Vox - Christina Dalcher - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Vox (miękka)

książka

Vox - opis produktu:

Co zrobiłyby kobiety, gdyby nagle liczba słów, które wypowiadają każdego dnia, uległa drastycznemu ograniczeniu?

Feministyczna dystopia o świecie rządzonym przez mężczyzn, w którym kobiety mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie. Mocna, wzbudzająca emocje książka, ważny głos w epoce ruchu #MeToo i w świetle ogólnoświatowych dyskusji o prawach kobiet.

Czarna bransoletka zaciśnięta na nadgarstku. Cyfrowe znaczki układają się w liczbę 15. Liczba wypowiedzianych słów nie może przekroczyć 100, każde kolejne słowo oznacza coraz silniejszy ładunek elektryczny. Licznik zresetuje się o północy.

Zasady są proste: najlepiej usunąć wszystkie językowe ozdobniki, ograniczyć pytania do tych, na które wystarczy odpowiedzieć `tak` lub `nie`. Nie pytać dzieci, jak poszło w szkole. Nie rozmawiać z mężem, nie wdawać się w dyskusje. Ważyć każde słowo.

Neurolingwistka dr Jean McClellan wciąż nie potrafi powiedzieć, jak się znalazła w tej utopistycznej rzeczywistości, gdzie rola wszystkich kobiet została ograniczona do milczącej obecności, do zapewniania rodzinie ciepłego posiłku na stole i czystego lokum. Jak do tego doszło? Kiedy, dosłownie i w przenośni, kobiety zostały zakute w kajdany?
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: literatura piękna,  inne
 • Wydawnictwo: Muza
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Ilość stron: 416
 • ISBN: 978-83-2871-141-9
 • Wprowadzono: 25.02.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -39%
Testamenty

Margaret Atwood

miękka
24,34 zł 39.90
 • -35%
Pragnienie

Amelie Nothomb

miękka
22,69 zł 34.90
 • -34%
Uległość

Michel Houellebecq miękka

26,40 zł 39.99
 • -43%
 • -35%
Testamenty

Margaret Atwood

twarda
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -35%
Złodziejka truskawek

Joanne Harris

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 12.3.2020

Zobacz również

 • -29%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
27,62 zł 38.89
 • -30%
Wyspa łza od nowa

Joanna Bator

twarda
27,93 zł 39.90
 • -32%
Okno z widokiem

Magdalena Kordel

miękka
25,83 zł 37.99
 • -40%
Podróż Cilki

Heather Morris

miękka
22,74 zł 37.91
 • -42%
 • -35%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Vox
4.3/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Anna

 • 11-02-2019
 • 22:32

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Pierwsze moje zetknięcie się z tą niezwykle opowiedzianą powieścią wywołało we mnie zaciekawienie, gdyż wśród świata kobiet panuje zagrożenie-zmowa milczenia, które nie podoba się jednej z bohaterek, która zmaga się również z tym problemem-Jean McClellan w książce autorstwa Christiny Dalcher pt. Vox.

Nie każdemu podoba się zakaz wypowiadania przez kobiety, dziewczęta 100 słów dziennie wprowadzone przez amerykański rząd, który spowodował wielkie zamieszanie i poruszenie.

Gdyby w Polsce taki zakaz funkcjonował, toby on się nie spodobał, u większości osób, ponieważ każda kobieta ma swoje zdanie i powinno się je szanować.

Pozytywnym walorem przeczytanej przeze mnie książki jest to, że każdy z opisanych 80 rozdziałów są krótkie.

Występuje w tekście dużo dialogów, które są bardzo dobrze skonstruowane.

Dzięki nim możemy poznać, jacy są bohaterzy i odkryć ich prawdziwe charaktery.

Ciekawostką są tutaj występujące inne zwyczaje, bunt, krzyk niezadowolenia, które przekazują prawdziwe uczucia, ale pojawia się smutek, z powodu chwilowej niemocy.

Pani dr Jean McClellan za wszelką cenę próbuje udowodnić, że warto, jest walczyć o swoje.

Nie podoba mi się w niej to, że ma skrajne uczucia względem własnych dzieci. Traktowanie nierówne.

Kocha swojego męża. Lubi z nim rozmawiać, ale musi się pilnować z wyrażaniem własnego zdania, gdyż dla niej jest to niewyobrażalne, aby panowała cisza, która staje się powoli męcząca, a mężczyźni lubią zabierać wszędzie głos tam, gdzie nie zawsze jest on potrzebny.

