SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

W cieniu Czarnobyla

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Sonia Draga
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 336
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Zakazana strefa rozciągająca się wokół Czarnobyla to straszne miejsce, w którym ucichły zegary i słychać tylko brzęczenie liczników Geigera. Wciąż jednak istnieje tam przyroda, która z potężną siłą odzyskuje władzę nad opuszczonymi wsiami i miastami. Choć od wybuchu reaktora w elektrowni atomowej upłynęło już kilka lat, naukowcy wciąż starają się ustalić, jakie procesy zachodzą na skażonych terenach.
Pewnego dnia zjawia się tam Katarina. Jest biologiem i będzie pracować w międzynarodowym instytucie badawczym. W zespole znajduje się też Grigorij, Ukrainiec, który dorastał w okresie istnienia Związku Radzieckiego. Oboje z Katariną zakochują się w sobie, a ich pełen emocji związek wywołuje całą serię zdarzeń, które mają wpływ na pracę i stosunki panujące w całym zespole badawczym.
Wśród budzącej niepokój przyrody Katarina i Grigorij coraz bardziej zbliżają się do pewnego bolesnego punktu, w którym daje o sobie znać przeszłość... Naukowa rzeczowość będzie musiała stanąć do walki z tym, co nieracjonalne, a rozum zmierzy się z uczuciem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-8110-492-0
Wprowadzono: 26.09.2018

RECENZJE - książki - W cieniu Czarnobyla - Madeleine Hesserus

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

ilość recenzji:282

brak oceny 15-12-2018 12:39

Gdy zobaczyłam ten tytuł, od razu pomyślałam, że chcę go przeczytać. Gdzieś w głębi serca czułam, że nie będzie to łatwa książka i trzeba będzie do niej przysiąść z czystym umysłem i więcej niż chwilą wolnego czasu. Już po kilkunastu stronach okazało się, że miałam dobre przeczucia, że nie da się czytać tej powieści po kilka kartek. Ma to swoje plusy i minusy niestety.

Prypeć to miasto założone specjalnie dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i to zaledwie 4 km od niej samej. Dnia 26 kwietnia 1986 roku doszło tam do wybuchu reaktora jądrowego, a prawie 50 tysięcy ludzi musiało bezpowrotnie opuścić swoje domy. Miasteczko, które miało wszystko: hotel, centrum kultury, kawiarnie, szpital, kino, basen, a nawet stadion zostało miastem widmo i tak jest do dziś.

Katarina przyjeżdża do Czarnobyla ze Szwecji. Staje się jednym z naukowców w międzynarodowym instytucie badającym strefę wokół elektrowni jądrowej, w której doszło do tragedii w kwietniu 1986 roku. Dość szybko się tam aklimatyzuje, choć nie z każdym współpracownikiem układa jej się równie dobrze. Największe zgrzyty panują między Katariną a Olgą. Tyle że z tą drugą praktycznie każdy obchodzi się tu w specyficzny sposób. Dodatkowym problemem okazuje się fakt, iż między Kat a partnerem Olgi zaczyna iskrzyć. Wdają się w romans, który z początku umiejętnie ukrywają. Jednak, gdy wszystko wychodzi na jaw atmosfera w całej grupie ulega "zanieczyszczeniu". Pojawia się dystans między pracownikami, Olga wyjeżdża, a Katarina sama nie wie, na czym stoi.

Czy ma prawo cokolwiek oczekiwać? Czy Grigorij faktycznie coś do niej czuje, czy był to nic nieznaczący romans? Czy warto było dać się pokonać uczuciom, zamiast myśleć logicznie? Jakie skutki dopadną Katarinę, Grigorija oraz resztę ekipy po czymś takim?

Wszystko zapowiadało się niezwykle ciekawie. I gdybym spojrzała na książkę nie jako na romans, który zapowiadają już na okładce, a np. na literaturę obyczajową z wątkami naukowymi może nie byłoby źle. I ta strona powieści nawet mi się podobała. Niestety ten wielki apel "O miłości w zakazanej strefie rozciągającej się wokół Czarnobyla" to już jest ogromna przesada. To, co autorka stworzyła ciężko nazwać romansem, a co dopiero miłością. Dla mnie Madeleine sama strzeliła sobie w kolano czymś takim. A jeśli to nie był jej pomysł na umieszczenie tego napisu to nie powinna się zgodzić na jego publikację na okładce. Dobrze, że opisy samej strefy w książce są niezwykle interesujące i tak żywe, że bez problemu można sobie ją wyobrazić. Z jednej strony opuszczone miejsca rodem z horroru, a z drugiej piękna bujna i dzika natura, której nikt i nic nie hamuje. Dzięki temu pozycja nabiera kolorów i wartości. Wyjątkowo spodobał mi się też sam styl autorki. Niezbyt lekki, wymuszający na człowieku oczyszczenia umysłu i chwilę zadumy. Czasami warto przeczytać coś na czym trzeba skupić uwagę. I chociaż jak to mówią "szału nie ma" to chyba zdecydowałabym się na kolejną powieść autorki. Tylko nie brałabym sobie już do serca tak mocno klasyfikacji gatunku, bo może znów kogoś poniesie wyobraźnia... Jedno jest pewne - ocena niestety głównie za opisy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

#MALINOWSKAK

ilość recenzji:97

brak oceny 17-11-2018 16:00

Czarnobyl to miejsce, które dzisiaj wyjątkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że staje się tłem dla wielu filmów i książek. Po motyw tragicznych wydarzeń z elektrowni sięgnęła także szwedzka pisarka.

