Uwarunkowania i rozwój rynku nieruchomości niezabudowanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie w powiecie puławskim

książka

Wydawnictwo Bogucki
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Publikacja `Uwarunkowania i rozwój rynku nieruchomości niezabudowanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie w powiecie puławskim` jest efektem badań prowadzonych w latach 2006-2008 w ramach interdyscyplinarnego projektu, w który zaangażowani byli pracownicy reprezentujący Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Projektem kierował prof. dr hab. Benicjusz Głębocki z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. [...] Celem badań było przedstawienie uwarunkowań oraz analiza rozwoju rynku nieruchomości niezabudowanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie. Badaniami objęto miasto Puławy, gminy miejsko-wiejskie Kazimierz Dolny i Nałęczów oraz osiem gmin wiejskich powiatu puławskiego położonego w województwie lubelskim.
Należy podkreślić, że na wielkość obrotu nieruchomościami ma wpływ specyfika tego regionu. Cechuje się on nie tylko dużymi walorami przyrodniczymi, lecz także kulturowymi (m.in. gminy: Kazimierz Dolny, Nałęczów, Janowiec). Z tych też względów rynek nieruchomości na tym terenie jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. W efekcie aktorami na rynku nieruchomości są zarówno podmioty z powiatu puławskiego, województwa lubelskiego, jak i z kraju oraz z zagranicy. Badania były prowadzone na różnych poziomach szczegółowości. Od powiatu, poprzez gminy, po obręb ewidencyjny. Zasadniczo zakres czasowy obejmuje lata 1995-2004. Z tego dziesięciolecia pochodziły akty notarialne będące podstawowym źródłem informacji o wielkości i strukturze rynku nieruchomości niezabudowanych, a także terytorialnym pochodzeniu nabywców. Wybrane zagadnienia, np. przyrodnicze warunki gospodarowania, zmiany demograficzne, zagospodarowanie turystyczne, przedstawiono w dłuższych seriach czasowych. Takie ujęcie pozwoliło na dokonanie porównań i przeprowadzenie pełniejszej analizy.
Wyniki badań mają też charakter aplikacyjny. Praktyczny wymiar stanowi możliwość ich wykorzystania przy opracowywaniu dokumentów planistycznych - strategii rozwoju gmin, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, planów rozwoju lokalnego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Całość opracowania składa się z dziesięciu artykułów. Zawierają one analizy uwarunkowań przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych funkcjonowania rynku nieruchomości niezabudowanych w gminach powiatu puławskiego. Dotyczą również oceny jego wielkości i struktury. Ponadto analizą objęto terytorialne pochodzenie nabywców nieruchomości, problematykę `drugich domów` oraz postrzeganie runku nieruchomości przez mieszkańców powiatu.
Realizacją projektu i zróżnicowaną perspektywą postrzegania funkcjonowania rynku nieruchomości na obszarach atrakcyjnych turystycznie zajął się zespół badawczy złożony z pracowników naukowych Katedry Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. [...]
Ewa Kacprzak, Barbara Maćkiewicz, Paweł Motek
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bogucki
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 17.05.2011

RECENZJE - książki - Uwarunkowania i rozwój rynku nieruchomości niezabudowanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie w powiecie puławskim

4.4/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0