Powieść podoba mi się, ze względu na to, że autorka dzieli, się swoimi spostrzeżeniami z Czytelnikami dając im możliwości do refleksji, która jest potrzebna w obecnym świecie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Bookendorfina

 • 23-02-2019
 • 09:15

"Dla triumfu zła wystarczy tylko, aby dobrzy ludzie nic nie robili."
Edmund Burke

Ciarki przechodzą po ciele, kiedy zagłębiamy się w książkę. Wyjątkowo intrygująca fabuła, uwzględniająca wiele perspektyw, ciekawych rzutów na fikcyjną rzeczywistość uwzględniającą cechy realności. Świadomie przejaskrawiono i zniekształcono pewne aspekty, ale dzięki temu udało się naświetlić sprawy związane z sytuacją kobiet, trendami panującymi sto lat temu, walką teoretycznej słabszej płci o szeroko rozumianą wolność, i tym, co obecnie dostrzegamy w społecznych nurtach, a co niekoniecznie przyjmuje zgodne z kobiecymi wyobrażeniami brzmienia. Jak wiele trzeba jeszcze zdziałać na płaszczyźnie równości płci, swobody wypowiedzi bez przyszywania łatek stereotypów, pogrążania w sferze wyrzutów sumienia i krytyki, jeśli nie spełni się wyznaczonych przez fanatyków fałszywych kryteriów jedynie słusznych wzorców?

Powieść przemyślana, za pierwszorzędnym pomysłem na fabułę podąża frapujące przyciąganie uwagi odbiorcy, intrygujący scenariusz zdarzeń podszyty niepewnością i napięciem, a także ciekawy materiał do przemyśleń i refleksji. Zwłaszcza pierwsza część książki zrobiła na mnie duże wrażenie, później już wchodzi się w efektowną sensację, której choć nie można odmówić zwrotów akcji, to jednak cechuje się lekką pobieżnością, wybieganiem od rdzenia interesującej koncepcji, szkoda mi tego zmarnowanego potencjału, który w miarę zbliżania się do finalnej odsłony nieco się rozmywał. Ale i tak podobało mi się, trudno było oderwać się, chętnie stawiałam się na miejscu bohaterów, bez względu na ich płeć i wiek. Jasno wybrzmiewają przesłania zawarte w przybliżanej historii, trudno przejść obok nich obojętnie, bo dotyczącą każdego aspektu i stylu życia. Atrakcyjnie prowokuje i pobudza do intelektualnego buntu, dostarcza interesującej rozrywki. Chciałoby się krzyknąć, że to czysta fantastyka zbliżająca się do thrillera, ale czy faktycznie we wszystkim przedstawiona dystopijna wizja świata imaginuje? Nie ma co brać książki zupełnie na poważnie i zasadniczo, wiele w niej wyolbrzymień i koloryzacji, a jednak sympatycznie drażni wyobraźnię i skłania do zastanowienia, a to pożądane cechy w przygodach czytelniczych.

Amerykańskie kobiety tracą prawo do wykonywania zawodu, dostęp do wykształcenia, możliwość decydowania o ścieżce kariery, wybór sposobu życia, posiadania lub nie dzieci. Mają być ślepo posłuszne partnerowi, zajmować się domem i dziećmi, a co zatrważające i upodlające, dziennie wolno wypowiedzieć im tylko sto słów. Limit słów dotyczy również dziewczynek, co oczywiście wypacza system wartości, odbiera radosne dzieciństwo, skazuje na niesprawiedliwość. Jean McClellean, kiedyś światowej słowy naukowiec, doktor neurolingwistyki, dziś gospodyni domowa, nie odnajduje się w nowej rzeczywistości, widzi szkodliwe konsekwencje rządowego dekretu, któremu musi podporządkować się cała rodzina, jak niszczy relacje z bliskimi, odmienia synów i ogranicza umysłowy rozwój córki. Jednakże nie ma mowy o buncie, są bezwzględnie tępione, kary zaś brutalne i bezlitosne. W następstwie nieszczęśliwego wypadku brata urzędującego prezydenta, Jean wcielona zostaje do zespołu pracującego nad nowym lekarstwem mającym pomóc pacjentom z problemami mowy po urazach mózgu. Czy można w jakikolwiek sposób zawrócić cofanie się świata, zejść ze ścieżki skrajnie prawicowego fundamentalizmu, zapomnieć o wiktoriańskim kulcie ogniska domowego, wykreślić religię ze szkolnego programu nauczania, przywrócić kobiety do sfery publicznej? Jak oddać siedemdziesięciu milionom kobiet wypracowane wcześniej prawa, zakończyć koszmar i wyniszczający obłęd doktrynerstwa?

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

bractworozy

 • 16-02-2019
 • 21:57

Kolejny raz dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz recenzencki.

Niedaleka przyszłość. Stany Zjednoczone. Jesteśmy w domu Jean i Patricka McClellanów. Jean i jej najmłodsza córka Sonia mają na rękach ?bransoletki?. To liczniki, które codziennie odmierzają ich słowa. Mogą wypowiedzieć ich tylko 100 dziennie. Żart? Niestety, najokropniejsza prawda.

Pierwszy raz mam do czynienia z taką dystopią. Bardzo możliwą i przerażającą. Kiedy zostaje Ci odebrane prawo głosu, praca, pieniądze, paszport, a nawet możliwość wysyłania listów, co możesz zrobić? Stać się kurą domową nastawioną na pranie, gotowanie, sprzątanie i rodzenie dzieci? Przed takim wyborem została postawiona główna bohaterka.