Katarina jest szwedzką biolożką, która przybywa do Czarnobyla by wraz z lokalnymi naukowcami badać przyrodę, która zaczyna rządzić w zakażonej strefie, mimo, że liczniki Geigera dalej pokazują w niej szkodliwe promieniowanie. Nieoczekiwanie badania zbliżą ją do pewnego ukraińskiego naukowca. Ich burzliwy związek przywoła demony z przeszłości, z którymi bohaterka będzie musiała się zmierzyć.

Jako osoba, która urodziła się w nieco ponad rok po katastrofie bardzo chętnie sięgam po tytuły związane z Czarobylem. W cieniu Czarnobyla mnie zauroczyła swoją fabułą, która nie pozwoliła mi oderwać się od książki. Z zaciekawieniem śledziłam losy bohaterki, która nosi moje imię ;) Może to też był powód, dla którego Katrina od razu mi się spodobała, niemniej książka jest bardzo interesująca i myślę, że godna Waszej uwagi.

Polecam ją na zimowe wieczory. Myślę, że to też dobry pomysł na świąteczny prezent dla miłośników tematu elektrowni atomowej. Na pewno będą zadowoleni z takiego prezentu - bo książka to zawsze prezent idealny ;)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 3-10-2018 12:14

?W cieniu Czarnobyla? to poruszająca historia trudnej miłości i jeszcze trudniejszej przeszłości. To również opowieść o tytułowym mieście, które skazane zostało na zagładę, ale nie na zapomnienie.

Główna bohaterka, Katarina, przyjeżdża ze Szwecji do międzynarodowego instytutu badającego strefę wokół Czarnobyla. Mimo iż od tragicznego wybuchu w elektrowni jądrowej minęło ponad trzydzieści lat, okolica nadal jest skażona i wolno w niej przebywać tylko naukowcom oraz strażnikom.

Katarina szybko adaptuje się w nowym miejscu, jest pełna pasji i ciekawości, jednak trudno jej dogadać się z kilkoma osobami. Od początku intryguje ją Grigorij, który pozostaje w dziwnym związku z uchodzącą za tytana pracy Olgą.

Gdy między Szwedką i Ukraińcem rodzi się uczucie, w instytucie zaczyna psuć się atmosfera, dochodzi do konfliktów, które wymagają podejmowania trudnych decyzji.

Miłość budzi również w bohaterach demony z przeszłości. Katarina i Grigorij powoli odsłaniają przed sobą bolesne przeżycia, o których najchętniej zapomnieliby na zawsze. Rodzinne tajemnice i uśpione lęki wychodzą na jaw, budując jednocześnie ogromne napięcie.
Swoje sekrety mają także inni pracownicy instytutu...

Madeleine Hessserus stworzyła powieść o skomplikowanych relacjach między ludźmi, o trudnych wyborach i niełatwej miłości. Perypetie poszczególnych postaci śledzi się z zapartym tchem i dużymi emocjami.

W interesujący sposób autorka opisała również miasto, które urasta tu do rangi bohatera ? to wokół niego rozgrywają się ludzkie dramaty, chociaż mają one inny charakter niż tragedia, jaka dotknęła mieszkańców po wybuchu reaktora w elektrowni atomowej.

Strefa wokół Czarnobyla z jednej strony przeraża, z drugiej fascynuje. To miejsce zakazane, złowrogie i niebezpieczne, gdyż wciąż narażone na promieniowanie. Jednocześnie w tym zniszczonym miejscu przyroda, na przekór wszystkiemu, wciąż udowadnia swoją siłę i przewagę nad człowiekiem.

Powieść ?W cieniu Czarnobyla? ukazuje relacje między przeszłością i teraźniejszością. Dotyczy to zarówno prywatnego życia bohaterów, jak i historii, także tej wielkiej, w której zwykły człowiek nie ma wpływu na swoje losy, niejednokrotnie jest jedynie narzędziem w rękach polityków, czego przykładem są perypetie ludzi mieszkających w czasach Związku Radzieckiego na skażonych wybuchem terenach.

Polecam lekturę tej powieści z czystym sumieniem. To książka dla tych, którzy cenią niebanalne historie miłosne, wpisujące się w konkretny kontekst historyczny, w dodatku napisane z dbałością o realia i szczegóły. BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?