiedzą, czemu miałoby współcześnie służyć jego obchodzenie.

Studium Lucyny Kopciewicz bez wątpienia może być przydatne dla socjologów, medioznawców, badaczy zajmujących się studiami genderowymi i feministycznymi. Uważam, że jest to praca niezwykle rzetelna, gdyż przedstawia bogaty materiał badawczy i analizuje go w sposób bardzo szczegółowy, ale jednocześnie jest na tyle przystępnie napisana, że może służyć nie tylko naukowcom, ale także innym osobom zainteresowanym przedstawioną problematyką. Największą zaletą książki jest to, że na przykładzie konkretnego wydarzenia, jakim jest Dzień Kobiet i analizy tego święta w mediach pokazuje, jaki obraz kobiety przedstawiają środki masowego przekazu. Autorka dowodzi, że jest to obraz zafałszowany, który ma na celu głównie marginalizację i banalizację podmiotu kobiecego, co bez wątpienia jest odbiciem relacji społecznych i stereotypów, jakie są w społeczeństwie przekazywane.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Wieczna wojna

Joe Haldeman

twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Małe kobietki (okładka filmowa)

May Louisa Alcott

twarda
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.1.2020
 • -35%
Andyjski dysk

Czesław Kierzk

miękka
30,54 zł 46.99
Zapowiedź - 12.1.2020
 • -35%
Excalibur Dziedzictwo ludzkości

Delfina Chmielecka

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 16.1.2020
 • -35%
Anioł trzeciego świata

Sylwester Wysocki

miękka
23,39 zł 35.98
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -30%
Wiedźmin Tomy 1-8 (okładka filmowa)

Andrzej Sapkowski

pakiet
499,00 zł
Zapowiedź - 22.12.2020
 • -30%
Moc słowa / Moc wiary / Moc nadziei

Grzegorz abp Ryś

pakiet
69,76 zł 99.66

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Album ukazuje losy żołnierzy formacji niepodległościowych działających po lipcu 1944 r. na Białostocczyźnie (AK-AKO-WiN oraz NOW-NSZ-NZW) za pomocą fotografii zachowanych w Archiwum IPN. Podzielony jest na dwie zasadnicze części. Pierwsza - "My jesteśmy z miast i wiosek polskich..." -...

 • 12.60 zł

  Wielostronicowa pamiątka ślubna w twardej oprawie. Z miejscem na fotografię nowożeńców, ich imiona, datę zwarcia małżeństwa. Pamiątka zawiera fragmenty Pisma Świętego, słowa papieży: Jana Pawła II i Franciszka oraz wiele innych godnych zapamiętania cytatów dotyczących małżeństwa i miłości.

 • Zdarzenia, które dostarczają nowych informacji i dowodów, dotyczące stanu aktywów lub pasywów na dzień bilansowy, wymagają odpowiednich korekt w księgach rachunkowych. Skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, lub w...

 • Zbiorowy tom poświęcony Profesorowi Robertowi Mrózkowi charakteryzuje się rozmaitością tematyczną i metodologiczną. Dzieli się na trzy części: I. W przestrzeni onimicznej, II. W przestrzeni apelatywnej, III. W przestrzeni komunikacyjnej. Różnorodność podejmowanej przez autorów poszczególnych...

 • 5.15 zł
  4.74 zł

  Henry
  Karnet rozkładany, uszlachetnienie złoty hot stamping, zadruk w środku: tak.
  Wymiary 150 x 150 mm.