Jean jest doktorem lingwistyki. Przed przewrotem pracowała nad lekiem na afazję Wernickego. Teraz nieudolnie zajmuje się sprzątaniem i gotowaniem dla męża pracującego w Białym Domu i czwórki dzieci. Jej życie zmienia się kiedy brat prezydenta doznaje wypadku i potrzeba specjalisty, który wyleczy go z afazji. Jean nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zmieni się jej życie przez to jedne wydarzenie.

Książka jest pisania krótkimi rozdziałami co powoduje bardzo szybkie czytanie. Wszystko kręci się wokół jednego tematu, co też jest fajne i nie utrudnia odbioru. Mimo to książka wzbudza bardzo wiele emocji ? negatywnych jak i pozytywnych. Z tego względu, że jestem kobietą straszliwie denerwowały mnie slogany o tym, jak to mężczyźni powinni rządzić światem, a my powinniśmy im usługiwać. Niedoczekanie!!! Na szczęście okazało się, że nie wszyscy mężczyźni tak myślą. Wielu mężczyzn nie chce takiej przyszłości dla swoich córek, żon czy matek.

Autorka kłuje w oczy także pewną prawdą - jeżeli zawczasu nie zadbamy o swoje interesy, później może być już za późno. Inni zrobią to za nas, nie przejmując się zupełnie naszym zdaniem.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Angela

 • 11-02-2019
 • 19:58

?Pomyśl, co musisz zrobić, żeby zachować wolność.?
Jackie przewidziała, co może się stać, ostrzegała, zachęcała do aktywnego sprzeciwu, ale Jean jej nie słuchała. Teraz żałuje, ale żałuje niemo, bo szkoda na to słów a dokładnie tylko 100 słów, które może wypowiedzieć na dzień od ponad roku.
Zaczęłam czytać ?Vox? mając w tyle głowy myśl, że będzie to książka podobna do ?Opowieści podręcznej?. I nie pomyliłam się. Podobieństwo jest ogromne - uzależnienie kobiet od mężczyzn, wszechobecne kamery, kontrola, odebranie kobietom prawa do pracy, do własnego zdania, do czytania i pisania a to wszystko za sprawą rządu. Chrześcijańskiego rządu. Rzecz dzieje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jak dotąd wszystko tak samo jak w powieści Margaret Atwood.
Problemów jest tutaj jednak więcej, więcej odwołań do tego co dzieje się aktualnie wokół nas, do tego czego czasem na codzień nie zauważamy. Christina Dalcher pokazuje jak łatwo zindoktrynować dzieci w szkołach, jak można nimi manipulować a tym samym niewinnie zmienić ich cały światopogląd. Przestrzega żeby nie bagatelizować pierwszych sygnałów że ktoś chce naszym dzieciom wmówić że pewne rzeczy są lepsze, inne gorsze. Książka z pewnością daje do myślenia.
Poza tym akcja wciąga jak dobry thriller, dużo się tutaj dzieje, autorka nie poprzestaje na opisywaniu tylko odczuć i myśli, tak jak jest to u Atwood. Tutaj kryje się również intryga i to na szczeblu rządowym. Niestety końcówka mocno mnie rozczarowała - akcja zaczęła toczyć się zbyt szybko, wiele tu niedomówień i niewyjaśnionych kwestii, właściwie nie wiadomo w jaki sposób doszło do pewnych wydarzeń. Miałam wrażenie że autorka nagle musiała szybko skończyć książkę i bez wnikania w szczegóły wszystko nagle się urywa. Szkoda bo na pewno można było pociągnąć jeszcze temat albo przenieść dalszy ciąg historii na drugi tom.
Pomimo to uważam że książka jest godna polecenia. ?Vox? porusza i daje do myślenia a zarazem nie można się od tej książki oderwać, czekając co zdarzy się za chwilę - to wszystko, co powinna mieć świetna powieść!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Na ostrzu noża Ruchomy Chaos, Tom 1

Patrick Ness

twarda
27,89 zł 42.90
Zapowiedź - 12.3.2020
 • -35%
Imię Boga

Michał Dąbrowski

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 26.3.2020
 • -35%
Miasteczko Rotherweird

Andrew Caldecott

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 2.4.2020
 • -35%
Dzieci czystej krwi Czteropalczaści, Tom 1

Marcin Masłowski

miękka
24,03 zł 36.98
Zapowiedź - 6.4.2020
 • -35%
Pan Światła

Roger Zelazny

twarda
29,24 zł 44.99
Zapowiedź - 26.3.2020
 • -30%
Legion nieśmiertelnych Tom 1 Świat stali

B. V. Larson

miękka
27,93 zł 39.90
 • -30%
Dzieci Diuny Tom 3 Kroniki Diuny

Frank Herbert

twarda
41,93 zł 59.89
 • -35%
Moc Apoliona

Jennifer L. Armentrout miękka

25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020